Co dělat mezi ukončením práce a meteřskou?

zira83
20. črc 2011

Ahojte holky, moc prosim o radu. Jsem Ceska pracujici na Slovensku. Brzy mi skonci pracovni smlouva na dobu urcitou (31.8.) a pak uz budu porad doma s manzelem v CR. Po dobu prac. smlouvy mam vyrizeny formular E 106 (zdravotni pece v plne vysi i v CR), ale od septembra mi tento formular konci (stejne jako prac.smlouva). Narok na materskou mam pouze na Slovensku a termin nastupu na ni vychazi na 3.10.
Nevim, co mam delat v dobe od 1.9. do 2.10. - cili od skonceni prac.smlouvy do nastupu na materskou. Vim, ze jedna z moznosti je se nahlasit na urad prace (bud na Slovensku nebo v CR). Ale jeste zvazuji moznost jit na PN - rizikove tehotenstvi. Nemam s tim vubec zkusenost. Nevite, prosim, jak by to bylo v pripade PN se zdravotnim pojistenim na Slovenku (zda se mi automaticky prodlouzi a zda bych mohla automaticky zazadat opet o formular E 106)? A v jake vysi bych dostavala mzdu a od koho (zamestnavatel x stat)? Az nastoupim na materskou, narok na E 106 mam. Resim priblizne jen ten jeden mesic - zda urad prace nebo PN.
Jsem asi komplikovanejsi pripad, ale budu vdecna za kazdou informaci. Dekuji mnohokrat.

sisaha
21. črc 2011

@zira83 najlepsie ti poradia v socialnej poistovni. ak je to vsak mozne, ja by som si dobrovolne platila zdravotne poistenie za ten jeden mesiac a isla na PN. ak ti pracovna zmluva skoncila, tak ti PN-kove bude vyplacat stat, nie zamestnavatel. Ale urcite ti poradia s soc.poistovni.

gapa
21. črc 2011

@zira83
treba sa spýtať na zdr. poistovni, že ak by si po ukončení prac.pomeru poberale nemocenské zo soc.poistovne alebo bola uchádzačom o zamestnanie na UPSVaR, či by si bola nadalej zdr. poistená štátom aj po ukončení prac.pomeru. To je základ.

nárok na nemocneské by si určite mala až do nástupu na md. Predpokladám vieš, že nárok na materské po ukončení prac.pomeru vzniká presne 6týždnov!!! pred očak. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské a to v tzv. ochrannej lehote. Ochranná lehota ti plynie v prípade že ti po ukončení zamestnania nevznikne nové nem. poistenie.

zira83
autor
26. črc 2011

Holky, dekuji za odpovedi. Jeste jsem se chtela zeptat, proc si platit dobrovolne zdravotni pojisteni za ten september, co bych byla na PN (tzn. po skonceni prac.smlouvy nez bych nastoupila na materskou)?
Prece kdyz budu na PN, tak za me stat hradi odvody - vcetne zdravotniho pojisteni.
Dekuji.