• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Jak dlouho musí zaměstnavatel držet pracovní místo?

14. dubna 2016 
ahoj všem :slight_smile: chtěla bych se zeptat, zda je někde v nějakém zákoně, vyhlášce, nařízení atd...pevně stanovená doba, po kterou mi MUSÍ zasměstanavetel držet původní pracovní místo?? Jsem totiž v situaci, že pracuji v určitém oboru, do kterého se chci vrátit po mateřské i na to samé místo a prý mi to samé místo budou držet pouze půl roku, tedy po dobu mateřské dovolené, kterou mi vyplácí zaměstanvatel (nikoliv rodičovské dovolené) a potom už mě mohou zařadit kamkoliv.... Je pravda, že jsem to už četla, že to tak je, ale např. v zákoníku práce jsem o tom nic nenašla :frowning2: Byli jste někdo v podobné situaci, že jste např. pracovali ve větší organizaci a bylo to tak, že pouze půk roku vám drželi to původní místo a potom vás zařadili v rámci firmy kamkoliv?Je na to nějaký předpis? Budu ráda za všechny odpovědi. Díky! :wink:
22. čer 2013 v 15:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
ano je to tak...... do konce mateřské ti musí držet původní místo. Do tří let dítěte by Ti též měl držet místo, ale pokud by nebylo k dispozici, tak Ti může nabídnout za tvůj původní plat jinou pozici.....tu můžeš přijmout či odmítnout (dohoda o ukončení PP bez výplaty odstupného) nebo Ti nenabídne ani náhradní místo a dá ti výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční vypovědí a odstupném .... vše je zákonné (když bude čas zkusím pohledat)
22. čer 2013 v 16:13  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
já myslím, že ze zákona ti musí držet místo 3 roky. Na tu dobu co tam nebudeš si smí najít náhradu, ale až se budeš vracet zpět tak by jsi měla nastoupit na to samé místo co jsi opouštěla. Já to tak měla i když s drobnými změnami. Po rodičovské jsem měla nastoupit do práce kde se změnilo vedení a udělali se nové smlouvy (prakticky budu dělat to samé) ale neplámovaně jsem otěhotněla a zdůvodu zdravotních problémů jsem hned od začátku na neschopence.stihla jsem jen podepsat novou smlouvu a platový výměr a výměnou za to jsem jim dala neschopenku (o tom věděli asi 3 dny dopředu) šéfka mi popřála hodně zdraví a prý se za tři roky těší
22. čer 2013 v 16:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
§ 47
Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.
-------------------------------
a tady přehledněji popsáno pro reálný život:

http://spoctiduchod.mesec.cz/clanky/rodicovska-dovolena-a-prakticke-problemy/ ...... odstavec "Jak dlouho Vám musí držet stejné místo"
22. čer 2013 v 16:30  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@krysulka Ano, po mateřské to musí být přesně to stejné místo, jak píše @irisi , ale po rodičovské už není pravda, že by mohl nabídnout jiné místo za stejný plat - je povinen zaměstnat podle pracovní smlouvy, takže strašně moc záleží jak přesně tam máš místo specifikované.
22. čer 2013 v 16:42  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@krysulka do roka ti musí držet naprosto stejné místo, pak jen místo v rámci kvalitfikace a zkušeností.. takže mně místo ekonoma nebídli asistentku.. je to k zlosti...
22. čer 2013 v 17:28  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@maximka33 To není pravda, úplně stejné nedrží do roka, ale pouze po dobu MD. A pak musí nabídnout místo dle smlouvy, kvalifikace v tom nehraje roli.
22. čer 2013 v 19:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
všem děkuji mockrát za odpovědi :slight_smile: myslela jsem si to :frowning2: ale jen nevěděla dle jakého § to tak je...."ať žije podpora matek v ČR" opravdu :angry:
22. čer 2013 v 19:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ano, @j.a.n.i ma pravdu. Zalezi na prac. smlouve, jak presne a detailne je pracovni zarazeni uvedeno. Ale stejne kazdou muze potkat vypoved pro nadbytecnost :frowning2: 3 roky jsou dlouha doba...
22. čer 2013 v 19:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@irisi moc děkuju :wink:
22. čer 2013 v 19:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
rado se stalo

@krysulka no sice se to může zdat jako nepodpora,ale oproti jiným evropským zemím máme nejdelší mateřskou a jakoustakous jistotu nějaké prace nebo aspoň 5 platu odstupneho a nárok na podporu v nezaměstnanosti,kdyz nic nesezeneme
22. čer 2013 ve 20:09  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Ahoj, můžete mi, prosím, také poradit? V říjnu bych se měla vrátit do práce (mám 2 děti, i s neschopenkou, na které jsem byla při prvním těhotenství to bude skoro 5,5 roku, co jsem doma) a co jsem se zatím informovala, nemají pro mne volné místo, na kterém jsem před těhotenstvím byla. Pracovní pozici mám specifikovanou ve smlouvě, tedy v Dohodě o změně pracovní smlouvy (kterou jsem se zaměstnavatelem podepsala při povýšení cca 3 roky před těhotenstvím) a stejně tak tam je uvedený i tarifní stupeň a výše mzdy. Během těch 3 let před těhotenstvím jsem podepsala několik platových výměrů - buď zvyšovali základ tarifního stupně nebo mi navýšili osobní ohodnocení.
A mě by zajímalo, když mi teď předběžně nabídli nižší pracovní pozici, můžou mi dát i nižší tarifní stupeň? O nástupu budu se zaměstnavatelem jednat začátkem září, ale ráda bych byla připravená :slight_smile: Díky moc, Pavla
26. črc 2013 v 09:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobry den,chtela bych se zeptat kdyz mam rodicak jen na dva roky je zemestnavatel mi jeste drzet rok misto nez diteti budou tri roky.dekuji predem za pripadne odpovedi
16. čer 2015 v 10:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@katelucik pokud o to požádáš, je povinen. ale drží ti ho jen po dobu, kdy čerpáš RD. tzn - pokud si požádáš o prodloužení RD, tak ti místo musí držet dál.
25. čer 2015 v 00:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@madlamme můžu se zeptat jestli chápu dobře, že pokud mám děti Lednové a nevzali mi je do školky a já si požádám o prodloužení MD do srpna tak mi zaměstnavatel musí držet místo i když dětem bude v tom srpnu už 3 roky a 8 měsíců? Předem moc děkuji za odpověď. Renata.
20. bře 2016 ve 20:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kralickove Ale ty si nemůžeš žádat o prodloužení RD, protože ta je dle zákoníku práce maximálně do 3 let věku dítka.
21. bře 2016 v 00:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Není. Mužů byt doma do 4 let dítěte, ale zaměstnavatel je povinen mi držet původní místo po dobu co mi vyplácí mateřskou a po dobu rodicovske mi musí držet místo odpovídající me kvalifikaci. Maximálně však do 3 let věku ditete. Volala jsem ráno na úřad prace a je to tak.
21. bře 2016 v 09:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kralickove Dobrý den, jsem ve stejné situaci jako vy. Malejj je v březnu, do školky ho nevezmou. Jake mam tedy moznosti, nevíte. Muzu žádat u zaměstnavatele o prodloužení rod. dovolene? Musí mne vyhovet?
12. dub 2016 ve 23:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kralickove Ale RD je právě to volno z práce, po které ti musí držet místo a to jak sama píšeš je pouze do 3 let věku, tedy RD si prodloužit nelze. To nemá nic společného s pobíráním rodičáku, který do 4 let být může a už vůbec ne s tím, jak dlouho může být člověk doma, protože doma může být klidně do smrti.
14. dub 2016 ve 12:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@paja.83 Můžeš ho požádat o neplacené volno, ale je na jeho rozhodnutí, zda ti vyhoví nebo ne. Pokud ne, tak buď podat výpověď nebo sehnat nějakou soukromou školku či někoho na hlídání.
14. dub 2016 ve 13:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Děkuji za reakci. Když dám výpověď nebo mne vyhoví a roztahnu si rod.prispevek, kdo za me bude platit zdravotní, stale stát ? Musím to hlásit na pojistovne?Děkuji
14. dub 2016 ve 13:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@paja.83 Stále stát a na pojišťovnu nahlásit, protože zaměstnavatel tam nahlásí ten konec pracovního poměru, ale už tam nebude hlásit jak to máš s rodičákem.
14. dub 2016 v 16:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
Příspěvek byl smazaný adminem, protože nesplňoval pravidla fóra. Porušoval pravidlo "Nevkládej kontaktní údaje firem".
19. dub 2016 ve 23:32 • tribulus35697
Tvůj příspěvek