Focení na ŽL pro/proti. Postřehy?

anna189
8. bře 2020

Hezký den.. jsem momentálně na RD a baví mě focení, uvažuji, že bych začala fotit na živnost.. jsem docela kreativní tvor 😊 ráda fotim ale zatím jen jako koníček, proto bych ráda znala zkušenosti ostatních fotografů, jaké měli třeba začátky, nebo jaké pro a proti vnímaji... přiznám se že mám docela strach spustit ZL když vidím tu konkurenci kolem kdy dnes fotí skoro každý mi přijde... děkuji za vaše postřehy..

svetlanalana
8. bře 2020

Vše závisí na tom, jaké jsou tvé práce

klea81
8. bře 2020

Napřed bych zjišťovala zájem v okolí a pak bych se teprve zavazovala k placení záloh 5 tis měsíčně. 😇 Nikoho nebude na financaku zajímat, jestli si vůbec na zálohy vydelas.

g_m
8. bře 2020

@klea81 Pokud je na RD, tak žádné zálohy nikam platit nebude...

klea81
8. bře 2020

@g_m ani daň?

g_m
8. bře 2020

Pokud za to míníš brát peníze, tak bych do toho bez ŽL nešla. Protože lidi jsou různí a dřív nebo pozděj se může objevit někdo nespokojený, kdo tě klíďo nabonzuje na FÚ. Já fotím na ŽL a jsem na RD, klidně napiš sz...

g_m
8. bře 2020

@klea81 Daň záleží na výdělku přece...

somalicats
8. bře 2020

A jsi skutečně na RD (tj. máš zaměstnavatele, u kterého máš nahlášenou RD, a stále tam máš platnou pracovní smlouvu), nebo nemáš zaměstnavatele a pouze pobíráš RP (tj. rodičovský příspěvek)? To je celkem podstatné, protože pokud máš zaměstnání (i když jsi teď na RD), bude Tvoje živnost vždy vedlejší činností a nebudeš tak muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pokud nemáš zaměstnání, bude Tvoje činnost činností vedlejší pouze do té doby, dokud budeš pobírat RP. Po skončení jeho pobírání se pak Tvoje živnost stane hlavní činností s povinnými odvody na socku a zdravotko. To jen abys byla v obraze, protože pokud se Tě týká ta druhá varianta, tak bys musela myslet na to, že v případě, že Tě to focení živit nebude, by bylo dobré přerušit živnost ve chvíli, kdy Ti skončí pobírání RP.

Každopádně ať už se Tě týká ta první nebo druhá varianta, dokud bude Tvoje živnost činností vedlejší, nemusíš se bát ji rozjet, protože žádné odvody Ti z toho neplynou (minimálně pro první rok, pak by záleželo na tom, kolik by sis tím focením za letošní rok vydělala).

elencze
8. bře 2020

První rok na RP vlastně o nic nejde, neplatíš zálohy, takže nemáš moc co ztratit. Nicméně počítej s jistými počátečními náklady - kvalitní foťák, objektivy, program na úpravu fotek. A konkurence je v současnosti opravdu velká. Všechno pak záleží na tom, jak tvoje fotky vypadají a jak je dokážeš "prodat" (propagovat, shánět klienty). Velice oblíbené je dneska focení, kdy uděláš i vizáš, ženu nalíčíš, učešeš, takže i tady vznikají nějaké náklady, ale zase si za fotku s takovou službou můžeš říci více. Bez živnosťáku bych do toho nešla, lidi jsou svině a nějaký závistivec by tě nejspíše dříve nebo později nabonzoval.

j.a.n.i
8. bře 2020

@klea81 Tak pokud je na RD, tak zadne zalohy 5000,- platit nebude.

g_m
8. bře 2020

@elencze Uf, osobně si neznám žádného fotografa, který by byl natolik multifunkční, že by nalíčil i učesal a v případě svatby by to zároveň i fotil 😀 I pokud toto má nějakým způsobem vypadat, tak to nejde dělat polovičatě a opět vznikají náklady na kosmetiku atd. Takže tohle bych neřešila vůbec...

g_m
Autor odpověď smazal
Zobraz
g_m
8. bře 2020

@anna189 Zkus nahodit fotky, co jsi třeba fotila a jakou máš techniku?

elencze
8. bře 2020

@g_m tak já znám takové fotografky dvě a právě k nim chodím, samozřejmě nejde o focení svatby, ale o ateliérové fotky (rodinné těhotenské). Je to jejich velká výhoda a diář díky tomu mají hodně nabitý (vánoční focení kolikrát domlouváme o Velikonocích). Samozřejmě obě mají i kurzy pro vizážistky. Ne každý to umí, ale může to být pro zakladatelku výhoda, pokud je šikovná.

sudylichozrout
Autor odpověď smazal
Zobraz
anna189
autor
8. bře 2020

Holky... děkuji.. já se věnují daňovému poradenství a účetnictví momentálně zaměstnana na neurčito... techniku mám myslím že dobrou... foťák za cca 20tis řekla bych že poloprofi... po RD bych chtěla mít ZL na účto a daně a focení jako doplňkovou tak se nebojím že by letely peníze na zálohy jen tak.... ale právě bydlím za prahou a tady mi přijde že fotí snad každý 😄 ...

anna189
autor
8. bře 2020

A kdo se tímto živí.. jaké byly vaše začátky? Jak dlouho trvalo než jste začali opravdu vydělávat?

g_m
8. bře 2020

@anna189 Co je foťák za 20tis? To jako i s objektivem? Napiš typ + objektiv... Já mám jen objektiv za 20tis. Jasně, nemusíš začínat s výbavou za čtvrt mega, ale nemůžeš mít to samé, co třeba lidi doma, když se přijdou nechat vyfotit...
Začátky byly zdarma nebo za víno atd. primárně od známých, jakmile jsem viděla, že se to rozjíždí, tak jsem musela zainvestovat, nakoupit a pořídit ŽL. Už jsi někoho cizího fotila? Na co se chceš zaměřit? Rodinky? Svatby? Mimina? Chceš ateliér nebo jen venku? A trvalo to asi dva roky...

nat
8. bře 2020

@g_m
@g_m bohužel se zálohy platí ,mám to tak.Zalezi ale na výdělku z roku ve kterém se začlo podnikat

denny27
8. bře 2020

Záleží, jaké fotky děláš.
Koukni třeba na práci Denise Fueca. To je za mě jeden z nejlepších fotografu v ČR.
Nebo se mi třeba i líbí fotky od maminky Natálie Myslivcove..ale to jsou už opravdu takové naaranžované umělecké fotky.
Pokud máš nějaký fakt originální styl, který hned pozná každý, tak se toho neboj.
Ze začátku můžeš fotit třeba jen rodiny s dětmi venku, časem se můžeš zaměřovat i na svatby, miminka...

zlorenka
8. bře 2020

to s tou vybavou není tak uplne pravda. To, ze vlastnis drahej fotak z tebe fotografa neudela. Bohuzel to vidim casto i u tech, co si za to nechavaj platit nemale castky :D
Kazdopadne necekala bych, ze te to uzivi, spis takova sranda na pokryti nakladu a kapesny. Pokud ses s tim v pohode, tak zadny proti nejsou.

zlorenka
8. bře 2020

@nat pri prijmu do cca 80k rocne se zalohy neplati ani dalsi rok(y), jinak se pocitaj jak rikas. Pokud vis, ze nebudes mit prijmy, muzes si zazadat o prominuti zaloh co vim teda. 🙂

journals
8. bře 2020

Měla sem fotografa v rodině. Velmi dobrého fotografa, v okolí známého. Začínal ještě v době, kdy bylo focení um, ne za doby digitálu, kdy je umělec každý (bez urážky). Skončil, neuživil se.
Ono je to těžké, dnes se každý cítí jako profesionální fotograf, každý si troufá, foťák zvládne leccos. Záleží jaká je cílová skupina zákazníků, jak moc nároční jsou a jak jsou ochotní platit. Za sebe říkám, že fotografů je moc a uživit se focením je hodně těžké. Nechci ti křivdit, ale na výdělek to moc nevidím.

ai30
8. bře 2020

Fotak v ramci moznosti mas, cas mas, tak se vyprdni na zivnostak a na vidinu velkych vydelku a fot kamaradky a zname za flasku vina, neco usiteho, ja nevim co. Proste bartr. Zkousej to, at vidis, jestli ti to jde, nebo te to jenom bavi. Pokud se ti bude darit a zacnou se ti hlasit cizi s zadosti o fotky, tak si ten ZL muzes vzdycky jit udelat.

muhehehe
8. bře 2020

,,strach spustit ŽL" ? Já nějak pořád nerozumím z jakého důvodu strach? Když jsi na rodičáku a vybavení máš, tak je to přece nic proti ničemu...

merope
8. bře 2020

Pokud si ošéfuješ, abys neplatila zálohy na sociální a zdravotní pojištění (RP, jiné zaměstnání), tak není důvod se ŽL obávat - i pokud to nepůjde a nic nevyděláš, tak nic neriskuješ, prostě budeš mít třeba nulové příjmy z něčeho, kde budeš mít i nulové náklady. Dá se to i zkusit zpočátku třeba jen u známých a postupně víc a víc. Ale je potřeba si opravdu hlídat to sociální a zdravotní - mě se třeba v minulosti stalo, že jsem ukončila pracovní poměr 27. v měsíci, pak následoval státní svátek a víkend, ale protože jsem měla ŽL, tak jsem za ty 3 dny "volna" zaplatila plné zálohy. Čuměla jsem jak zjara, když mi to na sociálce říkali. Vůbec by mě to nenapadlo a vědět to, tak se domluvím, aby mi ten pracovní poměr ukončili ke konci měsíce (což by nejspíše nebyl problém - bychom se max domluvili nějak s penězi, ale to by se domluvit dalo a rozhodně by to nebylo 3500, co jsem takto zaplatila).

nat
9. bře 2020

@zlorenka Tak ja platim zalohy jak zdravotni tak socialnim normalne po od 1 dne podnikani a pobiram RP jiz 3 roky a rodicak mam do 4 let veku syna a po 1 danovem priznani jsme nemela si 60 tis vydelek a musim stale platit takze by
bylo pro pani nejlepesi dojitna OSSZ a optat se tam 🙂

somalicats
9. bře 2020

@nat Ono je ale na OSSZ potřeba taky nahlásit, že ten RP pobíráš. Pokud jsi to neudělala, tak jsi automaticky OSVČ hlavní činnost a zálohy platit musíš.

jajulin
9. bře 2020

@nat pokud jsi neměla výdělek ani 60 tis. za rok, určitě nemusíš platit zálohy. Někde je chyba. Já pobírám RP 10 let, z toho 7 let mám živnosťák a zálohy jsem platila jen pár měsíců, když mi nenavazoval rodičák mezi druhým a třetím dítětem.

nat
9. bře 2020

@somalicats samozřejmě na OSSZ mám hlášeno jsem pobírání RP dokládala jsem o doklad 🙂

nat
9. bře 2020

@jajulin bohužel jsem se na OSSZ dotazovala a bylo mi prostě řečeno že prostě platit musím ne celé částky ale musim