Čerpání řádné dovolené před nástupem na RD

ratatooy
30. bře 2014

potřebovala bych radu jak by měl vypadat dopis zamestnavately o čerpání řádne dovolené před nastupem na RD.Učetní nemužu nahnat protože je až v praze od nás 270km,a po telefonu se pořád vymlouvá,takže se mi zdá že se snaží mě udržet co nejdéle mimo abych čerpání a nasledne proplacení nestihla mám už na to jen 14dní.musím v dopise uvést na kolik dnů mam narok?

sedmiteckas
30. bře 2014

Nevím, jestli je na to nějaký určený vzor, zkus najít na netu, jinak bych to napsala jako klasickou žádost. S uvedením, kolik dní mi zbývá vyčerpat....

sedmiteckas
30. bře 2014

Já třeba pracuju ve státní sféře, mně řekla personální, že posílají potom na MD dopis, že mi zbývá vyčerpat tolik a tolik dní ŘD před nástupem na RD. Ale chápu, že ne každý zaměstnavatel, zvlášť soukromník třeba, je tak vstřícný :(

xpila
30. bře 2014

@ratatooy U nás se klasicky vypisovala dovolenka, takže ona by ti měla říct, na kolik dní máš nárok a podle toho si to vyplnit. Někde to stačí e-mailem, někde dopisem...

j.a.n.i
30. bře 2014

@ratatooy Myslím, že není nezbytně nutné uvádět na kolik máš nárok, formulace že chceš všechnu, na kterou máš nárok je dostačující, ale je lepší tam ty dny uvést - aby bylo jasné, že víš na kolik máš nárok a nechtěli tě šidit.

ratatooy
autor
30. bře 2014

@j.a.n.i jenže jak ja sama to zjistím ja sem přestoupila na druhou md z rodičáku a mezi tím firma změnila 3x majitele

ratatooy
autor
30. bře 2014

@sedmiteckas to já právě ty dny nevim protože sem doma už 5rok

consti
30. bře 2014

@xpila a vyplácí se prosím tě dovča jen za jeden rok nebo i stará dovolená? Rodila jsem v listopadu 2013...Jinak bych si prý měla taky jen vyplnit lístek a počet dní mi snad řekne zaměstnavatel 😉 .

gepe
30. bře 2014

@ratatooy u nas se taky vypisuji dovolenky @xpila. Nastesti je ok ucetni a jeste mi k 20ti dnim pricetla 1,5 dne z letoska. I tak potrebuje zamestnavatel dopis strucneho zneni ze zadas o rodicovskou dovolenou od - do, a je to kvuli pripadne kontrole socialky ve firme. Takze do te zadosti muzes napsat i pocet dni..
Pokud jsi vloni necerpala, tak mas narok na tolik dni, kolik mas ve smlouve, prip. pokud jsi cerpala tak si ten pocet o celkoveho odecti. Spis se Ti jedna jeste o narok za 2014 na nekolik dni jak koukam na stari mladete u Tebe a to Ti musi rict ucetni. Zkus ji napsat i ofi email, ze zadas, aby Ti napsala, kolik dni dovolene Ti zbylo z 2013 a letos - dle toho, do kdy mas materskou.

xpila
30. bře 2014

@consti Nevyplácí se, ale čerpá 😉 Pokud ti nějaká zbyla, tak určitě najednou, pak by se ti totiž krátila.

consti
30. bře 2014

@xpila Díky, no já právě nevím, jestli budu mít teda nárok i na tu starou dovolenou, byla jsem skoro od začátku těhotenství (asi od dubna) na rizikovém...Díky!!

ratatooy
autor
30. bře 2014

no to bude oříšek teda pro me a sem zvedavá kam to pošlu když se učetní kroutí jak kdyby to bylo z její kapsy

chris_n
30. bře 2014

@ratatooy nedostala si nějakou výplatní pásku mezi tím? kde by si měla napsaný fond dovolené?

ratatooy
autor
30. bře 2014

@consti určitě jo,možna se o něco krátí nemocenskou ale spíš si myslim že maš anrok na tolik kolik jsi nevyčerpala

ratatooy
autor
30. bře 2014

@chris_n 😀 u nas žádný vyplatní pasky nebyli a ani nejsou všechno je ošulený co nejvic na černo aby se nemusely platit daně atd no katastrofa,a ted ani nevím vlastne kdo je muj zamestnavatel protože jediny co zustalo stejny je nazev firmy jinak nic me ani nikdo nedal vedet že me prodaly jinam,nemam ani pracovní smlouvu tímpádem

chris_n
30. bře 2014

@ratatooy nooo, to je zajímavé. Asi by sis měla udělat možná čas a naklusat na účtárnu osobně.

ratatooy
autor
30. bře 2014

@chris_n no už to vidím holky že zustanu ukotvená jak jedna pani od nás bylo to v černých ovcích taky nedostala smlouvu nikdo ji nedal vedet jediny co v tom připadě bylo jiny že firma zanikla ale ona nemohla ani na pracák protože nemela vypoved a ani novou smlouvu a firma neexistovala takže po rd zustala přímo v prdely

consti
30. bře 2014

@ratatooy Díky, mně kamarádka tvrdila, že mám nárok jen za jeden rok...Tobě držím pěsti, asi bych napsala jen obyč. žádost 😉 . A poslat doporučeně samozřejmě 😉 . A jak to, že na to máš už jen 14 dní? Mně náš účetní tvrdil, že tam mám přijít vyplnit lístek až před nástupem na RD 😅 (květen).

ratatooy
autor
30. bře 2014

@chris_n když ona je v praze to je od nás 270km

ratatooy
autor
30. bře 2014

@consti ja sem na md od 16.10 nastuovala sem 8 tydnu před

chris_n
30. bře 2014

@ratatooy :-/ No stejně od tebe budou určitě někdy potřebovat nějaké podpisy. Ale asi to bude chtít hlavně zatlačit na účetní no ☹

ratatooy
autor
30. bře 2014

no každopádně holky oni spolehají an to že se nikdo o žádnou dovolenou neozve ale ja se nechci jen tak dat ještě přemejšlím o nějakym dovětku že jsem se radila s právníkem,možna by nebylo od věci zajit na uřad práce a zeptat se jak postupovat

ratatooy
autor
30. bře 2014

@chris_n ale zajimavy je že evidenční list duchodoveho pojištění mi chodil a to se musim podivat teda kdy naposled

chris_n
30. bře 2014

@ratatooy no a na ten oni potřebují teda tvé podpisy, pokud vím.

consti
30. bře 2014

@ratatooy Já jsem nastupovala 24.10., ale malý se měl narodil až v prosinci...Takže rodičák by mi měl začínat "až" v květnu a tobě asi na konci dubna plus minus...

ratatooy
autor
30. bře 2014

@consti no je to přesně 6 měsíců takže u me do 16.4

ratatooy
autor
30. bře 2014

@chris_n no tak ty teda nemají

winterska
30. bře 2014

@consti pokud máš nedočerpanou dovolenou z roku 2012 - tu bys měla vyčerpat, případně ti ji mohou proplatit). I přes rizikové těhotenství (pracovní neschopnost) v roce 2013 máš nárok na plný počet dovolené - jsi stále jejich zaměstnaneec - 20 (25 dnů). Požádej si o spočítání zbývající dovolené a domluv se s nimi na jejich čerpání mezi MD a RD.

vilibalda
30. bře 2014

@ratatooy Vzor máš například tady: Žádost o poskytnutí dovolené po skončení mateřské dovolené
http://www.med.muni.cz/index.php?id=402#cd
Ale třeba v této žádosti se předpokládá, že víš z výplatní pásky, na kolik dní máš nárok. U Tebe konkrétně nevím, co poradit, když počet dní nevíš. Rozhodně však žádej čerpání dovolené a ne proplacení. A taky si pohlídej, abys žádala o dovolenou hned v návaznosti na mateřskou dovolenou a až následně po své dovolené chtěla nastoupit na rodičovskou dovolenou. Jestli napíšeš, že chceš po mateřský hned rodičovskou dovolenou, peníze za řádnou dovolenou teď nedostaneš.

vilibalda
30. bře 2014

@ratatooy Jinak mateřská není přesně 6 měsíců, je to 28 týdnů. Jestli jsem se neupočítala, tak bys ji měla mít až do 30.4. (ale to datum jsem mohla splést, každopádně bys ho měla mít uvedeno v dopise z OSSZ).

ratatooy
autor
31. bře 2014

@vilibalda jasny to chápu ale ještě je otázka když dovolenou vyčerpám jestly za ni dostanu i zaplaceno,jak potom postupovat?asi přes UP