Druhé dítě a mateřská. Kolik budu brát?

janulle22
6. srp 2008

ahoj chtela by jsem se zeptat mam 13mesicniho syna a ted cekam mozna dalsi mimi...tak by me zajimalo jak to budumit s materskou...?kolik budu brat na druhy dite...?dekuji...

meleri
9. srp 2008

hele stejně je to super v česku ti Vietnamci a Tesco..tady mi to strašlivě chybí!!
Ale ještě jeden a půl týdne a už tam budu a skoupím to všechno!
vietnamce aji supermarkety 😵 až jim tam nic nezbude! 😀

sindel
13. srp 2008

ahoj holky,prosím poradíte mi?Jsem na MD se synem,ted v srpnu mu budou tři roky..a ted bychom chtěli další mimi..MD mám nahlášenou na 3 ale úřednice mi říkala že spadám do nějaké kategorie,kde mi rovnou po třech letech bude vyplácený snížený RP na těch cca 3700kč..takže,když zůstanu na MD ještě ten rok a do toho budu těhu,jak bych to měla s ppmkem a pak s RP?přemýšlela jsem že zůstanu teda ještě ten rok na MD a i když budu těhu najdu si nějakou práci na poloviční nebo částečný úvazek...

a nebo si najít práci na plnej úvazek a pak jít na nemocenskou?jde to?moje 1.těhu totiž bylo trochu rizikový.... ☹

jsem z toho jelen.....díky moooc 🙂

mikca
13. srp 2008

sindel, pokud nemáš už zaměstanvatele tak když se ti narodímímo během toho čtvrtého roku co budeš s prvním na rodičáku tak nemáě nárok na PPPM ale budeš pobírat po narození druhého mimča až rodičák v pomalem čerpání..tzn do 21 měsíců 7600 a pak do 4 let 3800kč..takže by možná bylo lepší si najít práci přečkat nástupku a pak jít na roziko..a budeš mít nárok na ppm a možnost volby délky rodičáku..

sindel
14. srp 2008

mikco diky moc za radu.... 🙂 asi to tak bude nejlepší...a nevíš kolik by pak činila PPM,když nastoupím do práce a po 3měsících bych šla na rizikový?jde to vůbec takhe brzy,jen po nástupce?

mikca
14. srp 2008

určitě to jde, ale ted přesně nevím jak se to počítá, ale asi by to moc teda nebylo protže se to počítá z platu kterej si brala v té zkušební době aten je vždy menší než po ní..ale platili by ti tedy nemocenskou a pak i PPM a tím pádem budeš mít možnost volby když ten nárok na PPM vznikne jinak by jis brala ponarození mimča jen tu almužnu..takže bych si tu práci držela za každou cenu i za cenu toho že ta PPM nebude zas nějak obrovská..

kamka.1
27. srp 2008

Ahoj holky,je to hrůza.Chtěla bych vidět naše politiky,jak by vyžili s takovými příjmy.Čekáme druhé dítě,manžel přinese domů kolem těch16000 a máme se co otáčet,aby jsme žili alespoň trošku normálně.Na začátku diskuse,tady někdo říkal,jak se máme v ČR dobře,jaký to je sociální stát,co nás tak dobře podporuje.Musela jsem se od srdce zasmát.Ano,je pravda,že rodičovské přídavky berou o mnoho kratší dobu,ovšem,když se matce narodí druhé dítě,matka automaticky pobírá 2 rodičáky a má takové přídavky na dítě,o kterých se nám tady ani nezdá.Má sestřenice žije v Rakousku,má dvě děti,bere 2 rodičáky a na každé dítě má na naše 7500 Kč přídavků,plus další přídavky na bydlení.Říkala,že do práce nespěchá,protože s těmito přídavky si žijí na normální úrovni.To mně připadá,že co jsem na mateřské,tak naše životní úroveň klesla tak o 2 třídy dolů.Místo toho,aby si člověk užíval krásné doby s dětma,tak se akorát stresuje,jak si kde přividělat.Je to hrůza.My v této republice s těmito příjmy nemáme nárok ani na přídavek na dítě."tak se máme dobře 😀 "Ale nenaděláme nic...

mikca
27. srp 2008

kamka naprostej souhlas..víš ono ty peníze se schovávaj pro ty ce nechtěj makat nadělaj si milon děti a pak žijou ze soc dávek..takle to u nás chodí..místo aby je motivovali že mají chodit makat tak jim nacpou dávky a jim se to rpostě do té práce nevyplatí.. 😝 😝 😝

sindel
29. srp 2008

Ahoj holky,chtěla jsm se zeptat,mám to ted takhle:Handrkuju se se svým zaměstnavatelem o prodloužení MD na 4 roky,tzn,oni mi měli držet místo ale došlo k sfalšování podpisu mé "údajné"smlouvy o rozvázání prac.poměru.......ted jsem 4.rokem na MD....když si k téhle MD najdu práci na poloviční úvazek na 4hod denně,mám pak nárok když otěhotním na PPM a možnost volby čerpání rodičáku???

vím že pokud žena není vedená u zaměstnavatele,automaticky nemá nárok na PPM a RP má pak do 21měs 7800 a pak do 4let 3800 nebo tak nějak........

je to hrpzný pořád přemýšlím co a jak......chceme druhé mimi a teď nevím co.... ☹

a jak je to s brigádama na smlouvu?když má žena k mateřský brigádu dlouhodobou a pak otěhotní,může pak pobírat PPM???

je to všechno děs..... 😒 díky za každou radu 🙂

sindel
29. srp 2008

jooo a ještěěě když žena pobírá PPM třeba jen z toho polovičního úvazku,což je pár korun,doplácí to potom stát??do kolika korun a za jakých podmínek???díky 🙂

ajajanku
31. srp 2008

Ahoj prosim vas chtěla bych se zeptat sice jste už o tom něco psali ale zeptam se znovu,v polovině října bude klukovi 3 a já musím nastoupit do práce jinak musím dát vypověd ale snažíme se o další mimčo tak by me zajímalo,když bych do te doby byla těhotna,když nastoupim do práce třeba na týden nebo hned ten den kdy mam nastoupit donesu neschopenku jestli budu potom mit stejnou mateřskou jako jsem mela u kluka ?dík

vojtisek2007
31. srp 2008

AJAJANKU
jasný, přesně jak píšeš - můžeš být v práci 1 den a další hned donést neschopenku a budeš mít stejné nároky jako před prvním dítětem - akorát ta mateřská se ti trochu hned - buď ti vyjde víc, nebo kdyby vyšla míň, tak budeš mít nárok na tu stejnou jako u prvního synka - nevím jak je to možné,ale někdy se to tak stává - ikdyž mezi dětmi nepracuješ a logicky se ti PPM nemá jak zvýšit, tak se to většinou stane - cca do 1.000,-kč. Hodně štěstí. 🙂

ajajanku
31. srp 2008

vojtisek 2007 moc děkuji za odpověd původně jsem si myslela že to mimi stihneme dřív ale bohužel prášky jsem dobrala v lednu a hned jsem byla tehotna ale vydrzelo to tak 4-5 týdnů a od té doby nic.Tak doufám že už se na nás štěstí usměje

vojtisek2007
31. srp 2008

ajajanku
tak přeji hodně štěstí, ať se vám brzy mimísek zadaří 😉

ajajanku
1. zář 2008

Ahoj ještě bych se zeptat jestli bych tedy v práci dala vypověd a chtěla jsem být s klukem doma ještě čtvrtý rok a když v průběhu toho roku otěhotním,tak bych tedy mateřskou nedostala? A měla bych nárok na nějaké jiné peníze a rodičovský příspěvek bych pak normálně pobírala nebo ne? Dík moc

vojtisek2007
1. zář 2008

no aja - to je podle toho,za jak dlouho by se ti podařilo otěhotnět - na PPM musíš splnit účast na nemocenském pojištění 270dnů před porodem za předchozí dva roky - takže teoreticky by ti ta účast zkončila teď v půlce října (s koncem tvého Rodičáku) a cca kdyby se ti nepodařilo otěhotnět do roka - tak už bys nárok na PPM neměla a ode dne nového porodu s novými mimi by jsi rovnou pobírala rodičák na ty 4 roky (tam potom není na výběr).....ale myslím, že když máš kam nastoupit, tak nastup, a uvidíš,že jak dlouho otěhotníš - třeba to bude chvilinka a hned můžeš nastoupit na rizikový těhu - to je podle mě nejlepší postup - kdybys dala výpověď, tak bys byla doma bez příjmů - a ještě by jsi si sama musela platit zdravotní pojištění - a nebo se nahlásit na pracovní úřad (tam by tě honili po různých nabídkách prací) a pojištění by za tebe platil stát...ale ja říkám, je riziko, že když dáš výpověď a neotěhotníš dostatečně brzy - tak pak přijdeš o PPM....
Nebo se zkus se zaměstnavatelem dohodnout jestli by ti ten čtvrtý rok nemohl poskytnout neplacené volno - takže by ti stále trval pracovní poměr a pak by bylo jedno kdy otěhotníš....

ajajanku
1. zář 2008

ahoj vojtisek dik za radu asi tam nastoupim a pak uvidim neplacene volno mi nedají pacovala jsem v Delvite a tyhle velke podniky moc vstříc nevychází,volala jsem tam a říkali mi že bych muselal dat vypověd,ještě jsem si myslela sehnat neco jineho kvuli penězům protože to co jsem brala dřív ani nestoji za to vstavat když si spočítám co projedu a ještě zaplatim školku tak se mi to skoro nevyplati,jenže jak jsem tady četla tak byt ve zkušebni době a otěhotnět taky neni nejlepší řešení mohli by mě vyhodit

vojtisek2007
1. zář 2008

hmmm, tak to jo, tak bys to holt v tý zkušební době to těhotenství musela utajit 😀 ,ale myslím, že jestli máš kam nastoupit, tak nastup, třeba to fakt bude jen na chvililinku....hodně štěstí.

ajajanku
2. zář 2008

Dik za přání koukám že máš taky 3 děti 😀 tak se snad taky brzy dočkám kartářka mi říkala že u mě vidi kluka a že idealni obdobi pro otěhotnění vidí září říjen tak snad má pravdu,včera jsem se byla v práci podívat a už se tam i těším jen jsem ještě nemluvila se šéfem jestli budu moci chodit jen ráno

misa84
22. zář 2008

ahojky, neprocitala jsem celou konverzaci, takze nevim, jestli nahodou svuj dotaz neopakuju, ale chtela bych se zeptat ohledne drzeni mista u zamestnavatele: zamestnavatel ma povinnost drzet mi misto 3 roky, co kdyz ale tesne pred tim, nez lhuta vyprsi, porodim, nenastoupim tudiz ani na jeden den pro prace, prodluzuje se povinnost drzet mi misto dalsi 3 roky nebo tim padem u zamestnavatele zkoncim? dekuju za odpoved, snad neni muj dotaz zmateny. diky

vojtisek2007
22. zář 2008

když porodíš těsně před, bude ti držet místo další tři roky

petraluk
22. zář 2008

Ahoj holky, trochu jsem to tu pročetla a odpověď na můj problém jsem nenašla.
Jsem momentálně na mateřský, na kterou jsem šla jako zaměstananá, ale počas mateřský mě skončil pracovní poměr a jsem tedy nezaměstnaná. Ráda bych znovu otěhotněla než budou malýmu 3 roky a teď nevim, jak to bude s rodičákem u toho druhýho dítěte. To mě automaticky šoupnou na 4 roky jako je to u nezaměstananých a budu brát ty směšný peníze nebo si budu moct vybrat? Děkuji za každou odpověď 🙂

dendisa
22. zář 2008

petraluk, bohužel jo. Nebo nechej rodičák pobírat chlapa a hoď se buď na pracák nebo si plať min. zdravotní pojištění. nebo se mezi dětmi nechej zaměstnat, ale musíš odmakat to minimum pro nárok na rodič. příspěvek (myslím 270 dní? pracovního poměru)

janulle22
autor
22. zář 2008

peti nevim jak to je,ale pokud ti nevznikne narok na penezitou pomoc v materstvi tak si muzes zazadat rovnou o rodicovsky prispevek a ten si necha na sebe napsat manzel/pritel (pokud teda ma splnenou podminku) a on si vybere 3roky a treba dalsi mes si to nechas prepsat na sebe a uz se to nezmeni...snad jsem to napsala tak aby si to pochopila... 😀 ...takze i kdyz ti nevznikne narok tak je tu tahle moznost... 😉

petraluk
23. zář 2008

Holky díky, to jste mě moc nepotěšili. No ještě mam čas to všechno promyslet, tak uvidíme jak to nakonec dopadne 🙂

mikca
23. zář 2008

petra s tím zaměstnáním mezi dětma je to pravda, ale jediné co musíě je přečkat zkušební dobu v ztaměstnání a pak když otěhotníš a nastoupíš na riziko tak to nárok na PPM vznikne, nebode to žádný "vejvar", ale bude důležité že by jsi si mohla vybrat třletou a nepadneš do pamlého....
těch 270 dní nejsou odpracované dny, ale dny kdy se podílíte na palcení pojištění..

cazadora
27. zář 2008

holky tak nějak se mi to nechce všechno pročítat tak se zeptám: jsem na mateřské pobírám rodičovský příspěvěk a mateřskou mám hlášenou na 3 roky před prvním mimčem sem byla zaměstnaná a stále jsem příští rok v létě bysme chtěli počít 2mimi takže až se narodí bylo by malé něco přez dva podle toho kdy se zadaří(2,5, 2 3/4) no ale chci vědět v jakym případě mi vznikne nárok na mateřskou ve stejný výši kterou sem brala u 1dcerky od zaměstanvatele??? moc díky sem z toho jelen

vojtisek2007
27. zář 2008

cazadora - nárok na mateřskou jako u prvního mimi ti vznikne v případě, že na mateřskou s druhým mimi budeš nastupovat do 3.roku prvního míma...(prostě dokud budeš na rodičáku s prvním) 😉

cazadora
27. zář 2008

vojtisek moc děkuju to jsem si přesně myslela takže vlastně pokud bych nastoupila na mateřskou(to jest těch 6-8týdnů před porodem) 1den před 3narozkama dcerky tak na ní nárok mám??

vojtisek2007
27. zář 2008

jo....přesně tak

cazadora
27. zář 2008

tak super moc děkuju 😉