Dovolená bez mého vědomí, dá se s tím něco dělat?

nutricnihodnota
9. lis 2015

Z říjnové výplatní pásky, kterou jsem od zaměstnavatele konečně vydyndala, jsem zjistila, že jsem si vybrala 5 dní dovolené. Věděla jsem předem, že mi vedoucí nacpala 3 dny. Dva dny před nástupem na tuto nedobrovolnou dovolenou jsem měla pracovní úraz, se kterým jsem z dobré vůle nešla k lékaři, ale odešla jsem domů a následující den jsem na radu zástupkyně vedoucí také nepřišla do práce ( vzhledem k povaze úrazu bych tam byla beztak prd platná). Logicky jsem předpokládala, že ten jeden a půl dne budu mít neplacené volno. Místo toho, mi sebrali další dva dny dovolené, aniž by mi to alespoň oznámili. Dá se s tím něco dělat? Popř.mohla bych na základě tohoto podat okamžitou výpověď?

jahodi
Autor odpověď smazal
Zobraz
michalelka
9. lis 2015

nejsem si tím úplně jistá, ale u nás ve firmě kolikrát funguje to, nemáš vybranou dovolenou? Dostaneš nařízenou dovolenou.. projdi si smlouuv, zda tam máš zaneseno, že ti ji zaměstnavatel může dát..

monini28
9. lis 2015

Ahoj, dle zákoníku by ti měl zaměstnavatel dát vědět o každé "nucené" dovolené min. 14 kalendářních dnů předem (i u těch prvních 3 co ti nacpali), a to písemně (aby se dalo tím ohánět - i z jeho strany).
Hodně ale záleží na tom, jestli máte v práci nějaký vnitřní předpis, kde jsou takové momenty třeba upravené (a moc lidí ty elaboráty většinou nečte a jen ve smlouvě podepíše, že je poučen a že souhlasí... ☹ ). My to třeba v práci máme hodně specifické, a pokud by takový moment nastal, musela bych si to buď napracovat, jít na neschopenku (i kdyby na 2 dny) nebo si vzít dovolenou, ale u nás je to hodně o komunikaci a většinou není problém se nějak domluvit. A pro neplacené volno u nás musíme mít vyčerpanou CELOU dovolenou (která k danému dni náleží), jinak ho nedostanem, takže pokud bych si to nechtěla napracovávat ani marodit, stejně bych tam tu dovču dostala...
Takže doporučuju zjistit jestli nějaký vnitřní předpis máte, ani z morálního hlediska to podle mě není v pořádku, že ti jí dají automaticky bez toho, aby tě o tom aspoň informovali. Ale zda-li je to oprávněný důvod pro okamžitou výpověď z tvé strany, to bohužel netuším. I kdyby ti ale dovolenou měli "vrátit" zpět, musela bys za ní vrátit peníze a účetně nevím jestli je u vás možné to napsat zpětně jako neplacené volno...
A je to v práci tak špatný (obecně), že chceš dávat hned výpověď? Jestli to raději prostě nevyřešit jako blbé nedorozumění a dohodnout se jak se to bude popř. řešit v budoucnu...?

nutricnihodnota
autor
9. lis 2015

@jahodi Jak jsem psala, byla to moje dobrá vůle, nechtěla jsem jim přidělávat starosti. A taky jsem se bála, aby si to neodskákal ten, kdo to způsobil. Od té doby se však hodně věcí změnilo k horšímu. Furt máme na poslední chvíli změny v šichtách a když odmítnu s tím, že na to nemá právo, tak si to za mě někdo jiný vyžere dvojitou šichtou ( ne každý má odvahu se vedoucí postavit a poslat ji kamsi). Vedoucí i se svou kámoškou po mě jdou, jak slepice po flusu a votravujou, buzerujou a úplně mě deptají. Za ředitelem jít nemůžu, páč se jich bojí 😖 Proto chci dát výpověď a zmizet, páč jinak mi ty dva měsíce, výpovědní lhůty daj sežrat i s násadou.
Předem jsme se nedomluvili, neboť jsem byla v šoku a krvácela. Fakt mě nenapadlo toto řešit.

nutricnihodnota
autor
9. lis 2015

@michalelka Dát mi jí může ze zákona, ale musí mi to sdělit dva týdny předem.

michalelka
9. lis 2015

@nutricnihodnota ze zákona asi ano.. jen beru realitu v zaměstnání.

nutricnihodnota
autor
9. lis 2015

@monini28 Nic takového jsem nepodepisovala, tím jsem si jistá. Bohužel je to tam hodně zlý po mnoha stránkách, ale vypisovat všechno, by bylo na hodně dlouho 🙄

anetka1701
9. lis 2015

Mno, hlavně to chtělo jít k dr - u pracovního úrazu je nárok na plnou náhradu mzdy a tuším i nějaké odškodné... Jinak právo na to nemají, ale hádej se s nima :o( Co jít ještě k dr. a dát výpověd a celou výpovědní lhůtu být na neschopence s pracovním úrazem?

nutricnihodnota
autor
9. lis 2015

@michalelka O to mi právě jde, jestli můžu dát tu výpověď, protože porušili toto. Nic jiného bohužel nemůžu dokázat.

nutricnihodnota
autor
9. lis 2015

@anetka1701 No, nějak se mi nechce, si způsobovat pracovní úraz 😀

anetka1701
9. lis 2015

@nutricnihodnota tak já myslela s tím co proběhl... ale asi to je blbost, mno :o(

lv
9. lis 2015

zavolej si na suip, tam je poradna, řwknou ti přesně, na co máš právo!

elu
9. lis 2015

@nutricnihodnota tak podle me je to klasické nedorozumění, jestli si rekla, že si beres volno a nejdes na neschopenku, jak meli oni poznat, ze myslíš neplacené aniž bys to řekla, to přece není automatické

terry1512
9. lis 2015

@anetka1701 Neschopenka s výpovědí moc nepomůže.Protože výpovědní lhůta se posouvá o dobu pracovní neschopnosti.Tzn.Pokud dá výpověď např. 1.12 s 2 měsíční výpovědní lhůtou a půjde na neschopenku výpovědní lhůta se posune z 1.2 na 1.4...

mpbk
9. lis 2015

Já bych ti u nás ve firmě automaticky dala dovolenou. Pokud bys ji měla, ovšem kdyby ti nezbýval odpovídají počet dovolené na vánoce, tak bych ti dala neplacené volno. Ale všude je to jinak.

xpila
9. lis 2015

@terry1512 Není to pravda, pokud dá výpověď zaměstnanec, tak na to neschopenka nemá vliv.

terry1512
9. lis 2015

@xpila o.k myslela jsem že to funguje obousměrně.Zase je člověk o něco chytřejší. 🙂

xpila
9. lis 2015

@terry1512 Ne ne, to právě platí jen pro výpověď danou zaměstnavatelem 😉

nutricnihodnota
autor
9. lis 2015

@elu Neřekla jsem, že si beru volno, neřekla jsem nic, byla jsem v šoku a bulela jak želva. A vzhledem k tomu, že jsem se vzpouzela u té dovolené, co mi nacpala předtím, bylo asi logické, že si nechci vybrat další dovolenou.

mandala
9. lis 2015

Právo neprávo, mě vzali tři dny dovolené proto, že jsem ten měsíc měla málo přesčasů, tak aby mi prý nemuseli strhávat peníze z výplaty. Dnes na mě paní na sociálce tlačila, že mě musela být určitě minulý rok proplacená dovolená, a prostě mě nevěřila, že u nás se žádná dovolená, co mi zbyla, neproplácí. Myslím, že i kdyby jsi měla ze zákona nárok podat výpověd z tohoto důvodu, stejně ti to neprojde. Bohužel, hodně soukromých zaměstnavatelů si to stejně všechno dělá podle svého. 😒

xpila
9. lis 2015

@mandala Paní na sociálce musela být značně mimo, protože dovolená se proplácí pouze a jen při skončení pracovního poměru, jinak ne.

mandala
9. lis 2015

@xpila Když odejdu na mateřskou, tak zbytek dovolené mě nemusí proplatit ?

xpila
9. lis 2015

@mandala Ne, pokud jdeš na mateřskou, tak se dovolená čerpá mezi MD a RD, navíc MD se považuje za výkon práce, takže i a ní ti nabíhá dovolená. Oni ti jí ani proplatit nemůžou.

mandala
9. lis 2015

@xpila No jo, to jedno, jen jsem chtěla napsat, že já o tu dovolenou stejně přijdu, nikdy jsem ji nevyčerpala, a až se vrátím, pochybuju, že by mě ji připočetli. U nás to tak prostě chodí a neudělám s tím nic, když se nechci hádat pak přijít o práci. 😒

xpila
9. lis 2015

@mandala Musíš si o její čerpání požádat před koncem mateřské, vyhovět ti musí (to je jeden z mála případů, kdy dovolenou určuje zaměstnanec a ne zaměstnavatel).
A pokud sis ji po MD nevyčerpala, tak by ti ji (už krácenou) měli nařídit hned po návratu z RD.

mandala
9. lis 2015

@xpila No, jsem na to zvědavá, co bude, až se vrátím, ona naše vedoucí to umí tak krásně okecat a já nemám žaludek na to, se s ní hádat. Jinak děkuji za rady, třeba se na tebe ještě někdy obrátím, když tomu rozumíš 😉

merope
9. lis 2015

@nutricnihodhota Jaká je povaha toho úrazu? Dá se s tím ještě pořád jít k lékaři a probrat to? Tvrdit, že tě to třeba bolí a podobně?

Rozhodně pokud tě zaměstnavatel opravdu štve a nechceš tam dále pracovat, zkusila bych se poptat na inspektorátu práce - klidně s poznámkou, že jsi měla za to, že jste se domluvili, že se to nikde nebude hlásit, pouze ti dali volno a rázem je z toho dovolená a že sama nevíš, co s tím. Dá se tam i jen telefonovat nebo napsat e-mail.

xpila
9. lis 2015

@mandala Tak oni to povětšinou zaměstnavatelé ani netuší, že to tak je. A když to pak neví ani zaměstnankyně, tak to tak pak dopadá 😉

mandala
9. lis 2015

@xpila No, jsou věci, o kterých ví, a stejně je dělá blbě, a jen ve svůj prospěch. Ale to je jedno, já jen chtěla poukázat na to, že i když je zaměstnanec v právu, tak oni to stejně dokážou nějak obejít. 😒

lv
10. lis 2015

@mandala nesmíš se nechat a stát na svém - řešila jsem ted 1.výplatu, ve zkušebce, špatně spočítanou, zjistila jsem si, kde byly chyby, přednesla to - prvně jsem se dozvěděla, že mám firmě něco obětocat, pak porada, kde před všemi uznali chybu, zavedli dříve neexistující přestávky, slíbili doplatit rozdíl. Ozvala jsem se i ta cenu možného propuštění - jako jediná ze 4. Když se člověk neozve, jen narůstá arogance a troufalost zaměstnavatelů. Uvidím, jak dopadne to vyrovnání 🙂