Dostanem materskú? Študentka, práce 3 mesiace, brigády

susienka112
25. únor 2013

Ahojte 🙂 Možno to tu už bolo, ale opýtam sa 🙂 Žijem v ČR už druhý rok a vydala som sa za Čecha.
Som študentka 1. ročníka (študujem od októbra). Minulé leto som 3 mesiace pracovala na trvalý precovný pomer, predtým to boli iba také brigádky.... Momentálne som brigádovala - aj to iba nejaký mesiac, pretože kvôli môjmu "super" rozrhu v škole by som odrobila málo hodín a tak mi to zrušili.
Ide o to, že ak by som teraz otehotnela, dostala by som materskú? A koľko vlastne? Alebo ako by to bolo? Vedeli by ste mi niektorá poradiť?
Dúfam, že som sa vyjadrila doať jasne a že sa z toho nejako vysomárite :-P 🙂
Ďakujem krásne za odpovede a prajem vám krásne dni 🙂

pulsatilka
25. únor 2013

neporadim 100%...ja som dopracovala v CR necele 4 mesiace....predtym som vsak pracovala niekolko rokov v SR....nemala som narok v CR na matersku, lebo som tu malo odrobila...mam vsak narok na rodicak 😉....ten sa vypocitaval z manzelovho prijmu.
Vyska rodicaku zavisi od vysky prijmu a od doby trvania. Neviem vsak, ci je to aj studentky 😒 . Ak mas trvaly pobyt v SR mozes po porode, ziadat porodne v SR.

tymothy
26. únor 2013

@susienka112 mYslím, že musíš pracovat minimálně 9 měsíců (krátké brigády na dohodu o provedení práce se do toho nepočítají) - alespoň před pár lety to tak bylo.
Takže na mateřskou nárok pravděpodobně mít nebudeš, šla bys rovnou na rodičovskou. Nejlépe zeptat se přímo na sociálce.