Druhé dítě a mateřská. Kolik budu brát?

janulle22
6. srp 2008

ahoj chtela by jsem se zeptat mam 13mesicniho syna a ted cekam mozna dalsi mimi...tak by me zajimalo jak to budumit s materskou...?kolik budu brat na druhy dite...?dekuji...

katschka
30. zář 2008

Zdravíčko, mam takový problém. Když jsem končila mateřskou se synátorem, bylo mi doporučeno vybrat si okamžitě dovolenou, která mi vznikla během mateřský. Říkala jsem si, že toho nevyužiju, páč jsme to v té době nepotřebovali. Chtěla jsem si ji vybrat od zaměstnavatele když byl malýmu necelý rok. Ale to mi bylo oznámeno, že to nejde a že si tu dovču mam vybrat, než nastoupím. Je tedy pravda, že dovolená se vyplácí buď těsně po ukončení nároku na příspěvek v mateřství a nebo až po uplynutí rodičovský dovolený? Že v mezidobí to prostě nelze? A v tom případě, protože čekáme druhý, je možný vybrat si dovolenou za první mateřskou těsně po druhé mateřské? Doufám, že jsem to napsala alespoň trošku srozumitelně. 🙂

vojtisek2007
30. zář 2008

katschka - dovolená se zpravidla vybírá hned po skončení mateřské - při nástupu na rodičovskou - protože potom ti zaměstnavatel může nárok na dovolenou krátit.....ale měla by jít vybrat kdykoliv - klidně i v mezidobí

knobloska
30. říj 2008

Holky nevíte o nějakém "seriózním" odkazu na netu, kde se píše o MD při 2. dítěti?

vojtisek2007
31. říj 2008

knobloska - "seriózní" je poradna APERIO (www.aperio.cz) - zkus kouknout tam, jestli tam najdeš to, co potřebuješ

kudrysek
13. lis 2011

Ahoj, chci se zeptat jestli si můžu u druhého dítěte zvolit délku rodíčovského přízpěvku. Slyšela jsem, že pokud si u prvního dítěte zvolím dvouletou variantu u druhého mi dají automaticky čtyřletou variantu.
A ještě jeden dotaz: co když se mi nepodaří druhé dítě porodit do dvou let prvního dítěte? Dostanu i tak mateřskou ve výši té první?

j.a.n.i
13. lis 2011

@katschka No, v mezidobí to jde, ale musel by zaměstnavatel souhlasit, pokud nesouhlasí, tak s tím nic nenaděláš. Povinnost ti vyhovět má pouze hned po mateřské.

j.a.n.i
13. lis 2011

@kudrysek To, jestli máš nebo nemáš nárok na mateřskou záleží na tom, zda ti stále trvá pracovní poměr, pokud ano, tak je jedno, kdy se další dítko narodí a nárok máš.

katschka
13. lis 2011

@j.a.n.i Děkuju za odpověď. Nakonec jsem čerpala obě dovolené po skončení rodičáku. Teď mam zase trošku jiný problém. V roce 2009, během rodičáku, mi skončil zaměstnavatel. Teď čekám další mimčo. Nevíš, jak je to s mateřškou? Mám vůbec na nějakou nárok?

j.a.n.i
13. lis 2011

@katschka Promiň, nevšimla jsem si, že je to starý dotaz 😕 Na mateřskou tím, že nemáš zaměstnavatele bohužel nárok nemáš, ale pokud má teoretický nárok partner, tak budeš moct volit délku rodičáku.

kudrysek
13. lis 2011

@kudrysek . neznáš prosím i odpověď na mojí první otázku? Děkuji.

j.a.n.i
13. lis 2011

@kudrysek To je která, jestli budeš moct volit délku RP? Jojo, pokud ti stále trvá smlouva.

katschka
14. lis 2011

@j.a.n.i To vůbec nevadí. 🙂 A moc děkuju za odpověď.. sice mě moc nepotěšila, ale aspoň vím, co mě čeká. 🙂

simounah
22. lis 2011

Už se to tady myslím psalo, ale raději se chci ujistit - první dítě bude mít 3 roky (25.2.2012) , druhé dítě by se mělo narodit kolem 20.3.2012 - pokud nastoupím na mateřskou 6-8.týdnů (aby to vyšlo před jeho 3rokem) dostanu prvního půl roku stejnou mateřskou jako u prvního dítěte? (počítanou z platu zaměstnavatele - kde smlouvu stále mám) a můžu si pak opět vybrat délku rodičovské? a co kdyby mě to třeba uteklo - nástup na mateřskou třeba 1den po jeho 3 narozkách, tak už mám smůlu? rodičák na první dítě mám na 3roky.

llluckaaa
22. lis 2011

Ahoj holky, napíšu, jak to bylo u mě, tak snad to bude podobně platit i u vás. První dítě jsem porodila v srpnu 2008 a rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou od zaměstnavatele jsem měla do 2 let věku dítěte. Tedy do srpna 2010. Než bylo prvnímu prckovi 2 roky, podařilo se mi otěhotnět a do zaměstnání jsem v jeho dvou letech nenastoupila, protože jsem měla rizikové těhotenství, tedy mi začala nemocenská. Další dítě se mi narodilo v lednu 2011, mateřskou podporu (či jak se to jmenuje) jsem měla vyšší než poprvé (určitě se počítá ze stejného základu, ale mezitím byly nějaké změny a příspěvek se zvyšoval) a rodičovský příspěvek i rodičovskou dovolenou jsem si tentokrát zvolila do 3 let věku dítěte. Jo a ještě důležitá informace - pořád jsem měla a mám pracovní poměr na dobu neurčitou.

j.a.n.i
22. lis 2011

@simounah Je úplně jedno jestli na další PPM nastoupíš před koncem rodičáku nebo po něm, na PPM máš nárok stále, váže se to pouze a jedině na trvání pracovního poměru. Akorát bys musela na těch pár dnů mezitím buď nastoupit do práce nebo jít na neschopenku. Nicméně pokud máš termín 20.3., tak to nemusíš řešit, ani kdybys chtěla, tak se ti nepovede nastoupit do konci rodičáku.

llluckaaa
22. lis 2011

@simounah já myslím, že se ti to bude počítat ze stejného základu jako u prvního dítěte. A tu mateřskou co jeho 3 let stihneš, vychází ti to pěkně.

d105
8. pro 2011

holky mám dotaz, možná máte podobnou situaci- v roce 2010 v dubnu se nám narodilo dítko, já jsem byla skoro celé těhotenství na nemocenské dovolené, ale pracovní smlouva mně končila v listopadu2009 , ale tím, že jsem měla neschopenku, tak jsem měla nárok na mateřskou, kterou mně samozřejmě dali a rodičák jsem si zvolila na 3 roky. No a teď v lednu 2012 se nám narodí další dítko, co mám dělat s listem co mně dala doktorka nástup na mateřskou, když už vlastně nejsem zaměstnaná, jsem pořád na mateřské malá má 19 měsíců- co mám dělat s tím papírem na mateřskou, komu ho dát? Nebo to mám nechat tak jsem z toho jelen 😨 😅

vojtisek2007
8. pro 2011

@d105 pošli si ho na ossz , kde ti mateřskou zamítnou, protože na ní nemáš nárok...

d105
8. pro 2011

@vojtisek2007 no a musím to teda někam posílat když to zamítnou?

d105
8. pro 2011

@vojtisek2007 no to právě vím, že na ni nemám právo, ale co mám s tím papírem dělat 😅

inka92
30. srp 2012

Dobri den mam dcerku kteri bude 3 roky v zaři a ma semi narodit dalšy mimi v unoru a materskou mam na 4 roky nikde jsem nepracovala jak to ted budu mit děkuju

j.a.n.i
30. srp 2012

@inka92 Dnem narození druhého dítka ti skončí ten první rodičák a budeš brát zas 4 letý rodičák na to druhé dítko, případně pokud má partner nárok na mateřskou, tak bys mohla volit jinou délku na základ jeho nároku.

inka92
31. srp 2012

a kdyš jsem sama

inka92
31. srp 2012

@j.a.n.i a tu samou častku jak jsem brala na pervni a kdyš jsme sama

j.a.n.i
31. srp 2012

@inka92 Aktuálně je 4 letý rodičák 7600,- do 9 měsíců věku dítka a pak 3800,- do 4 let.

ludmilad
12. zář 2012

@j.a.n.i Jestli můžu mít taky jeden dotaz - synovi budou 2 roky v prosinci, druhé mimo čekáme v lednu, takže to stihnem navázat. Z čeho se mi bude počítat nová mateřská? Z toho, co jsme brala před nástupem na první mateřskou? Loni mi přišly ještě nějaké bonusy a dovolená - má to nějaký vliv na výpočet mateřské?

j.a.n.i
12. zář 2012

@ludmilad No, pokud by ty bonusy dovolená byli vyšší než plat před první mateřskou, tak z toho, jinak z platu přes první mateřskou 🙂

luceka
8. únor 2013

@j.a.n.i ahoj, navazuju na dotaz, který psala @ludmilad jedná se o tu proplacenou dovolenou. V případě, že proplacená dovolená a bonusy, které jsem dostala od zaměstnavatele po skončení první MD, bude vyšší než můj plat před nástupem na první mateřskou, tak se druhá mateřská počítá pouze z té proplacené dovolené a bonusů?

Můj případ je takový, že jsem ve firmě A zaměstnaná stále na dobu neurčitou, první dítě jsem rodila 15.4.2011, na MD jsem nastoupila v březnu 2011, předtím jsem byla na neschopence cca od listopadu 2010. V období od 1.4.2010 do 31.12.2010 jsem ve firmě A měla jen poloviční úvazek (před tímto obdobím byl normálně plný) a přibyl mi k tomu poloviční úvazek ve firmě B (ten byl jen na dobu určitou a trval od 1.4.2010 do 31.12.2010). Dál od 1.1.2011 už ve firmě B nejsem zaměstnaná vůbec, ve firmě A mi od 1.1.2011 rozšířili úvazek na plný. Po skončení první PPM jsem mi zaměstnavatel A proplatil 38 dní dovolené (25dní nové a 13dní staré).
A teď konečně dotaz: z čeho se mi bude vypočítávat druhá mateřská? První se počítala ze součtu příjmů ze zaměstnání A a B. Nyní už ale uplynula ochranná lhůta a ze zaměstnání B nemám nárok na mateřskou, bude se teda počítat jen z polovičního úvazku ve firmě A z 12 měsíců před nástupem na nemocenskou anebo se bude počítat jen z té proplacené dovolené? Nebo to bude kombinace obojího? Na druhou mateřskou nastupuji cca v polovině února 2013, termín porodu je 1.4.2013.
Děkuju 😉

vulpes36
10. čer 2013

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Dcerce budou v červenci 3 roky. Mateřskou jsem měla také na 3 roky. Od května jsem nastoupila spátky do práce ale na zkrácený úvazek. Snažíme se o další mimčo a zajímalo by mě jakou budu brát mateřskou?jestli klasicky těch 60% ze mzdy?ikdyž má mzda nyní je pakatel?děkuji za odpověď..Eliška

olusenka
10. čer 2013

také se chci zeptat, manžel někde slyšel, že když jsem měla mateřskou zhruba na 3 roky ale otěhotněla už po roce, takže při druhém dítěti automaticky spadnu do tzv. 4 leté varianty.... Je to nesmysl, ne? Zase dostanu i u druhého 220000Kč a můžu si o rozdělit na jak dlouho chci jako u prvního?