Dohoda o provedení práce při rodičovské dovolené

hanula11
9. říj 2012

Ráda bych věděla jak je to s dohodou o provedení práce, když jsem na rodičovské dovolené?

Musí se nějak "zprovoznit" živnostenský list, hlásí se to na sociálce (resp. na ÚP)?

A je nějaká hranice, kolik se může "přivydělat", nebo je to omezeno?

Díky za informace 🙂 😵

adelkav
9. říj 2012

Ahoj, na dohodu o provedení práce nemusíš mít živnostenský list. Na sociálce nic hlásit nemusíš, jen nevím jak je to s omezením hodin. Kdysi dávno se na tuto dohodu mohlo odpracovat max.100 hodin ročně, ale myslím, že to měnili, ale to by ti měl říct zaměstnavatel. Přeju hodně štěstí🙂

j.a.n.i
9. říj 2012

@hanula11 Dohoda o provedení práce se nikam nehlásí, ŽL není potřeba a to že si na RD nehraje žádnou roli, platí pro tebe a tu DPP úplně stejná pravidla jako pro kohokoliv jiného.

kamimik
9. říj 2012

Přesně, jak píšou holky, nic hlásit nemusíš. Když si vyděláš do 10tis./měs. tak se to ani nedaní. Pokud na tuto částku,máš to zdaněné. Přeju hodně štěstíčka🙂

j.a.n.i
9. říj 2012

@kamimik Není pravda, že by se to do 10 tis. nedanilo, do téhle částky se neplatí sociální a zdravotní, ale příjem se normálně daní, akorát pokud člověk podepíše prohlášení poplatníka (ten růžový papír), tak mu daň pokryje sleva na poplatníka.

pet.s
10. říj 2012

Při rodičáku si můžeš vydělat kolik chceš a na jakýkoliv pracovní poměr,omezeno to není ani hodinově ani výší..pouze je podmínka, že dítě nesmí navštěvovat předškolní zařízení více jak na 5 dní v měsíci. Já pracuji na HPP a pobírám rodičák.
Pokud budeš pracovat na dohodu, tak nemušíš obnovovat ani ŽL. To ti zdaní zaměstnavatel. Pokud je odměna do 10000,- tak neplatíš sociální a zdravotní, ale nad 10 000.- už se ti to odvádí z výdělku a ještě az tebe platí odvody zaměstnavatel.
ad daně pokud podepíšeš růžový papír aneb prohlášení poplatníka, (je pro Tebe výhodné podepsat, protože pak máš slevu na daních - do těch 10000,- ty daně jsou pak pár korun), tak se ti odvádí z odměny zálohová daň a pokud vyděláš víc jak 48000 ročně, můžeš si podat v březnu daňové přiznání. Ale lze to pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud bys měla dohod více, tak jen u jedné!!
PIokud ho nepodepíšeš-nemáš slevu na daních-tak do 5000 je strhávána srážková daň 15%, od 5000,- zálohová, ale bez slevy na dani...zálohová je cca asi taky 15% nebo o nějakou korunu vyšší.
nikam nic nehlásíš a ani tvůj zaměstnavatel..pouze za tebe odvede daň...práce na dohodu o provedení práce je omezena 300 hodinami ročně....a pokud máš víc dohod, tak se to sčítá..
u dalších pracovních poměrů je to jinak, ale to bych si upsala prsty,.-)))))))))))))...

kamimik
10. říj 2012

@j.a.n.i Tak já mám dpp a chodí mi sjednaná částka bez jakéhokoliv škrtu. Naše účetní mi řekla,že když mám příjem do 10 tis. tak se nic danit nebude. Ale možná je to tím, že to mám u svého zaměstnavatele.

j.a.n.i
10. říj 2012

@kamimik Ne, to bude tím, že máš podepsaný ten růžový papír, takže ona ti z 10 000,- vyjde daň 1500,- ale tím, že je měsíční sleva na poplatníka nějaké 2000,- (plus mínus pár desetikorun), tak se ti ve výsledku nic nestrhne.

kamimik
10. říj 2012

@j.a.n.i aha, tak jsem zase o něco chytřejší🙂 Jen nevím,když mi ted bude dělat daně účetní (stala jsem se i OSVČ), jestli se teda stejně nebude nic strhávat.

j.a.n.i
10. říj 2012

@kamimik Ne, nebude, podstatné je to růžové prohlášení, které máš u zaměstnavatele podepsané, to totiž může být jen v jedné práci, takže to je u tebe v pořádku. Akorát pokud bys pracovala na dohodu, DPČ či PP ještě někde jinde (současně), tak tam ho už podepsat nemůžeš a tam by ti daň strhávali.

kamimik
10. říj 2012

@j.a.n.i Děkuju za odpověď🙂

hanula11
autor
12. říj 2012

Já se dnes byla poptat přímo na sociálce a - dali mi podepsat nějaký papír, že si jako přivydělávám (ještě na tu dohodu nemám ani kačku 😠 😀 ) při rodičovské, kdo mi hlídá dítě (babičky) a taky že malá začala "chodit" do školky (to na těch max. 5 dní v měsí)ci a až bude po říjnu, mám donést ze školky potvrzený papír, že tam fakt byla jen "v povoleném rozsahu".
No, nevím, jestli to bylo tak potřeba vypisovat, ale soudní šiml snad bude spokojený 😝 😎 😉.
Prý se to má vždycky takhle vyplnit (což by mi nikdo neřekl, kdybych tam nezašla, ale neznalost na druhou stranu neomlouvá, že? ☹ 😵).
No, na to, že mi za chvíli rodičovská dovolená - tedy i rodičák - končí - možná zbytečná cesta, ale mám to z krku a snad už s tím nic mít nebudu 🙂 😵.

j.a.n.i
12. říj 2012

@hanula11 No, jediné co by se mělo vyplnit je to, že malá chodí do školky, zbytek bych řekla, že je jejich přehnaná pečlivost.

hanula11
autor
13. říj 2012

Taky mi to přišlo vcelku zbytečné, dejme tomu že ta školka by se vyplnit měla, ale ani ve školce mi neříkali, že bychom museli někde o "docházce" vypisovat nějaký papír 🙂 . Navíc jde jen o tento měsíc, byla tam párkrát a brzy už tam bude chodit nastálo 😠 😉 😎
Jestli nejsou fakt moc pečliví.

alushka
7. pro 2012

Ahoj holky, nevíte prosím, jestli lze na dohodu (Dpp nebo DPČ) při rodičovksého dovolené pracovat u stejného zaměstnavatele jako jsem pracovala před rodičákem (stále tam běží HPP). díky moc.

j.a.n.i
7. pro 2012

@alushka Ano, lze, akorát to musí být na jinou činnost než máš HPP.

zab.ka
6. únor 2013

dobrý den, může mi někdo říct, jak je to s placením sociálního a zdravotního, pokud mám ještě půlroku mateřskou a začnu pracovat na dohodu o provedení práce. Malému je 2,5 let a já si našla práci, kde budu pracovat na dohodu o provedení práce. Pocelou dobu nemusím odvádět soc. a zdrav. pojištění? Podepsala jsem jen dohodu a růžové prohlášení. A nikde nemusím chodit?

j.a.n.i
6. únor 2013

@zab.ka Pokud to bude do 10 000,- měsíčně, pak sociální a zdravotní neplatíš, pokud by to bylo víc, tak ano.

zab.ka
7. únor 2013

to je zvláštní, někdo tvrdí, že nemusím nikde nic, že si mohu vydělat kolik chci a nikoho to nezajímá a nakonec stejně musím někam jít, když si vydělám nad 10 000,- tak musím na sociální a zdravotní. A nikde se to nějak nezmiňuje.
A kamarádka co pracuje na pracáku, říkala že to tak není, tak nevím kdo má pravdu ☹
zítra si zavolám na pojištovnu a dám vědět 😉

vilibalda
7. únor 2013

@zab.ka Však nemusíš nikde nic navíc hlásit. Jen ti účetní strhne sociální a zdravotní pojištění a za práci dostaneš méně peněz, pokud nějaký měsíc vyděláš více než 10 tis. kč.

zab.ka
8. únor 2013

mi bylo řečeno, že sociální si ze zákona platit nemusím a zdravotní si musím zaplatit sama a když jim doložím, že jsem jej zaplatila tak mi proplatí 1000,-

zab.ka
8. únor 2013

tak jsem volala právě na zdravotní pojišťovná a paní mi potvrdila, že nad 10 000,- je zaměstnavatel je povinnen mi zdravotní odvést z platu. že si to můj zaměstnavatel chtěl usnadnit, ale že tak to nejde.

j.a.n.i
8. únor 2013

@zab.ka Ono hlavně není pravda, že bys ze zákona nemusela platit sociální a zdravotní - obecně myslím, vše se váže na další podmínky a typ smlouvy:
- DPP, neplatíš do 10 000,- pak ano
- DPČ neplatíš do 2 500,- pak ano
- pracovní poměr (plný i zkrácený úvazek) platíš vždy, krom zaměstnání malého rozsahu, ale to z hlavy neumím, nicméně je to taky pod 2500,-

zab.ka
8. únor 2013

@j.a.n.i
A co to, že ze zákona je povinné platit jen zdravotní a soc. není?
mě jen zajímá, když mám ještě šest měsíců do konce rodičovské, a budu pracovat na DPP, jaké jsou moje povinnosti a jaké jsou mého zaměstnavatele. Je mi jasné, že budu vypisovat růžové prohlášení.
A už je mi jasné, že budu platit zdravotní nad 10 000,- ale bude ho platit zaměsnavatel nebo má právo to hodit na mne a já mu donesu potvrzení a on mi z toho vrátí 1000,- , jak navrhuje?
a kdo bude platit sociální?
a kde to třeba najdu? zná někdo paragraf?

díky díky

j.a.n.i
8. únor 2013

@zab.ka No, rozdíl je ten, že pokud nemáš žádný příjem, tak zdravotní si musíš platit i tak (nebo splňovat nějaký důvod, pro který ho za tebe platí stát), ale sociální nemusíš, akorát se ti tahle doba nebude počítat na důchod (pokud zas nesplňuješ důvody aby se to započítalo). Nicméně tohle platí pokud příjem nemáš.
Pokud příjem máš, tak povinnost vychází z typu smlouvy. Takže pokud budem mluvit pouze o té DPP tak při výdělku do 10 000,- zaměstnavatel za tebe nic neodvádí (sociální a zdravotní se neodvádí a daň ti pokryje sleva na poplatníka). Nad 10 000,- už se ze zákona odvádí jak sociální, tak zdravotní a musí to odvést zaměstnavatel, nemůže to nijak hodit na tebe.
A jinak se to prolíná několika zákony, například zákon o nemocenském pojištění, paragraf 7a, pak něco bude určitě v zákoně o pojistném na důchodové pojištění či jak se přesně ten zákon jmenuje, plus část v zákoně o pojistném na veřejné zdravotní pojištění...

zab.ka
8. únor 2013

@j.a.n.i
ty se v tom nějak pohybuješ? že toho tolik víš 🙂
moc díky za rady 😉

zab.ka
8. únor 2013

@j.a.n.i
a to sociální bych ještě do konce mateřské platit nemusela, důchod se mi počítá díky mateřské, ne?

j.a.n.i
9. únor 2013

@zab.ka No, teoreticky nemusela, ale jak překročíš na DPP těch 10 000,- tak ho prostě platit musíš, bez ohledu na to, že jsi ještě na RD (na mateřské už nejsi, to je jen ten první půlrok).

zab.ka
10. únor 2013

ale nemůže to na mne zaměstnavatel na DPP hodit, že si to musím zajít zaplatit sama, musí to udělat zaměstnavatel?

j.a.n.i
10. únor 2013

@zab.ka Pokud to bude nad 10 000,- za měsíc, tak to musí udělat zaměstnavatel.

velkavera
25. únor 2013

Holky taky bych se ráda optala: Jsem na RP Dcerce je rok a půl. Mám 4letou variantu na 3 800,- A mám 2 brigádky. Jedna je celoroční ale výdělek tak cca 3 000,- měsíčně tam jsem podepsala růžový papír. Druhá je nárazově ale když je dobrý měsím tak je z toho třeba 6 000.- teda zatím to tak bylo jen v prosinci 2012 (tam byl podepsán tiskopis na daně pro rok 2012 takže se na daně vstahovala sleva) Ale jde mi o to, že se tady bavíte o tom, že se do 10 000,- neodvádí soc. a zdrav. a mě ho v tom prosinci strhli?? Myslela jsem, že se odvádí soc. i zdrav. vždy bez ohledu na to, zda jde o HPP, DPČ, DPP ? poradíte jak to teda je popřípadě nevíte některá proč mi to soc i zdrav. strhávají jak na běžícím páse?