Dovolená po MD a nástup na RD. Jak s úřady?

raculka
5. pro 2006

Ahoj maminky,chtěla jsem se zeptat.Po mateřské dovolené si ještě vybírám řádnou dovolenou a pak teprve mi začíná rodičovská dovolená.Nepamatujete si, jestli jste na sociálku dávaly ještě nějaké potvrzení od zaměstnavatele,v jakém termínu si vybíráte dovču? Nebo stačily jen ty dva formuláře - žádost o rodičovský příspěvek a potvrzení nároku na rodič příspěvek (potvrzuje zaměstnavatel).Tady je ale jen datum začátku a konce mateřské dovčy,ale žádná zmínka o řádné dovolené...díky za rady.

musko
6. pro 2006

Ahoj!
Ja som si tiež vyberala riadnu dov. po ukonč. materskej a nárok na rodič. príspevok máš ihneď po skonč. MD.Lebo máš predsa nárok k rodič prísp. si privyrábať do neobm. čiastky - čiže bud. mes. dostaneš vyplat. rodič. prísp. aj preplatenú dovču. 😀

vero
6. pro 2006

Přesně jak píše musko. Můžeš si o rodičovský příspěvek zažádat hned po skončení MD. Nezáleží na tom, jestli si vybíráš řádnou dovolenou. Takže budeš mít naráz příjem za dovolenou od zaměstnavatele a k tomu ještě rodičovský příspěvek od státu. 😉

raculka
autor
6. pro 2006

Díky holky,máte pravdu-dnes mi to potvrdili i na sociálce.Ono to tak před pár lety nebylo,takže jsem měla zastaralou informaci a naše personalistka o této změně ani neví a dokonce na stránkách úřadu se taky vyskytuje informace,že je potřeba doložit potvrzení o čerpání dovolené od zaměstnavatele 😅

slonik
20. pro 2006

Jak vypdá žádost, kteoru si žádáte o vybrání dovolené po skončení MD? A co se píše zaměstanvateli, když odcházíte na MD? Můžete mi poradit? Ještě se někde něco přihlašuje nebo žádá? Díky

raculka
autor
21. pro 2006

Ahoj Sloniku.
Po mně chtěli od zaměstnavatele pouze podepsat klasickou dovolenku.A pak jsem ještě psala žádost o rodičovskou dovolenou- ta běží po ukončení mateřské d. a případně ještě po řádné dovolené,to ti řeknou v práci.
Jinak na úřad jen ty dva formuláře: žádost o rodičovský příspěvek a potvrzení nároku na rodič příspěvek (potvrzuje zaměstnavatel).
Úřad výběr řádné dovolené už nezajímá,to bylo před pár lety. 😉

slonik
2. led 2007

děkuji za odpověď, formuláře dostanu na kontaktním místě - na sociálně městského úřadu, nebo kde? Díky za odpověď, já tohle nikdy nepotřebovala, tak ani nevím, kam jít 😒

luciass
2. led 2007

holky já mám podobnou otázku, ještě jsem jinde nehladala a vím, že určtitě budete znát odpovědi:
když jsem na neschopence téměř od začátku těhu a termín máme v květnu, vzniká nárok na dovolenou v době neschopnosti?
popř. jak to funguje? (mám starou dovolenou, + když vznikne nárok běhěm neschopnosti, jak se to vybírá? proplácí? je to na zaměstnavateli?
nástup na mateřskou určuje doktor podle prvního termínu?
děkuji předem za odpovědi 🙂

janinininka
3. led 2007

Ahoj Luciass,
tak v tomhle ti neporadím,jsou tady zkušenější.Já mám jiný problém,jsem OSVČ
a chci přerušit živnost,až otěhotním a budu doma kdyby mi třeba nebylo dobře atd.Ale moc jsem nepochopila postup vyplácení peněz,počítá se to tedy z toho,co mám na smlouvě teď,i když mám živnost?Je to asi o2 tis.méně,nemám pravdu?Děkuju

peta.cz
3. led 2007

Luciass a Janininko zkuste si napsat na wewewe.aperio.cz, je to internetová poradna, která se zabývá právě i věcmi okolo mateřské a spol. Tam mi právě poradili, že během mateřské dovolené vzniká nárok na řádnou dovolenou, takže před nástupem na rodičovskou si chci vybrat ještě dovolenou - je to opravdu možné čerpat spolu s rodičovskou jak píše vero 😉

zany1
3. led 2007

Holky, určitě si po mateřské tu řádnou dovolenou vyberte, protože já o tom nevěděla, v práci mi o ničem neřekli a když jsem si zažádala o rod. příspěvek, tak pak jsem se na internetu dočetla, že mám nárok na řádnou dovolenou. Volala jsem do práce co s tím a oni mi řekli, že to slyší poprvé a že to je nějaká blbost, jenže jsem se nedala, našla jsem si na internetu paragraf v zákoníku práce, že mateřská dovolená se bere jako výkon práce, tudíž mám nárok na řádnou dovolenou a tak jsem jim poslala žádost o proplacení ř.d. a do týdne mi na účet přišlo 3000,- . Takže kdybych si o to neřekla, tak o ty peníze příjdu....

skraut
18. led 2007

Ahoj Luciass,
já jsem byla na tom stejně jak ty. Byla jsem na nemocenské od konce listopadu a měla jsem starou dovolenou a v lednu se mi připsala hned nová. Pár dní se mi zkrátilo kvůli nemocenské a když mi skončila mateřská tak mi v práci běží dovolená, už se to neproplácí ale musíš ji vyčerpat (vyjde to úplně na stejno) a na mateřskou mě dr. poslal podle prvního termínu.

luciass
18. led 2007

ahoj skraut,
prosimte a ještě ta dovolena se teda jakoby vybírá v době kdy ti skončí mateřská (28 týdnu) pak se jako vybere ta dovolena a pak se pobírá rodičovský přispěvek?

zonja
29. led 2007

tak ahoj všem asi vás teď slušně vyděsím, ale pokud chcete ještě druhé dítě po třech letech, resp. hned v celku, tak si tu dovolenou neberte, pokud máte v práci slušný příjem, já brala s prvním synem cca 10000,- mateřskou a kvůli vybrání dovči potom jsem teď na ppm jen 2000,- a dorovnají mi to, doufám, aspoň na výši rodičáku. tak bacha. slušný průser

slonik
29. led 2007

zonja - to je docela překvapení - co je to ppm?

zonja
29. led 2007

peněžitá pomoc v mateřství, resp. mateřská, co se bere půl roku po porodu

hanik
29. led 2007

luciass • 27tt • 2. leden 2007 v 15:23: dovolena ti behem neschopnosti vznika, jen se v kalendarnim roce krati za prvnich 100 pracovnich dni v neschopnosti o 1/12 a pak za kazdych dalsich 22 pracovnich dni v neschopnosti o dalsi 1/12. ..takze zalezi kdy jsi v 2006 zacala marodit, jestli se ti to nejak zkrati nebo ne.
Jinak nevim, jestli je nejaka zmena ted pro novej rok, ale do ted bylo, ze by ti dovolena za rok 2007 vznikala az s materskou, protoze nemocenska neni jako kdyby si chodila do prace, takze na dovolenou narok nemas, ale pak az budes na matersky, coz je neco pred porodem a pul roku pote, tak ti opet vznikne dovolena za cely kalendarni rok a tam se opet bude postupovat s kracenim dovolene za neschopenku na zacatku roku a planovanou dobu rodicovske po PPM. ....uf, doufam, ze je to jasny...neumim moc vysvetlovat. 😅
Jinak jak uz se tu psalo, materska se neproplaci, nybrz se musi vycerpat. proplatit se muze jedine tehdy, pokud budete mit napriklad prac.pomer na dobu urcitou, ci se s vami dohodnou na ukonceni prac.pomeru, tak jste nemeli moznost si to vybrat. Jinak radna dovolena se vybira mezi PPM a rodicovskou dovolenou ...a to myslim, ze je z toho duvodu, protoze musite o obe dovolene zadat a je divny, kdyz si pozadate o rodicovskou dovolenou do 3 let, ze ji najednou nechcete a chtele radnou a pak zase na rodicovskou, proto je myslim hezky stanovena doba na vybrani dovolene na prelomu PPM a Rod.dovolene. 😉

jinak vam zamestnavatel samozrejme o tomhle rikat nebude, proc taky ...on prichazi o penize ...a neznalost zakona. ..to je kazdyho vec, ze. ...a kdyz jste na rodicovske dovolene, o kterou si matka sama pozadala, tak nemuze radnou dovolenou zamestnavatel naridit, ...a ani to nemuze dle zakona proplatit, takze tuhle dovolenou si matka na matersky musi hlidat sama.

webi
9. dub 2007

Holky, normalne se pocita dovolena z poslednich 3 mesicu. Jak je to v pripade nastupu na dovolenou po materske dovolene? Take se pocitaji posledni 3 "odpracovane" mesice, nebo se to pocita z vyse materske dovolene?

kettinka
10. dub 2007

Ahoj holky, prosím o radu, otěhotním a následně mi dá zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru, zaregistruji se na ÚP. Jaké dávky budu pobírat když budu těhotná a zároveň nezaměstnaná?Děkuji moc za odpověď.

lena27
17. dub 2007

kettinko: myslela jsem, že zaměstnavatel nesmí propustit těhotnou. v tvém případě by bylo nejlepší jít hned na neschopenku a pobírat nemocenskou místo lítání po úřadech a měla bys to bez starostí.

sisstin
17. dub 2007

kettinka: záleží, jestli máš smlouvu na dobu určitou jako já 😉 mě též k prvnímu vyhodí..a Dr. mi kontrolku nedá...takže nastupuju na ÚP, já nemám nárok na nic 😉 ale pokud jsi pracovala nejméně rok..a předtím jsi nevyčerpala celou podporu v nezaměstnanosti...tak ti připadá první tři měsíce 50% platu a další tři 45 %.

many
4. únor 2008

ahoj holky,tak já se předchvílí dozvěděla,že mám nárok na celou dovolenou a můžu si jí před nástupem na mateřskou dovolenou vybrat,je to pravda nebo ne 😉 marodím vlastně od října a teda to bych si mohla neschopenku ukončit tak v půlce března,vybrat si 20 dní dovči a pak začít mateřskou 😀

lendy1
4. únor 2008

many, to klidně udělat můžeš, já jsem to udělala tak, že jsem si dovolenou vybrala až po mateřské a zároveň pobírám rodičák, což se může a je to finančně lepší si to takhle posunout.

mikca
4. únor 2008

no já mám pociit že si jí musíš vybrat po skončení té mateřské..ale nárok na ní určo máš 🙂

many
4. únor 2008

a myslíš,že mám nárok na těch 20 dní 😉 že je to fakt pravda 😀 😀 😀 😉

mikca
4. únor 2008

jo jasný pokud jsi opdparcovala alespon tři měsíce.....myyslím že je to tři....tak máš nárok na plnou dovolenou..je to super finanční injekce, protože jsi jí vybereš a společně s tím pak dosatneš i rodičák..takže je to supeer 🙂

many
4. únor 2008

no pracuju tam už 4 roky a mám smlouvu na neurčito 🙂 tak to je super,já si to vyberu asi předtím ať mám nějakou kačku dřív a nemusím být na neschopence 😀

mikca
4. únor 2008

no pravda a nebo tak to jde taky. 🙂 .a když budeš mít druhé a budeš stále zaměstananá v té samé práci.. tak máš nárok taky na dovcu ne sice už plnou ale asi je to 15 dní..takže taky dobrý 🙂

many
4. únor 2008

a musím jít mezi tím do práce nebo ne 😉 chci je mít tak dva roky od sebe 😀

mikca
4. únor 2008

nemusíš zaměstanvatel ti je povinene držet místo tři roky, takže když to stíháš do těch třech let prvního mimi tak ti ta dovca normálně bežíí..a drží ti místo další tři roky..

many
4. únor 2008

no tak to je parááááááááááááda 😀 😀 😀 díky