Jak je to s možností práce na MD a při pobírání RP?

holly1
9. črc 2008

Ahoj, moc se neorientuju v tom, zda se dá na MD a při pobírán rod.příspěvku pracovat. Jsou nějaká omezení?

j.a.n.i
16. zář 2010

@linalina Co jsem četla aktuální verzi návrhu, tak v téhle oblasti nebyla žádná změna, řešila se jen výše RP, ale další podmínky by měli být beze změn.

katcha.
20. zář 2010

Ahoj, nevíte, zda při pobírání mateřské (těch 28 týdnů) mohu vykonávat práci na HPP? Samozřejmě že myslím u jiného zaměstnavatele, než u kterého jsem na MDD. Díky

j.a.n.i
20. zář 2010

@katcha. Obecně pro jiného zaměstnavatele můžeš, ale on tě nesmí zaměstnat na klasický pracovní poměr během šestinedělí. Takže to jde až od 7. týdne po porodu. Na dohodu o pracovní činnosti to jde celou MD.

ivasad.
5. lis 2013

@j.a.n.i Dobrý den, jsem na RD s 19m synem, naskytla se mi možnost pracovat na zkrácený prac. úvazek u jiného zaměstnavatele, než u kterého jsem pracovala původně. Je pravda, že pokud mi mladší dítě bude hlídat manžel či babička, neplatí pro mě žádná omezení? (mohu vydělat libovolnou částku a pracovat i třeba na plný úvazek, a nepřijdu o RP? Díky

j.a.n.i
5. lis 2013

@ivasad. Přesně tak 🙂 jediné omezení platí pro školku, když bude hlídat babička nebo tatínek, tak můžeš cokoliv. A od 24 měsíců může bez omezení i do té školky.

ivasad.
5. lis 2013

@j.a.n.i díky 🙂

liss_durman
27. lis 2013

@j.a.n.i Prosím o radu... Jsem na RD, vychází mi do května 2014. Od října 2011 jsem zaměstnaná jako učitelka, takže za mě zaměstnavatel platí zdravotní i sociální pojištění. Teď jsem těhotná a zatím na neschopence u obvodní, chtěla bych pokračovat v neschopence celé těhu. Už jsem se tu setkala v jedné skupině s názorem, že nebudu mít nárok, aby mi sociálka vyplácela PN, když beru současně rodičák. Docela mě to děsí, jsem přeci zaměstnanec jako každý jiný a pojištěná jsem, tk nechápu, proč bych neměla dostávat zaplacenou neschopenku? Podle tohohle článku bych nárok mít měla: http://www.penize.cz/materska-dovolena/259441-n.... Ale radši se zeptám ještě tebe, protože víš všechno 🙂

j.a.n.i
27. lis 2013

@liss_durman A si tedy na RD nebo pracuješ?

liss_durman
27. lis 2013

@j.a.n.i Já ale jsem zaměstnaná! Od října 2011 normálně pracuji na smlouvu a účastním se soc. a zdrav. pojištění! A plat mi tím pádem uniká, když do práce normálně chodím...

liss_durman
27. lis 2013

@j.a.n.i Ale současně jsem samozřejmě i na RD. Teda snad se to tak bere, když pracuju a beru RP, tak jsem asi i na RD - oficiálně.

j.a.n.i
27. lis 2013

@liss_durman Aha, takže si pleteš pojmy 🙂 protože být zaměstnaná a na RD = trvá ti pracovní poměr a jsi doma, kdežto ty pracuješ a při tom pobíráš rodičák = nejsi na RD. Takže v tomhle případě nárok na nemocenské samozřejmě máš.

liss_durman
27. lis 2013

@j.a.n.i Jo ahaaa 😀 Tak to jsem netušila. Moc díky za odpověď. Zase jsem o něco chytřejší. Jinak ještě bych měla dotaz... U zaměstnavatele, kde mám hlavní prac. poměr, tak mám smlouvu na dobu určitou - po dobu MD a RD jiné zaměstnankyně. Když teď odejdu na PN a on by místo mě zaměstnal tu ženskou, co jsem za ní zaskakovala (a mám to i tak ve smlouvě), pak mě může legálně vyhodit, i když budu na PN a těhotná? Vztahuje se pak na mě ochranná lhůta?

yvetta
27. lis 2013

@j.a.n.i - ahoj Jani ako to je s pracou pocas PPM (materskej) u toho isteho zamestnavatela, ale zamestnal by ma na iny druh prace (ina zmluva a druh prace) z akeho budem poberat PPM? je to mozne? diki moc... 🙂

j.a.n.i
27. lis 2013

@liss_durman Teď přesně nevím, zda to chápu dobře. Máš jen jednu smlouvu, na tu teď pracuješ a ta je na dobu určitou - zástup za MD a RD? Pokud ano, tak tahle smlouva ti končí okamžikem, kdy ta dotyčná ukončí RD a nastoupí do práce, bez ohledu na to, zda si na PN nebo těhotná. Co se týká ochranné lhůty pro nárok na mateřskou, tak tu samozřejmě máš a pokud si teď v 7tt, tak už to na 99% vyjde.

j.a.n.i
27. lis 2013

@yvetta Ano je to možné, jiná smlouva, jiná náplň práce.

liss_durman
27. lis 2013

@j.a.n.i Naprosto správně to chápeš. To jsem si i myslela. Díky 🙂 No a ještě mám jedno zaměstnání, tam mám smlouvu na dobu určitou do 8/2014. Takže počítám, že mi ji nebudou chtít prodloužit a PPM mi budou vyplácet teda jen do té doby, kdy běží smlouva nebo celou PPM 28 týdnů?

j.a.n.i
27. lis 2013

@liss_durman Pokud máš obě smlouvy alespoň tech 270 dní, což předpokládám že jo, tak se ti sectou platy v obou a mateřská se spočítá z toho součtu. A budeš ji dostávat normálně 28 týdnů.

liss_durman
27. lis 2013

@j.a.n.i Smlouvu v druhém zaměstnání mám jen od srpna 2013. Takže pokud se do těch 270 dnů nepočítá nemocenská, tak budu mít nejspíš smůlu a bude se mi to počítat jen z příjmu v tom prvním zaměstnání. U mě je to asi celkově jedno, protože jde jen o částečný úvazek i po součtu obou zaměstnání a u toho druhého je to fakt miniúvazeček, tím pádem prostě jen pár korun...

j.a.n.i
27. lis 2013

@liss_durman Neschopenka se do nich počítá 🙂 Ještě mě napadla jedna věc, to zaměstnání, ze kterého si nastupovala na první mateřskou stále trvá nebo ne?

liss_durman
27. lis 2013

@j.a.n.i To je dobrá zpráva 🙂 Já jsem před prvním dítkem zaměstnaná nebyla, byla jsem studentka, takže jsem neměla nárok na PPM a od toho roku 2011 je to moje první řádné zaměstnání. A mockrát děkuji za všechny odpovědi. Poslala bych ti čokošku, kdyby to tady virtuálně šlo 😀

tanuki
4. bře 2014

Ahoj, nevite prosim jak je to s placenim zdravotniho pojisteni? Nastupuju na castecny uvazek, pobirat budu jeste rok a pul RD... Bude to za me platit i zamestnavatel (takze dvakrat) nebo staci ze to plati stat 😉 a budu mit o tech 1500vyssi plat v cistem...?

j.a.n.i
4. bře 2014

@tanuki Bude to platit zaměstnavatel a nikoliv 2x, na placení zdravotního státem máš nárok pouze v případě, že nemáš příjmy podléhající zdravotnímu...

ivca_doubek
22. dub 2014

@j.a.n.i Ahojky, ráda bych také požádala o radu 🙂
Jsem na RD, u svého zaměstnavatele mám stále smlouvu na dobu neurčitou. RD mi končí 31.8. . Měla bych teď možnost nastoupit od 1.5. do 31.8. na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele. Je to možné? Můj současný zaměstnavatel se mnou nekomunikuje, nebere mi telefon, ignoruje věškeré mé snahy o kontakt...
Děkuji 😉

j.a.n.i
23. dub 2014

@ivca_doubek Pokud se typem práce nejedná o střet zájmů, tak můžeš a původní zaměstnavatel to nemusí ani vědět.

ivca_doubek
23. dub 2014

@j.a.n.i Jedná se o jiný obor (jsem grafik a částečný úvazek by byl klasická kancelářina u společnosti dovážející pohonné hmoty). Moc děkuji!!! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

j.a.n.i
23. dub 2014

@ivca_doubek Tak to je naprosto OK 🙂

velkavera
6. kvě 2014

@liss_durman Můžu se zeptat jak to u Vás nakonec dopadlo? Zrovna tu na Koníkovi hledám zdá se totéž o čem píšete. Jste na rodičáku (2,3 nebo 4roky to je vedlejší) pracovala jste při něm na HPP? a poté jste šla z HPP na nemocenskou při čekání dalšího dítka. Nezrušili vám rodičák a opravdu chodila normálně nemocenská plus i rodičák?? Moc děkuji za odpověď klíďo můžete do IP.

j.a.n.i
6. kvě 2014

@velkavera Sice se ptáš někoho jiného, ale mohu ti potvrdit, že mi chodil jak rodičák, tak nemocenská, plus ještě plat z druhého zaměstnání, kde mi umožnili práci z domova.

liss_durman
6. kvě 2014

@velkavera Ano, jak řekla jani, je to možné a mně to tak stále vyplácí - tzn. rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte + nemocenská z obou zaměstnání.

velkavera
6. kvě 2014

@j.a.n.i
@liss_durman

paráda ženy ještě teda není jistá ani práce ani druhátko, ale radost mám jak kdyby to bylo aktuální 🙂