Celé těhu jsem na neschop. Z čeho počítají mateřskou?

sandynka
20. čer 2011

Jelikož tomu moc nerozumím, prosím o radu zkušených.
1. Když nastoupím na mateřskou, ale od počátku těhotenství jsem na neschopence, z čeho se částka vypočítá? Z mého příjmu před neschopenkou nebo z toho na neschopence? Nebo je to vlastně jedno a hned budu dostávat těch 7600 Kč?
2. Jak dlouho můžu být na rodičovské? Mohu si vybrat 3 nebo 4 roky, když jsem zaměstnaná? A jak pak vypadají měsíční částky?
Děkuji moc 😉

bellka
20. čer 2011

Ahojky 🙂
1.) pokud jsi byla před neschopenkou zaměstnaná, vypočítává se mateřská z platu před nastoupením na neschopenku a budeš ji pobírat půl roku a pak přestoupíš na rodičák a budeš dostávat 7600,- kč 😉
2.) ano, můžeš si tím pádem vybrat, zda chceš být na rodičáku 3 nebo 4 roky 🙂

dajdda
20. čer 2011

Ahoj,
1.Částka se ti vypočítá ze mzdy před neschopenkou.
2.Můžeš si vybrat dva tři nebo čtyři roky.Já mám tří letou a měsíční částka je 7600,-Kč.Pak nevím jak to je.
Ale zadej si na internetu rodičovská dovolená a tam to budeš všechno mít. 🙂

mamkamarketa
20. čer 2011

ahoj,
pokud se nepletu je to tak:
1. do planoveneho nastupu na materskou (mezi 34-36tt) dostavas normalni nemocenskou po nastupu na materskou budes dostavat materskou z tveho puvodniho platu (ne nemocenske) ALE pokud musis mit 270dni na socialnim pojisteni (do toho se tusim zapocitava i ta nemocenska)
2.pokud si zamestnana a splnila si podminky (tj.tech 270dni) muzes si vybrat delku a rychlost cerpani rodicovske dovolene 😉
doufam,ze jsem to rekla dobre 😅

bejatka333
20. čer 2011

ahoj,
1)částka se vypočítává z Tvého příjmu před neschopenkou. Nejdříve budeš dostávat mateřskou, která trvá 28 týdnu pokud čekáš 1 dítko a 37 týdnu pokud čekat 2 a více dětí 🙂 Po dobu mateřské dovolené Ti přísluší peněžitá pomoc v mateřství, kterou Ti bude vyplácet Okresní správa sociálního zabezpečení v místě tvého bydliště. Mateřskou Ti vypíše gynekolog, nastoupíš je 6 až 8 týdnů před porodem
2)Po mateřské dovolené si požádáš o čerpání rodičovského příspěvku, písemně požádáš úřad práce. Máš možnosti volby čerpání této dávky po dobu 2,3,4 let věku dítěte a tímto zároveň o možnosti volby příslušné dávky. rychlejší čerpání ve výši 11400 Kč do 2 let věku dítěte. Klasické čerpání ve výši 7600 Kč měsíčně do 3 let věku dítěte. Pomalejší čerpání ve výši 3800 Kč do 4 let věku dítěte - o tuto volbu čerpání rodičovské se nežádá