Dovolená po nástupu zpět do zaměstnání. Mám nárok hned?

andykov
23. zář 2010

Holky, prosím, nevíte někdo jak je to s dovolenou po zpětném nástupu do práce? Mám nárok hned nebo musím odpracovat něco jako, když nastupuju... Dám příklad: V květnu chci nastoupit do práce, ale třeba červen, červenec bychom chtěli na dovču na 14dní.. Budu mít nárok ze zákona? Já vím, že tohle hodně záleží na zaměstnavateli, ale ten můj se třeba hodně řídí zákonem, takže bych chtěla vědět na čem asi tak budu 🙂 Dík.

j.a.n.i
23. zář 2010

@andykov No, jak se to vezme, nárok ti vzniká po odpracování 60 dní, ale přímo v zákoně je uvedeno, že je možné dovolenou čerpat i před jejím vznikem, pokud se dá předpokládat, že do konce roku nárok vznikne. Takže pokud ti ji bude chtít zaměstnavatel dát, tak mu nic nebrání.

§ 217
(2) Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

andykov
autor
23. zář 2010

@j.a.n.i jo, jani, díky... to jsem na to zvědavá... já myslela jestli se to nebere jako odpracovaný, když jsem byla předtím na rodičáku, přece jsem taky končila v březnu 2009 a nárok jsem měla na celou dovolenou do konce roku 2009...

j.a.n.i
23. zář 2010

@andykov Nene, rodičák se nebere, jen mateřská, ta má právě výjimku, díky které ti ten nárok za rok 2009 vzniknul.

andykov
autor
23. zář 2010

@j.a.n.i No jo, ale měla jsem nárok na celou dovovolenou a mateřská mi končila 26. září...

j.a.n.i
23. zář 2010

@andykov
§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

andykov
autor
24. zář 2010

@j.a.n.i Tak dík, už to chápu 😉