Jak je to s vycházkami v neschopence v roce 2012?

larra81
3. led 2012

ahoj holky, nevíte náhodou, jak je to s vycházkami tento rok? Co jsem slyšela, tak prý se mají vycházky i u těhotných zkrátit jen na 6hod denně, ale nikde jsem to neviděla, nevíte nebo jak to vůbec je? Předem díky moc

caricia1
3. led 2012

Ahoj,no já mam PN od lonska,vycházky mam 8-20h a moje dr nic o rušení nebo zkracování neříkala.Naopak se snažila mi je napsat co nejdýl když jsem ,,jen,, těhotná a ne nemocná že bych musela ležet v posteli. 😉
Jen jsem slyšela že chtějí od ledna 2012 zpřísnit kontroly,že prý budou chodit těsně okolo doby kdy končí vycházky,ale taky jsem slyšela,že po 20h večer už přijít nesmí,tak nevim.. 😉

verru
3. led 2012

Ahoj, na první kontrole v lednu nám všem (taky mám vycházky 8-20) vycházky lékař musí přepsat, jinak se dopouští protiprávního jednání. Máme nárok na vycházky max. 6 hodin denně, max. do 19 hod.
Žádné vyjímky bohuežel možné nejsou, snad jen pro onkologické pacienty po 3 měsících neschopnosti, což není náž případ.

romca13
3. led 2012

no já mám také vycházky 8-20... do poradny jdu teď v pátek, tak jsem zvědavá, zda mi to upraví,, pokud ale nic sám neřekne, tak ptát se ho určitě nebudu 🙂

ahyt
3. led 2012

Pokud chce lékař vypsat vycházky delší než 6 hod denně, musí požádat písemně o povolení posudkového lékaře- musí být pádný důvod,platnost je max. 3 měsíce, pak se musí žádat znovu.

megy
3. led 2012

Můj dr. zastává názor, že nechápe druhé gynekology, že píšou těhotným skoro celodenní vycházky, protože to potom je úplně zbytečné a dotyčná může chodit do práce. Mám od začátku nemocenské 6 hod. vycházek a bohatě mi to stačí. Šla jsem na ní ve třetím měsíci - prvně jsem hubla a zvracela v práci, pak jsem měla samé opary a nachlazení, takže dr. semnou nediskutoval.Teď pro změnu mám záda v kýblu, takže jsem kolikrát ráda, že ty čtyři hodiny odpoledne vůbec ujdu :-/ 🙂

jinak ano vycházky max. 6 hod, jinak se do průšvihu dostane nejen lékař, ale i těhulky.

hhranolka
3. led 2012

ano,.... jsou jen 6hodin,.... ten kdo mel doted neomezene, tak mu je lekar pri nejblizsi kontrole musi zmenit .....

Informace pro ošetřující lékaře – nejdůležitější změny od 1. 1. 2012

Od 1. 1. 2012 nabývá účinnosti zákon č. 470/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (dále jen „ZNP“). K nejdůležitějším změnám týkajícím se ošetřujících lékařů uvádíme:

1. Vycházky dočasně práceneschopného pojištěnce

Ošetřující lékař může vycházky povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený léčebný režim, v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin. Musí vymezit konkrétní časový úsek (nebo úseky) těchto vycházek.

Zcela výjimečně může ošetřující lékař práce neschopnému povolit, aby si zvolil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Ošetřující lékař smí „volný režim“ vycházek povolit pouze v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují práce neschopnému využít pevně stanovenou dobu. Práce neschopný musí o povolení ošetřujícího lékaře požádat a ošetřující lékař si musí vyžádat předchozí písemný souhlas orgánu nemocenského pojištění (OSSZ). K podání žádosti o tento souhlas lze využít tiskopis „Žádost o udělení souhlasu k povolení možnosti volit dobu vycházek podle aktuálního zdravotního stavu pojištěnce“. Takto lze vycházky povolit nejvýše na dobu tří měsíců, a to i opakovaně.

Nová pravidla týkající se stanovování doby vycházek se použijí i v případech, kdy dočasná pracovní neschopnost byla uznána do 31. 12. 2011 a přechází do roku 2012. Pokud u těchto dočasných pracovních neschopností byly stanoveny vycházky v rozporu s výše uvedenými pravidly, je třeba změnit rozsah a dobu vycházek při nejbližší příležitosti (kontrole) tak, aby vycházky odpovídaly současné právní úpravě.

mika2
3. led 2012

já mám 10 - 18 hodin a očekávám taky zkrácení, akorát že já zas až tak nikam nechodím, tak mně to tolik nevadí, ale stejně by o tom měl rozhodovat doktor a ne ministr, kterej ví houby

betka20
3. led 2012

nechapu to fakt! ja nejsem doma kvuli tomu ze bych byla nemocna, ale ze sem tehotna a nemuzu do prace kvuli tomu, ze je rizikova. Tak nevim proc bych nemohla mit vychazky neomezene. To kvuli tomu, ze clovek nesedi v kancelari ale dela rizikovou praci pak musi byt zavrenej doma? to je fakt zase kravina....

eicul82
3. led 2012

Holky a co ta vyjímka???? Myslíte, že by neprošla? Jak půjdu k dr, tak se ji na to zeptám.....myslím,že nemám co ztratit,ne? No a jako pádný důvod jsou nevolnosti, které nejsou ve stejnou denní dobu.......
"Žádost o udělení souhlasu k povolení možnosti volit dobu vycházek podle aktuálního zdravotního stavu pojištěnce"

adelina89
3. led 2012

Ahojky holky, čtu tady různé názory, ale teda já jsem na neschopence od včera, čili 2.1. a dal mi doktor vycházky od 8-20, a řekl mi, že jsou to zároveň vycházky neomezeně...Tím pádem jsem pochopila, že před 8 nikdo nechodí a po 20 taky ne...Tak nevím..A myslím si, že se to tedy upravovat nebude, jelikož jsem v 5. týdnu těhotenství, tak by mi je určitě rovnou napsal jen na 6 hodin....

verbalinka
4. led 2012

Teď jsem četla v novinách, že od Nového roku se mohou dávat vycházky jen max. 6 hodin denně mezi 7-19h. Dobu určí lékař. Výjimky jen u rakovin apod. Takže pokud vám lékař po novém roce dá neomezené, tak asi neví, že je změna. Jo a musí si každý označit pořádně zvonek a musí být funkční (nedá se na to už vymlouvat), výjimka jen v případě rekonstrukce domu. Jak je to u nemocenských vydaných minulý rok, nevím. Sama ji mám, ale už to nebudu řešit - končí mi na konci ledna.

chezzule
4. led 2012

Přijde mi to jako hloupost,dávat těhotným ženám omezené vycházky,nejsme přece nemocné....já dostala naštěstí vycházky od 10hod-19hod a to jen díky tomu,že to mám ještě napsané v roce 2011 teď už by to bylo jen 6 hodin,což je pěkně hloupé 😢

evelp
4. led 2012

jako 6 hodin denně?

miribee
4. led 2012

Ahoj, opravdu, bohužel tuto novinku pro letošní rok naše chytré hlavy ve vládě vymysleli. Já mám z loňska vycházky 8 - 12 a 14 - 18. To přerušení je snad to nejhorší, do města dojíždím, takže si dovedete představit to časové omezování. Nicméně jsem byla u doktora včera (3. 1.) a žádná změna vycházek nenastala - nejsem si jistá, jestli mi zůstali, nebo jsem na tom stejně, jako ti, co nastoupili nemocenskou tento týden. Ovšem jednu dobrou zprávu mám - úředníků je čím dál tím méně, papírů čím dál tím více a čas pořád stejný. Na kontroly se soustředí na notorické nemocné a podivné případy... 😀 Těhotenství se nafalšovat fakt nedá, tak bych se asi tak nebála.

kackaaaa
5. led 2012

Slyšela jsem, že "inspektoři", kteří kontrolují zda je nemocný doma, k těhulkám nechodí. Ale asi bych se tím 100% neřídila a měla bych strach. Kdyby sáhli na penízky, bylo by to nepříjemné...

misi.21
5. led 2012

Jak to tady čtu,tak se mi zdá,že asi nechtějí,aby se děti rodily nebo co. Vzali porodný,tříleté variantě rodičáku vzali peníze,na přídavky dosáhne málokdo a navíc začnou buzerovat už v těhotenství. Mazec. Já byla teda v 2011 na neschopence,ale byla jsem od začátku a ani jednou na mě nikdo nepřišel. A to jsem byla málokdy doma a i jsem mimo domov hodně spávala,takže já bych se nebála. Zeptala bych se maminek a těhulek v nejbližším okolí a podle toho bych se zařídila. Je malá pravděpodobnost,že by na 10 holek nepřišel a zrovna na vás jo. Ale náhoda je blbec,takže kdyby náhodou,tak druhý den rychle k dr a říct,že vám bylo hrozně špatně a šly jste na půl hodinky na čerství vzduch se projít. Každý normální gynekolog si myslím že by to podepsal...

zlatuzka
5. led 2012

Ahojky, tak to já mám vycházky jen od 11- 13 a od 15 - 17 takže jen 4 hodinky a když jsem se mýho gynekologa ptala, jestli by mi je nemohl trochu prodloužit, tak mi řekl, že v žádným případě, ať se podívám do Mladý Fronty Dnes že to bude v tomto roce ještě lepší. Nechtěla jsem hned neomezený, jen o trochu delší, tohle je vážně málo, protože jsem doma taky kvůli rizikový práci... ☹

kacca7
5. led 2012

ahojky, od začátku těhotenství mám vycházky na max 4hodiny denně... ze začátku mi to hodně vadilo, ale teď už mi to ani nepřijde, hlavně že nějaká vycházka je, někteří jsou na tom o dost hůře. Údajně k těhotným nechodí, ale člověk nikdy neví. Za ty dva měsíce co jsem doma, tak tady nikdo ještě nebyl. Bylo mi taky řečeno, že o víkendech nikdo nechodí a po 19hodině taky nesmí zvonit.

arinikac
5. led 2012

betka20 a ostatní: Zatím těhotná nejsem, ale pokud budu, tak jsem myslela, že mě zaměstnavatel musí přeřadit na jinou práci - pracuju na tři směny, ředidla, barvy, těžký balíky - těhotná to dělat nemůžu. Pokud mě nebude chtít přeřadit, jak mě teda donutí jít na neschopenku?? Asi jedině stylem - nepůjdeš, uděláme Ti peklo? Nebo to jde nějak "legálně"?

andrusek
6. led 2012

Ahojky holky, tak ja jsem taky na nemocenské kvůli práci která je riziková, ale zatím mi nedal vůbec vychazky a to mi začala dcerka chodit do školky a krom mě ji nema kdo do školky a ze školky vozit. Nevíte jak to řešít? V pondělí jdu k dr. tak se ho zeptám zda mi nějaké vycházky da. ale jak má těhotná s omezenýma vycházkami či dokonce bez vycházek nakoupit a postarat se o druhé dítě?

bertica.h
6. led 2012

androusek to je teda opravdu blbý..já sjem taky měla kvuly zamestnání rizikové-(agresivni klienti..atd) a měla jsem vycházky neomezene..zkus se ozvat a říct to-určite to nemuže zustat jak to je.držím palce

lili_h
6. led 2012

Tak mě napsal Dr na konci prosince vycházky 8-17, ale říkal, že mi dává neomezené (jsem 8tt, 10 dnů jsem ležela v nemocnici kvůli podezření na mimoděložní těhu, pak mi zjistili prasklou cystu a nakonec jsem začala ještě špinit). Neschopenku mi prodlužoval obvoďák, protože na gyndě ordinovali jen jeden den ve svátky. Ve středu jsem byla na kontrole na gyndě a Dr říkal, že musím doma minimálně do screeningu v 11-13 tt. Šéfová je z toho v práci na prášky, pěkně naštvaná, dokonce se mě ptala jestli Dr ví, že nemám manuální práci!! Sice bych radši pracovala za celo mzdu, ale zdraví mimíska je mi přednější, tak dám na doktora. Jinak ty nové doby vycházek mě nejvíc štvou z důvodu, že studuji dálkově školu, kterou si platím (na tento rok jsem už zaplatila 27 tisíc), tak te´d budu řešit co se zkouškama ☹ A vycházky budu radši dodržovat, protože má šéfová je bývalá personalistka a v minulosti s radostí udávala na sociálku aby chodili na kontroly ☹ V pondělí mám jí na prodloužení neschopenky, tak jsem zvědavá, zkusím si nějak rozvrhnout časy, aby mi to na ty zkoušky vycházelo, je to sice o víkendech, ale i tehdy prej kontroly chodí. Dr je naštěstí super a dá se s ním domluvit.

majinka1981
12. led 2012

Mě doktorka dnes vystavila neschpoenku s neomezenými vycházkami. Říkala, že v novém zákoně to nemají pro těhotné specifikované. 🙂

valonika
12. led 2012

Teda holky, já se nestačím divit. Jsem od půlky listopadu na nemocenské, vycházky jsem si mohla vybrat, ale jen na určitý počet hodin - mám je od 11 do 13 a od 16 do 19 a doktor mi slíbil, že mi to za několik týdnů (zhruba v této době, co jsem teď - 16. týden) upraví na neomezeně. Sestřička říkala, že dřív nikdo na těhotné nechodi, ale už chodí, tak ať si dám pozor, což si opravdu dávám, nechci riskovat, ale pokud nedostanu celodenní vycházky, tak se asi zblázním. Ta vláda mě se*e čím dál tím víc, a to v hodně směrech - pořád jen berou a nadržují nesprávným lidem... No zpět k problému. Už měsíc a půl jsem prakticky nebyla venku ani v době vycházek, je mi pořád zle a zvracím, maximálně vylezu na zahradu a nebo když mám lepší den, tak jedu k našim. Ale už mi z toho šibe, všechno mě bolí a až se mi udělá líp, potřebuju začít chodit cvičit, plavat, na předporodní kurzy, a jak tot má asi člověk stíhat, když má omezené vycházky? Kdy už ti idioti ve vládě udělají něco pro dobro věci a nás pracujících občanů, kteří se snažíme zachránit populaci???

andryskam
12. led 2012

Já byla na nemocenské od září do konce prosince (teď jsem na mateřské) a vycházky jsem teda nedodržovala vůbec a ani žádná kontrola nepřišla. Ono je to tak, že těhotným kontrola nechodí (i když chodit má) 😀 Žádné známé, co byla v těhotenství na nemocenské kontrola nikdy nepřišla 😉

slunicko04
18. led 2012

Ahoj ja jsem ve 12tt a kontrolu už jsem měla hned na začátku ledna. Dr. mi taky říkala, že k těhotným nechodí, ale už vím, že chodí. Naštěstí přišla kontrola dopoledne a já byla doma.

svancarka
19. led 2012

Jsem na nemocenské od srpna 2011, první kontrolu jsem měla 7.10. a neomezené vycházky nejsou od září, do konce roku byly povolené max. 8 hodin a od nového roku max. 6 hodin. Stejně se mi to to zdá taky nespravedlivé, pracuji na rizikovém a infekčním pracovišti a v práci jsem zůstat nemohla, tak proč by nemohla být nějaká vyjímka pro nerizikové těhotenství ☹

chykyta
20. led 2012

Ahoj holky jsem tu nova a vcera jsem byla u doktorky na kon. doted jsem měla vychazky od 8 do 19 a vcera mě vychazky zkratily pouze na šest hodin,že podle noveho nařizeni vic napsat nemuže ☹

mochenkaa
20. led 2012

Já marodím od začátku listopadu. Hned první den PNky jsem dostala 10-18 hod vycházky s tím, že se mi Dr omlouval, že mi hned na začátku nemůže napsat delší, ale hned jak to bude možné mi dá neomezené. Jenže. Ať žijou nové zákony, jsem včera byla na první KO v novém roce a měla jsem si vybrat kdy si chci těch 6 hodin využít. Naštěstí to jde v kuse, takže jsem si dala 13-19 hod. A od toho listopadu tu nebyla ani jedna kontrola. Vycházky dodržuju, každopádně bych byla ráda, kdyby nějaká kontrola přišla. Jednak ať jim můžu říct, že opravdu nevím, kdy mi bude blbě takže předem dané vycházky jsou k ničemu a jednak, abych měla pocit že to dodržuju z dobrého důvodu.
Ale stejně je to blbost...

saigha
20. led 2012

Mě gynekolog řekl,že můžu mít vycházky od ledna 2012 max.4 hodiny,takže mám vycházky jen od 14-18hodin ☹
Tak to mě teda lhal,když mohou být 6 hodin.