Dohoda o provedení práce při rodičovské dovolené

hanula11
9. říj 2012

Ráda bych věděla jak je to s dohodou o provedení práce, když jsem na rodičovské dovolené?

Musí se nějak "zprovoznit" živnostenský list, hlásí se to na sociálce (resp. na ÚP)?

A je nějaká hranice, kolik se může "přivydělat", nebo je to omezeno?

Díky za informace 🙂 😵

velkavera
25. únor 2013

@velkavera nebo se soc. a zdrav. neplatí (nestrhává) jen v případě DPP asi že? Já mám oboje DPČ

j.a.n.i
25. únor 2013

@velkavera Závisí na typu smlouvy a výši výdělku 🙂
U DPP se sociální a zdravotní neplatí do 10 000,- měsíčně
U DPČ se neplatí do 2500,- měsíčně

velkavera
25. únor 2013

@j.a.n.i Aha aha moc děkuji za radu to jsem vůbec netušila.

albina
26. bře 2013

Ahoj děvčata,
zajímalo by mě jak to bude když mám hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou u zaměstnavatele, ke kterému se budu vracet asi za 15 měsíců po skončení RD. Ale do té doby si najdu práci na hlavní pracovní poměr třeba na dobu určitou. Do této konce RD.
Budu platit daň z příjmu nebo budu mít nárok na odpočet na poplatníka, na děti?
Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?
Můžu mít více hlavních pracovních poměrů?

Ještě uvažuju o tom převést rodičák na manžela, je OSVČ tak aby nemusel platit zálohy na ZP a SP.... ale to bych asi přišla o ochrannou lhůtu u sebe, v případě propuštění z prvního HPP....

Dnešní doba nás nutí neustále vymýšlet nová řešení jak přežít... 😠

j.a.n.i
26. bře 2013

@albina V současnosti už něco jako hlavní pracovní poměr neexistuje, je pouze pracovní poměr a těch můžeš mít kolik chceš, jen je třeba ohlídat případný střet zájmů.
V dalším pracovním poměru můžeš mít odpočet na poplatníka i na děti, pokud v tom prvním nemáš na tu dobu podepsané to růžové prohlášení. Tak pak ho můžeš podepsat v tom novém.
Sociální a zdravotní se odvádí úplně normálně, pouze u příjmu do 8000,- bys nemusela doplácet zdravotní do minima.
ochranná lhůta se vztahuje na rodičovskou dovolenou a ne na rodičovský příspěvek, takže nepřišla.

albina
27. bře 2013

@j.a.n.i Díky moc máš neskutečný přehled 😉

carbinek
20. dub 2013

j.a.n.i. Dobrý den.
četla jsem všechny Vaše komentáře a vidím, že jste fundovaná v oboru, prosím, poradila byste mi?
Situace:jsem na RD, dcera ma 1,5 roku, stále vedena u svého zaměstnavatele na dobu neurč., poslední daňové přiznání jsem si podávala sama. Teď jsem zmatená, jestli je tím myšleno, že jsem podepisovala ten růžový papír, ale asi ano, už je to dávno. Nicméně mám možnost DPČ , kde si vydělám asi 5 tis. hrubého, tak jestli tato situace by měla vliv na to, že se manžel uplatňuje slevu na manželku a vracejí nám tak vysoké daně..resp, kdybych do toho DPČ šla, nepřišel by o to?
Manžel si uplatňuje slevu na dítě, já tedy asi jen poplatníka, takže to znamená, že u nového zaměst., kde bych byla na DPČ bych nic kromě smlouvy podepisovat neměla?
MOc, moc Vám děkuji za odpověď. 🙂

damis
11. lis 2013

@pet.s Dobrý den,potřebovala bych poradit a vidím,že tomu zřejmě rozumíte. Jsem na RD s třetím dítětem a mám možnost pracovat na dohodu o provedení práce. Příjem by byl cca 5500,-Kč. Vím,že jste psala,že je lepší podepsat přihlašení k dani, jak to pak je když pobíráme příspěvky na bydlení a na děti? Má to na to vliv? počítá se to do souhrnu příjmu?

j.a.n.i
12. lis 2013

@damis Ano, počítá se to, je to příjem, takže je logické, že se to započítá, není důvod aby ne.

josefina79
13. lis 2013

@j.a.n.i mohla bych poprosit o radu? Od Nového roku budu na RD (varianta na 3 roky). Mám možnost přivýdělku na částku cca 3 000 Kč/měsíc po dobu 1 roku. Jde o práci z domova.
Musím se rozhodnout, na základě jakého poměru tu práci bude zaměstnavatel evidovat.

Pokud to správně chápu, tak z této částky mi zaměstnavatel nebude strhávat sociální a zdravotní.
Jak je to s daní z příjmu? Když podepíšu růžové prohlášení, tak mi nebude strhávat ani těch 15%, protože se to pokryje tou slevou na poplatníka?
Ovlivní tohle moje zaměstnání nějak manželovu slevu na vyživovanou osobu?
MOC DĚKUJI!
Pokoušela jsem se to dohledat na netu, ale některé "detaily" mi nejsou jasné.

j.a.n.i
13. lis 2013

@josefina79 Pokud uzavřete DPP, tak se z téhle částky dociální a zdravotní neplatí (pokud by to bylo na DPČ nebo pracovní poměr, tak ano), ano, pokud podepíšeš růžové prohlášení, tak ti daň strhávat nebudou, ale pozor na to, že to nesmíš mít podepsané současně na dvou místech, tedy u tvého původního zaměstnavatele na čerpání dovolené.
Ano, ovlivní, tenhle příjem se bude počítat do těch 68 tis., které nesmíš za rok překročit.

terez27
13. lis 2013

@j.a.n.i taky moc prosim o radu. Mam Rd do 24.12.2014, rodicovsky prispevek dostanu posledni v breznu. U soucssneho zamestnavatele chci dat vypoved, mela jsem v planu udelat to po skonceni rd, myslim, ze nebude problem dohodou, bez vypovedni lhuty. Ted se mi naskytls moznost jit id ledna pracovat na plny uvazek a pracovni smlouvu. Muzu byt zamestnana u obou nebo mam podat vypoved uz ted-nevim jestli je to mozne kdyz beru rp a am zazadano o rd az do prosince, diky moc

j.a.n.i
13. lis 2013

@terez27 No, možné je obojí, můžeš mít i oba pracovní poměry současně i dát výpověď na RD. Asi bych to zatím nechala, nevíš jak budeš v té nové práci spokojená a tu výpověď v původní můžeš dát kdykoliv. Akorát si pohlídej, že ten růžový papír na daně můžeš mít podepsaný pouze u jednoho zaměstnavatele, takže v původní práci už ho na příští rok nepodepisuj.

terez27
13. lis 2013

@j.a.n.i diky moc

pet.s
14. lis 2013

@damis

@j.a.n.i
Nějak jsme nepochopila co se k čemu počítá..pokud myslíte příjem z dohody, tak se počítá k posuzování nároku a sociální dávky..tedy k příspěvku na bydlení, atd.
Pokud myslíte ta úleva na dani (tedy podepsat prohlášení) tak to na to nemá vliv..to má vliv jen na výši daní, kterou budete odvádět ze mzdy. Pokud budete mít příjem na 5000, budete platit daň zálohovou, doporučuji si na konci března podat daňové přiznání za uplynulý rok. Pokud si daňovou úlevu neuplatňuje manžel nebo přítel, pak je možnost si uplatnit úlevu i na ně. Podmínkou je, že musíte mít roční příjem minimálně 48000.(bez rodičáku nebo soc. dávek)

josefina79
20. lis 2013

@j.a.n.i aha, takže jestli to správně chápu, tak pokud u svého původního zaměstnavatele budu mít podepsané růžové prohlášení, tak u téhle "brigády" prohlášení nepodepíšu. Na "brigádě" mi budou měsíčně platit 3 000 Kč hrubého, z toho mi budou strhávat 15% měsíčně jako daň z příjmu.
Na konci roku při daňovém přiznání budu moci nárokovat zpět část daně díky uplatnění např. slevy na poplatníka či životního a důchodového pojištění. Je to tak?
Pokud moje příjmy z brigády nepřekročí 68 000 Kč/ročně, tak si na mne bude manžel moci uplatňovat slevu na vyživovanou manželku.
Moc díky!!!!

j.a.n.i
20. lis 2013

@josefina79 Jo, krom jedné věci: pokud budeš mít příjem "jen" 3000,-, tak se jedná bez podepsaného prohlášení o daň srážkovou, tedy těch zaplacených 15% už ti nevrátí, proto je lepší to podepsat na brigádě a nikoliv ve tvém zaměstnání.

samsulak
30. říj 2014

@j.a.n.i mohla bych poprosit o radu jsem na RD smlouva na dobu neurcitou u stejnwho zamestnavatele chteji abych tam dochazela na vypomoc bud dpc ci dpp jeste nevim do toho pronajimam byt danove priznani jsrm si loni dělala sama ale ted jim v praci nic podepisovat nemuzu a jenom budu chtit na konci roku vysi příjmu abych si to mohla udelat?a jestesmlouva na dobu neurcitou mi nebude jibcut kdyz podepisi dohodu

j.a.n.i
30. říj 2014

@samsulak Upřímně netuším na co se ptáš, když máš všechno zjištěné 🙂

samsulak
30. říj 2014

@j.a.n.i jj diky ja se asi potrebovala ujistit zda to budu delat spravne:D

lucikpraha
5. lis 2014

Mohla bych poprosit o radu? Pracuju brigádně a smlouvu mám do prosince tohoto roku z možností prodloužení a včera jsem zjistila přes těhotenský test že jsem těhotná.... Vyhodí mě kvůli tomu? Děkuji

andelka
5. lis 2014

@j.a.n.i prosím, měla bych dotaz na ten "růžový papír" ohledně přihlášení k dani. Ten seženu kde? Jsem na RD, zaměstnavatele nemám ani jsem neměla, ale teď jsem si našla brigádu se smlouvou DPP. Mám se o to že to chci podepsat hlásit sama a kde? Kolik měsíčně budu mít ještě nevím, záleží na možnostech a potřebách mě i zaměstnavatele. Mělo by to být právě kolem těch 5tis.

j.a.n.i
6. lis 2014

@andelka Měla by ti ho dát mzdovka toho zaměstnavatele... a co mám zkušenost, tak ho většinou mají připravený rovnou při podpisu té dohody.

andelka
6. lis 2014

@j.a.n.i děkuju. Právě jsem posílala data k sepsání dohody, tak až to bude, tak se jich zeptám, než to podepíšu.

xpila
6. lis 2014

@lucikpraha Za prvé by bylo fajn specifikovat, co znamená brigádně. Za druhé to záleží na zaměstnavateli, jestli ti tu smlouvu prodlouží nebo ne. Pokud by ti prostě skončila, tak to neznamená, že tě vyhodí, ale prostě ti skončila smlouva a on ti ji neprodloužil. A navíc předpokládám, že mu to hned nepoběžíš říct, že jsi těhotná...

lucikpraha
6. lis 2014

@xpila To určitě nepoběžím, i když je to známá co mě zaměstnala a je to dohoda o provedení práce jsem ještě stále na mateřské i rok.... Uvidíme jak to bude chtěla bych tam být co nejdéle to půjde.... O malou je vždy dobře postaráno a moc děkuji

pavlina276
9. zář 2015

@j.a.n.i Dobrý den, můžu se zeptat. Naskytla se mi práce na DPP a mám u jiného zaměstnavatele uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Jak to budu mít tedy s tou zálohovou daní? Platit jí budu asi určitě, ale můžu pak o ní zažádat nebo ne? Díky moc za odpověď.

j.a.n.i
9. zář 2015

@pavlina276 No, pokud nemáš na letošek u tvého hlavního zaměstnavatele podepsané to růžové prohlášení, tak ho klidně můžeš podepsat k té DPP a nebudou ti daň vůbec strhávat.

pavlina276
9. zář 2015

@j.a.n.i děkuji moc za odpověď, ten růžový papír jsem naposledy podepisovala v roce 2014, když jsem byla na rizikovém těhotenství a oni mi platily nemocenskou + dovolenou.....a to se už asi nepočítá že? Sice trapná otázka, ale raději se ptám🙂 Díky moc.

j.a.n.i
9. zář 2015

@pavlina276 Ne, to už ne. To bys musela ěodepisovat letos.