Co dělat, abych měla nárok na 3 letou RD + PPM?

daschiki
3. bře 2011

Dobrý den,

doufám, že podobná diskuze tady na koníkovi už neexistuje. Potřebovala bych poradit, abych věděla, s jakými informacemi mám jít vyzbrojená na OSSZ.

Jsem v této situaci (napíšu to hodně komplexně, protože nevím, co vše může mít vliv):
V roce 2009 jsem dokončovala studium na VŠ a přitom jsem začala pracovat na živnost. Jako student jsem tedy měla SVČ jako vedlejší činnost. V červnu jsem udělala státnice, tedy jsem i jako student skončila, ale už v červenci jsem nastupovala na MD (na kterou jsme měla nárok, jelikož jsme si platila nemocenské pojištění) a živnost jsem nepřerušila. V srpnu se mi narodil syn, se kterým jsem od února 2011 na dvouletém rodičáku. Bohužel jsem měla myšlenky samozřejmě jinde a vůbec mě nenapadlo, že proběhly v lednu 2011 změny. Takže mě najednou zaskočilo to, když došel z OSSZ dopis, ve kterém mě upozorňují, že mi zaniklo nemocenské pojištění !!!! Naposledy mám započítaný prosince (to jsem byla celý měsíc ještě na MD, v lednu 27.1. už mi MD skončila, ale kvůli její výši mi RD začal platit až od února, tedy díky této 4-denní pauze vznikla mezera). Vůbec mi nedošlo, že bych měla zaplatit nemocenské pojištění znovu. S manželem chceme druhé děťátko a plánujeme začít se snažením už teď na jaře. Zajímalo by mě ale, jaké mám vlastně teď možnosti? Co dělat, abych měla nárok rozhdoně na 3-letý RD s druhým dítětem a ideálně jestli je nějaká šance získat u druhého dítěte (pokud se samozřejmě zadaří) také nárok na PPM? Můžete mi někdo prosím poradit? Já v těchto věcech opravdu tápu. Díky

daschiki
autor
3. bře 2011

ještě bych měla napsat, že na živnost jsem začala pracovat v červnu 2009, nemocenské jsem si platila od září 2009, otěhotněla jsem v prosinci 2010 a na MD nastoupila v červenci 2010

vojtisek2007
3. bře 2011

@daschiki stačí když začneš nemoc.pojištění znovu platit - protože když ti skončil rodičák 27.1. - tzn. už jsi na něm nebyla celý měsíc, tudíž jsi do 8.února měla zaplatit za leden....nezaplatila jsi, tak ti pojištění skončilo....takže pokud plánujete další mimčo, znovu se k nemoc.přihlaš a začni platit, jen pozor ta nová změna od 2011 - když máš přihlášeno nemoc.pojištění, je tvůj ŽL brán automaticky jako hlavní příjem, takže musíš platit i odpovídající důchodové pojištění.....takže např. k min. nemocenskému cca 143,-Kč musíš platit 1807 důchodovou část.....ten měsíční výpadek by neměl vliv na nárok PPM.

j.a.n.i
3. bře 2011

@daschiki No, je to jednoduché, přihlásit se opět k nemocenskému pojištění a platit ho. Hloupé je, že tím se ti živnost stane hlavní a musíš platit i sociální... a nemocenské jen ve výši odpovídající sociálnímu, tj. při minimálním sociální je odpovídající nemocenské 143,- mateřská z toho bude malá, ale na tříletý rodičák to stačí.

daschiki
autor
3. bře 2011

@vojtisek2007 Děkuju moc za radu. To by znamenalo měsíčně dávat 1807Kč + cca těch 143Kč za nemocenské až do MD? A nevíš prosím tě, z čeho by se pak ta PPM počítala? Jestli by byla stejná jako u prvního dítěte? Děkuju moc, zase jsi mi nalila optimismus do žil ! 🙂

vojtisek2007
3. bře 2011

@daschiki ne, byla by minimální - vypočítaná právě z těch záloh 143,-Kč ☹....ale měla bys na ní nárok a tudíž možnost volby tříletého rodičáku....a samozřejmě od porodu by ti jí dopláceli do 7600,-Kč....když platit nezačneš, budeš mít ode dne porodu 4 letý rodičák.....

daschiki
autor
3. bře 2011

@vojtisek2007
@j.a.n.i holky děkuju....☹ Tak to je docela na pytel..takže jiná možnost, jak mít nárok na 3-letej rodičák než platit 1800 měsíčně a 143 pojištění není? ☹ ☹ ☹ ☹

vojtisek2007
3. bře 2011

@daschiki je, když manželovi vznikne nárok na mateřskou tak na ní nastoupí on - na víkend - pak zažádá o rodičák, udělá volbu tří let a převede se rodičák na tebe....je to papírování a ne všude to rádi vidí (myslím úřednice některé) ale jde to....

daschiki
autor
3. bře 2011

@vojtisek2007 Uf....tak to asi bude hodně papírování....no potěš.... 🙂 😒 Děkuju moc za všechny informace!!! Moc jste mi pomohly...

daschiki
autor
3. bře 2011

@vojtisek2007 Můžu se ještě zeptat, jestli by nebylo řešením (nevím ale teď, jestli neplácám blbosti,a le někde jsem to viděla na nějaké jiné diskuzi, že to tak holka řešila...ale nevím, jestli to bylo za nových podmínek), že bych si platila tři měsíce před nástupem na MD nemocenské pojištění a měla aspońňnárok na 3-letý rodičák? Ale vůbec fakt netuším, jestli to jde, nebo jestli nebyla v jiné situaci jak já....děkuju moc za trpělivost..já jsem děsnej analfabet na tyhle věci 🙂

vojtisek2007
3. bře 2011

@daschiki po třech měsících ti vznikne nárok na nemocensku v souvisloti s porodem - ta se pobírá 6týdnů před a 6týdnů po porodu a můžeš si taky vybrat 3letej rodičák....taky je to řešení ty tři měsíce před.....na mateřský budeš mít prd a tej nemocenskej ještě o trochu menší prd...☹ale od porodu ti to dorovnají

daschiki
autor
3. bře 2011

@vojtisek2007 jééé tak to by bylo super..na PPM už jsem raději rovnou zapomněla..jen jsem se chtěla vyhnout tomu, aby musel manžel na MD a následně RD a pak to převádět na mě...takže pokud to chápu správně, tři měsíce před TP bych se přihlásila zpět k nemocenskému pojištění a požádala si o nemocenskou v souvislosti s porodem a tím pádem bych měla zaručenej 3-letej rodičák? Díky díky díky 🙂 A ještě jednou se omlouvám za svoji debilitu 😀

vojtisek2007
3. bře 2011

@daschiki jojo, tři měsíce před se přihlásíš, zaplatíš 3x 1807+143 a vznikne ti nárok na nemoc. v souvislosti s porodem - asi je to klasická neschopenka, kterou ti prostě neukončí a pokračuje i po porodu - 6týdnů , pak jdeš na rodičák kde máš možnost si volit, protože jsi měla nárok na tu nemocenskou....

daschiki
autor
3. bře 2011

@vojtisek2007 děkuju strašně moc!!!! 🙂

kaculetka
13. bře 2011

Holky, můžete mi poradit? Ke kterému dni v měsíci se vyplácí PPM?

vojtisek2007
13. bře 2011

@kaculetka to záleží na OSSZ kam patříš, třeba u nás jsou tuším dva výplatní termíny - mezi 5-8 a pak 20-25

daschiki
autor
14. zář 2011

ahojky holky,

@vojtisek2007 pochopila jsem, že asi v sociální sféře pracuješ/pracovalas a chtěla bych Tě ještě jednou poprosit o pomoc. Zakládala jsem toto téma a jsem teď právě v té situaci, jakou jsme plánovali. Můj syn teď oslavil rok, jsem na dvouletém RD, nyní jsem ve 20tt těhotenství s termínem 4.2.
Chtěla bych se zeptat, jestli budou nějaké změny pro rok 2012 a jestli se mě nějak dotknou. Bavily jsme se o tom, že jako OSVČ momentálně na RD bych se 3 měsíce před porodem (tedy asi někdy v listopadu) přihlásila k nemocenskému pojištění a později nastoupila na neschopenku v souvislosti s porodem a směla si tak zvolit výši RD. Chci se jen zeptat - znamená to tedy, že mi ukončí stávající RD ty 3 měsíce před porodem? Když se mi vlastně změní SVČ na hlavní? Nebo budu souběžně pobírat RD a přitom budu mít SVČ jako hlavní činnost? Můžeš mi prosím poradit? Bohužel jinou možnost, jak volit délku RD nemám, protože manžel brzy skončí v zaměstnání a bude jako OSVČ taky, takže na něj psát RD bohužel nemůžu. Díky předem moc!

vojtisek2007
14. zář 2011

@daschiki můžeš mít souběžně osvč jako hlavní i k tomu rodičák - RD na Davídka by ti ukončili zároveň s nástupem na mateřskou - ale tu ty mít nebudeš, takže netuším, asi ti jí ukončí s nástupem na nemocenskou v souvislosti s porodem,když je to místo mateřské....a platit si začni tak 4 měsíce před porodem - na tu nemocenskoku nastupuješ 6týdnů před porodem, tak ať ti to vyjde....propočítej si to

daschiki
autor
14. zář 2011

@vojtisek2007 děkuju moc! 🙂 Moc jsi mi pomohla 🙂

daschiki
autor
22. lis 2011

@vojtisek2007 prosím prosím, můžu mít ještě pár dotázků?

Situace se má u mě takto: TP mám stanovený na 4.2., takže to vychází, že na nemocenskou v souvislosti s porodem bych měla nastoupit 24.12. 🙂 (těch 6 týdnů před TP) a dočetla jsem se, že platí ještě 6 týdnů po porodu a potom se nastupuje na RD. Tak bych se chtěla zeptat, jestli nevíš, jak to bude s její výší? Doplatí mi to případně do toho dvouletého rodičáku, když by byla ta nemocenská nižší?

A další dotaz se týká toho, co teď prošlo ve vládě. Pokud to chápu dobře, tak od ledna (???) by to mělo fungovat tak, že každá maminka bude mít k dispozici 220 000, které si může vyčerpat buď za 2 nebo 3 nebo 4 roky. Nevíš prosím tě, jak to je? Protože v tom případě jsem si teď nemocenské a důchodové vlastně platila zbytečně 🙂)). Kdyby to totiž šlo takhle, byla bych moc vděčná za 2-letý rodičák nadále. Jen nevím, jak a kdy to popřípadě řešit, protože teď u malýho jsem musela RD vyřizovat dost s předstihem právě kvůli tomu, že mám 2-letou variantu.

Můžeš mi prosím k tomu písnout co a jak? Abych věděla na co si dát pozor, abych něco nepromeškala 🙂

Doufám, že ty dotazy jsou srozumitelné. Moc děkuju za pomoc se vším...bych Ti nějradši poslala nějakou obří čokoládu 😀