Jak je to s mateřskou při návratu ze zahraničí?

imzadi
17. led 2011

Ahoj holky, vim, ze uz jste hodnekrat nekomu poradili, ted se ptam i za svou cerstve tehotnou kamaradku. Aktualne zije v nemecku, kde za ni spolecnost jejiho manzela plati zdravotni pojisteni. V Nemecku je od 1.1.2009 a bude tam az do 30..6.2011. Pred tim v cechach byla normalne zamestnana a platila socialni a zdravotni. Termin porodu ma v srpnu. A ted k otazce, kdyz se 1.7.2011 prihlasi u nas jako nezamestnana, bude dostavat nejakou materskou ci rodicovskou? Nevyplatilo by se ji ted na par mesicu si udelat zivnostensky list a platit si v cechach minimalni socialni a zdravotni, aby dostala vic? Uznaji ceske urady ty platby, co se za ni odvadeji v nemecku...? dik moc vsem, co poradi, pripadne poradi, kam se obratit 😉

mmmk
17. led 2011

@imzadi No to ma kamaradka s tim zdravotnim v Nemecku trochu popletene, ne? Neplati to za ni manzelova firma, ale je pojistena pod manzelem tzv. rodinnym pojistenim. Materskou dostane, pokud poslednich 24 mesicu aspon 12 mesicu pracovala a platila zdr. + soc. poj - takto mi to nedavno rikala urednice. Na rodicak musi mit v CR (ted nove) bud pediatra nebo platnou pracovni smlouvu. Jinak se ji "vysmeji," ze rodina ma "teziste zajmu" v Nemecku a nedostane nic. Kdyby zustala v Nemecku, ma narok jako nepracujici po dobu 12 mesicu na 300€ + 184€ prispevku na dite do ukonceni jeho vzdelavani.

imzadi
autor
17. led 2011

@mmmk moc diky, jde o to, ze se ted budou z nemecka vracet na stalo do cech, takze porod probehne v cr, atd...

nasekuratko
7. bře 2011

Ahoj holky, ja jsem v podobne situaci. Jsem zamestnana ve Svycarsku-uz od listopadu 2008. Platim si socialni i zdravotni. Termin porodu mam zatim 12.10. Vracet do CR se budu kolem pulky cervence. Jelikoz nemuzu rovnou nastoupit na materskou, musim cca na mesic na urad prace. Myslite, ze budu mit narok na triletou materskou? Da se to nejak udelat? Nebo diky tomu mesici na pracaku dostanu automaticky ctyrletou variantu? ☹

kukujda
5. čer 2014

Ahoj, ráda bych obnovila diskuzi. Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo dostal mateřskou po práci v zahraničí v ochranné lhůtě a případně jestli máte vysvětlení pro to, proč po práci v zahraničí nemám nárok na ochrannou lhůtu 180 dní. Díky moc

zickemartina
6. čer 2014

materskou vyplaci zeme kde byla zamestnana minimalne poslednich 6 mesicu az rok, nejsem si jista - pokud pracovala posledni rok v nemecku budou vyplacet nemci, po materske nasleduje rodicovsky prispevek (to je tech 200 000kc rozdelenych na 1,5 - 4 roku dle prani a predchoziho vydelku max 11500mesicne) pro ten musis splnovat kriteria - posledni rok v CR - Musis to prokazat - ucty, doktor atd. a dite do 4 let.
ja nastoupila materskou v UK 10 mesicu a odjela do CR,penize vybirala z anglikeho uctu tady v CR. syn se narodil v CR a rok jsme tu prokazatelne zili mel tu pediatra, ucet za telefon - u cekse pojistovny vyrizene S2 formulare na hrazenou peci z anglie zde v CR (takova zluta karta od vseobecne pojistovny). Po Materske jsem v UK ukoncila pracovni pomer a nastoupila rodicovskou dovolenou tady v CR.

zickemartina
6. čer 2014

@nasekuratko ve svycarsku si pracovala legalne? myslim ze to je nejdulezitesi zalezi jestli mas doklady o predchozich prijmech

zickemartina
6. čer 2014

@kukujda myslim ze si o materskou musis zazadat tam kde jsi pracovala, on je rozdil mezi materskou a rodicakem. Materskou vyplaci ten kde jsi pracovala. Rodicak vyplaci ten kde jsi zila a v cele eu je snad jen v CR

kukujda
6. čer 2014

@zickemartina No, ono je to takové docela veselé, protože paní na úřadě mi řekla, že pokud moje poslední zaměstnání bude v ČR, tak mi uznají a započtou i práci v zahraničí. Ale po práci v zahraničí nemám ochrannou lhůtu. To jsem pochopila tak, že kdybych nastoupila hned ze zahraničí do čr na mateřskou, bylo by to ok.Ono nemá moc logiku ,abych žila v čr a mateřskou a pojištění by mi platili v GB (což znamená mimo jiné, že bych tam byla zdravotně pojištěná).
O mateřskou tady bych moc nechtěla žádat, mimo jiné i proto, že se zaměstnavatelem máme hezký vztah a nerada bych je otravovala tím, aby mi platili mateřskou mimo sezonu, kdy nevydělávají...

zickemartina
7. čer 2014

materskou ti plati stat dane zeme, zamestnavatel ti ji jen proplaci, a pokud jim reknes ze se nevracis aby jsi byla fer, budou v pohode a nebudou s tebou pocitat. Ja sla na materskou v 8mesici tehu, asi v 6 jsem si zadala o S2 formular na planovany porod v Zahranici a udelala si Britskej EHIC - ( prijde mi zase nefer aby to platili Ceske pojistovny kdyz jsem pracovala v Zahranici) po prijezdu do CR jsem si zasla na Vseobecnou a zazadala o karticku na zprostredkovani uhrady ceskych lekaru - coz znamena ze cesky lekar posle ucet na vseobecnou na zaklade takove zlute pojistovaci karty a ty to poslou do UK k uhrade a pak to proplati ceskemu doktorovi (treba ale v nemocnici dali prednost britskemu EHICu,) takhle bylo vyresene Zdravotni pojisteni. Kdyz mi zkoncila materska a byla offi nezamestnana zasla jsem na socku s zadosti o rodicovsky prispevek. A tim ze jsme zili v CR - Pediatr, porod, ucty za telefon, od soudu jsem mela syna svereneho v peci tak nedelali vubec zadny problem a s vyplatnimi paskami z UK jsem byla automaticky kvalifikovana na ten nejvyssi Rodicak. Je to pro tebe to nejjednodusi a mozna by jsi potom jeste mela narok na bristkou podporu v nezamestnanosti vyplacenou zde v CR posilanou z UK po dobu 3 mesicu. to nevim - ja uz na ni nemela narok jelikoz jsem si mezitim udelala zivnostnak.

zickemartina
7. čer 2014

@kukujda strasne dlouho jsem to zjistovala a tohle je opravdu to financne nejvyhodnejsi reseni ktere jde. jak zustat s prckem co nejdele doma a. a mit co nejvice penez,. Kamaradka to ted taky bude delat uplne stejne klidne mi pisni do soukromych zprav. Ten rok matersky z uk (cca 560liber mesicne) pokud budes v CR ti da sanci se zaradit zpet do socialniho systemu v CR i kdyz budes materskou pobirat z UK. Zjisti si jestli tam jeste nedostanes pridavek na dite, nebo Tax credit, nebo child credit - ja mela moc vysokej prijem za ten rok nes jsem sla na materskou tak mi uz nic jineho nedali - a prispevek na bydleni a jine jsem zadat nemohla protoze jsem tam nebyla.

adamn
6. zář 2015

Ahoj potrebovala bych poradit,zacala jsem pracovat v nemecku a pak jsem sla na materskou na rok a potom jsem sla do prace a chtela bych se vratit do cech a jeste jit na materskou na rok protoze synovi budou v lednu 2016, dva roky.Poradime mi jestli budu mit na neco jeste narok?

shine2015
6. zář 2015

@adamn zkusenosti nemam ale myslim ze dolozis kolik jsi vycerpala v nemecku - je to v ramci eu, tu castku ti odectou z 220tis a rozpocitaji do 3let nebo 4let ditete.....pokud ti v nemecku zaplatili vic tak rp myslim uz nedostnes a jen nebudes muset platit zdravotni uvedes se jako osoba pecujicib o dite......ale nejlip asi kdyz tam zavolas....

karol23
25. lis 2015

Nevite holky nekdo jak to je kdyz pracuji v irsku, porodim tady a budu pobirat 6 mesicu irsk.materskou a pak se vratim do cr?budu mit narok na ceskou materskou po dobu 2,5roku?nebo je lepsi tady po 6mesicni matersky jeste odpracovat nejaky mesic, a pak se vratit a zazadat v cr o rodicovsky prispevek?