Jak je to s mateřskou, když mám mimi 15 měsíců po 1.?

ladulka20
10. čer 2008

poradi mi nejaka zkusena mamina ktera se vyzna v tech paragrafech a davkach?mam 13mesicniho klucinu a cekam mimi ted v srpnu a vubec netusim jak to budu mit s penezma jak a co mi budou prispivat a kam a kdy zajit poradi mi nekdo?budu moooc vdecna dekuju 🙂

mikca
10. čer 2008

ladunka záleží na tokm jestli máš zaměstnavatele, pokud ano, tak pro tebe plynou stejné podmínky jako u prvního tzn, že 6 a8 týdnu před porodem nastoupíš na PPM (mateřskou) ukončíš pobírání rodičáku na první no apak budeš mít možnost volby délky rodičáku..teda pokud jsi stále zaměstnancem. 🙂

georgine
10. čer 2008

a kdyz nejsi zamestnanec tak ukoncís rodicák 1.dítete ke dni kdy se ti narodí druhe a budes brát to stejne tj. rodičkovský příspevek 7600 bez nároku na PPM - materskou , a ten rodicák budes brát po dobu 21mesicu bve výši 7600 a pak uz jen 3800 do 4 let veku druheho ditete..

skritek01
6. črc 2008

Doplnuji k Georgine odpovedi: Muzes si vybrat i variantu na 3 roky za 7600-, ale manzel musi nechat v praci potvrdit jeden formular, ktery ti daji na socialce. Popisuje to Irenan v odpovedi na otazku z 2.7.2007 - Nemám nárok na md,ale prý je možné aby šel otec dítěte pouze na měsíc a pak se převede.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
niki2
6. črc 2008

gedren, pokud chces pobirat materskou, tak se musis nabonzovat 😉

schnek
7. črc 2008

gedren, sama se bonzovat nemusíš, bude ti MD vyplácena ode dne porodu a budou ti to vyplácet ty samý, co ti platí RD, takže je jasný, že to 2x nepošlou 😉

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
mikca
13. črc 2008

gedren musíš se jít naprášit když nastoupíš na mateřskou tak musíš automaticky ukončit rodičák na první...gyndař ti dá papíry a ty odneseš do zaměstnání...kdyby někdo přišel na to že jsi pobírala současně i rodičák, tak by jsi to musela vrátit a přijít na to přijdou jelikož až budeš žádat po PPM znova o rodičák, tak to tam budeš muset uvádět od kdyy jsi brala z práce matěřskou...
PPM vyplácí zaměstnavatel ne socka

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
zany
14. črc 2008

Já jsem si volala minulý týden do práce a bylo mi řečeno, že zas přinesu jen papír od lékaře, kdy nastupuju na mateřskou a u druhého dítěte je to jen 6 týdnů před porodem. Není na výběr 6-8 týdnů...
Na úřad se budu asi muset jít nabonzovat sama... Jaksi jsem se na to zapomněla zeptat, ale přijde mi to tak trochu logické 😝

schnek
14. črc 2008

gedren, já se ptala právníka a odpověděl mi tohle, ale ty vlastně pořád pracuješ, tak to fakt nevím 😅 já se ptala jak to je s nástupem, když máš děti takhle brzo po sobě a jsi jen na RD a nepracuješ, reps. nechodíš do zaměstnání ale zaměstnaná vlastně jsi, pže pořád jsi zaměstnanec tam, odkud jsi nastupovala na první MD 😉

krista
16. črc 2008

Holky a máte nárok na MD když nastupujete na mateřskou třeba ve věku 1,5r. prvního dítěte? Já myslela že nárok na MD je jen když pracujete nejmíň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na MD a to bych teda rozhodně neměla 😕

Třeba ty zany nárok na MD máš teda?

krista
16. črc 2008

Pardon teď ještě koukám na odpověď od Shneka, takže teoreticky když stihnu otěhotnět v prvním rodičáku (do 3 let) tak nárok na MD mám, protože ten mám když pracuje dva roky před 270 dní a když se rodičovská bere jako práce 😅 no tak to by bylo takhle fajn 😉 Já nechci na tu 4 letou variantu s druhým dítětem 😉 Kdyžtak by žádal teda manžel 😉

mikca
16. črc 2008

krista je to tak..já měla druhé ve dvou a půl roce dcery a nároik jsem měla na vše jako u prvního..je důležité mít prostě práci nedávat vypovědi a spod. ..ale musíš do těch třech let porodit ne otěhotnět...když otěhotníš přes ty ty tři roky tak jediná možnostje nastoupit dnem nártupu do práce na nemocenskou...takže záleží i na doktorvijestli ti to napíše..jinak může zaměstnavatel dát vypověd když nenastoupíš....

krista
16. črc 2008

Aha Mikca tak moc díky za odpověď, otěhulkovatět už se "snažíme" (ne kvůli rodičáku 😀 ale prostě chceme 😀) tak snad se zadaří porodit do tří let 🙂

alcatko.j
18. črc 2008

Holky, jen tak teoreticky 😅
A hlavne na me polopaticky 😅 Jsem tukan 😅 Kdyz maminka otehotni do 3 let veku 1. ditete a i stihne porodit do 3 let veku 1. ditete(boze, pisu fakt jak vemeno 😀 ), tak jde na materskou z rodcivske dovolene 6 tydnu pred terminem porodu a zacne se ji vyplacet materska?Jako ta materska, ktera se mamince vyplacela u prvnoho ditka?Stejna castka?28 tydnu a pak si maminka znova zazada o rodicak???

skafandrik
18. črc 2008

alenico, fakt jen čistě teoreticky, jo? 😅 😀

alcatko.j
18. črc 2008

Skafino 😀 No jiste, me to zajima 😀

skafandrik
18. črc 2008

😅 😅 // 😝 😝 😅 😀

zany
18. črc 2008

Alči, já myslím, že to tak je, že bys měla pobírat stejnou částku jako u té první mateřské 😉 Teda doufám 😕
A délka je stejná, jen nemáš na výběr zda půjdeš 6-8 týdnů před porodem, ale jen 6 týdnů...

ambret
18. črc 2008

Skřítek, nějak nevím kde tu diskuzi mám hledat, kde ta dotyčná popisuje tu variantu na 3 roky + nějaké ty papíry od manžela, prosím jestli víš kde to je, mohla bych tě poprosit o link? Díky moc 😉

mikca
18. črc 2008

alcatko pochoipila jsi to správně jen se trochu lisší korunky ale ne o moc..ale je to tak když porodiíš před třetím rokem veku prvního dítěte a MÁŠ stákle zaměstnavatele, tak pro tebe plynou stejné podmínky jako u prvného..máš nárok i na dovolenou..kdyý nestihneš porodit do tří let ale budeš přes, tak nezbívá nic jiného než neschopenka aby tě zaměstnavatel nemohl vyhodit..

mikca
18. črc 2008

oprava -nezbývá 😝

schnek
18. črc 2008

alči, mateřskou ti vypočítají z pravděpodobného příjmu, jaký bys byla měla, kdybys pracovala 😉 a fakt se nastoupí zase 6 týdnů předem? podle právníka, co jsem se ho ptala, je to ode dne porodu 😕

mikca
18. črc 2008

sxhnek na mateřskou se nastupuje 6až 8 týdnu před porodem..v den prorodu se nastupuje na rodíčák u těch který ten nárok na PPM nemají...

ene
18. črc 2008

A kdyz staly zamestnavatel neni? Ciste teoreticky 😀 To bude nejake minimum, jako kdybych sla na MD z pracaku, co.

hankka
18. črc 2008

Tak je to pak ene tak, jak popisuje nahoře georgine: stávající rodičák ti jede do dne porodu druhého dítěte, pak se ti začne vyplácet rodičák na druhé dítě, varianta na čtyři roky. Nevím, zda se dá délka té varianty obejít, zjistím, taky mě to zajímá.

schnek
18. črc 2008

mikčo, možná jsem to bůlbě pochopila. dík 😉

půjde to asi obejít přes manžela, ne?

kyri
19. črc 2008

no, to by mě taky zajímalo - když si budu/budem žádat o rodičák na druhý dítě, může si ho hnedle od začátku vzít mp? (a pak to teda operativně změnit, abychom nemuseli mít tu 4letou variantu...?)

vojtisek2007
23. črc 2008

Ahoj všichni,
můžu přispět svojí trochou do "vašeho mlýna" protože přesně tohle jsem teď řešila,tak vím co a jak....
Takže, rodičák na první mimi zkončíte 6-8 týdnů před porodem mimi nového(druhého,třetího..- ne pouze 6týdnů - máte na výběr) a na gyndě dostanete papír s pravděpodobným termínem porodu - ten zanesete do práce (pokud stále máte), a nastupujete na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) - ta je dlouhá 28 týdnů, pak nastupujete opět na rodičovský příspěvek už s novým mimi, který si můžete vybrat na 2,3 nebo 4 roky. Výběr na ty 2 roky (pobírá se něco kolem 11tisíc) je ale omezen tím, že na PPM musíte mít vysoký denní vyměřovací základ (nevím přesně kolik - ale jestliže vám PPM vyjde taky kolem těch 11tis tak můžete vybírat i z 2leté varianty, jinak ne). Když máte PPM malou - těch 28 týdnů - a neměli by jste ani těch 7600 - tak ode dne porodu nového miminka vám to musí doplácet do těch 7600kč. Nová PPM pokud jste stále zaměstnaná se vám oproti první trochu zvýší - nevím proč, když mezi mimči nepracujete, nebyli schopni my to vysvětlit,ale je to tak. U druhého jsem měla PPM něco kolem 6.500Kč - takže ode dne porodu mi to dopláceli do 7600, a na třetí mimi mi vypočetli PPM 8.500 - ale proč je to víc mi nebyli schopný vysvětlit-prý se to tak někdy stává - a kdyby se stalo,že by vám vyšlo míň než u první - dají vám tu lepší variantu.
Když neporodíte do 3 let věku prvního dítěte - je opravdu nejlepší se domluvit na gyn a nastoupit na neschopenku,kterou vám ukončí dr. dnes nástupu na novou PPM 6-8týdnů před novým porodem, jinak by jste na PPM neměli nárok a pobírali by jste rovnou dnem porodu rodičák a bez možnosti výběru 2,3, .ale rovnou na 4roky.Takže de fakto přijdete o zaplacení těch 6-8týdnů před porodem.
A vybraná varianta 2,3,4leté měnit nejde, když se pro jednu z nich rozhodnete, už to změnit prostě nejde. Převést z manžela na manželku ano,ale ne změnit ze 3 třeba na 4 nebo naopak.
Tak doufám,že je to pochopitelné, klidně si o další dotazy piště na IP, vzhledem k tomu,že jsem mzdová účetní (teď sice na PPM 😉 ), tak o tom něco vím, a mám i kamarádky na OSSZ i ÚP,tak i ledacos zjistím a nenechám se odbýt, vlastně mě ani odbýt nemůžou 😎