Druhé dítě a mateřská. Kolik budu brát?

janulle22
6. srp 2008

ahoj chtela by jsem se zeptat mam 13mesicniho syna a ted cekam mozna dalsi mimi...tak by me zajimalo jak to budumit s materskou...?kolik budu brat na druhy dite...?dekuji...

aideen
10. čer 2013

@olusenka nejsem sice odbornice, ale toto jsem nikdy v životě neslyšela a zdá se mi to dosti nepravděpodobné. Nejlepší je samozřejmě si zavolat na sociálku a zeptat se, ale dle mě dostanete zase částku na rozpočítání na jak dlouho budete chtít.

j.a.n.i
10. čer 2013

@olusenka Je to nesmysl, pokud ti trvá pracovní poměr, tak budeš mít zase půl roku mateřskou počítanou z platu a pak budeš rozpočítávat těch 220 000,-, pokud už ti pracovní poměr netrvá, ale měla si mateřskou, tak budeš brát od porodu rodičák, ale zase můžeš rozpočítávat.
Pouze pokud bys ani u prvního neměla nárok na mateřskou, tak nemáš nárok ani u druhého a pak bys měla automaticky rodičák na 4 roky nebo bys volila přes manžela.

j.a.n.i
10. čer 2013

@vulpes36 Pokud budeš nastupovat na mateřskou do 4 let věku předchozího dítka, tak se porovná tvůj aktuální plat s platem před první mateřskou a pro výpočet se použije ten vyšší, po 4 roce věku už to bude z aktuálního platu bez ohledu na to na jaký úvazek pracuješ.

olusenka
10. čer 2013

@j.a.n.i tak super, takže mateřská, díky moc. To zas bude peněz. 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
17. zář 2013

@j.a.n.i můžu se taky zeptat....mám rodičák na 3 roky, smlouvu v práci na neurčito. Ale jde mi to, že malé je 20měsíců a jsem ve 2.měsíci těhotenství. Vychází to tedy, že bych měla nastoupit na mateřskou v půli března a to malé budou 2roky a 2 měsíce. Lze si ted rodičák navýšit na max. abych si všechny peníze vyčerpala?

j.a.n.i
18. zář 2013

@mmaarrkkeettkkaaaa Pokud si mela dostatečně vysokou mateřskou, tak ano, ale všechno už stejně nevyberes.

mmaarrkkeettkkaaaa
18. zář 2013

@j.a.n.i a přepsat to na manžela ještě lze? mateřskou jsem totiž měla 10500,-

j.a.n.i
18. zář 2013

@mmaarrkkeettkkaaaa Jo, to jde, akorát je to víc papírování.

mmaarrkkeettkkaaaa
18. zář 2013

@j.a.n.i no jeho vyměřovací základ jsem tam už nesla, tak snad to nebude tak hrozný...A ještě poslední dotaz...pokud tam zajdu hned v pondělí, půjde to ještě aby mi přišel příští měsíc ted za září už ta vyšší částka?

j.a.n.i
18. zář 2013

@mmaarrkkeettkkaaaa Jojo, za září už bude ta vyšší...

sabulina12
17. črc 2014

dobry den chtela sem se zeptat zda když už mam jedno dite a ted cekam druhe jak je to s mateřskou?Dekuji Sabina

jednaholka
17. črc 2014

@sabulina12 Pokud budeš navazovat na rodičovskou, tak by mateřská měla být ve stejné výši jako byla při prvním dítku 😉

sabulina12
18. črc 2014

znama mi prave řikala neco otom že než se narodi dite tak že existujou nejake doplatky

hz
6. led 2017

Ahoj, zkusim obnovit, treba nekdo poradi.
Pri prvnim tehu jsem mela narok na materskou, bo mam smlouvu na dobu neurcitou. Ted se druhym ditem mi vypocitali materskou o 2,5 tisice mensi nez poprve. Jak je to mozne?? rodicak jsem pobirala na tri roky, ale navysovala jsem jej a jeste neco propadlo statu.. poradite?