Částečný úvazek na RD u mého zaměstnavatele - jde to?

ava
17. říj 2013

Děvčata, RD mám na 3 roky. Od 2 let dítěte se mám vracet částečně do práce - např. 10 hod.týdně. Jak to ošetřit? Můžu mít s vlastním zaměstnavatelem Dohodu o provedení práce? RD ukončovat rozhodně nechci. Máte některá zkušenost? Děkuji!

vera_vila
17. říj 2013

@ava Pokud jsi na RD, respektive pobíráš rodičovský příspěvek, tak bez problémů můžeš pracovat... Není to s ničím v rozporu... Pokud u zaměstnavatele nechceš ukončovat evidenci rod. dovolené, můžeš mít dohodu o provedení práce (pokud na ni přistoupí), ale pozor, je max. do 300 hodin ročně a musí to být jiný druh práce, než na kterou čerpáš RD... Jinak rodičovský příspěvek nemá s RD nic společného, takže ten Ti poplyne dál... Stejně tak na rod. příspěvku nemění nic to, že ukončíš RD a nastoupíš do práce na částečný úvazek na klasickou pracovní smlouvu...

moudivlacek
17. říj 2013

ukoncovat neni treba, snad se nic nezmenilo, ale pri rodicaku si muzes vydelat kolik chces bez toho,aby ho ukoncila,akorat je treba si zaridit hlidani, dite nesmi byt vic jak 5 dni v mesici ve skolce

moudivlacek
17. říj 2013

@vera_vila ono i tech 300/rok se da udelat tak,ze se na konci roku napise dohoda a da se takova sazba za hodinu,aby to pokrylo tu realnou mzdu, mela jsem to tak,oddelas vic hodin,ale na papire mas jen tech 300, otazka je,jak moc je zamestnavatel ochotny

blondynka400
17. říj 2013

@ava není důvod ukončovat RD. Budeš pokračovat ve své pracovní smlouvě, pouze se udělá dodatek na daný počet hodin. Poté co začneš pracovat "úplně", se to dalším dodatkem změní opět na plný úvazek. Nic to nemění na tom, že dále budeš pobírat rodičovský příspěvek 😉

vera_vila
17. říj 2013

@moudivlacek jo, tak to já vím, ale záleží na tom, jak to má zaměstnavatel taky vedené, protože třeba u nás v práci by to možné nebylo, jelikož na dohody se přesčasy neuznávají a docházka je pevně evidovaná v systému a každá změna tam jde vidět a když na to přijde kontrola, byl by to sakra průšvih...

blondynka400
17. říj 2013

@vera_vila při RD můžeš mít stejný druh práce. To si pleteš MD. RD s tímto nemá nic společného a není závislý na přijmu.
@moudivlacek ono ohledně DPP nejde ani o ochotu. Je to podvod a velké firmy si toto nemůžou dovolit a naštěstí čím dál tí víc menších firem totopřestává dělat. Sociálka DPP pravidelně každý rok kontoroluje a když je tam částka? která se neslučuje s dobrými mravy (jako třeba administrativní práce za 1000kč(hodina), předepíšou to a pak to jsou hodně veliké pokuty... Alternativa je DPČ 😉

ava
autor
17. říj 2013

děkuju za rady! znamená to tedy, že i kdybych nastoupila zpět na 100% úvazek, nemusím ukončit čerpání příspěvku, pokud na něj mám dle věku dítěte ještě nárok?
Zaměstnavatel je vstřícný. Během MD a RD jsem pracovala pro několik zaměstnavatelů na dohodu, ale nikdy pro toho svého. Proto teď tápu. Takže dohodu sepíšeme a ten počet hodin se dá dodržet, když není stanovena max.hodinová sazba 🙂

moudivlacek
17. říj 2013

@vera_vila proto rikam,ze nevim,jak to jde u nich

@blondynka400 je taky fakt,ze toto je zalezitost cca 10 let zpet, v dobe mych studii, je mozne, ze ted se zamestnavatele boji, tezko rict
a u te dohody je to jak? nejake omezeni?

ava
autor
17. říj 2013

@blondynka400 v čem je rozdíl u DPČ?

ava
autor
17. říj 2013

můj zaměstnavatel ani já nemáme rozhodně zájem o něco nekalého, jen chci, abych mohla u nich pracovat na pár hodin a zároveň nepřijít o příspěvek...

blondynka400
17. říj 2013

@moudivlacek kdysi bylo standart, to je fakt... Ale to taky bylo jenom 150 hodin. Ono za poslední leta po tom sociálka fakt jde.... DPČ neboli dohoda o provedení činnosti, může se vydělat libovolná částka, ale platí se sociální a zdravotní, u DPP do 10 tis jenom daň, nad 10 tis už taky všechno.

moudivlacek
17. říj 2013

@blondynka400 aha diky za vysvetleni 😉

jako je fakt,ze tenkrat v tom roce 2001 cca, jsem mela hodinovku 450Kc za administrativu a nikomu to nebylo napadne

blondynka400
17. říj 2013

@ava dpč je dohodo provedení činnosti, dpp dohoda o provedení práce. dpp je 300 hodin, dpč není hodinově omezená. Při krátkodobých brigádách je dpp výhodnější, jelikož se do 10 tis platí jenom daň.

blondynka400
17. říj 2013

@moudivlacek ale bylo. Ono už i v té době na to sociálka nekoukala moc důvěřivě, ale nechávala to být, byl to jakýsi standart a tolik se to neřešilo. "Popotahovali" až za daleko vyšší částky.... Nám jednou v práci vyšlo asi 5000 na hodinu a to mi řekla, že už příští rok fak nechce vidět 😅 , ale víc z toho nebylo, to by se teď nestalo...

vera_vila
17. říj 2013

@ava jistě, že nemusíš! Na ten rodičák máš nárok a nemá to vliv na tvoje zaměstnání... čerpání rodičovského příspěvku a rodičovská dovolená jsou 2 úplně jiné pojmy a 2 úplně jiné věci... rodičovskou dovolenou můžeš mít a vůbec nemusíš pobírat rodičovský příspěvek...

@blondynka400 DPČ je hodinově omezená - je max. do poloviny základní pracovní doby (tedy max. na 4 hodiny denně)... v podstatě na MD by se nemělo pracovat vůbec, protože se jedná o dávky nemocenské... Náš zaměstnavatel třeba nepovoluje na MD ani DPP (ono i u nás jde docela těžko dělat "něco jiného", na co by se dala DPP použít)...

blondynka400
17. říj 2013

@vera_vila jenže to už ti nikdo nezkontroluje, tím pádem částku si můžeš vydělat jakoukoliv a částka na hodinu ne neprokazatelná... Ale je fakt, že se při víc než polovičních úvazsích nepoužívá, protože to jaksi ztrácí smysl. Tazatelka nepíše o MD, ale RD a tam si můžeš pracovat jak chceš. A to, že se na MD nemůže pracovat nevím kde jsi psala,protože to zákázáno ničím není, to že to některý zaměstnavatel neumožňuje, neznamená, že to nejde. Já s tím třeba problém nemám,u nás je hodně maminek, co měli při MD DPP a já jsem byla jedna z nich....

vera_vila
17. říj 2013

@blondynka400 Hodiny ti zkontrolují... Samozřejmě, pokud vykážeš jen 4 a budeš pracovat 6, to už je druhá věc... Nemyslím, že bych někde psala, že se při MD pracovat nesmí, jen mi někdo říkal, že by se to nemělo, rozhodně ne u toho zaměstnavatele, u kterého pobíráš nemocenskou... Ale možná to myslel jen, že když na nějakou činnost bereš nemocenskou/i když je to mateřská, ale jsou to nemocenské dávky, tak bys na tu činnost neměl pracovat, protože tím "porušuješ léčebný režim" - i když vlastně to nemá nic společného s nemocí - ale může mít u stejného zaměstnavatele DPP, ale na něco jiného, než z čeho bereš mateřskou (tedy z původní smlouvy a původní pracovní náplně)... Ona jedna kolegyně z práce to tak měla a docela s tím měli na kontrole OSSZ problémy, takže od té doby do nedělají a neumožňují to (a to ani na jinou činnost, protože v naší práci to dost dobře nejde - z účetní jít třeba na montážní linku 🙂)

blondynka400
17. říj 2013

@vera_vila hele já to takto dělala zatím ve všech firmách, kde jsem působila a nikdy to fakt problém nebyl. Jako to co píšeš se hodně nadsazeně takto brát dá, ale v reálu to tak nefunguje. Protože ono PPM je trošku něco jiného než nemocenská, ikdyž je to placené ze stejného pojištění. A z účetní může být klidně administrativní pracovnice a to už to "projde". A co se týče hodin, u DPČ docházku v životě nekontrolovali a ono když holky většinou dělají homeofficem, je to hodně orientační 😉

vera_vila
17. říj 2013

@blondynka400 Asi jak u kterého zaměstnavatele, no...

glimmer
17. říj 2013

pokud je dítěti více jak 2 roky, tak může chodit do školky celý dny, ty do práce a RP ti zůstane.

xveronikaxx
18. říj 2013

@ava Chcete-li vstoupit zároveň s mateřskou dovolenou zpět do zaměstnaneckého poměru, můžete tak učinit po skončení 6. týdne po porodu. Nesmíte však mít stejný pracovněprávní vztah, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. U stejného zaměstnavatele sice můžete pracovat, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou.

Stejně tak můžete pracovat u jiného zaměstnavatele. Pokud však u jiného zaměstnavatele budete vykonávat výdělečnou činnost shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož čerpáte mateřskou dovolenou, je k tomu třeba jeho předchozího souhlasu.

Výše výdělku není nijak omezena a peněžitá pomoc v mateřství se nekrátí.

ava
autor
19. říj 2013

@xveronikaxx děkuji, ale já jsem na RD a v době mého nástupu bude mít dcera 2 roky. Je to jiná situace.

@glimmer to je super a určitě velká pomoc - teoretická. Protože v praxi mi dítě do školky stěží vezmou, když mu budou tři....

@blondynka400
@vera_vila děkuji za všechny příspěvky. Teď už vím, že si budu dál pobírat příspěvek a pracovat částečně u svého zaměstnavatele, to je dobrá kombinace! 🙂

vera_vila
19. říj 2013

@blondynka400 viz příspěvek od @xveronikaxx - říkala jsem dobře, že pokud chce někdo pracovat při mateřské, tak musí na jinou práci, než ze kterého bere mateřskou 🙂 Proto s tím u nás v práci měli problém, protože v naší pracovní náplni to nebylo možné...

blondynka400
19. říj 2013

@vera_vila neřekla jsem přeci že ne, naopak s tímto jsem souhlasila. Ale účetní versus např administrativní pracovnice není stejná práce... 😉

vera_vila
19. říj 2013

@blondynka400 No, to není... Ale u nás by to asi neprošlo, protože děláme s penězma ☹ Ale kde to jde, tak o to líp...

glimmer
20. říj 2013

@ava u nás na vsi berou do školky už děti od 2 let, pokud jsou bez plen, umějí se najít lžící a částečně se obléct.