Čerpání dovolené při přechodu z MD na RD

hildegarda_terez
8. led 2016

Ahoj,

jsem po druhé na MD (kam jsem přešla rovnou z první RD). Při přechodu z MD na RD budu žádat o čerpání dovolené. Právě jsem se někde dočetla, že pokud jsem "odpracovala" (do odpracované doby se počítá doba na MD) alespoň 60 pracovních dní, mám nárok na proplacení dovolené za celý kalendářní rok.

MD mi vychází na přelom let 2015 a 2016 (od 1.10.2015 do dubna 2016). Za oba roky mi tedy vyjde "odpracovaných" víc než 60 dní.

Jestli jsem to dobře pochopila, až budu žádat zaměstnavatele v dubnu o vyčerpání dovolené, měl by mi proplatit celou dovolenou za rok 2015. Co se ale stane s tou dovolenou za 2016? Tu mi proplatí taky celou? (to mi přijde postavený na hlavu i když by mi to teda nevadilo). Nebo mi proplatí poměrnou část do toho dubna a zbytek se mi převede na dobu až zase nastoupím do práce?

Jsem z toho celkem tumpachopvá... Díky moc!

xpila
8. led 2016

@hildegarda_terez Tak zaprvé ti nic neproplatí, ale dovolenou musíš klasicky čerpat. Dovolená se proplácí pouze a jen při skončení pracovního poměru.
Za rok 2015 nebudeš mít nárok na celou dovolenou, ale bude se ti krátit - zameškala jsi totiž více jak 100 pracovních dní. Za těchto 100 pracovních dní se krátí o 1/12 a dále o každých 21 pracovních dní rovněž o 1/12 (spočítat si to už musíš sama 🙂 ).
Za rok 2016 ti vznikne nárok na celou dovolenou, protože budeš mít "odpracováno" více jak 60 pracovních dní.
Celkově tedy budeš čerpat část dovolené za rok 2015 a celou dovolenou za rok 2016 - jen o to musíš zaměstnavatele před koncem mateřské požádat (o čerpání, ne proplacení).

hildegarda_terez
autor
8. led 2016

@xpila jasňačka, myslela jsem čerpat - máš pravdu, blbě jsem to napsala... Hele, podle toho jak vždycky odpovídáš v jinejch diskuzích Ti naprosto věřím - evidentně se v problematice super orientuješ.

Jen mi nejde do hlavy :

V roce 2015 budu mít nejdřív víc než 100 pracovních dní zameškáno a pak mi 60 pracovních dní pokryje mateřská.

V roce 2016 budu mít nejdříve odpracováno nejméně 60 dní mateřskou a pak víc než 100 dní zameškám.

Proč se v každém roce bude uplatňovat jiné praviodlo a jak poznám které má přednost?

xpila
8. led 2016

@hildegarda_terez Jde o to, co nastane dřív - v roce 2015 nejdříve zameškáš a teprve poté splníš 60 dní. Kdežto v roce 2016 nejdříve splníš 60 dní a pak zameškáš (a to teoreticky ani zameškat nemusíš, klidně můžeš jít do práce dřív a nebyl by tak důvod ke krácení).

renca1978
8. led 2016

@xpila Dobry vecer chci se zeptat proc by ji tu dovolenou nemeli proplatit?ja mela zustatek 8 dni dovolene a pri prechodu z materske na rodicak mi ji proplatili automaticky...

hildegarda_terez
autor
8. led 2016

@xpila - aha, tak paráda 🙂 mě přišlo divný, že by mi zaměstnavatel měl proplácet 2x plnou dovolenou jenom proto, že mi mateřská vyšla tak hezky na přelom roku :o)))

Ještě jenom pro jistotu - tu dovolenou za 2016 můžu tedy vyčerpat celou už v tom dubnu až mi skončí MD?

Děkuju Ti moc!

hildegarda_terez
autor
8. led 2016

@renca1978 - myslím, že jde v podstatě jen o terminologii - tím, že ji vyčerpám mi ji zaplatí. Běžně se tedy říká, že mi ji proplatí, ale správně je že ji vyčerpám.

Podobně, jako kdayž se říká, že je někdo na mateřský do 3 let dítěte - vběžně se říká mateřská, ale správně je to rodíčák 🙂

Alespoň takhle to chápu.

renca1978
8. led 2016

@hildegarda_terez ahaaaa tak moc dekuju🙂

xpila
8. led 2016

@hildegarda_terez Přesně tak - dej žádost o čerpání dovolené za rok 2015 a 2016. Když se dovolená čerpá mezi MD a RD, tak je to jeden z mála případů, kdy musí zaměstnavatel souhlasit (za normálních okolností určuje čerpání dovolené zaměstnavatel).

@renca1978 Ono jde hlavně o to, že když budeš žádat o proplacení dovolené, tak s na tebe klidně může zaměstnavatel vykašlat - proplatit ji dle zákona totiž nemůže. A teda rozhodně nic není automatické, to jsi měla štěstí 😉

renca1978
8. led 2016

@xpila ja jsem statni zamestnanec zaroven se mnou otehotnelo asi dalsich 10 kolegyn a proplatili to teda uplne vsem...s ucetni jsme o tom prave mluvili a pry se to proplaci automaticky jen mi volala at to prijdu podepsat ....oni pry nemuzou nic prevadet aspon tak mi to vysvetlila.a dejme teda tomu ze by ji neproplatili co by se s tou dovolenou delo dal?prece nemuze jen tak propadnout ?

xpila
8. led 2016

@renca1978 To je jedno, že jsi státní zaměstnanec, je to všude stejné 😉 A převádět by se to muselo, kdybys ji nevyčerpala (ty jsi ji fakticky čerpala, i když o tom ani nevíš) pro překážky na tvé straně. Musela bys ji pak vyčerpat ihned po skončení rodičovské, ale to by se ti už krátila.

hildegarda_terez
autor
8. led 2016

@xpila Skvělý, děkuju!

renca1978
8. led 2016

@xpila mockrat dekuji za odpoved😉hezky vecer

monyna83
31. bře 2016

@xpila Ahojky, může se optat, ty tomu rozumíš a věřím, že i poradíš 🙂 ?
Teď jsem volala do práce, mám nárok na 11,5 dne dovolené za 2015 + 20dní za 2016. MD mi končí 3.5.2016, chtěla jsem žádat o čerpání dovolené, ale personalistka mi řekla, že žádat nemusím a bude mi dovča proplacena automaticky. Vím, že se to nemá, ale dělá se to tak a to nejen při skončení PP.
Jde mi o to, abych z toho neměla nějaký ofuk já. Chci jít pomalu zařizovat žádost o RD, personální mi řekla, ať normálně navážu na MD, čili od 4.5 2015 bych čerpala RD.. Dovolenou z práce mi proplatí, 20 dní v květnu a zbytek v červnu. Laicky jsem si spočítala, že za každý prac. den v květnu a 16.6.2016 dovolenou dočerpám. Příjde mi v klasickém výplatním termínu jako chodila mzda.
Co když se budou ptát na dovolenou? Nemohu přeci současně čerpat dovolenou a rodičák nebo ano? Jedná se přeci o dvě dovolené za den... Nebo se pletu? Nerada bych měla nějaké problémy?
Jaký by měl být správný postup? Ukončit MD, jít čerpat do 16.6.2016 dovolenou a až od 17.6.2016 nastoupit RD? Ona mi řekla, že s tím to nic společného nemá a mám navázat... Raději se ptám, moc děkuji za vysvětlení a čas 🙂

qz
31. bře 2016

@xpila nevis prosim, podle ceho se pocita, kolik za cerpanou dovolenou dostanu? Podle vymerovaciho zakladu, ci posledniho ctvrtleti/mesicu v praci?

sweet86
6. dub 2016

Ahojky mam take dotaz.Dne 4.ledna 2016 jsem nastoupila na nemocenskou z duvodu rizikoveho těhotenství.25.brezna 2016 už mi vystavily mateřskou.Chci se zeptat zda za rok 2016 budu mit narok na nejakou dovolenou,protoze jak jsem v lednu za prosinec dostavala vyplatu tak na vypkatnici mi naskocilo 20dni dovolene.Dale se chci zeptat zda pozadat o vyplaceni,protoze jsem se dozvedela,ze firma u ktere jsem pracovala tak ju davaji do pronajmu jinemu majiteli tak na koho bych se pak mela obratit?A zda mam narok i na odstupne nebo me musi vzit po msterske zpet do prace ten novy majitel firmy.Dekuji za rady

lenicka2323
19. zář 2018

Dobrý den, obracim se na vas s radou byla jsem na nemocenske od rijna 2017 a od května 2018 na materske celou tu dobu mam smlouvu na neurcito ucetni mi rikala ze nez pujdu na rodicak proplati mi dovolenou ze se mam ozvat jak je to s dovolenou priplati mi jen ty zbyle dny za rok 2017 nebo se mi to zas o 20 dni navýšilo tim rokem 2018?dekuji za rady