Co když otěhotním během 2měsíční výpovědní doby?

kacenka_p
12. srp 2013

Ahoj holky "snažilky"... Zkusím vložit otázku sem, i když nevím jestli sem úplně patří. S přítelem se od konce roku 2012 snažíme o miminko. Zatím se nám nedaří otěhotnět ☹, teď jsem začala brát nosifol ... Bohužel k poslednímu červnu jsem v práci dostala výpověď, teď mi běží 2měsíční výpovědní doba a k poslednímu srpnu tady končím. Žádná jiná práce v dohledu není:-/ a tak se budu muset jít registrovat na úřad práce. Jak by to bylo kdybych teď otěhotněla, máte s tím někdo zkušennosti , neprocházíte někdo něčím podobným?
Děkuji za odpovědi...

dilaurentis26
12. srp 2013

Co vím, tak když otěhotníš do konce té výpovědní lhůty, tak se výpověď ruší.. Teda alespoň jsem to tak slyšela, praxi nemám..

sarkad2856
12. srp 2013

@dilaurentis26 Nevím zda se ruší uplně ale někde jsem četla že výpovědní lhuta se zastavuje protože je chráněna nemocenskou,nebo se pletu?

sarkad2856
12. srp 2013

@kacenka_p Asi bych si zkusila zavolat na pracák ,ale myslím si že výpověd se stopuje pokud nastoupíím na nemocenskou z jakého koliv důvodu,aspon jsem to tak někde čatla,pokud se teda nic nezměnilo 😒

kacenka_p
autor
12. srp 2013

A pokavaď bych byla už na pracáku a otěhotněla? Tak nebudu dostávat žádné peníze, nebo něco ano?

Nj, jenže já už jsem výpověď podepsala k tomu poslednímu červnu, tak právě vůbec nevím jak to je...

pajak83
12. srp 2013

Ahojky tak pokud už budeš na UP tak pracák ti platit bude ale musíš mít během 2 let odpracováno 270 kalen.dní tj.9 měsíců a pak brát budeš, ale pokud ted zjistíš že jsi těhotná tak mužeš klidne 28.8 3 dny před koncem výpovědi jít na nemocenskou a na té být než porodíš,nebo pokud byti doktorka napsala ryzikové??a i kdyby už jsi skončila tak máš ochranou dobu bud 7 nebo 8 dní v které můžeš omarodit a marodit na ´firmu klidně rok....jinak si dávej pozor kdybys byla ted těhotná tak od konce kdy zkončíš toho 31.8 tak ma mateřskou musíš nastoupit do 180 kalend.dní tj 6 měsíců, tudíš bys toho 31.8 musela už být aspon ve 2 měsíci těhotenství, abys měla nárok na mateřskou, tak se to řeší když někomu skončí pracovní poměr na dobu určitou a kvůli těhotenství mu to neprodlouží tak má těch 180 dní ochranou dobu po skončení prac.poměru, to momentálně řeším já....končí mi smlouva 30.11.2013 takže nejdýl do září musím otěhotnět a pokud se nepovede tak se už přestat snažit, protože kdyby mi to neprodloužily v listopadu tak nestihla bych nastoupit na mateřskou v ochranné době...Snad mě trochu chápeš. Jinak tím že jsem napsala že se přestanu snažit, to znamená že bych si dala pauzu jen měsíc, abych měla jistotu že mi to prodlouží..😀 Neumím si představit že bych nebrala mateřskou a automaticky měla jen rodičovskou na 4 roky a to máš od 9 měsíce miminka jen 3800 z toho se nedá žít, aspon ne my...

kacenka_p
autor
12. srp 2013

Páni 🙂 Tak já jsem z toho teda úplně hotová, kdo se v tom má vyznat 😀 Takže ve zkratce, pokud bych 31.8 byla ve druhém měsíci, tak dostanu mateřskou ( a pokud bych byla třeba v 1měsíci...?).
Jen teoreticky: Pokud bych to zjistila třeba na konci září a to už bych byla na pracáku, ale poslední čtyři a půl roku mám odpracováno, tak to na to vůbec vliv nemá? Mateřskou bych neměla vůbec a rodičovskou až od skoro 1roku dítěte?

pajak83
12. srp 2013

kacenka_p takže odpracováno na mateřskou máš, ale tady jde o to že 31.8 ti končí smlouva a ty budeš nezaměstnaná. a pro těhotné je ochranná doba po skončení prac.poměru 180 kal dní tj.6 měsíců a ty od skončení pracovního poměru musíš do 6 měsíců nastoupit na mateřskou víš aby ti ten zaměstnavatel jí mohl platit, protože up platí až rodičovskou, jinak odpracováno máš bez problému....ted sem si to sama zjištovala