Jak je to s možností práce na MD a při pobírání RP?

holly1
9. črc 2008

Ahoj, moc se neorientuju v tom, zda se dá na MD a při pobírán rod.příspěvku pracovat. Jsou nějaká omezení?

poupe
9. črc 2008

ja vim ze kdyz mas rodicak,tak si muzes vydelat neomezene,ale na matersky to fakt nevim

ria80
10. črc 2008

Při mateřský myslím ne,ale pak při rod.příspěvku můžeš neomezeně,když budeš mít zajištěnou péčí o dítě.Můžeš dát dítě do školky nebo jeslí 5x měsíčně do 3 let,od 3 do 4 let každý den na 4 hodiny.Takže když ti bude hlídat třeba babička,tak můžeš normálně na plný uvazek do práce a ještě brát rod.příspěvek.

holly1
autor
10. črc 2008

a můžu do práce k bývalému zaměstnavateli nebo musím najít něco nového?

ria80
10. črc 2008

Myslím že můžeš i ke svému zaměstnavateli.Taky se tam chystám zpátky ,zatím na záskoky.

evuse
19. lis 2008

Nevíte někdo, jak je to v případě vedlejšího příjmu ne ze zaměstnání, ale z pronájmu bytu při mateřské a rodičovské? Lze to?

vojtisek2007
19. lis 2008

evuse - při rodičáku je to jedno -tam není omezen přivýdělek a při mateřské by to taky vadit nemělo -protože mateřská má nahrazovat příjem - takže když to nebude příjem z toho zaměstnání, ze kterého čerpáš mateřskou, tak by to vadit nemělo...

evuse
20. lis 2008

Diky

sylvar
7. pro 2008

ahoj holky, prosím, poradíte mi, od května mám nastoupit do práce, malé budou 2roky, RD mám na 3 roky, takže nechci přijít o rodičák a zároveň si vydělávat...kdo za mě bude platit socciální a zdravotní?zaměstnavatel?a musí se to někde nahlásit?nebo jako nastoupím na částečný úvazek a to se hlásit musí?jako na PÚ nebo někam?
na 10dnů v měsíci mám hlídání babičku, dalších 10dnu bude chůva...nastoupila bych na těch 10 dnů na 4hodiny, dalších 10dnů na 8hodin jako chodím teď-peníze dostávám na ruku
díky

mikca
7. pro 2008

sylvar pri rd si muzes privydelat kolik chces je to jen omezeno tim ze nesmis malou davat do skolky od dvou let na vice jak pet dni v mesici a od trech let na vic jak 4 hodky denne..ale to se te netyka kdyz mas hlidani..jinak hlasit by mel vsechno zamestnavatel a platit za tebe pojisteni taky, kdyz budes mit u nej prijmy....nikde proste nic nemusis hlasit...delam takle od kvetna a je to v klidu.. 🙂

sylvar
7. pro 2008

mikca, díky, já chodím do práce,ale nic za mě neplatí, dává mi peníze na ruku, tak to je fajn pro nás oba, klidně bych u toho zůstala, uvidíme, jak se dohodnem

misuge
11. pro 2008

Ty jo pátrám pátrám po celém netu a zapoměla jsem na koníka, že tady se dovím všechno 😀 😅
Mikco prosímtě....od ledna uvažuji o tom vrátit se do práce, ke stejnému zaměstnavateli od kterého jsem odešla na mateřskou.
Zůstane mi rodičák ? O malinkou se postarají babičky a některé dny můj muž 😉
Hlásí se to někde? 😅 😉

mikca
12. pro 2008

misu kuk IP 🙂 ..nic nemusis niíkde hlasit..

misuge
13. pro 2008

Děkuji 😵 😵

kasli
16. pro 2008

HOlky mám dotaz!!! Nevíte jak je to s daněmi pokud mám vedlejší příjem při RP? Nikde to na netu nemohu najít! Kamarádka mi říkala něco o tom, že pokud si za rok vydělám více jak 36tisíc, tak nemá manžel nárok na to, aby za mě dostal úlevu na dani jako za matku na RD. Nevíte co je na tom pravdy?

vojtisek2007
16. pro 2008

kasli - to je pravda - když tvůj příjem překročí danou hranici, tak si tě manžel bohužel odečíst nemůže... ☹

kasli
17. pro 2008

Vojtisku2007 a je ta hranice těch 36tisíc nebo je to jená částka? A nevíš zda je to hrubého nebo čistého?

vojtisek2007
17. pro 2008

nesmíš překročit příjem 38.040,- tak to bylo loni a myslím, že tohle se neměnilo - jak máš ten vedlejší příjem - na smlouvu nebo na dohodu, nebo na černo ??? a je to čistýho

kasli
18. pro 2008

Budu to mít na dohodu,cca 8,5 takže 38 za rok určitě překročím 😒 No, ale tenhle rok si mě alespoň ještě manža odečtě 😅 Každopádně díkas za info 😉

jankatr
18. pro 2008

Holky - nevím jestli to chápu správně - je to tak že kdybych se teď chtěla na poslední měsíc rodičovské dovolené vrátit do práce=
(i když jen papírově kvůli příjmům na mateřskou - mám tam u nich nějaký peníze za výpomoc které jsme nijak papírově neřešili tak by mi udělali nějakou pěknou výplatu a práce by se vykázala jen na papíře)
=tak nemusím kvůli tomu tu rodičovskou nijak rušit??? 😕 Můžu mít teda ten příjem od zaměstnavatele a zároveň i rodičák??? Syna mám na 4 hodinky denně ve školce - zbytek dne pomáhají babičky takže tuhle podmínku splňujem.

vojtisek2007
18. pro 2008

jnakatr - jasně, při rodičáku si můžeš vydělávat neomezeně, tak vzhůru do toho 😀

jankatr
19. pro 2008

to jo - ale mě jde hlavně o to jestli se můžu vrátit regulerně ke svému zaměstnavateli? To že si můžu přividělat jinde a na dohodu to vím. Ale tohle mi přijde zvláštní - když se vrátím do práce tak už přece nejsem na rodičovské dovolené ale znovu zaměstnaná. Nebo při rodičáku už to nevadí? Někde jsem se koukala že při PPM se právě může přividělat kolik chceš ale ne se vrátit ke svému zaměstnavateli - a to mě mate.

tohle je ono: Podle ust. § 7 odst. 1 zákona č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, v platném znění, peněžitá pomoc v mateřství nenáleží za období, za které náleží zaměstnankyni započitatelný příjem z činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění, ze které je tato dávka poskytována. Z uvedeného vyplývá, že po dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství nemůže zaměstnankyně vykonávat práci v zaměstnání, ze kterého je jí tato dávka poskytována. Poskytování peněžité pomoci v mateřství však nebrání příjem z jiného zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.

Takže opravdu to pak už při rodičáku neplatí? Mě jde o to jestli by mi pak z toho příjmu počítali tu další mateřskou. A taky jestli kdybych takhle byla zaměstnaná měsíc, tak jestli to budou brát jen z toho měsíce? viz. http://ihned.cz/c1-27103670 odst. 2 - ale nevím jestli by se rodičovská dovolená odečítala stejně jako nemocenská.

Nebo jestli je lepší do toho nemotat vůbec nic, skončit tuhle rodičovskou dovolenou, nastoupit na měsíc na PN a pak na tu další mateřskou - počítalo by se to pak z toho co jsem měla před mateřskou? Mám mezi touhle a tou druhou cca měsíc kdy budu na PN. Měla jsem mezi tím jen něco na dohodu o pracovní činnosti a teď mám na dva měsíce dohodu o provedení práce.

Je to asi trošku zmatené co? Ale nevím jak to líp napsat.

vojtisek2007
19. pro 2008

jankatr - při PPM (mateřská která trvá 28týdnů a začíná se pobírat 6-8týdnů před porodem) tak při té, si vydělávat nesmíš tam, kde jí čerpáš - tzn. když máš např. dva zaměstnavatele, a u jednoho jsi si žádala PPM, tak u toho po tu dobu 28týdnů pracovat nesmíš, protože PPM je dávka, která nahrazuje příjem ale u toho druhého, u kterého sis o PPM nežádala, tak tam můžeš pracovat nepřetržitě - po PPM následuje rodičovská dovolená, a žádáš si o rodičovský příspěvěk - ten není závislý na výši příjmů a dostáváš ho na určité roky - a můžeš si při rodičovské dovolené neozmezeně přivydělávat - pouze nesmíš dát dítě do školky (jeslí) jinak, než je stanoveno zákonem. A samozřejmě když se vrátíš do práce, tak už nejsi na rodičovské dovolené, ale rodičovský příspvěke s tím nemá co do činění.
když máš nějaký příjem na dohodu a v lednu bys měla taky nějaký příjem - tak se ti bude posuzovat do další mateřské - takže záleží na tom, v jaké výši ten příjem byl, aby ti to mateřskou zbytečně "nerohodilo" - možná by bylo lepší po skončení prvního rodičáku jít na neschopenku do doby než budeš nastupovat novou mateřskou...

jankatr
19. pro 2008

to je právě to co teď řeším jestli by bylo lepší to jenom proložit nemocenskou nebo tam udělat ten fiktivní plat.
Jak by to bylo - kdybych to měla napsané na měsíc tak to asi nestačí co? Mě právě v práci šéfka tvrdila že se na to na sociálce ptala a prý když nastoupím na měsíc tak že to budou počítat z toho jednoho měsíce - ale to mi přijde moc jednoduché na to aby to tak opravdu bylo... 😕

plzakova
19. led 2009

Ahojky holky neví někdo zvas o praci na md tak na 4 až 6 hodin v mostě?ma tři prcky 7,4 ,1.5roku tak je musim vyzvedavat ze školi a školky.děkuji za odpoved

imzadi
2. zář 2010

Ahoj holky, mam takovou praci, ktera se da castecne delat i pri materske...chtela jsem se zeptat, zda je vubec mozne, abych kdyz nastoupim na materskou se mnou muj stavajici zamestnavatel uzavrel dohodu o spolupraci a ja pro nej obcas neco udelala na fakturu...jde to? diky

j.a.n.i
2. zář 2010

@imzadi Pokud normálně pracuješ na pracovní smlouvu a bokem máš ŽL z jehož titulu nebudeš čerpat mateřskou, tak můžeš. Jinak během mateřské ne, během rodičovské bez omezení.

imzadi
2. zář 2010

@j.a.n.i dekuju...mozna bude lepsi, kdyz si to napise na sebe pritel...aspon nebudu muset ozivovat zivnostak🙂

linalina
16. zář 2010

ahojte, jestli jsem to teda pochopila správně, za stávajících podminek lze udělat toto: nastoupit na mateřskou, po mateřské zažádat o RP na 3 roky na SSP a zároveň zaměstnavatele jen o 2 roky rodičovské dovolené a po těch 2 letech nastoupit do původního zaměstnání a dávky mi půjdou pořád, pokud mi dítě nenastoupí do MŠ nebo do jeslí? dík

j.a.n.i
16. zář 2010

@linalina Jojo, přesně tak 🙂 dokonce by i mohlo nastoupit, ale smělo by tam chodit maximálně na 5 dní v měsíci.

linalina
16. zář 2010

@j.a.n.i dík moc. no uvidíme, co nám s tím udělají po novém roce... 😖