Druhé těhotenství a návrat do práce před nástupem na MD

pe.martina
6. pro 2013

Hypotetické dotazy 😀
V březnu se mám vracet po 3 leté rodičovské do práce, mám dvě zaměstnání na HPP, tak na 90% tuším, že mě z jednoho (kancelářská práce) vyhodí pro nadbytečnost. Pokud bych do března otěhotněla, nemůže mě zaměstnavatel vyhodit a musí mi umožnit se vrátit na moje místo, do doby než budu nastupovat (6-8týdnu před TP) na mateřskou??
A ještě jeden dotaz: Moje druhé zaměstnání (uklízení po odplednech), je možné se vrátit zpět do práce např. 3 měsíce po porodu a k tomu současně pobírat RP a u prvního zaměstnavatele být pořád jen na MD a posléze na RD??

akashka
6. pro 2013

Zaměstnavatel tě musí vzít zpátky, bez ohledu na to jestli budeš nebo nebudeš těhotná.. Po RD tě však nemusí vzít na to úplně stejné místo, ale může ti nabídnout místo odpovídající druhu práce, který máš sjednaný v pracovní smlouvě.. Pokud by pro tebe ani takové místo neměl, může se s tebou rozloučit pro nadbytečnost, ale samozřejmě postupovat dle zákona jako u kohokoliv jiného (výpovědní doba, odstupné..). Při pobírání RP můžeš pracovat neomezeně, pokud je zajištěna péče o dítě (to opravdu nevím jak se dokazuje), 3 měsíce po porodu však ještě nepobíráš RP ale PPM a při té nemůžeš pracovat na pozici, ze které se ti PPM počítá.

pe.martina
autor
7. pro 2013

@akashka Děkuju, takže po tom skončení pobírání PPM by to už šlo (když budu pobírat RP) chápu to dobře 🙂
A jde teda abych u jednoho zaměstnavatele pracovala a u druhého ne a byla jen na RD??

Zaměstnavatel mi teda může výpověď pro nadbytečnost i když budu těhotná?? Dřív to bylo, že v době těhotenství nemůže, teď fakt nevím jak to je 😅

j.a.n.i
7. pro 2013

@pe.martina V době těhotenství ti ji dát nemůže, ale pokud nastoupíš ještě jako netěhotná, tak ano. Ale zase pokud bys otěhotněla v průběhu výpovědní lhůty, tak se oznámením těhotenství běh výpovědní lhůty přerušuje a zůstáváš stále zaměstnaná.
Jo a k té práci u dvou zaměstnavatelů, pokud budeš mít PPM počítanou z obou, tak po dobu pobírání PPM nesmíš pracovat ani u jednoho (nebo tedy na jinou smlouvu ano, ale to teď nechme stranou), ale pokud máš PPM počítanou jen z jednoho, tak u toho druhého můžeš pracovat i během PPM. Při pobírání rodičáku pak už bez problémů v jednom pracovat a v druhém být na RD.

j.a.n.i
7. pro 2013

@akashka To zajištění péče o dítě se nedokazuje nijak, problém by nastal pouze v situaci, kdyby někdo zjistil, že péče zletilou osobou není zajištěna, tedy třeba že hlídá 17 letá studentka nebo sestra.

pe.martina
autor
7. pro 2013

@j.a.n.i Super,moc děkuji za info 🙂

pe.martina
autor
7. pro 2013

@j.a.n.i nene, je to práce navečer, takže by hlídali babi s dědou 😉

pe.martina
autor
14. led 2014

@j.a.n.i Ahojda, ještě mám jeden dotázek. Mám dva HPP na dobu neurčitou u jednoho (uklízení) jsem se rozhodla, že poskončení MD nenastoupím na RD, ale zpět do práce a budu pobírat jak RP tak budu normálně zaměstnaná (prý to jde) a u druhého zaměstnavatele bych ale ráda zůstala ofiko na RD. Jde to??

j.a.n.i
14. led 2014

@pe.martina Jo, jde to, není problém, akorát to včas a důrazně nahlaš, protože zaměstnavatelé tak nějak automaticky předpokládájí, že budeš na RD, tak aby pak nebyl překvapen... jako v právu si samo ty, ale je dobré předcházet zbytečným konfliktům.

pe.martina
autor
15. led 2014

@j.a.n.i Děkuju, JJ to právě tam co se chci vracet po MD nebude problém, už jsem o tom mluvila a jsou spíš rádi, že nemusí hledat za mě nikoho jiného 😉 Moc děkuju za info 🙂