Co po rodičáku? Do práce musím dojíždět

zunem
27. led 2014

Ahoj holky, sice brzo, ale vcelku hodně nad tím přemýšlím 🙂
Od školy jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, kam dojíždím každý den cca 35 km, celkem 70km, vcelku tedy dálka. Na rodičáku bych chtěla být 3 roky a pak se vrátit. Nicméně přemýšlím, jestli je to možné. Čekám dvojčeta, dětem by tedy mělo být 3,5 roku, moc si nedokážu představit jak fungovat v rámci 8hod prac. doby + dojíždění, což spolkne 1,5hod. Otázkou je jestli mě vůbec vezmou zpět, vím, mám na to nárok, ale třeba se jim někdo osvědčí víc a mě se budou chtít zbavit, protože už pro mě nebudu tolik flexibilní atd. Manžel pracuje také tak, babička jedna je plně pracovní, druhá má zkracený úvazek, ale i tak čas na to se jim věmovat se smrskne do několika hodin denně.
Co se dělá v takovém případě. Když mám vyčerpanou rodičovskou, chtěla bych třeba ještě zůstat s dětma rok doma(školka je u nás velikáááánský problém). Zaměstavatel mi nezkrátí prac. dobu. je mi jasné, že asi na pracák, ale to je přece jen na dobu nějak omezenou navíc finančně to asi nebude nic moc.
Tak se to nějak ve mně mele a nevím, asi bych to měla hodit za hlavu a užívat si těhu a následnou mateřskou 🙂

Jak to řešíte/ nebo jste řešily Vy? Máte zkušenost?

j.a.n.i
27. led 2014

@zunem Myslím, že to řešíš malinko předčasně, dvojčata půjdou do školky za cca 4 roky, to už může být (a pravděpodobně i bude) situace zcela jiná a se školkou nemusí být problém.
Ad dojíždění, časově mi přijde 45 min cesty naprostý standard, vždy jsem dojížděla podobnou dobu nebo déle, až teď cca 20 minut a to jen díky tomu že jezdím autem, spíš bych měla strach, aby to zbytečně nelezlo do peněz.

mooncaa
27. led 2014

Myslím, že dojíždění je zcela normální v této době. Školky za 4 roky by už mohly být dostupnější. Pokud to má manžel podobné tak je to super, můžete se střídat a jeden vodit děti ráno druhý vyzvedávat odpoledne. Mě manžel pracuje mnohem více hodin, takže mě ve vodění z/do školky moc nepomůže. Radši moc neřeším jak to bude, ale spíš počítám se zkráceným úvazkem. Už jsem to jednou zažila, ráno v 6.00 ve školce děti byly první a v 16. hodin zase poslední. Já věčně nevyspalá.

lostakova
27. led 2014

@j.a.n.i @mooncaa Mám to podobně, jen to dojíždění mi zabere 1,5h tam a 1,5h zpět, takže stihnout školku bude nereálné.
@zunem Taky jsem nad tím předběžně přemýšlela, ale po čase přijdeš na to, že to teď stejně nevyřešíš 😉

zunem
autor
28. led 2014

Díky holky. Dojíždění neřeším, vím, že u nás moc práce není a pokud nechci být na pracáku tak mi stejně nic jiného nezbude. Spíš mám obavy, že si nedokážu asi představit, že ty prcky bodou jak píše mooncaa první a poslední ve školce. A taky, že bych tu práci neměla. Možná pro někoho nepochopitelného, ale od prvnáku na střední lítám po brigádách, pak práce.. :D Je mi to jasný, hodit za hvalu a nepřemýšlet, těžko říct co bude za 4 roky 🙂)))

zunem
autor
28. led 2014

Ještě dotaz.. on mi někdo může změnit nadpis? Páč to dojíždění koukám je v nadpisu, což není ta hlavní problematika :D

hanuu
28. led 2014

@zunem J8 dojíždím v rámci jednoho města a taky mi to dá minimálně 45 minut jedna cesta.
Jinak myslím, že je možné pak zůstat ještě rok doma, nedostáváš peníze, jen stát ti platí sociální a zdravotní a zaměstnavatel nemá povinnost ti držet místo, ale tam je to o domluvě a držeť ti ho může. A někteří dělají to, že do školky se snaží dát ne v místě bydliště, ale v místě práce.

mysicka_lb
28. led 2014

@zunem Ahojky, já to taky znám.... Tedy ne to dojíždění do práce a problém skloubit práci a péči o malé děti, ale to, jak se Ti v těhu honí hlavou všechny možné katastrofické scénáře, co bude za x let a co by, kdyby..... Bohužel to k ničemu nevede, na nějaký spásný nápad stejně nepřijdeš, nehledě na to, že za 4 roky může být dávno všechno jinak. Opravdu bych si teď raději užívala těhu, řešila výbavičku a plánovala spíš to, jak budu vychovávat mimča. Je to krásné období, a pokud si teď mysl zaplácáš kravinama, ochudíš se právě o to nádherné očekávání.

jetynka
28. led 2014

Holky já řeším podobný problém, školu a školku máme od domu asi 15min pěšky, ráno ve škole není družina, protože zrovna je období, kdy je málo dětí na ni, aby ji zprovoznili, tak doufám, že za rok tomu bude jinak. Jinak nevím co budu dělat. Do práce bych dojížděla autobusem jen 40min do města na MHD a potom tramvají zase 20-30min záleží kam bych jezdila, docela náročné a hlavně o víkendu to ty busy jezdí hodně málo ☹. To samé zpátky, autem by se nám nevyplatilo, protože bychom jezdili s manželem úplně na druhou stranu a v jinou dobu. A to že by děti byly první a poslední ve školce, bych neřešila ani trochu, má to to tak švagrová a nemá jinou možnost, však učitelky mají dané že tam musí být od - do a i kdyby tam mělo být jedno dítě na odpolední spaní, tak smůla.

jetynka
28. led 2014

@zunem A holky mají pravdu, užívej si těhotenství, pořizuj výbavičku a odpočívej. Já jsem tohle třeba neřešila až teď, až půjdu za rok do práce a je to dobře, protože vím, že bych tenkrát nic nevyřešila. Třeba u nás je fakt jeden rok málo dětí, že brali i 2,5leté a minulý rok nebylo žádné místo a i předškoláci museli být v těch menších, takže rok co rok změna a ne malá, tak bych to neřešila, 4 roky je fakt dlouho 🙂

horalka6
28. led 2014

Myslím, že ze zákona máš nárok po návratu do zaměstnání na zkrácení pracovního úvazku. Pak už to je na serioznosti zaměstnavatele- klidně ti dá výpověď na nadbytečnost, zrušení místa.... Já se vracela po 7 letech a poloviční úvazek jen uvítal. Pracovní dobu mám na prd, ale vychází mi to na max.11 dnů/měsíc a hlavně se mi počítaj odprac. léta ve firmě a vzdělání, tak se to odrazí i na penězích. Akorát mi je líto, že musím využívat hodně babičku a nejsem s dětma tolik sama- ráno je odvedu a v noci už spinkaj.... když jsem doma, tak třeba ani mladší do MŠ nedám a užíváme si spolu, starší do ZŠ musí, ale nemá družinu.....

j.a.n.i
28. led 2014

@horalka6 No, ono s tím nárokem na zkrácení úvazku je to takové, jak to napsat... ano, máš právo na zkrácení, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody, takže je to není automatické.

horalka6
28. led 2014

@j.a.n.i já vím, je to vše o dohodě a lidech

verumik
28. led 2014

@zunem Taky jezdíme do práce cca 40 km, výhodou je, že manžel pracuje hned vedle a jakštakš se nám daří se vzájemně přizpůsobit a jezdíme jedním autem. Pokud by podmínky zůstaly stejné i za 4 roky, až bych se měla vracet do práce, tak bych to zkusila vyřešit školkou v místě práce. To, že tam prcek bude dlouho je jasné, ale myslím, že dneska to má takhle hodně rodičů. Pokud by nám ho nevzali do školky v místě práce, pak bysme asi zvažovali soukromou, protože by se mi to pravděpodobně vyplatilo víc, než mít práci u nás v okrese za třetinový plat. No a pokud by ani to nedopadlo, pak bych zkusila zkrácený úvazek (nic moc, protože bych musela jezdit sólo a hodně by se zvýšily náklady), no a v nejhorším hledání práce u nás.
Ale fakt bych se s tím teď nestresovala, může přijít další dítě, manžel může úplně změnit práci, zaměstnavatel se může přestěhovat, či co já vím. Akorát bych si během roidáku ráda dodělala Mgr., tak zkusím obor studia přizpůsobit tomu, aby se mi u nás případně líp hledala práce.

pisisvori
28. led 2014

já bych jen dodala, že na menších městech v dojíždění do vedlejšího města vidí hodně lidí jako problém..přitom jedou třžeba 20 minut tam a 20 minut zpět...což v Praze by každý považoval za to luxus🙂, ale je mi jasné, že autobusy dnes skoro nejezdí a jezdit autem prostě někdo nemůže takže o to je to komplikovanější..... Ale chápu jak to myslíš...já mám taky zkrácený úvazek a nechtěla bych , aby dcera a další dítě bylo ve školce od 7 do 5...při plném to jinak nejde...bohužel mám zkušenost, že zaměstnavatelé moc ten zkrácený nechtějí....já jsme kvůli tomu za poslední 2 roky ani nezměnila práci, přestože bych chtěla (a měla jsme hodně nabídek s lepšíma podmínkama a právě blíž), ale chtěli nakonec vždy radši celý úvazek...tak holt jezdím 25-45 minut jednu cestu. Ale fakt bych to teď ještě neřešila. Je dobré tak 3/4 roku - rok před tím než půjdeš zpátky se informovat co se v práci děje , jak to tam vypadá...jaké jsou možnosti...

berenika39
28. led 2014

@zunem ahoj, taky si myslím, že si s tím ted nemusíš přidělávat starosti a počkat, co bude, protže to je otázka několika let, může se změnit cokoliv, co se práce týká...uvidíš potom. S dvojčaty je to asi náročné, to nepospoudím, ale z vlastní zkušenosti - dojížění je o zvyku, dneska to není nic neobvyklého. Děsila jsem se toho a je to úplně v pohodě. Opravdu🙂. Bydlíme mimo Prahu (Brandýs n.L.) a práci i školku máme v Praze centru. Aby chodil Petr do školky u nás nepadá v úvahu, nestíhala bych ho vyzvedávat a babičky nefunkční. Jezdí se mnou, školku jsem našla v ulici, kde pracuju, ideální stav. Máme to přesně 35km, ráno 50 minut, odpoledne 30 minut, po dálnici a jižní spojce, nemusíme přes město, naštěstí. Ráno si Petr vypije doma čaj, mlíko, do auta balím chleba s hermelínem , v klidu se za tu dobu nasnídá, pustí si pohádku na dvd a jsme u školky. Ano, leze to do peněz, ale práci, kterou mám, bych nevyměnila, dělám to samé od školy, a nic lepšího za peníze, které vydělám, bych u nás nenašla, to vím. takže jsem spokojená.
problém je, když ráno nenastaruješ, musí být další auto v záloze, protože pak prostě "nejedeš" ani ty, ani dítě🙂. Nebo když je dálnice zavřená kvůli nehodě, někdy je kolona, Ale to jsou výjimky. Nám to vyhovuje, chtěli jsme bydlet mimo město.
Neboj se toho, nedělej si z toho strašáka předem, je to pohoda a zvykneš si.
Držím palce - klidné těhu a zdravá miminka🙂 To je ted nejdůležitější, práce počká🙂

p.s. jezdila jsem jeden čas jen z jedné části prahy do druhé a trvalo mi to někdy déle, než z brandýsa do centra. 🙂. to si nevybereš☹

seny83
28. led 2014

Ahoj, já jdu do práce po roce mateřské, tedy malej bude přesně rok, do práce dojíždím 200 km tam, 200 zpátky, přespávám v místě práce, domů jezdím když mám min dva dny volno, dělat budu 12 hodin prac. doba denně, mala bude jezdit se mnou, první 4 měsíce ji bude hlídat chůva, pak přijdou na řadu jesličky, které jsou určené pro rodiče, kteří dělají 12-ky... myslím že vše se dá když se chce, ale teda s dvojčátky to musí být záhul, to věřím, takže 3 roky mateřské jsou oprávněné, pak školka, a myslím že 8 hod. + 1,5 na dojíždění školka pokryje, otevírá se snad někdy v 7 a dětičky tam můžou být tak do 16-17 hod, kdyby to ve školce na 9,5 hod. nešlo, pak doporučuju zkusit kombinovat školku + chůvu...

pisisvori
28. led 2014

@seny83 hm☹ tak to mi přijde dost hrozný hlavně pro to dítě, ale když to tak vyhovuje mamince , dítě si určitě zvykne a asi to má i nějaké své výhody (malé nebude 100% žádný mamánek🙂) a je to důkaz, že nějaké půl hodinové dojíždění je prd 🙂.

alpinka1
28. led 2014

@zunem Řeším podobný problém, ráno odjíždím do práce v 5 hod a vracím se kolem 17-17,30. Vůbec nevím, jak to vyřešit. Naštěstí je to ještě daleko 🙂 Ale vzhledem k tomu, že práce není, tak se budeme muset nějak přizpůsobit.

tvarohacek
28. led 2014

řeším podobnou situaci a vzhledem k tomu, že syn nastupuje do zš a u dcery mám pocit, že by pro ni byla celodenní docházka v mš nad její síly, našla jsem si dočasně brigádu, kde finance jsou v podobné výši jako RD. Chápu samozřejmě, že ne vždy to takto jde nebo to každému nemusí vyhovovat.

lujami
28. led 2014

zdravím, nás čeká ten stejný problém co se týče dojíždění, který budeme muset vyřešit školkou v místě práce. maminky chci se vás zeptat jak to ale vidíte do budoucna se školou? školku si ještě dokážu představit v místě práce, ale školu?

vlckulka
28. led 2014

Řešila jsem tuto otázku v těhotenství také, dojížděla jsem denně cca 40 km z Mělníka do Prahy, na cestách jsem strávila téměř 3 hodiny, což s dětmi je nejen nepředstavitelné, ale vyloženě nemožné, pokud nemáš zkrácenou pracovní dobu. Mám též dvojčata, babičky nemáme vůbec. Pracovala jsem ve státní správě (soud), takže jsem vůbec nepředpokládala, že by měl být se zkrácením úvazku problém a ejhle, on byl. Prostě mi ho neumožnili a nezmohla jsem vůbec nic. Takže jediné logické řešení byla vypověď. Ale musím říct, že jsem měla opravdu velké štěstí, protože jsem získala místo u soudu v Mělníku. Vůbec jsem v to nedoufala a měla jsem nakonec štěstí. Takže nyní mám plný pracovní úvazek, děti jsou ve školce sice opravdu mezi prvními a odchází téměř jako poslední, ale to prostě jinak nejde. Já jsem ráda, že mám práci a hlavně jsem doma za deset minut 😎 Jsem tedy nyní ve zkušební době a jsem zrovna doma na paragrafu, tak doufám, že jsem je natolik oslnila, že občasný paragraf nebude problém 😀 Takže nyní se tím nezabývej, stejně vůbec nic nevymyslíš, časem může být vše úplně jinak.

hpaja
28. led 2014

Taky jsem si nedovedla představit, jak to budeme po mém nástupu do zaměstnání dělat. Ale nějak se to "utřepalo" a cca to jde. Prozatím mi v práci umožnili na cca půl roku pouze ranní směny od 6h (jinak máme 6 dalších směn s různým začátkem), abych odpoledne stíhala děti vyzvednout ze školky. Ráno je vozí do školky manžel. Jak to bude za půl roku nevím, snad na mě "zapomenou" a směny mi takto nechají co nejdéle 🙂

benjik
28. led 2014

Souhlasím s holkama,za tu dobu může být vše jinak.A dojíždění v této vzdáálenosti je v klidu a dnes normální. Pokud u toho nemáš x přestupů.Dojížděla jsem též jako @vlckulka z Mělníka do Prahy,ale se 2 přestupy,to se nedalo.Pokud je dojíždění v klidu,tak bych se nebála.

romcovaklarka
28. led 2014

@zunem Jdu do práce (na š dny v týdnu) v roce malé, dojíždění podobné, takže budu z domu min. 12h. Budu mít chůvu, jinak bych to nevymyslela. Manžel jezdí často služebně pryč, takže na pravidelný odvoz nebo vyzvednutí dětí odkudkoli s ním nemůžu počítat.

blahova_andrea
28. led 2014

@hanuu stát ti hradí pouze zdravotní, nikoli sociální, ale jinak máš pravdu. jinak si myslím, že dát dítě do školky v místě práce je mnohdy větší utopie než v místě bydliště, kde máš větší nárokovost ☹

blahova_andrea
28. led 2014

@j.a.n.i hmmm, tak u nás zkrácenému úvazku nebrání provoz, ale prostě zaměstnavatelem. i brigádníci, co mají smlouvy na částečný úvazek, musí oddělat celý ☹ takže já si to taky moc nemaluju. třeba za ty roky změní zaměstnavatel přístup, třeba přijdu o práci, třeba budu bydlet kdo ví kde a kdo ví jak to bude se školkou....fakt to teď neřeším 😀

hanuu
28. led 2014

@blahova_andrea jo tak to se omlouvam, za nepresne info. Ja to neresila, tak presne nevim. A z tlu slolkou je fakt, ze za misto bydliste jsou body navic, ale tak zase zalezi jak kde a za 4 roky to muze byt zase jinak. chtela jsem jen odpovedet na otazky, jake jsou dal moznosti. Diky za upresneni.

blahova_andrea
28. led 2014

@seny83 no o takové realitě, kterou popisuješ u sebe si ale spousta maminek nenechává ani zdát. když je školka v místě bydliště otevřená do 16 a já třeba můžu nejdřív v 16h odejít z práce a dojíždím cca hodinu, tak se to prostě nedá stíhat. a spousta maminek vydělá sotva na tu školku, dojíždění do práce a nějaké to jídlo, takže platit chůvu, to už se jim vyplatí zůstat rovnou doma bez práce a být se svým dítětem sama. jesličky pro zaměstnance většina zaměstnavatelů nevede ☹ máš štěstí, že to máš jak to máš, když ti to vyhovuje, i když si to tedy s ročním dítkem neumím vůbec představit a asi bych takto žít nechtěla.

blahova_andrea
28. led 2014

@hanuu to jo, možnost to určitě je. akorát mám pocit, že ve velkých městech je větší problém se školkami a do práce lidí dojíždí obvykle právě do těch větších měst. tak si myslím, že bez známostí nebo bez soukromé školky apod. to není moc reálné někam to dítko upíchnout. my máme na stejné ulici, kde mám práci taky školku, ale ani nevím jestli to pak budu zkoušet praktikovat, protože kamarádka v brně bydlí, podala přihlášku na 7 školek v okolí bydliště a nemohla malého upíchnout ☹ no ale fakt kdo ví, teď jsem si tyto starosti o další 3 roky neplánovaně odložila 😀

pamal
28. led 2014

Od tří let do čtyř let věku dítěte můžeš požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Záleží ale na něm, zda Ti ho dá či ne. Zdravotní platí stát, musí se to ale pojišťovně nahlásit formulářem (zaměstnanec); sociální si platit nemusíš (ptala jsem se na sociálce).