Co když otěhotním ve výpovědní lhůtě? A ve zkušeb. době?

kaa
17. črc 2008

V tématech jsem to všechno nenašla, jen část, tak se prosím nezlobte, pokud jsem to přehlédla.
Snažíme se už víc než půl roku o mimi a nejde to, tak jsem se rozhodla, že změním zaměstnání, a budu mít víc času na sebe a přítele a naše snažení, méně stresu a volnější režim. Nicméně se může stát, že otěhotním teď. A jak potom dál.....?
1. co když otěhotním ve výpovědní lhůtě? Můžu stáhnout výpověď, vztahuje se na mě nějaká ochrana? Asi těžko bych v novém zaměstnání utajila těhu až do skončení zkuš.doby.
2. zkušební doba- to jsem vyčetla, že mě může vyhodit i v těhu a v nemoci, lepší je tedy tajit a zatloukat
3. odejdu na mateřskou, ale nemám se kam vrátit??? Pochopila jsem to správně??
Vítám každou radu, děkuji moooc.

marecek4
26. dub 2011

no nárok na neschopenku má,ale ne od bývalého zaměstnavatele,jen ze sociálky po těch 21 dnech,a trvalý pobyt-to se pídím proto,že je to Slovák,zaměstnaný tady,.s trvalým pobytem tady-ale jak jsem psala ofiko až teď,předtím jen povolení k pobytu,tak jsem měla obavy,aby mu někde nevznikl případně dluh

jeniffers
24. srp 2011

Dobrý den, taky mám jeden dotázek. 5.5.2011 jsem nastoupila do zaměstnání se smlouvou na dobu určitou do 30.9.2011. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Pokud bych teď šla na nemocenskou, tak bych potom nepobírala mateřskou? Četla jsem tu něco o ochranné lhůtě 180 dní ale jen pokud mám odpracováno 270 dní a to já nemám, když jsem nastoupila v květnu. Předtím jsem byla 3 roky na mateřské. Jak bych měla tedy postupovat? V září nám budou možná prodlužovat smlouvu na dobu neurčitou, ale nic není jisté. Mám tedy počkat, jestli mi tu smlouvu prodlouží? A ještě jeden dotázek, z čeho mi budou počítat mateřskou? Díky za odpovědi.
Monika

vojtisek2007
25. srp 2011

@jeniffers ochranná lhůta je ttak dlouhá, jak dlouho ti trvalo poslední zaměstnání (nejdéle ted 180 dnů ikdyby trvalo deset let) takže u tebe by ochranná lhůta byla 148 dnů, ale vzhledem k tomu, že nebudeš mít těch 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky, nebudeš mít na mateřskou nárok, takže žádnou ochrannou lhůtu nemusíš řešit....opravdu ideální by bylo, kdyby ti prodloužili v tom září smlouvu, to bys pak splnila ty dny a nárok na mateřskou bys měla...je to ještě měsíc, tak počkej, kdyby ti jí neprodloužili, máš 7denní ochrannou lhůtu pro nástup na nemocenskou a na té bys byla až do porodu.....a mateřská se počítá z 12ti hrubých platů před nástupem na ni...

jeniffers
25. srp 2011

@vojtisek2007 Děkuji ti za odpověď a chtěla jsem se zeptat ještě na jednu věc. Můžu si v mém případě vybrat délku rodičovského příspěvku? Chtěla bych znovu na 3 roky 😒

rarach1974
4. zář 2011

Dobry den,potřebovala bych poradit.Mam pracovni smlouva na dobu určitou do 31.10 2011 bez zkušební doby.Chtěla bych odejit hned,ale zaměstnavatel mi zdělil že si mam napsat vypověd aže mě pusti až za 2 měsice až si najdou za mě nahradu.Maji pravdu je to tak?chtěla bych odejit ze dne na den a ještě mi bylo zděleno že když nepříjdu do prace budou mě psat A a pokutovat 300,-Kč.Děkují za odpověd.Markéta

rarach1974
4. zář 2011

zapoměla jsem uvést,že jsem na rodičovské dovolené ještě..děkujíí

vojtisek2007
4. zář 2011

@jeniffers pokud budeš mít znovu nárok na mateřskou, můžeš si zase zvolit tři roky 🙂

vojtisek2007
4. zář 2011

@rarach1974 podívej se co máš ve smlouvě - ale obecně je výpověď.lhůta dva měsíce a pokud to nemáš ve smlouvě jinak, musíš je dodržet, že jsi na rod.dovolené v tom nehraje roli a pokud nejsi ve zkušebce nebo se nedohodnete s vedením na skončení prac.poměru dohodou, musíš dodržet výpovědní lhůtu, bohužel.Ale můžeš dát výpově´d a jít na neschopenku, třeba.

bulinkab
4. zář 2011

Dobrý den, existuje nějaká ochranná lhůta, když mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou 3. 9. 2011? Měla jsem u téhož zaměstnavatele první smlouvu na dobu určitou od 4.9.2009-3.9.2010 a druhou od 4.9.2010-3.9.2011. Díky za odpověď

vojtisek2007
4. zář 2011

@bulinkab ochranná lhůta pro těhu je 180dnů, pro nástup na nemocenskou 7dnů od skončení prac.poměru.

bulinkab
4. zář 2011

Nejsem těhotná, ale to snad nevadí 🙂, ochranná lhůta je tedy i pro mně 7 dnů od skončení pracovního poměru na dobu určitou? Možná hloupý dotaz, ale pro jistotu.....

bulinkab
4. zář 2011

A ještě jeden dotaz, dosavadní zaměstnavatel mi nabídl práci od 5. 9. 2011 na dohodu o provedení práce. Je možné se u toho zaregistrovat na úřad práce a být zaměstnaná touto formou? Díky moc za odpověď 😅

vojtisek2007
4. zář 2011

@bulinkab nemůžeš, při evidenci úp už si nelze přivydělávat, jako to bývalo dřív. jenom pozor při dohodě o provedení práce se z platu neodvádí sociální pojištění,t udíž nejsi nemoc.pojištěna - neplyne ti z této smlouvy ani nárok na nemocenskou nebo ani na případnou mateřskou....v tom je lepší dohoda o pracovní činnosti s výdělkem nad 1999/měsíčně.....

gerynka
5. zář 2011

Ahoj holky já vím, že jste se tu na podobnou věc ptali několikrát, ale radši se chci ujistit. Mám smlouvu na dobu určitou od 8.2. 2011 dp 8.2.2012. Teď jsem šla před měsícem marodit kvůli bolestem břicha a teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Když budu marodit až do porodu mám nárok a mateřskou dovolenou a budu si moct zvolit 3 letou variantu? Smlouvu mi určitě neprodlouží to je mi jasný - budu v nějakým 6 měsíci.

j.a.n.i
5. zář 2011

@bulinkab @vojtisek2007 Přivydělávat si při registraci na UP jde pořád, akorát se při tom současně nedá pobírat podpora, takže pro někoho kdo má nárok na podporu je to nevýhodné.

j.a.n.i
5. zář 2011

@gerynka Ano, nárok na PPM mít budeš a na výběr tříletého rodičáku taky.

elvis12
7. zář 2011

Ahoj holky, pročetla jsem celou diskusi, ale neni mi touplně jasné. Omlouvám se předem, jsem v těchto věcech uplná lama ☹
Mám smlouvu na dobu určitou od 1.1.2011-31.12.2011. Mám v plánu otěhotnět co nejdříve to půjde. Ochranou lhůtu jsem snad pochopila, ale mám návrh varianty, která by byla pro mě ideální, ale nevím, zda to lze takto udělat. Tak prosím o radu. Pokud bych byla těhotná do konce roku a zaměstnavatel mi prodloužil pracovní smlouvu o 1 rok. Můžu nastoupit od ledna až do porodu na neschopenku (3 tydny mi zaplatí zaměstnavatel, zbytek do porodu sociálka)? Vznikne mi nárok na mateřskou, budu si moct zvolit variantu rodičovské a tu mi bude vyplácet sociálka, je to tak? A po vypršení smlouvy mi jí dále neprodlouží, tudíž já budu dál pobírat roičovskou, ale nebudu se mít kam vrátit. Tedy jediné náklady, které oni se mnou budou mít jsou první tři týdny neschopenky? Snad je to takhle správně. 🤐 Děkuji předem za rady...

vojtisek2007
7. zář 2011

@elvis12 pochopila jsi to naprosto správně 🙂

elvis12
7. zář 2011

@vojtisek2007 tak super! To jsem rada. Takže teď je jen přemluvit, aby mi připadne prodloužili smlouvu. 😀 Snad se s nima dohodnu. Mohli by, když se jich týkaji připadně jen tři týdny. Děkuji moc!

aner
9. zář 2011

@vojtisek2007 ahojky,mohla bych se taky zeptat?Nevím,co dělat. Loni v říjnu mi skončila mateřská,malá byla často nemocná,dr. nedoporučila jí dávat do školky,musela jsem se tedy registrovat na pracáku,odtud jsem odešla letos v březnu a jsem žena v domácnosti,neplánovaně jsem otěhotněla a nevím,co teď dělat,abych měla nárok na nějaké peníze a pak mateřskou. Potřebovala bych vědět,kdybych někam nastoupila na dobu určitou a šla na nemocenskou,jak by to bylo a jaký by byl rozdíl,když bych nastoupila na dobu neurčitou a šla také marodit,kdo by mi platil v obou případech nemocenskou a jak by to pak bylo s mateřskou? Snad je to srozumitelně napsané,děkuji za odpověď.

vojtisek2007
9. zář 2011

@aner ahoj, ikdyž teď nastoupíš do práce, nárok na mateřskou ti pravděpodobně nevznikne - nesplníš 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky....nárok na neschopenku samozřejmě mít budeš - ať budeš mít smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, to je jedno....ale mateřskou ne, budeš mít ode dne porodu 4letý rodičák.

effka84
14. zář 2011

Ahojky holky, taky bych potřebovala poradit. Na začátku května jsem nastoupila do nového zaměstnání ( předtím jsem pracovala jinde 7 let, smlouvy mě navazují na sebe ) a po necelém měsíci jsem zjistila, že jsem těhotná, bohužel jsem musela nastoupit na neschopenku ( 27.5. ), jak se dalo čekat, tak zaměstnavatel mě propustil asi v polovině července. Pořád jsem na neschopence. Jak to bude s mateřskou, mám na ni nárok a z čeho se bude počítat? a jak je to s rodičákem??? moc děkuji za odpověď.

j.a.n.i
14. zář 2011

@effka84 Jestli budeš mít nárok na mateřskou to nevím, záleží kdy přesně si otěhotněla, zda v tom posledním zaměstnání, pak nárok mít nebudeš. Pokud už v tom předchozím, tak by ti ochranná doba měla vyjít a nárok bys měla. Každopádně pro volbu 3 letého rodičáku stačí i ta neschopenka.

berinka1
15. zář 2011

@effka84 ahojky, ja byla vcera na ossz se zeptat v podstate na stejnou situaci... 13.6. jsem nastoupila do prace, 2.8.jsem dostala na vypoved, 3.8. sla na neschopenku, tzn.v ochranne lhute... Nastup na materskou mam nejdrive 21.11., 270dnu poj.mam splneno, ale ochranna lhuta je 180 dnu od ukonceni PP, ale pokud je PP kratsi, je ta ochranna lhuta taky kratsi, tzn. u me 48 dni, ktere mne uplynou 19.9., takze narok na materskou nemam. Rekla me, ze mam zustat na stavajici PN do 4.12. a od dalsiho dne 5.12. (coz je 6 tydnu pred TP) jit na PN v souvislosti s porodem na ktere budu do konce sestinedeli a pak budu hned pobirat rodicak. S tim, ze diky te PN v souvislosti s porodem je moznost si vybrat 3 nebo 4.lety.. Kazdopadne i kdyz by jsi narok nemela, je potreba o PPM pozadat a musi ti prijit zamitaci rozhodnuti se kterym pujdes k dr.aby ti napsal tu neschopenku v souvislosti s porodem..
Takze je potreba aby sis spocitala dny pracovniho pomeru a od vypovedi si je pripocitala jestli ti to vyjde na nastup na PN, jestli jo, tak ji dostanes a bude se ti pocitat z prum. platu co jsi mela v posledni praci (pokud tam byla neschopenka, tak se pocita bud ze mzdoveho vymeru nebo v nejakeho mesice, ktery jsi odpracovala cely).

aner
21. zář 2011

@vojtisek2007 ahojky,děkuju,promiň,dřív jsem se sem nedostala. Jestli to tedy dobře chápu,tak hned po porodu nastoupím na rodičák a budu brát těch 3800 Kč?Ještě mě napadlo,jestli by nešlo,že by partner,šel na mateřskou,třeba jen pár dní,abysme si mohli zvolit ten tříletý a pak bych ho vystřídala?

vojtisek2007
21. zář 2011

@aner ode dne porodu nastoupíš na rodičák, budeš brát 7600, po šestinedělí se rodičák přehodí na partnera, on si v práci na víkend zažádá o mateřskou, dostane potvrzení, že jí čerpal a zvolí si k rodičáku tři roky, pak se rodičák převede zpět na tebe.....nebo další možnost pokud tedy bys nastoupila do práce a sice nesplnila nárok na mateřskou mohla by jsi pobírat nemocenskou v souvilosti s porodem - ta se pobírá 6týdnů před a 6týdnů po porodu a máš díky tomu taky možnost volit si rodičák....

aner
22. zář 2011

@vojtisek2007 ahojky,díky. 🙂

elvis12
8. pro 2011

Ahoj holky! Pred casem jsem se tady informovala na ochrannou lhutu a je to tady. Jsem zamestnana u firmy, mela jsem smlouvu na jeden rok (1.1.2011-31.12.2011) včera mi byla prodloužena smlouva na další rok (do 31.12.2012) Odchcod na MD mi vychází 19.5.2012. V zaměstnání to ještě nevedi a nejsem si jista rakci. Pokud by se mnou rozvázali pracovní poměr v lednu (s výpovědní lhutou 2 měsíce) bude se mi do ochranné lhuty počítat pouze odpracovaná doba na tu prodlouženou smlouvu (tedy tři měsíce) nebo platí těch 180 dnů, když už u nich mám jeden rok odpracovaný? A počítá se vůbec výpovědní lhůta jako odpracovaná doba? Jde mi o to, jestli by mi vzniknul nárok na mateřskou, pokud by mě v lednu vyhodili... Díky moc za rady. 🙂

j.a.n.i
8. pro 2011

@elvis12 Počítalo by se celých 180 dní, takže nárok mít budeš, ono tedy i kdyby se počítali jen ty 3 měsíce, tak ti to stejně vyjde 😉. A hlavně reakci mohou mít jakou chtějí, ale jako těhotnou tě pro nadbytečnost vyhodit nemohou.

elvis12
9. pro 2011

@j.a.n.i Super, takže mě můžou vyhodit rovnou a stejně mi to na mateřskou vyjde. I bez výpovědní lhůty. Tak to jsem rada... Vratit se nebudu mit kam tak jako tak, tak je to jedno 🙂 Díky za info...