Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak dát vědět zaměstnavateli, že se chci vrátit do práce?

ann_87
15. zář 2014

Ahoj maminky,
v jakém předstihu a jakým způsobem jste dávaly vědět zaměstnavateli, že se chcete vrátit do práce? Jako ideál vidím tak rok dopředu se ozvat, takže v listopadu/prosinci bych o sobě chtěla dát vědět. Psaly jste dopis nebo šly osobně na personální oddělení? Nevím úplně zcela, jak dopis formulovat, ale chci dát jasně najevo, že druhé dítě neplánuji a že se chci vrátit do práce.
A ještě nevíte, jak je to se školkou? Berou i dříve než ve třech letech? Je to individuální a bylo by možné dát syna do školky třeba ve dvou letech a třičtvrtě? Určitě se zeptám ve školce u nás, ale chtěla bych něco vědět trochu dopředu. A školka se určuje podle trvalého pobytu? Je pravděpodobné, že se budeme stěhovat a tak zjišťuji, co vše zařídit a kde.
Předem moc děkuji za odpovědi a jakékoli náměty 😉

ninive211
15. zář 2014

Se školkou je to individuální, ale ve většině měst je teda momentálně problém dostat do školky i čtyřleté děti! Takže si musíš zjistit, jak je to konkrétně u vás, pokud jste vesnická školka s málo dětma v obci, tak šanci mít můžeš. Jinak nárok na školku (každodenní) máš myslím od tří let, pokud chceš dát dítě do školky dříve, tak většinou to asi půjde buď jen na pár dní či hodin týdně anebo soukromá školka...anebo jesle, kterých je v celé republice tak na prstech obou ruk. V současné době je myslím uzákoněno jediné pravidlo pro přijímání dětí do školky, a to podle věku, tj. už nehraje roli, jestli matka musí do práce anebo je doma na MD s dalším dítětem (nakolik je to spravedlivé nebo není, to by bylo na jinou diskuzi, ale zde se jedná zejména o právo dítěte na předškolní vzdělávání, a to má dítě s mladším sourozencem stejné jako dítě, jehož matka musí ve dvou letech děcka zpět do práce).
Co se týče oznámení zaměstnavateli o návratu, tak je to podle mě zejména o vzájemných vztazích, ale rok dopředu mi to osobně přijde zbytečně brzy. V dnešní době se toho za rok může změnit strašně moc, zaměstnavatel může začít krachovat, ty si to můžeš rozmyslet s druhým dítětem a pod. Pokud máš nahlášenou RD do tří let věku dítěte, tak bych se ohledně budoucího návratu ozvala tak pár měsíců předem, abys věděla, na čem jsi - pokud se neozve zaměstnavatel sám - jak to vidíš. Ale z pár zkušeností jen tady na Koníkovi, co jsem četla - některé maminky byly ještě pár měsíců před koncem RD zaměstnavatelem ujišťovány, že se s jejich návratem počítá, dokonce přistoupily třeba na výpomoc formou DPP, a pak s nima stejně zaměstnavatel vyběhl a po návratu z rodičovské na ně čekala buď možnost výpovědi s odstupným anebo přeřazení na jinou práci za základní plat dle smlouvy, bez osobního ohodnocení (které často dělá velkou část samotné mzdy).
Takže záleží též na serióznosti zaměstnavatele, bohužel, jak píšu výše, on ti může slíbit návrat, že s tebou počítá, za půl roku se změní situace, bude nucen propustit půlku firmy a pro něj není nic jednoduššího, než se spíš než stálých zaměstnanců zbavit matky po RD, která byla poslední tři roky mimo obor.
Přeju hodně štěstí jak při hledání školky, tak při návratu do práce 🙂

Sem začni psát odpověď...

Odešli