Druhé dítě do 4 let prvního dít. Na co budu mít nárok?

kacickalauricka
26. pro 2011

Ahojte holky, mám malinkatý dotaz na druhé těhu atd. Jsem s první dcerou doma na 3 roky a dceři budou 3 v květnu, ale už teď přemýšlíme co dál....a chtěli bychom pořídit bratříčka a nebo sestřičku(teda jestli už pořízeno není 😉 )....určitě bych byla na neschopence ( jednou jsem již potratila v 11tt ) ale nevím jak to je v zaměstnání a z čeho se mi budou počítat dávky...mám nárok vůbec si volit jak dlouho budu s druhým dítětem doma? ( U prvního dítěte jsem nárok na volbu měla). Někde jsem četla, že když porodím do věku 4 let prvního dítěte to druhé ,, tak bych měla mít nároky stejné jak při prvním a vše se bude počítat dle zaměstnání jak předtím.....Děkuji moc předem za vaše odpovědi, já se totiž už pomalu a jistě v tom ztrácím...

helcenka
27. pro 2011

Ahoj, nám se dcera narodila, když bylo synovi 3 roky a skoro 4 měsíce. V zaměstání mám smlouvu na dobu neurčitou. Když mi skončila mateřská s prvním prckem (měla jsem ji do 3 let), tak jsem nastoupila na nemocenskou a pak z ní rovnou na druhou mateřskou. Všechno se mi počítalo z platu, který jsem měla před nástupem na první mateřskou - mateřská i nemocenská. A dobu druhé mateřské jsem si také volila (zvolila jsem ji opět do 3 let). Jinak záleží také na tom, jestli sis žádala o dovolenou, po nástupu první mateřské na rodičák. To by se ti pak počítalo z toho.

mojsha
9. led 2012

@helcenka ahoj, prosím tě koukám že jsi podobný případ jako já, mému synovi jsou 23.1. 3 roky a tudíž tím dnem mi končí rodičák který mám na 3 roky, zjistila jsem že jsem těhotná, v práci mám smlouvu na dobu neurčitou, myslíš že když jim toho 24.1. přinesu neschopenku a pak si dám zase rodičák na 3 roky že mě nevyhodí?myslím že dle zákona nemohou ale co vím tak mě stejně chtějí propustit protože mé místo již zaniklo ale pokud budu na neschopenku tak myslím nemohou....

kacickalauricka
autor
9. led 2012

@mojsha No já právě myslím, že tě vyhodit nemůžou a že půjdeš na neschopenku a pak hned na mateřskou.....tJinak kdyby se tě chtěli zbavit, tak se musíte dohodnout a musí ti dám 3 platy odstupného.......to gratuluji, že jsi těhu. U nás to nějak vázne ..... tak doufám že se taky zadaří.

mojsha
9. led 2012

@kacickalauricka díky za odpověd, a přeju at to dopadne 🙂

helcenka
10. led 2012

@mojsha - omlouvám se, dostala jsem se sem až teď. Vyhodit tě nemůžou ani na nemocenské ani na mateřské, jedině, že by jste se dohodli. Měla jsem to zrovna tak, jen mě teda nechtěli vyhodit, ale mysleli si, že nastoupím normálně do práce a div že mi nevynadali, co jsem si to dovolila, že jsem těhu...
Syn je taky v lednu, takže jsem rodičák na něj měla do 4. 1. a od 5.1. jsem byla na nemocenské a pak z ní nastoupila rovnou na mateřskou. Nezapomeň si před koncem mateřské zažádat o čerpání dovolené, budeš na ní mít nárok v plném rozsahu. Ať je ještě pumpneš 😀 😀 😀 .

mojsha
10. led 2012

@helcenka díky za rady 🙂

helcenka
11. led 2012

@mojsha - teď na to koukám, na dovolenou budeš mít nárok, ale tuším, že se ti bude krátit, alespoň to tak bylo, když jsi na nemocenské víc než sto dní tak se ti krátí tuším o jednu dvanáctinu, ale teď s těma změnama od ledna nevím přesně. Ještě si to zjisti. 😀
Já na PN byla míň než sto dní, takže jsem měla nárok na celou.