Čerpání řádné dovolené před nástupem na RD

ratatooy
30. bře 2014

potřebovala bych radu jak by měl vypadat dopis zamestnavately o čerpání řádne dovolené před nastupem na RD.Učetní nemužu nahnat protože je až v praze od nás 270km,a po telefonu se pořád vymlouvá,takže se mi zdá že se snaží mě udržet co nejdéle mimo abych čerpání a nasledne proplacení nestihla mám už na to jen 14dní.musím v dopise uvést na kolik dnů mam narok?

vilibalda
31. bře 2014

@ratatooy jestli dostaneš peníze za vyčerpání dovolené je stejná otázka, jako by ses ptala, jestli Ti zaplatí za to, že práci odvedeš. Obvykle zaměstnavatel dává plat, ale jistě se najdou i tací, co nezaplatí. Co s tím? Netuším. Možná obrátit se na inspektorát práce (jestli něco takového je)? Nebo to vymáhat soudně? Snad to nebude třeba a dostaneš peníze v pořádku. Hlavně je potřeba mít správně napsáno, co chceš, ať Tě nenachytají na maličkostech a nevyvlíknou se!

ratatooy
autor
31. bře 2014

@vilibalda jj ja byc teda napala že žádám o čerpání řádné dovolené po skončení PPM která byla od 16.10.2013-30.4.2014,délka čerpání dovolené 20dní(jak jsem zjistila od holek z práce maji narok na 20dní takže ja asi taky,no jsem zvědavá protože bejvalej zaměstnavatel nam dovolenou neplatil mely jsme prostě jen volno a nekdy ani to volno ne

inak sem se ptala znamy co dělá na ossz a dovolená běží zároven s rodičákem akže žádný posunování rodičáku se nekoná

mlha99
31. bře 2014

@j.a.n.i muzu mit na tebe dotaz prosim pekne🙂 uz jsi mi radila pri prvnim diteti🙂
Na MD jsem nastupovala 23.9.2013 -6.4.2014 z RD. Mam narok na celou dovolenou za min rok a letosni rok a nebo se to nejak po te RD krati? Nebot mi nase mrzdovka napsala ze mam narok na 14,5 dne za min rok a za letosek to same. Tzn jen 29 dni. Pocet dni dovolene mame 25 normalne. Tak mam ji napsat kde k tomu prisla? Z ceho se to pocita?

j.a.n.i
31. bře 2014

@mlha99 No, asi takhle, ten rok 2013 má správně, protože za RD se dovolená krátí, ale za rok 2014 máš nárok na celou.

mlha99
31. bře 2014

@j.a.n.i Jani moc dekuji🙂 ted teda nejak slusne napsat do prace ze to asi nema dobre🙂 to je podle nejakeho zakona?

j.a.n.i
31. bře 2014

@mlha99 Zákoník práce, myslím, že paragraf 217, případně někde poblíž, nechce se mi těď zákoník lovit. Jinak ta podstatná formulace zní cca takto: Dovolenou vyčerpanou v návaznosti na MD není možné s ohledem na budoucí RD krátit.

jika10
31. bře 2014

@vilibalda
@ratatooy No tak já do práce poslala slušnou žádost o čerpání řádné dovolené bezprostředně navazující na MD, měla jsem nevyčerpáno 34 dnů a za 9 měsíců se nikdo mě nesnažil z firmy kontaktovat ani mi poslat ty peníze na které mám nárok. A to musím říct, že jsem zaměstnanec v advokátní kanceláři. Takže když ani advokáti v tomhle státě nemusí dodržovat zákony, tak už asi nikdo 😠

jika10
31. bře 2014

@j.a.n.i A když jsem poslala do práce žádost a čerpání dovolené bezprostředně navazující na MD a stejně mi nic nezaplatili, tak co mám jako dělat? Můžu ty peníze po nich nějak vymáhat?

j.a.n.i
31. bře 2014

@jika10 jasně že můžeš, můžeš poslat předžalobní upomínku za nevyplacení mzdy... akorát tedy musíš být schopna prokázat, že si žádala a mít tu žádost správně formulovanou... případně si mohla ukončit pracovní poměr a žádat ještě 2 platy (i když to by asi moc výhodné nebylo).

mlha99
1. dub 2014

@j.a.n.i moc dekuji za info, napsala jsem do prace tak uvidim jak pochodim.

ratatooy
autor
1. dub 2014

@jika10 prosím te a jak přesně to má být teda formulovany?

jika10
1. dub 2014

@ratatooy Já jsem napsala takto:
dovoluji si Vás tímto požádat o čerpání nevyčerpané dovolené za rok 2011 v délce ... dnů, za rok 2012 v délce ... dnů a za rok 2013 v délce ... dnů, celkem tedy dovolenou v délce ... dnů v bezprostřední návaznosti na mateřskou dovolenou. Řádnou dovolenou budu čerpat po skončení mateřské dovolené, tedy od 2.7.2013 a poté nastoupím od 22.8.2013 na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte.

No a podotýkám, že mi tu dovolenou stejně neproplatili

mlha99
1. dub 2014

@j.a.n.i Janicko dobra vilo🙂) tak jsem psala do prace a pry se spletla a mam narok letos na celych 25 dni🙂 + plus ty pokracene dny za min rok🙂 jeste jednou velke diky🙂)
@jika10 jsi me s tema advokatama pobavila🙂 akorat to ze ti to neproplatili je blbe:(

chris_n
1. dub 2014

@jika10 a proč ti ji neproplatili?

ratatooy
autor
2. dub 2014

@jika10 no tak to mužu čerpat tolik let zpetně?jenže ja ani nevim od kdy jsem jejich zamestnanec neobtěžovaly se mi dat vedet ani novou smlouvu nic,ani evidenční list duchodovyho pojištění nemám už za dva roky

jika10
2. dub 2014

@ratatooy No tak já v roce 2012 v lednu ještě chodila do práce a pak jsem skončila na neschopence kvůli těhu. Takže jsem neměla do dnešního dne možnost si dovolenou za rok 2011 vyčerpat, za rok 2012 jsem byla skoro celý na neschopence a tam mi vznikl nárok na nějaké 2 dny a za rok 2013 kdy jsem byla na MD jsem měla nárok na celou dovolenou. A pokud vím, když nemá člověk možnost si dovolenou vyčerpat z důvodu překážky v práci, což je neschopenka, MD a RD, tak ti dovolená nepropadá
@chris_n No to by mě osobně taky zajímalo, ale mám ověřeno že můj dopis jim byl doručen. Teda důvod bude asi ten, že jsem šla na neschopenku za dost dramatických okolností a je fakt, že se se mnou chtěli dohodnout na ukončení PP, ale já otěhotněla a řekla jsem jim, že PP neukončím. Takže asi byli nas.aní
@j.a.n.i PP se mi ukončit nechce už z toho důvodu, že plánujeme druhé a když bych odešla, tak bych neměla nárok na MD. Já tu dovolenou s nima budu řešit až při druhátku a to už si fakt sr.t na hlavu nenechám. Jen doufám v to, že mám pravdu a žádná dovolená se mi nemůže zkrátit pro nevyčerpání, třeba za rok 2011 nebo 2012

j.a.n.i
2. dub 2014

@jika10 Ta za roky 2011 a 2012 ne, ale ta za rok 2013 ano. Akorát tedy v případě, žes o ni žádala, tak to bude jinak... ale spíš bych řešila, zda tam nejsou nějaké promlčecí lhůty, protože pokud si požádala, tak je to vlastně nevyplacení mzdy.

ratatooy
autor
2. dub 2014

@jika10 ja budu řešit nevylacení mzdy potom přes uřad práce kdž mi to nedají

jika10
2. dub 2014

@ratatooy No tak to budu muset taky asi řešit
@j.a.n.i Jo tak to je možná taky jeden z důvodů, proč mi to nevyplatili, oni svou to prostě sv.ně a vědí, že se můj nárok bude promlčovat, takže promlčením přijdu o 13 dnů, ale nárok za rok 2013, když jsem požádala o čerpání, tak by mi měl zůstat celý ne?

ratatooy
autor
3. dub 2014

tak jsem se dozvedela že když jsem přestupovala z rodičáku na druhou md tak se dovolená krátí,a pokud nezaplatí zamestnavatel dovolenou @jika10 tak to mužeš vzít přes inspektorát práce s žádostí o dořešení věci a oni jim udelaji kontrolu a pohlidají si aby ti zaplatily