Do kdy se musí zažádat o rodičák?

sonica
2. srp 2009

ahoj,
prave se rozhoduju o delce rodicaku a chtela jsem se zeptat do kdy se o nej musi pozadat pri ktere variante.
dik

vojtisek2007
2. srp 2009

při dvouletém do 21týdnů života dítěte, při tříletém do 21měsíců dítěte

niki2
2. srp 2009

zazadat si musis vzdy a druhy formular je na delku rodicaku a to je tak jak pise vojtisek

sonica
autor
2. srp 2009

dekuji tak snad stihnem vyzjistit i zbytek infosek abych se mohla rozhodnout. 😅

misicka85
17. srp 2009

Já jsem si o rodičák šla radši zažádat hned ten měsíc jak mi končila MD, abych na to pak třeba nezapomněla 😝

ava
18. srp 2009

ještě mi není jasné - pokud si vyberu rodičák na 2 roky (s tím, že mezitím otěhotním a zůstanu doma s druhým dítětem) a pak třeba třetí rok zůstanu bez rodičovského příspěvku (pokud neotěhotním) doma s malým, kdo za mě zaplatí zdrav.a soc.pojištění? Je mi líto nevyužít 2letý rodičák, ale ve 2 letech ještě nechci malého nechat ve školce.

Další dotaz - PPM mi vyplácí sociálka či zaměstnavatel (chodí mi z Prahy, takže přepokl.,že sociálka, ale všichni mi tvrdí opak)?

niki2
18. srp 2009

Avo, PPM mam pocit, ze posila socialka zamestnavateli 😀 Kazdopadne me to slo pres vyplatni pasku, odkud ty penize jdou, jsem nepatrala 😉
Myslim, ze i to pojisteni by mel za tebe platit stat, protoze 3 leta rodicovska je ze zakona.
Snad se ozve nekdo fundovanejsi.

vojtisek2007
18. srp 2009

ava - když zůstaneš doma třetí rok, staráš se o dítě do 3let věku, tzn. že pojištění za tebe hradí stát, a PPM ti určitě vyplácí sociálka jako všem od 1.1.2009 🙂

ava
18. srp 2009

niki a vojtisek - diky! Můžu ještě dotaz? Existuje něco jako zvlášť rodič.příspěvek a zvlášť rod.dovolená? Jakože na soc. nahlásím RD 2letou a zaměst.3letou? Prostě aby věděl, že saice beru příspěvek jen 2 roky, ale nehodlám se 2 letech dítěte vracet..?

vojtisek2007
18. srp 2009

ava - zaměstnavatele je povinnen držet ti místo 3roky- za zákona , to že ty ten třetí rok budeš doma bez rodičáku (bez peněz) je jen tvoje věc

katty6
18. srp 2009

vojtisku, muzu se zeptat? Jsem ted na materske tedy pobiram PPM ktere mi vzniklo ze dvou pomeru (skola, prace) a to v ochrenne lhute (v zamestnani jsem skoncila na dohodu a skolu dodelala). V pripade kdyz otehotnim znovu budu mit nartok na PPM?Take uvazuji jaky druh rodicaku zvolit, to dvoulete cerpani nebo trilete.. Pokud si zvolim 2lete a otehotnim az po vyprseni techto dvou let, stat hradi me socialni a zdravotnicke do tri let veku prvniho ditete jak se tu psalo, ale musi se o to zadat , hlasit to nekde nebo se to deje automaticky?