Dohoda o pracovní činnosti a otěhotnění. Poradíte?

dreana
25. lis 2011

Ahoj holky,

chtěla jsem se zeptat, jak je to s dohodou o provedení činnosti a otěhotněním? Přecházím plynule z jiného zaměstnání. Dohodu mám na rok od 1/1/2011 do 1/1/2012. Do kdy bych musela otěhotnět, aby se na mě vztahovala mateřská? Pokud počítám dobře, mělo by to byt nejpozději září? Pak bych měla byt v té ochranné lhůtě 180 dní po 1/1? Máte někdo zkušenosti?

Díky moc

vercuska
8. pro 2011

Ahoj. Řeším něco podobného,jen s tím rozdílem,že jsem byla nezaměstnaná a vedená na UP,pak se mi naskytla práce na HPP,z toho ovšem zešlo a já pouze nastoupila na 2měsíce na DPČ a v té době jsem zjistila,že jsem těhulka. Hned jsem letěla na sociál,podotýkám 2x a pokaždě mluvila s jinou paní a obě mi tvrdily,že splnuji všechny podmínky- odpracovaných 270dnů za poslední 2roky a ted....že i splnuji podmínku 180dnů ochranné lhůty poté co mi skončí DPČ. Takhle mi to obě vypočítaly,podtvrdily,takže se mi ulevilo,protože chci nastoupit na mateřskou 8týdnů před porodem a chci si zvolit délku čerpání RP. No a ted,když jsem už dostala papíry na mateřskou,kde mi sestřička u doktora vyplnila adresu přechodného bydliště,přestože je tam kolonka trvalé bydliště,tak jsem pro jistotu volala na sociál,at nemusím zaměstanvatele 2x otravovat,kdyby ta adresa byla špatná a tím jsme s paní mimochodem přišly na to,příšerné zjištění po půl roce,že já nárok na mateřskou mít nebudu,protože jsem pracovala v posledním zaměstnání jen ty 2měsíce,tudíž je ochranná lhůta pro mě 2měsíce a ne 180dnů. Ale prý papír mám zaměstnavateli dát a zkusit si o mateřskou zažádat,takže jsem naštvaná na ty dvě paní co mi tvrdily,že to bude v pohodě a taky teda moc nechápu,když už jednou nějaké pravidla jsou,tak se snad musí dodržovat a prostě platí a né že to máme zkusit,jestli mi to uznají,no fakt to moc nechápu a ty ženské na uřadech asi taky moc ne,proto jsem tam lezla 2x abych získala informace pravdivé a ne lživé,abych se mohla podle toho zařídit,atd. Takže ted jsem ve fázi,kdy mi to zjištuje zaměstnavatel a já ač ateista,se modlím,abych splnovala 180dnů ochranné lhůty a tím pádem mohla v neděli nastoupit na mateřskou a ne až za 2měsíce na rodičovskou po porodu. Ach jó! ☹

Myslím že jsi si těch 180dnů ochranné lhůty špatně vyložila,je to do termínu porodu a ne do otěhotnění! Takže pokud končíš 1.1.2012,tak by termín porodu měl být to září nebo raději srpen. Takže otěhotnět...TEĎ! 🙂 Snad jsem podala správné informace.

Dnes mám v plánu zajít na sociál osobně,ale předtím zavolám zaměstnavateli,jak dopadl,tak jsem strašně zvědavá. No ale stejně tam zajdu pro informace ohledně novinek v čerpání rodičovské,spoustu článků jsem přečetla,ale moc jsem se nedočetla,jak to bude v takové situaci v které se necházím já,no uvidíme.

vojtisek2007
8. pro 2011

@dreana
@vercuska
holky - ochranná lhůta - 180 dnů - je od skončení prac.poměru do nástupu na mateřskou - pokud ale poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dnů je ochranná lhůta taky kratší

@vercuska - jesti tvoje DPČ trvala pouhé dva měsíce, ochranná lhůta je také dva měsíce - žádost o PPM si klidně pošli, ale zamítnou ti jí, bohužel ti dvě pracovnice daly špatné informace 😠 což je k vzteku,ale teď už s tím nic neuděláš

@dreana - pokud ti prac.poměr končí 1.1.2012 - máš od týhle chvíle 180dnů na to, abys nastoupila na mateřskou, ta se nastupuje nejdříve 8 týdnů před porodem, takže tvoje ochranná lhůta je do 28.6.2012 - takže k tomuhle datu abys byla v 7mém měsici, což znamená že teď v prosinci už bys musela být těhotná !!!

vercuska
8. pro 2011

Jojo,přesně tak. Dnes,když jsem zašla za tou slečnou u které jsem byla podruhé,potvrdila,že na PPM skutečně nárok nemám,přestože před 1/2rokem tvrdila něco jiného,přestože znala všechny souvislosti,takže pak jdi někam,kde čekáš,že ti pravdivě podají info,ani zpětně to nijak nejde udělat,já nevím třeba doplatit něco ☹ Tak aspon že ta rodičovská bude lepší. Paní na uřadě mi o tom zatím moc nechtěla povědět,protože to ještě nemají nastudované,ale vypadá to líp jak pro rok 2011.

j.a.n.i
8. pro 2011

@vercuska No, nevím, jestli je to pro tebe výhodnější, myslím ta nová rodičovská, spíš bych řekla že ne, ale to je stejně jedno, protože s termínem v únoru jedeš automaticky podle nové. Teda leda bys porodila ještě letos, ale to raději neeee....

vercuska
8. pro 2011

tak podle pravidel 2011 bych spadla do té 4leté varianty,což nechci,je to dlouho,takže z toho usuzuji,že je to pro mě lepší,ale podle pravidel 2012 se ten balíček peněz dá rozdělit tak,že budu pobírat rodičák na dobu 3roků,prostě jak dlouho budu chtít. Ale zas tomu tolik nerozumím,mám informace z internetu a tam se nepíše uplně vše,všechny požadavky a pravidla,že.

j.a.n.i
8. pro 2011

@vercuska No, ale i podle nových pravidel musí mít alespoň jeden z rodiny nárok na PPM, aby bylo možné ten balík rozdělit podle svého, jinak se musí čerpat podle rozdělení 4 letého rodičáku. A pokud má otec nárok na PPM, tak je finančně výhodnější letošní varianta, i když je papírování dost pakárna.

vercuska
8. pro 2011

partner nárok má na PPM. Aha,no vidíš,ale stejně se budu muset přizpůsobit té dané variantě,nic jiného mi nezbude,až jsem se smířila s tím,že nebude mateřská. Že je výhodnější letošní mateřská,tím myslíš,po 6-ti týdenní mat,nastoupí otec a pak to převede na matku? No to asi jo,protože ještě neplatí balíček,který je oproti letošku o nějakou tu korunu chudší,ale nás se to stejně netýká,rodím 2012,takže jsem ráda za tu variantu libovolného čerpání.

j.a.n.i
8. pro 2011

@vercuska Tak je to fakt, že s termínem v únoru si vybírat nemůžeš.

vercuska
9. pro 2011

nevím jestli si to vykládám správně. Je:
mateřská 28týdnů + rodičovská 2 nebo 3 nebo 4 roky = celkově doma s dítětem 2,3 nebo 4roky + mateřská

nebo

mateřská 28týdnů + rodičovská = celkově 2 nebo 3 nebo 4roky včetně mateřské?

j.a.n.i
9. pro 2011

@vercuska Ani jedno ani druhé... je to mateřská + rodičák do 2, 3 nebo 4 let věku. A jelikož se na mateřskou nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu, plus člověk neporodí přesně na termín, tak celkem to je 2, 3 nebo 4 roky a cca 6 týdnů 🙂

A podle nového systému to bude mateřská + rodičák max do 4 let věku, kratší termíny jsou libovolné, třeba 2 roky a 8 měsíců.

Ale rodičovská dovolená u zaměstnavatele je max do 3 let věku bez ohledu na to jaký zvolíš rodičák.

vercuska
9. pro 2011

jojo,chápu,děkuji 🙂

hanek
9. pro 2011

Holky, mám dotaz. Do 15.6.2011 jsem byla studentka VŠ, ale studium jsem přerušila, ale zároveň jsem od 1.6.2011 do 31.12.2011 zaměstnaná na DPČ. Na mateřskou mám nastoupit 26.12.2011 a prý nemám na mateřskou nárok, ale rovnou na čtyřletý rodičák. Prosím, nevíte náhodou, jestli se to dá nějak ošulit? Nebo mi taky na sociálce dali blbou informac? Ta ženská tam byla strašně neochotná a neporadila mi vůbec nic. Díky Hanka

j.a.n.i
9. pro 2011

@hanek Na mateřskou nárok nemáš, ale můžeš být až do konce šestinedělí na neschopence a pak můžeš volit rodičák až do 7600,- měsíčně.

hanek
11. pro 2011

@j.a.n.i moc díky za odpověď, aspoň nějaká pozitivní zpráva 🙂. Bála jsem se, že zůstanu na 3 800 nebo kolik to je a bude s námi amen. I když zaměstnavatel mi řekl, že když to budu zvládat, můžu dělat z domova tak, jak mi to bude vyhovovat. což samozřejmě s manželem využijeme. Je to skvělej přístup.

vercuska
12. pro 2011

Tak dnes jsem opět řešila mou mateřskou a světe div se,pokud vše vyjde jak má,tak nárok nakonec stejně budu mít na mateřskou 6týdnů před porodem. Nechápu,kdo nám to podává informace?! Ony chudiny na uřadech samy taky neví,stále se to mění,no sama bych nechtěla tam pracovat ☹
A taky bych ráda poděkovala j.a.n.i. Takže...DĚKUJI!
Nevím kdo jste,ale jste snad ve všech diskuzích a je na Vás jen samá chvála 😉

vercuska
12. pro 2011

j.a.n.i.
prosím a myslíš,že pokud bych se nechala zaměstant na třeba jen 3týdny před nástupem na mateřskou- 6týdnů před porodem,na DPČ-měla bych pak nárok na tu mateřskou? V tuto chvíli splnuji podmínku 270 odprac.dnů za poslední 2roky,jen ne podmínku ochranné lhůty. Je možná i tahle varianta? Mám totiž možnost práce na PC na DPČ. Děkuji

j.a.n.i
12. pro 2011

@vercuska Jojo, pokud bude výdělek z té DPČ vyšší jak 2000,- měsíčně (ještě tedy bude potřeba zkontrolovat, zda to novela nezvyšovala, nedívala jsem se) tak by to takhle šlo 🙂 Akorát se ti ta mateřská bude počítat jen z téhle DPČ, takže čím vyšší plat tím lépe. Ale chtělo by to se nechat zaměstnat už teď v prosinci, s ohledem na výpočet, protože pokud bys byla zaměstnaná pouze v lednu a hned v lednu nastoupila na PPM, tak ten výpočet nebyl tak výhodný, ale myslím, že tohle taky novela mění, nicméně nastudovanou ji nemám.

andykov
17. dub 2013

A když pracuji na DPČ už 22 měsíců, kolik budu mít ochrannou lhůtu?

j.a.n.i
17. dub 2013

@andykov No, záleží jak přesně je ta DPČ formulovaná (jestli náhodou nespadá pod zaměstnání malého rozsahu), pokud by spadala, tak nemáš ochrannou lhůtu žádnou, pokud nespadá tak 180 dní, pokud se tedy ptáš na ochrannou lhůtu pro mateřskou, nemám sílu číst o čem se tu diskutovalo 🙂