Co když otěhotním ve výpovědní lhůtě? A ve zkušeb. době?

kaa
17. črc 2008

V tématech jsem to všechno nenašla, jen část, tak se prosím nezlobte, pokud jsem to přehlédla.
Snažíme se už víc než půl roku o mimi a nejde to, tak jsem se rozhodla, že změním zaměstnání, a budu mít víc času na sebe a přítele a naše snažení, méně stresu a volnější režim. Nicméně se může stát, že otěhotním teď. A jak potom dál.....?
1. co když otěhotním ve výpovědní lhůtě? Můžu stáhnout výpověď, vztahuje se na mě nějaká ochrana? Asi těžko bych v novém zaměstnání utajila těhu až do skončení zkuš.doby.
2. zkušební doba- to jsem vyčetla, že mě může vyhodit i v těhu a v nemoci, lepší je tedy tajit a zatloukat
3. odejdu na mateřskou, ale nemám se kam vrátit??? Pochopila jsem to správně??
Vítám každou radu, děkuji moooc.

tercie
21. črc 2008

Ahoj, řeším úplně stejný problém, tak uvítám každou vaši zkušenost...

petranela
9. srp 2008

Přesně stejné informace hledám. Taky měním práci, jenže před pár dny jsem se po laparce bohužel dozvěděla, že musím už za dva měcíce na IVF (aby se mi nerozšiřovala endometrioza) a mám obavu, že by mě v nové práci ve zkušebce vyhodili, takže si začnu hledat další novou práci až případně po nevydařeném IVF. Ale bohužel ohledně financí na tom budu podstatně hůř...
Také prosím o zkušenosti ohledně financí...

sisstin
10. srp 2008

kaa:já jsem otěhotněla též ve zkušební době..smlouvu jsem měla na dobu určitou, tj. 6měsíců 😉 s tím, že pak bude na neurčito...těhu jsem netajila 😉 takže smlouvu mi prodloužili jen o další 2měsíce...a pak mě vyhodili...odcházela jsem tudíž asi ve 28tt, nepamatuji si přesně 😉 mateřskou mi teda platit museli, protože když porodíš do půl roku od ukončení poměru, jsi v ochranné lhůtě..ale vrátit se kam nemáš 😉

petranela
10. srp 2008

To jsem si právě nebyla jistá, pokud bych otěhotněla půl roku po ukončení poměru, mateřskou bych dostávala? To by bylo dobrý!

sisstin
10. srp 2008

petranela: ne otěhotnět, ale porodit..bacha na to 😉

sisstin
10. srp 2008

petranela: tudíž musíš z práce odcházet min. ve 3. měsíci 😉

petranela
10. srp 2008

Aha, to jsem přehlídla, tak s tím porodem už to nestíhám 😒
Díky moc za radu 😉 musím začít pátrat, nějak se v tom pořádně nevyznám.

sisstin
10. srp 2008

petranela: já měla docela problémy s pracákem..byla jsem tam necelý dva měsíce a pak jsem odcházela na MD..nikdo nevěděl, jak to vlastně správně je..sociálka si mě přehazovala s pracákem 😖 nakonec jsem si sama našla, že pokud odcházíš již těhotná a termín porodu vychází do 6m od ukončení poměru, musí ti platit mateřskou..ale nesmíš na ni jít dříve jak 6týdnů před porodem, 8ti stát nezná 😉

krista
1. kvě 2010

mmaarrkkeettkkaaaa - Dnes v 10:56
Ahoj holky, prosím o radu. Pokud mám smlouvu na dobu určitou do konce října a do té doby bych otěhotněla, zda je tam nějaká ochraná lhůta nebo mi pracovní poměr skončí automaticky. At jsem či nejsem těhotná. Děkuji za reakce.

j.a.n.i - Dnes v 11:03
Pokud máš smlouvu na určito, tak ta smlouva prostě k uvedenému datu skončí, je úplně jedno, jestli bys byla třeba těhotná nebo na neschopence. Jediné co pak budeš mít je ochranná doba 180 dnů a pokud v ní nastoupíš na mateřskou, tak na ni máš nárok.

mmaarrkkeettkkaaaa - Dnes v 11:19
jani děkuji za odpověď. a ted 180dní se počítá od konce pracovní smlouvy? a v případě že půjdu na neschopenku před koncem října, tak 1.listopadu se musim hlásit na pracák?

j.a.n.i - Dnes ve 12:52
Jojo, od konce pracovní smlouvy. A pokud budeš na neschopence, tak se na pracák hlásit nemůžeš, až po ukončení neschopenky.

mmaarrkkeettkkaaaa - Dnes v 15:31
A když bych rovnou z neschopenky přešla na rizikový, tak bych na pracák nemusela, že? a mám narok na zvolení roků mat.dovolené?

j.a.n.i - Dnes v 15:43
Pokud se vejdeš do těch 180 dnů tak jo. A co jinýho je rizikový než neschopenka?

mmaarrkkeettkkaaaa - Dnes v 16:05
no tak zřejmě to samé...já to brala spíš že třeba budu marodit a pak přejdu na rizikové ale je to neschopenka jako neschopenka tak moc děkuji za radu, snad se to povede....

ivasad. (čeká miminko, termín má v červenci 2010 (30. tt)) - Dnes v 16:51
Marketka - souhlasím ve všem a jani, a myslím že v době kdy ti bude končit smlouva už musíš být těhotná, aby ses do té 180 denní lhůty vešla a měla tak nárok na mateřskou. Jestli dobře počítám... Těhu trvá 280 dní...

mmaarrkkeettkkaaaa - Dnes v 16:59
takže jestli tomu dobře rozumim tak do do těch 180dní bych měla rodit ?

mmaarrkkeettkkaaaa - Dnes v 17:08
lépe řečeno, v říjnu bych už měla být ve 3. měsíci

j.a.n.i - Dnes v 19:17
rodit ne, stačí nastoupit na mateřskou, což jde nejdříve 8 týdnů před porodem, takže stačí míň než 3. měsíc, ale zas ne o moc, abys nebyla jak na trní, jestli ti to vyjde, ono když to vychází hodně natěsno, tak to není moc příjemné

j.a.n.i - Dnes v 19:19
ivasad - jojo, člověk dokonce musí být prokazatelně těhotný ještě za trvání práce, aby ta lhůta vůbec začala běžet, ale přijde mi to zbytečné uvádět, protože jinak to prostě nevyjde...

wjerushka (1 dítě) - Dnes v 19:47
Ahoj holky, s tou mateřskou je mi to jasný, ale nevíte, jak je to pak s rodičákem. Smím si zvolit délku nebo musím automaticky na ty 4 roky. Tedy pokud mi skončí prac. poměr, ale vejdu se do té ochranné lhůty pro čerpání mateřské

j.a.n.i
1. kvě 2010

s rodičákem je to jednoduché - pokud je mateřská je možno vybírat, pokud není, je to automaticky na 4 roky

pompila
1. čer 2010

ahojky, tak další neznalá, moc prosím o radu 13. 5. jsem porodila, alezaměstananá jsem byla pouze měsíc od listopadu 2009, pak šla na rizikové těhu, které zkončilo 10.4. 2010, ALE ZAMĚSTNAVATEL MI poslal s měsíčním zpožděním výpověd k datu 9.4. 2010. Zaměstnaná jsem byla na dobu neurčitou. Co ted? A posílají se nějaké papíry ohledně porodu zaměstnanci a pokud ano jaké a platí to i pro mě ještě, nebo kam se můžu obrátit? MOC MOC DĚKUJI ZA RADY, vůbec se tady v těchto věcech nevyznám a na úřadě pomalu taky nic neví.

vojtisek2007
1. čer 2010

Pompila - já si tedy myslím, že výpověď ze strany zaměstnavatele je neplatná, protože tě nemůže propustit když jsi na neschopence, dávala jsi do práce žádost o mateřskou - žádost ti vystaví tvůj gynekolog ???

baru7
4. čer 2010

pompila: urychleně oznam zaměstnavateli, že jeho výpověď považuješ za neplatnou a trváš na tom, aby tě nadále zaměstnával. Pak bude potřeba podat žalobu na neplatnost výpovědi...tedy v případě, že zaměstnavatel nedostane sám rozum. Lhůta pro podání žaloby je dva měsíce ode dne, kdyměl pracovní poměr skončit, tj. den, kdy uplynula výpovědní lhůta. Ta začala běžet měsíc následující po měsíci, kdy ti byla výpověď doručena, tj. 1.6.2010 (pokud ti to doručil jak píšeš s měsíčním zpožděním, tj. v květnu), výpovědní lhůta tedy skončí 31.8.2010 a žalobu tak musíš podat nejpozději do 30.10.2010. Kdybys potřebovala více poradit, piš do IP 🙂 Doufám jen, že jsi k tomu datu 9.4.2010 nepodepsala dohodu, to by byl průšvih.....navíc kromě toho, že v době nemocenské nebo mateřské s tebou nemůže ukončit pracovní poměr výpovědí, výpověď by navíc musela být odůvodněná, a to pouze striktně jedním ze zákonných důvodů....

baru7
4. čer 2010

Sorry..chybka...neumím počítat....výpovědní doba začala běžet 1.6.2010, skončí tedy 31.7.2010 a žaloba se musí podat do 31.9.2010. Na počty jsem nikdy moc nebyla..... 😝

baru7
4. čer 2010

30.9. přirozeně....co to se mnou dneska je??? 😀

monik1
14. čer 2010

Ahoj holky, prosím, můžete mi taky poradit..
Smlouvu v práci mám do 30.6. a vypadá to, že mi ji neprodlouží... Koncem dubna jsem otěhotněla a mimčo se má narodit koncem ledna.
270 dnů odpracovaných mám, ale teď nevím, co dělat od 1. července.. jestli jít na pracák nebo na nemocenskou? co je pro mě výhodnější? a dal by mi gynekolog neomezené vycházky, nebo bych v létě ani nemohla jet na dovolenou?
Ochranná lhůta 180 dnů je od konce prac.poměru do nástupu na mateřskou, že jo? ne do porodu? to totiž do porodu nestihnu. Moc Vám děkuji za rady 😉

vojtisek2007
14. čer 2010

@monik1 ochranná lhůta je 180dnů do nástupu na mateřskou - u tebe do 28.prosince - takže když máš TP koncem ledna měla by ses do ochranné lhůty vejít - protože bys nastupovala na mateřskou v rozmezí 1-15.prosince. Takže jestli můžeš, tak klidně do mateřské domaroď....na dovolenou a vycházky se dá s gyn. domluvit.

monik1
14. čer 2010

@vojtisek2007 Vojti, děkuji moc za odpověď. Nevím, co to sedí za baby na sociálce, ale osobně mi tvrdila, že se do té ochranné lhůty nevlezu, což na webu jsem si našla, že vlezu.. Takže ta paní na sociálce prostě nevěděla a já se jen chtěla ujistit, jestli je to tak, jak jsem našla na webu, což jsi mi potvrdila, tak moc děkuji..
V létě se vdávám a pak chceme jet na svatební cestu, tak bych ale v nemocenské potřebovala neomezené vycházky, což nevím jestli mi umožní 😒

vojtisek2007
14. čer 2010

to záležína dr. některý vycházky píše,některý ne....ale když mu řekneš že se vdáváš a jedete na svatebí cestu, tak nevidím důvod proč by ti to neumožnil, pokud to dovolí tvůj zdrav.stav.

j.a.n.i
14. čer 2010

@monik1 a tu smlouvu si měla na jak dlouho? myslím tu poslední pracovní, co končí 30.6.?

monik1
14. čer 2010

@j.a.n.i Jani, ta smlouva poslední byla od 1.9. - jsem učitelka, takže prostě sezónní práce, na prázdniny nás nezaměstnají. Ale pracovala jsem i předtím.

j.a.n.i
14. čer 2010

@monik1 tak to je v pohodě 🙂 jsem se ptala jen pro jistotu, ona kdyby byla kratší než 6 měsíců, tak bys i tu ochrannou lhůtu měla kratší... ale stejně je to hnus, myslím tohle zaměstnávání učitelů jen na 10 měsíců v roce

monik1
13. črc 2010

Ahoj holky, tak jsem tady znovu s dalším dotazem 😉 Smlouvu mi ve škole nakonec prodloužili, ale až od 1. září a opět do 30.6.2011. Teď jsem tedy na 2 měsíce na úřadu práce, gynekolog mi chtěl napsat nemocenskou, ale nedovolil by mi jet na dovolenou k moři (svat.cesta) prý jen na vlasní riziko..takže jsme to nakonec zvážili a jsem na pracáku. A v nové smlouvě od 1.září mám opět 3 měsíční zkušební dobu.. takže až 1.září nastoupím, budu v 5.měsíci těhu, to už asi každý pozná a zřejmě mě vyhodí ve zkuš.době bez udání důvodu... Učím na soukromé škole, takže tam jsou jiné podmínky než na státní 😢 Nevíte někdo, co s tím? děkuji 🙂

vojtisek2007
13. črc 2010

@monik1 mě teda nenapadá nic jinýho než jít 1.září na neschopenku a do mateřský domarodit....

j.a.n.i
14. črc 2010

@monik1 Neschopenka nepomůže, resp. zajistí ti peníze do porodu, ale pokud by tě fakt celkem rychle vyhodili ve zkušebce, tak ti asi nevyjde nárok na mateřskou, teď nemám sílu to počítat, ale bylo by to hodně na hraně, takže ukecávat, ukecávat, hrát o každý den...

monik1
15. črc 2010

jejej, holky, to jste mě nepotěšily.. No budu muset zajít na sociálku a poptat se ☹ ale každopádně děkuji za reakci...

monik1
15. črc 2010

@vojtisek2007 Vojti, ale ve zkušebce mě můžou vyhodit kdykoli a bez udání důvodů, takže i v nemocenské...
@j.a.n.i Jani, ale moc nechápu, proč by mi nevyšel nárok na mateřskou, když jsem otěhotněla v ochranné lhůtě a vejdu se do těch 180 dnů. Odpracováno mám více než 270 dnů.
Holky, jsem z toho jelen...

vojtisek2007
15. črc 2010

@monik1 ..... s tou ochrannou lhůtou - nebude se na tebe vztahovat 180dnů, proože prac.poměr trvá kratší dobu, ochranná lhůta v tomhle případě je tak dlouhá, jak dlouho trval prac. poměr....a ty máš nový prac.poměr od 1.9.2010 jestli to dobřře chápu.....

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

monik1
15. črc 2010

@vojtisek2007 Vojti, moc děkuji za info - tak jsem volala na ČSSZ Ostrava, ČSSZ Opava a pak na nějaké jejich call centrum - tak všechny 3 pracovnice mi řekly, že ochranná lhůta se počítá z toho zaměstnání, které skončilo 30.6. A na peněžitou pomoc v mateřství mám nárok, protože se vejdu do ochranné lhůty 180 dnů a mám odpracováno 270 dnů důchodového pojištění.
Jedna paní mi poradila ať 1. září normálně nastoupím do práce a pak jdu na nemocenskou a domarodím až do mateřské.
Druhá paní říkala, že klidně můžu zůstat i na ÚP, protože tam pořád hraje roli těch 180 dnů ochranné lhůty a já čerpám všechno z toho předchozího prac.poměru.
Tak já asi toho 1.září nastoupím, uvidím jaké budu mít v září bříško, ale naše ředitelka je fůůrie, ta mi to dá sežrat ☹

j.a.n.i
19. črc 2010

@monik1 Jasně, tak to ti vyjde z toho minulého zaměstnání, nějak neumím počítat, promiň za matení, spletla jsem si TP s termínem nástupu na mateřskou. Takže je na tobě, kterou variantu zvolíš, pokud budeš mít od září vyšší plat, tak bych byla pro nástup, bude se ti mateřská počítat jen z toho nového platu, pokud menší, tak je možná lepší ten UP.