Doktorandské studium a těhotenství. Nárok na mateřskou?

diamanta
11. bře 2011

Ahoj, můžete poradit? Uvažuju o tom, začít znova studovat jako doktorand. Nevíte, jaký to má status v paragrafech, pokud bych během studia otěhotněla? Měla bych nárok na mateřskou a na tříletý rodičák? Kdo platí za doktoranda pojištění a nemocenskou, je to peněžní stipendium brané jako plat? Já vím, že se tam pobírá stipendium jako "plat", ale jak se to bere v případě otěhotnění tak to netuším. Díky

veruska007
11. bře 2011

Cau, jsem na doktorate, zacinala jsem netehotna. Ale jsem na externim. nicmene se obavam, ze pokud bys brala pouze stipendium, tak bys mela snad jen 4lety rodicak, materskou zadnou. To zalezi, zda bys pracovala i na projektech a byla tam placena pres zamestnanecky pomer - casto to ale byva na dohodu, a z toho na materskou ani rodicovskou narok nemas. Pojisteni plati stat, studujici na nemocenskou, myslim, narok nemaji. Stipendium neni plat 😉. Pokud planujes dite, doporucuji externi doktorat, s ditetem se to da... teda boj, ale jde to 😝

sovicka_
16. bře 2011

nesouhlasím úplně s předchozím příspěvkem... Pokud vím, tak zdravotní a sociální pojištění platí stát, ale pouze v případě, že jde o interní studium a pouze v případě, že studentovi není více než 26 let (včetně). Stipendium plat není, takže nárok na PPM a na tříletý rodičák v případě, že by tam nebyl nějaký zaměstnanecký poměr, by nebyl. Jinak externí vs. interní doktorát vůbec nemusí být rozdíl, záleží na škole.

zlatouch
16. bře 2011

U mně to bylo tak, že pokud bereš jen stipendium a jsi student, tak spadáš do kategorie 4letý RD a ještě musíš přerušit studium 😒 Já u studia měla částečný úvazek, tam když splníš ten daný počet odpracovaných dnů, máš nárok na MD od zaměstnavatele, tudíž i na volbu RD a podle dohody ve škole nemusíš přerušovat, já třeba brala stýpko souběžně s MD/RD a nepřerušovala jsem.
Zdravotní a sociální pojištění je ti placeno do 26, já si pak platila zdravotní pár měsíců, než jsem nastoupila na MD...ale třeba u nás na škole je pro doktorandy nad 26 na to speciální příspěvek, takže škola ti to zdravotní zpětně proplatí. A sociální, co já vím, si skoro nikdo neplatil.

abie_cz
8. lis 2011

Ahoj, měla bych několik otázek a doufám, že nezapomenu na žádnou podstatnou informaci. Jsem studentkou doktorskeho programu cili mam status studenta, ale od 26 si platim zdravotni pojisteni. Pracuji na dohodu o pracovni cinnosti, na niz funguji jiz jedenact mesicu, odvadim z tohoto prijmu socialni i zdravotni, ale jedna se o castecny uvazek (pohybliva pracovni doba, mesicne cca 56-79 hodin, hruba mzda 4480-6320 Kc). Budu nyni nastupovat na HPP s tim, ze DPC na castecny uvazek si jeste ponecham, soucasne bych ale rada v blizke dobe otehotnela, tudiz bych rada vedela, kdy budu mit narok na materskou. Zdali se jedenact mesicu DPC (castecny uvazek) pocita diky odvodum na zdravotnim a socialnim jako plnych jedenact mesicu cili by mi narok na materskou vznikl vlastne za dalsi zhruba dva mesice HPP, nebo zdali se to kvuli tomu, ze jde o castecny uvazek, prepocitava jinak? Predem mnohokrat dekuji za odpoved, snad jsem vysvetlila srozumitelne situaci.

charlottka2006
Odpověď byla odstraněná
Zobraz