Dohoda o provedení práce, vykázané x odpracované hodiny

jasmia
10. bře 2014

Potřebuji radu, snad mi někdo pomůže 😉 .
V naší firmě se měnili smlouvy z hlavního pracovního poměru na dohodu o provedení práce s tím, že zaměstnavatel nám vykazuje měsíčně jen 24 odpracovaných hodin,zbytek máme v odměnách, my však denně pracujeme 7-8 hodin. Šéf nám tvrdí, že je to naprostý standart, že se to tak dělá všude. Mě se to však nezdá, pokud zákon stanovuje max 300 hodin ročně, tak s tím takhle šachovat nejde. My si musíme platit pojištění sami a náš zaměstnavatel je těžce vysmátej 😖 .
Nemáte s tím náhodou nějakou zkušenost a pokud je to špatně, tak jak se proti tomu bránit, díky moc.

ipkh
10. bře 2014

Měla bych obavu hlavně kvůli těm hodinám, někde by jsi měla mít pracovní poměr a uhrazeno pojištění v minimální výši. Nehledě na to, když budeš nemocná, tak se ti to (dle mě) bude počítat jen z té hodinové odměny...
Pokud máš nad 10 000 Kč hrubého, máš placeno sociální a zdravotní pojištění.

To už by možná bylo lepší pracovat na IČO...
Všude se to určitě nedělá, není to standart...
Ideálně se poptat právníka či nějaké mzdové účetní, či na OSSZ. Můžeš třeba i na úp, ale neříkala bych u jakého zaměstnavatele to je, pokud ti je ta práce milá...

anushka111
10. bře 2014

Při DPP zaměstnavatel neodvádí sociální pojištění !!! Takže pro vás pak neplatí nemocenská, ošteřovné aj. Myslím že ani do důchodu se to nezapočítává. Standartní to rozhodně není. Já pracovala na DPČ, nemocenská malá a ošetřovné bez nároku na náhradu mzdy - ale měla jsem na něj nárok, také se u DPČ odvádí sociální pojištění a započítává se do důchodového pojištění. DPP volí aměstnavatel ve chvíli, kdy na vás chce maximálně ušetřit, také tu neplatí standrtní výpovědní lhůta, je to nejhorší druh pracovní smlouvy, který u nás momentálně je.

jasmia
autor
10. bře 2014

@anushka111
@ipkh díky za odpověď, vím, že tahle smlouva je pro nás nevýhodná a je pravda, že na nás chce zaměstnavatel ušetřit, při podepsání, nám to i takhle řekl 😠 . Sociální i zdravotní si platíme sami, jelikož výdělek nám nedosáhne nad 10 000 Kč, s tím jsme smířené, v tomto zaměstnání zůstáváme jen do doby než najdeme něco jiného. Ale jde nám spíš o to, že nám zaměstnavatel vykazuje jen 24 hod měsíčně, aby jsme se vlezli do limitu 300hod za rok, přestože jsme v práci přes 120hod měsíčně, museli by nám totiž po 300hod vystavit jinou smlouvu buď na DPČ nebo zpět na HPP, což oni nechtějí. Nechceme si od nich, už nic nechat líbit, oni nás podrazili a my nechceme "držet pusu a krok". Tvrdí nám, že takhle to funguje ve všech podnicích i když to tak není, takže sháním veškeré informace.

j.a.n.i
10. bře 2014

@jasmia No, dobře to není, ale těžko se proti tomu budete bránit, když jste to podepsali... tak maximálně že nemusíš po 3 dnech dorazit do práce a nikdo nemůže nic, protože papírově máš odpracováno, ale tím si člověk moc nepomůže... nebo to nahlásit na inspektorát, ale tím si zrovna nepomůže taky...

jasmia
autor
10. bře 2014

@j.a.n.i Na inspektorát jsme to nahlásili, zrovna se to ve firmě řeší, chtějí po nás, aby jsme podepsali výkazy právě s těma 24 hodinami za měsíc, což jsme neudělali. Podepsali jsme to s tím, že nám poběží těch 300 hodin a jakmile to odpracujeme dají nám jinou smlouvu, ale oni to takhle kamuflují, aby nám jinou smlouvu nedali.

ipkh
10. bře 2014

@jasmia Správně by vám ani jinou smlouvu dát neměli, (v rámci poctivosti) není možné pracovat na dpp a pak dostat na stejnou práci HPP...
DPP se má používat pouze na práci konanou mimo HPP. Já to mám, když jedu na pobyt vařit nebo se starat o děti, neboť na hpp mám úplně jinou náplň práce...

anushka111
10. bře 2014

@jasmina tak to mě opravdu mrzí, tady je holt asi každá rada drahá. Možná že když jste se takto semkly a zaměstnavatel by mohl rázem přijít o hodně/všechny zaměstnance tak ustoupí. Držím palce a přeji pevné nervy (dnes sehnat férového zaměstnavatele je snad nemožné ☹ )

martulinecek
25. bře 2014

@jasmia ahoj tohle jsem řešila ted,máš ještě smlouvu na hlavní prac.poměr?pokud jo musí vám ji změnit na DPP.musí smlouvu ukončit pro nadbytečnost nebo tak něco a napsat novou smlouvu.ale pokud můžu poradit,napište na www.aperio.cztam můžete napsat dotaz a oni vám odpoví do 7dnů na co mát nárok apod.