Co když otěhotním ve výpovědní lhůtě? A ve zkušeb. době?

kaa
17. črc 2008

V tématech jsem to všechno nenašla, jen část, tak se prosím nezlobte, pokud jsem to přehlédla.
Snažíme se už víc než půl roku o mimi a nejde to, tak jsem se rozhodla, že změním zaměstnání, a budu mít víc času na sebe a přítele a naše snažení, méně stresu a volnější režim. Nicméně se může stát, že otěhotním teď. A jak potom dál.....?
1. co když otěhotním ve výpovědní lhůtě? Můžu stáhnout výpověď, vztahuje se na mě nějaká ochrana? Asi těžko bych v novém zaměstnání utajila těhu až do skončení zkuš.doby.
2. zkušební doba- to jsem vyčetla, že mě může vyhodit i v těhu a v nemoci, lepší je tedy tajit a zatloukat
3. odejdu na mateřskou, ale nemám se kam vrátit??? Pochopila jsem to správně??
Vítám každou radu, děkuji moooc.

monik1
19. črc 2010

@j.a.n.i Jani, moc děkuji za odpověď, uklidnila jsi mě 😉 Ještě se chci zeptat, zda nevíš..
Když nastoupím v září a dejme tomu od poloviny září půjdu na nemocenskou, tak budu mít malou výplatu kvůli nemocenské... To bych pak měla kvůli té nemocenské i nižší mateřskou?? Škoda, že se mi penízky nepočítají z toho prac.poměru, který skončil 30.6. 😒

j.a.n.i
19. črc 2010

@monik1 Nene, mateřská se ti bude počítat v platu "za celý měsíc" i když bys šla brzo na neschopenku, takže by se ti počítala s toho co máš uvedeno ve smlouvě. Ale nevím jak to máte třeba s osobním ohodnocením nebo prémiemi, aby ses neošidila o tohle. Pokud máš osobní napsané konkrétní částkou ve smlouvě, tak je to OK a započte se ti, ale pokud je pohyblivé a není přesně dané, tak ti ho mohou po nástupu na PN upřít.
Pokud bys chtěla, aby se ti mateřská počítala z toho minulého, tak bys musela jít do té druhé varianty - zůstat celou dobu na UP.

presnidavka
2. srp 2010

ahoj holky,chci se tu někoho optat..když bych otěhotněla v září a smlouvu mám do konce roku 2010 jak by to probíhalof finančně,mám docela nepřijemné vedení a rozhodně by hledalo kličky jak se mě zbavit..navíc dělám jen noční směny a to dost fyzicky náročné!bojím se že bych o to i třeba půřišla a nevydržela 3 měsíce.,je hezké,že by mi platili mateřskou v době 180dní.,před porodem??to jest ta ochranná lhůta??nevím jak to vyřešit.rozhodně ale nepodepíšu výpověd před vypršením doby určité.to mě nemůžou nutit že??díky moc a prosím poradte.

j.a.n.i
2. srp 2010

@presnidavka No, před vypršením smlouvy by ti výpověď mohli dát jen kdyby se rušila nebo stěhovala firma nebo její část, jinak ne, ale prodloužit v tom prosinci ti ji nemusí. Takže pokud budeš těhotná a smlouvu ti neprodlouží, tak pak záleží, jestli stihneš do 180 dnů nastoupit na mateřskou, pokud jo, tak na ní máš nárok a počítat se ti bude z platu z posledního zaměstnání. Jinak tu dobu od ukončení smlouvy do nástupu na mateřskou můžeš být buď na UP nebo pokud budeš mít zdravotní komplikace tak na neschopence nebo si sama platit zdravotní a být doma.

monik1
26. srp 2010

@j.a.n.i Jani, ty vždy tak dobře poradíš, moc proto prosím ještě o další radu. Na konci ledna čekám miminko a jsem učitelka. Prac.smlouvu jsem měla do 30.6., pak nás poslali 2 měsíce (červenec-srpen) na pracák. A novou smlouvu u toho samého zaměstnavatele mám od 1.září (s tříměsíční zkušební dobou), zaměstnavateli jsem oznámila, že jsem těhotná a počítá s tím, že tam budu do prosince. Teď se chci tak teoreticky zeptat, kdybych šla dejme tomu od 6.září na nemocenkou z jakého platu se mi nemocenská bude počítat? I z toho zaměstnání,které skončilo k 30.6.?? Na pracáku bych měla v září i v říjnu 6900 Kč. Co je pro mě výhodnější? Nastoupit a chvíli pracovat a nebo zůstat na úřadu práce?? díky moc 😉

j.a.n.i
26. srp 2010

@monik1 Nemocenská se ti bude počítat z platu v aktuálním zaměstnání, takže z toho co budeš mít ve smlouvě, s tím, že prvních 14 dní platí zaměstnavatel a pak sociálka. Na výpočet nemocenské se dá najít na netu kalkulačka, nebo ti to přibližně spočítám, když napíšeš plat. Jinak se taky otázkou jaké budeš mít na neschopence vycházky...

monik1
26. srp 2010

@j.a.n.i Jani, napsala jsem ti IP, děkuji 😉

karlik222
2. zář 2010

Zdravim potrebovala bych se zeptat na to jestli muzu ve zkusebni dobe bez duvodu odejit ze zamestnani. vim ze muzu byt vyhozena bez udani duvodu ale nevim jak to pokud budu chtit odejit....dekuji

j.a.n.i
2. zář 2010

@karlik222 Jasně, můžeš, tohle právo mají obě strany stejné.

jankabry
24. zář 2010

Ahoj, protože jsem to nenašla nikde na internetu a když ano, tak tomu opravdu vůůůbec nerozumím, zkouším to tady ..

Jsem ve zkušební době.
Pracovní poměr od 1.8.2010 od 30.8.2010 jsem doma na neschopence pro rizkové těhotenství.
Ač jsme to chtěli tajit všem až min do 13tt a ze zákona nejsem zaměstnavatele povinna informovat o diagnoze, dost na mě tlačili a já jsem jim tedy potvrdila, že jsem na rizikovém.
Obratem mi přišel dopis s výpovědí. Zatím je na poště, jdu si pro něj v pondělí, takže nevím, co tam přesně milá paní zaměstnavatelkyně píše ..
Nemám odpracovaných 270dní v roce pro to abych mohla dostat PPM.

Může mě tedy vyhodit i pokud jsem na nemocenské??? Pokud ano, jak postupovat dále???

Jak to je s mateřskou a PPM pokud nemám odpracovaných těch 270dní? Pokud zruší pracovní poměr, tak nebudu zaměstnaná oficiálně a tak se mi nárok na PPM nebude vypočítávat z platu ...

Takže mám nárok jen na mateřskou a to v té čtyřleté variantě?

Děkuji moc za jakékoliv odpovědi!

Janka

j.a.n.i
26. zář 2010

@jankabry Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr kdykoliv, tam žádné omezení není, takže ti pracovní poměr skončí. Na mateřskou tím pádem mít nárok nebudeš a po porodu půjdeš rovnou na rodičák.

neu.sona
15. pro 2010

Ahojky,
potřebovala bych od někoho poradit. Jsem na RD. Mám 18 měsíčního kluka. V práci máme všichni smlouvu na dobu určitou. Vždy mi ji prodloužili v prosinci znovu, ale teď se k tomu nějak nemají a neozvali se zatím. Nevíte, co by to pro mě znamenalo, kdyby mi tu smlouvu neprodloužili? Já mám zvolenou RD na 3 roky. Děkuju moc za odpovědi. Soňa

vojtisek2007
15. pro 2010

@neu.sona když ti smlouvu neprodlouží znamená to jenom to, že at ti skončí RD nebudeš se mít kam vrátit do práce...

neu.sona
15. pro 2010

@vojtisek2007 aha, děkuji. Já se bála, že mi zmenší tu RD na 3800 a budu muset být doma 4 roky. To snad zvládnu, když se nebudu mít kam vrátit. No, uvidíme, jak to nakonec dopadne. Ještě jednou děkuji.

javurkka
16. led 2011

Ahoj holky.
Potřebovala bych nutně poradit.
jsem vedena na úp a otěhotněla jsem,nyní jsem v 1Ott.
Pokud bych nastoupila do práce na dobu určitou(smlouva na dobu určitou po dobu jednoho roku) bez zkušební doby
a cca za měsíc šla na neschopenku bude mi neschopenku prvních 14 dní vyplácet zaměstnavatel a pak sociálka?
A může zaměstanavatel mě zaměstnat bez zkušební doby(po vzájemné dohodě se známým,právě kvůli vyplácení nemocenské)?A pokud ano a marodila bych až do porodu,musí mi platit mateřskou?O tu mi nejde,jen o tu neschopenku na nějakou dobu,abych nemusela být na úp a šly mi peníze alespon z nemocenské.Děkuji za odpoved,nevím,jak se na tohle někde zeptat.

jowana
12. únor 2011

Ahoj holky, nedávno jsem měnila práci a ráda bych mimčo, ale mám vyčitky kvůli zaměstnavateli. Jak zaměstnavatel vzal, když jste třeba po zkušební době oznámili těhotenství? Jak jste se cítily vy a udělaly byste to znova? Mám zdrav. problémy a už bych nejraději nečekala, po miminku moc toužím, ale mám nějak stále důvody, proč to nejde ( dodělání školy, rekonstrukce bytu, práce, pak jsem byla ve výpovědi, teď zas nástup do nové práce), prostě to stále odkládám☹ co byste dělaly vy?Popř. se podělte jak to probíhalo, kdy jste těhotenství zjistili ( po jaké době u nového zaměstnavatele) a jak to vzal?

vojtisek2007
12. únor 2011

@javurkka po dohodě se zaměstnavatelem samozřejmě můžeš mít prac.poměr bez zkušební doby...a můžeš jít po měsíci na PN, prvních 21dnů vyplácí zaměstnavatel, protom už až do porodu teda sociálka...a tím pádem by ti vznikl i nárok na mateřskou, kterou neplatí zaměstnavatel, ale zase sociálka....

jowana
12. únor 2011

No, mě nejde ani tak o vyplácení, jako o morální hledisko. Nástupku mám na 3měsíce, ale pak rovnou navazuje smlouva na dobu neurčitou. Počkám určitě do konce zkušebky, zda si mě tam nechá, ale co když pak hned další měsíc třeba otěhotním? proto se ptám, jak jste se cítily třeba když jste těhotné do nové práce nastoupili, nebo hned brzo po nástupce otěhotněli ( mám výčitky, že přece jen zaučit dá práci, bude muset zase někoho hledat, ale ty vnitřní pocity, že chci mimčo jsou silnější..)

j.a.n.i
12. únor 2011

@jowana No, upřímně řečeno, zaměstnavatel asi nadšen nebude, ale pokud máš zdravotní problémy a je riziko, že by to nemuselo jít, tak bych do toho po zkušebce šla, výčitky nevýčitky. Případně bych se snažila (pokud to zdravotně půjde) pracovat co nejdéle i jako těhu a nejít hned při zjištění na PN, to tam pak budeš pracovat celkem dlouho 😉

jajapaja23
25. dub 2011

Ahojky, můžu taky poprosit o radu? Smlouva v zaměstnání mi končí k 30.6. 2011, termín porodu mám z kraje září. Musím jít na ty dva měcíce (červenec, srpen) na pracák?? Po mimču se nemám kam vrátit, ale to už teď nevyřeším. ☹ DÍKY.

vojtisek2007
25. dub 2011

@jajapaja23 možná by bylo lepší pobýt tu chvilku na neschopence - pokud ti jí dr vystaví....při TP 2.9.2011 máš možnost nastoupit na mateřskou od 8.července (8 týdnů před porodem), takže tam bys byla "volná" jen těch 8 dnů, což se nevyplatí ani pracák ani neschopenka - pokud tedy na mateřskou máš nárok, pokud ne, a měla bys rovnou rodičák, tak ten se vyplácí ode dne porodu, takže by bylo lepší být na té neschopence, protože na úp by tě možná už ani nezaevidovali, protože vlastně nemáš zájem hledat práci....

jajapaja23
25. dub 2011

@vojtisek2007 Díky...já zapomněla napsat, že už neschopenku mám... 😕 Já jsem právě nevěděla, jestli těch 8 dní "navíc" můžu být na neschopence nebo jestli vlastně celý prázdniny být musím, když budu mít klid. Na PN jsem kvůli tomu už teď, že to bylo v práci celkem psych. náročný, jinak bych ještě klidně pracovala. S tím PÚ si to myslíme taky, nevím, co by tam se mnou dělali..zkusím se ještě zeptat doktora, třeba mi něco poradí, jak to řešit. Díky. 😉

vojtisek2007
25. dub 2011

@jajapaja23 no tak v tomhle případě není co řešit, do 7.7.2011 budeš na neschopence a od 8.7.2011 budeš čerpat mateřskou 🙂

jajapaja23
25. dub 2011

@vojtisek2007 Fakt? No tak to by byla paráda. Já si totiž nejsem jistá tím, kdo by za mě těch 8 dní platil sociální a zdrav. pojištění...no uvidíme, co mi zítra řekne teda doktor. DÍKY! 🙂

vojtisek2007
26. dub 2011

@jajapaja23 když jsi na neschopence, tak se sociální ani zdravotní neodvádí 🙂 a to že ti skončí 30.6.2011 není vůbec žádný problém, mohla bys být na neschopence klidně ještě půl roku a pořád by ti jí vypláceli 🙂stejně tak, jako by jsi mohla až např. za půl roku nastoupit na mateřskou...to jsou takové ochranné lhůty pro zaměstnance. Takže buď úplně v klidu, pořád na neschopence a prostě jen toho 30.6.2011 ti skončí prac.poměr a po rodičáku se bohužel nebudeš mít kam vrátit, to je všechno.....🙂

marecek4
26. dub 2011

holky,měla bych taky jeden otaz-ale trošku z jiného soudku-dočetla jsem se tady,že v době neschopenky se neodvádí zdravotní a sociální pojištění,ale jak je to v případě úrazu-no ale pěkně pomalu-můj ukončil pracovní poměr dohodou 2.3. a 3.3. se mu stal úraz-samozřejmě s PN ho na pracák nevzali,takže by mě zajímalo jak to bude s případným doplatkem za pojištění,je v tom totiž ještě další háček i když jsem měli potrvzené,že už má přidělený trvalý pobyt,nestíhali jsme vyzvednout doklady,takže je tady oficiálně trvale hlášený až od 18.4.,předtím měl jen povolení k pobytu a na pojišťovně ho zaregistrují až od toho 18.4.díky za rady a odpovědi

jajapaja23
26. dub 2011

@vojtisek2007 Aha, tak o tom neodvádění sociálního a zdrav. pojištění jsem nevěděla, díky! 😉 Dnes mi i sestřičky na gyndě opravdu potvrdila, že i když mi práce skončí toho 30. června, jsem v 30-ti denní ochranný lhůtě, takže těch 8 dní nemusím snad řešit a pak nastoupím hned na MD...ale ještě si musím zavolat na sociálku a všechno si to potvrdit, prot. se to prý často mění, dr. o tom nic neví a sestra taky přesně nemá přehled o těch změnách, tak ať jsem v klidu, škoda přijít o peníze..jen se člověk musí pořád ptát. 🙂 To, že se nemám kam po RD vrátit zatím řešit nechceme, prot. plánujeme děti po sobě, tudíž to přijde pak po nich a to asi nebude veselý, ale ještě se tím nechci stresovat! ☹ Doufejme, že budu mít štěstí jako při hledání práce před mimčem... 🙂

jajapaja23
26. dub 2011

@marecek4 Upřímně, o tomto nic nevím, takže nechci jen špatně radit...tam bude asi hlavní problém v tom, že o pouhý jeden den ho "minula" trvající smlouva v zaměstnání...raději se na to asi zeptat opět na sociálce... 😕

vojtisek2007
26. dub 2011

@jajapaja23 no ono je to trochu jinak než ti řekla sestřička - po skončení prac.poměru máš ochrannou lhůtu 7dnů pro nástup na neschopenku - to je prostě kdyby náhodou a pak můžeš marodit třeba rok.....ty už na neschopence jsi , takže se tě ani žádná ochranná lhůta netýká, prostě ti jenom při čase na neschopence vyprší prac.smlouva....

@marecek4 normálně by měl ochrannou lhůtu 7dnů - takže ač se mu stal úraz až 3.3. - tj den po skončení prac.poměru, měl by mít nárok na neschopenku - měl zaměstání s účastní na nemoc.pojištění....při době nemocenské se neodvádí žádné zdravotní ani sociální pojištění, protože to se odvádí z platu, který vlastně při neschopence není....nerozumím tomu, že by měl nějaký případný nedoplatek....a nevím jak moc hraje při vyplácení dávek trvalý pobyt - ale asi ne, když má prac.poměr, ze kterého je mu odváděno nemoc.pojištění, měl by mít nárok i na nemoc.dávky - neschopenku.....

jajapaja23
26. dub 2011

@vojtisek2007 Aha, takže je to ještě trochu jinak, ale i tak se to snad už moc pro mě nezmění...zkusím tu sociálku a dál uvidíme. 😉 Díky