Druhé dítě a mateřská. Kolik budu brát?

janulle22
6. srp 2008

ahoj chtela by jsem se zeptat mam 13mesicniho syna a ted cekam mozna dalsi mimi...tak by me zajimalo jak to budumit s materskou...?kolik budu brat na druhy dite...?dekuji...

dzej
6. srp 2008

janulle bude to uplně stejný jak při prvním mimču, prvních 28týdnů PPM /průměr 69% od posledního zaměstnavatele/ a potom mateřská ve výši podle toho jakou zvolíš délku 2,3nebo 4 roky. Jak začneš brát PPM, tak mateřská co máš teď končí.

janulle22
autor
6. srp 2008

ahoj dzej,ja jsem materskou nebrala brala jsem primo rodicovsky prizpevek pac jsem byla studentka.takze jestli budu mit druhy dite tak na nej budu brat taky rodicak a jestli dobre chapu tak az se narodi druhy a i kdyz malej nebude mt 3roky tak mi to zrusej a budu brat jen na to narozeny....?ale to je divny ne..?kal muzu brat jen na 1dite kdyz to druhy nema ani ty 3 roky...?

marselina
6. srp 2008

janulle22syn bude mít v září 3roky,mateřskou mám na 4 a čekáme také druhé mimi,které se má narodit v prosinci.Co mi byo řečeno,tak ukončím rodičovskou s prvním a nastoupím na řádnou mateřskou 8týdnu před prvním termínem porodu s druhým miminkem.já jsem sice pracovala ale jen na 4hodinky při prvním od jeho dvou let,mateřsko by mi měla platit tedy práce kde jsem byla,ale žádat o ni nebudu,bylo by to jen pár korun a zbytek by mi stejně doplácela sociálka do výše 7600kč,budu to tedy žádat hned přímo na sociálce která mi bude tyhle penízky dávat do věku tří let,protože jsem si zvolila rodičák ve výši tří let.

janulle22
autor
6. srp 2008

jenze Adisek ma zatim jen 13 mes a kdybych teda byla tehu tak dalsi se nam narodi kdyz ada bude mit 2roky takze jsem porad zmatena a nevim...no sem hrozne zvedava comi reknou na socialce pritel si totiz bude brat materskou na sebe aby mohl zvolit delku materske,protoze ja jako strudentka ktera nepracovala tak si vybrat nemuzu a automaticky do 21mes Adi bych brala 7600 a pak by mi to kleslo na 3600 az do 4let Adi.to je nevyhodne...tak snad nam reknou vic...

marselina
6. srp 2008

když bude mít prcek 2roky v doě kdy by se mělo narodit to druhé,tak je to podle mě na stejno,u prvního rodičák ukončíš začneš od zova s tím narozeným

janulle22
autor
6. srp 2008

to je divny ne..?je snad nejake ziv minimum a nemuzu mit preci s dvouma detma a nemuzu brat 7600 ne..?ale asi o tom vis vic jak ja... 😉

marselina
6. srp 2008

jj,je to tak i kdyby jsi měla dvojčata tak na obě budeš brát 7600kč a víc nic a porodné jen 26000,už ne skoro těch 50nebo kolik to bylo.

androna
6. srp 2008

janulle tak to je dostanes iba jeden rodicak na obe deti.keby si bola brala PPM od zamestnavatela tak by si na nu mala narok i pri druhom ale tak skoncis jeden rodicak a ides na druhy.

marselina
6. srp 2008

stát holt na maminkách šetří.pak jedině jít na sociálku a doložit příjmy,pokud nedosáhnete živ.minima,pak ti doplatí,ale pokud dosahujete tak nic,to samé i v přípdě příspěvku na bydlení atd a také přídavky na dítě,které tedy taky mnoha rodinám pobrali

evamik
6. srp 2008

Janulle, je to jak píše Marselina - ukončí se Ti rodičovská s prvním a začne ta s druhým. Rozhodně nebereš rodičovskou na obě souběžně! 🙂

janulle22
autor
6. srp 2008

nemyslela jsem ze budu brat 7600 na Adu a na druhy taky ale cekala jsem ze se to treba zvysi o nejakou tu tisicovku 😉 ale asi nee...to sou tkovy svine...achjo stat nepodporuje rodiny s miminkma ale politici si mastijou kapsy jak divy 😠

evamik
6. srp 2008

Janulle, koukni se na jiný (vyspělejší) státy v Evropě! U nás je extrém. vysoká mateřská+rodičkovská a hoooodně dlouhá! 😉

z359
6. srp 2008

Janulle22: Já čekám dvojčata a taky mi nikdo víc nedá, stát je tady na to dost opatrnej, aby nám náhodou nedal víc, ale vem si, že já s dvojčatama budu mít ty výdaje o dost vyšší, ty aspoň budeš mít spoustu věcí po prvním mimču, ale já musím kupovat pořád vše pro oba, ten tvůj starší už ani nebude potřebovat tolik plín, ale já je budu muset kupovat pro oba stejně a určitě víš, kolik to dneska stojí. Je to strašně nespravedlivé,a le nikdo s tím nechce nic udělat
a co teprve chudáci holky co mají trojčata, ty to mají ještě o dost horší.

Evamik: To jsme na tom tady opravdu tak dobře? To se mi nezdá. Tak asi jinde mají alespoň chlapi větší výplatu, aby ty děti a mámu uživili

evamik
6. srp 2008

Z, takhle dlouho rodič. dovolenou nemají asi nikde, fakt! Náš stát je hodně sociální. 🙂

campi
6. srp 2008

Jinde nemaji tatove vyssi vyplatu, jinde nastupuje maminka velmi brzy do prace. A lidi se otáčejí, aby nebyli socky a nenatahovaly ruku ke státu.

Moje americký kamarádky dost koukaly, když slyšely, že je moje česká kamarádka už 3. rokem s dítětem doma. Oni mají příspěvek od státu do 6 měsíců - se mi to zdá jako extrém, ale tam to tak je a jim to přišlo normální. Totéž jsem četla o jiných státech (Holandsko, Anglie, dokonce i sociální stát Švédsko), kde je to delší, ale snad nikde tak dlouhý jako u nás.

laola
6. srp 2008

To jsem si mohla myslet!!! 😀 😀

campi
6. srp 2008

Česká republika patří k zemím s jednou z nejdelších mateřských dovolených. Čtyřleté pobírání rodičovského příspěvku je v Evropě vůbec nejdelší. Většina evropských zemí má méně štědrý sociální systém péče o rodinu než u nás. Není výjimečné, že rodičovská dovolená trvá ve vyspělých zemích kratší dobu než jeden rok. Výše rodičovského příspěvku je v těchto zemích v poměru k průměrné mzdě většinou výrazně nižší než u nás. Stav v dalších evropských zemích (pramen MISSOC, 2006):

* Velká Británie: Mateřská dovolená trvá 1 rok, navazující rodičovská jen 13 týdnů na každé dítě. Rodičovský příspěvek se vůbec nevyplácí.
* Belgie: Mateřská dovolená trvá 15 týdnů. Rodičovská dovolená trvá 3 měsíce, může být čerpána do 4 let věku dítěte, a to buď po dobu 3 měsíců v plném rozsahu, nebo po dobu 6 měsíců v kombinaci s prací na poloviční úvazek, nebo po dobu 15 měsíců v kombinaci s 4/5 pracovním úvazkem (tedy rodičovská dovolená cca 1 den týdně).
* Norsko: Mateřská dovolená trvá 9 týdnů. Rodičovská dovolená trvá 43 týdnů a může být prodloužena na 49 týdnů (rodičovská dávka je potom redukována úměrně délce pobírání). Rodičovskou dovolenou lze čerpat přerušovaně až do 2 let věku dítěte v kombinaci s částečným úvazkem.
* Finsko: Mateřská dovolená trvá 21 týdnů. Rodičovská dovolená trvá 158 dnů.
* Dánsko: Mateřská dovolená trvá 18 týdnů. Rodičovská dovolená trvá 32 týdnů.
* Švédsko: Nárok na mateřskou dovolenou není uzákoněn. Rodičovská dovolená trvá 480 dní, poté až do 18 měsíců možnost neplacené dovolené.
* Rakousko: Mateřská dovolená trvá 16 (20) týdnů. Rodičovská dovolená trvá do 3 let věku nejmladšího dítěte, pokud druhý rodič pobírá rodičovský příspěvek minimálně 6 měsíců. Příjem rodiče pobírajícího dávku je omezen částkou 1216 EUR měsíčně. Výše rodičovského příspěvku činila v přepočtu 12 205,- Kč.
* Polsko: Rodičovská dovolená nepracujícího rodiče pečujícího o dítě trvá do 2 let, do 3 let při vícerčatech nebo osamělosti. Výše rodičovského příspěvku činila v přepočtu 2 745,- Kč měsíčně.
* Francie: Mateřská dovolená trvá u prvního dítěte min. 8 týdnů, u druhého 16 týdnů a u třetího 26 týdnů. Rodičovská dovolená trvá pro první dvě děti max. 3 roky (vždy na 1 rok s možností prodloužení), pro třetí dítě 2 roky (v tomto případě je rodičovská dávka vyplácena ve zvýšené výměře).
* Slovensko: Rodičovská dovolená trvá do 3 let (do 6 let v případě zdravotního postižení). Výše rodičovského příspěvku činila v přepočtu 2 970,- Kč měsíčně.

evamik
6. srp 2008

Campi, super truper! Šikulka! 😉

laola
6. srp 2008

Super přehled 😉 Šťouralko, taky najdeš všechno 😉 😀

campi
6. srp 2008

Prave ze jsem stale nespokojena. Jednou jsem videla uplne super prehled, ten by presvedcil kazdyho, ze ma byt rad, ze zije v Cesku. Jeste by bylo dobry to Nemecko. A taky to neni uplne aktualni.

Jak je to ted na Slovensku? Rodicak 2 970 Kč/mesicne?

laola
6. srp 2008

Campi, mně to stačí. No a když ještě vezmu to porodný, cos rozebrala u nás, tak není co řešit 😉

campi
6. srp 2008

Jinak ale souhlasim se zetkem, že s dvojčatama nebo trojčatama je to velkej záhul (mj. finanční). To, aby její chlap od rána do večera makal, což zase nese spoustu problémů v rodině (velká zátěž pro ni, odcizování se dětem).

laola
6. srp 2008

Toto už bohužel žádnou výjimkou ošetřené není... A v cizině to nějak "zvýhodňují"?

evamik
6. srp 2008

Campi, souhlas, taky si myslím, že by měla být rozdílná výše u jednoho dítěte a u dvojčat (trojčat)...

campi
6. srp 2008

Tož to nevím 😒

campi
6. srp 2008

A ještě naposledy:

"Tak o tomto môžme len snívať
V SR je rodičovský príspevok 4 650 SK mesačne / po valorizácii / a platí do max 3 rokov veku dieťaťa.Výnimkou je, ak sa matka riadne stará o dieťa v náhradnej starostlivosti alebo ak je dieťa dlhodobo pre zdravotný stav nútené byť v domácej starostlivosti - tam je potom možná doba max do 6 roku veku dieťaťa.I tak je to almužna...
Takže - v porovnaní s nami - na čo frflete ?"

laola
6. srp 2008

Máš recht. Pro maminky vícerčat je to sice nespravedlivé, ale pořád jsme na tom ještě dobře...

gabka.d
6. srp 2008

Holky vidím, že jste v obraze, já teda čekám první mimčo a na nic si nestěžuju, asi zatím 😅 , no to je jedno, k věci, mohly byste mi říct kolik je dneska porodné?? asi bych si to mohla někde najít, ale vy mi jistě odpovíte, že? 😉 dík

evamik
6. srp 2008

Gabi, 13 tis.

gabka.d
6. srp 2008

kují 😵