Jak jste oznámily své těhotenství zaměstnavateli?

alcatko.j
2. zář 2006

Nazdar maminky, těhulky 🙂 Jak jste oznámily své těhotenství zaměstnavateli?Mám na mysli, zda jste to prostě jen oznámily, nebo je na to například nějaká předtištěná forma(musí se oznámit písemně), nebo stačí ofotit těhotenský průkaz?
Já jsem chtěla své těhotenství tajit, alespoň první 3 měsíce, ale pracuju jako recepční na hotelu, kde je směnný provoz, tudíž nejen že dělám 12tky, ale také noční.To rozhodně dělat nechci.A navíc je mi každý den po ránu špatně a nějak se to nedá moc skrývat 😔 Doktorka mi nabízela od začatku neschopenku, ale to zase nechci, zas tak špatné to semnou není, ráda bych chodila mezi lidi.
Prosím poraďte 🙂 Děkuju 🙂

zdenicka
20. dub 2007

tak aj to mela v klidu.Mela jsem smlouvu na dobu neurcitou,pracovala jsem tam od mych 17let.Jsme maly kolektiv,a vedeli,ze se snazime a vedeli jaky mam problemy a ze jakmile to zjistim,ze jsem tehotna,tak budu doma.Proste s tim pocitali.No a jednoho dne rano jsem sla na gyndu,aby mi to potvrdil a bylo tam moc lidi,tak pisu vedouci,ze prijdu dyl a okolo 10te jsem prisla do prace i s neschopenkou a oni hned tak co bude mimi a ja ze jo a ybly z toho nadseny.i s tou neschopenkou pocitali.Takze ja v klidu.A nevim jak bych resila,to co mate vy,okolo tech smluv,dob urcitych apd.urcite to na dobre nalade neprida,kdyz se do toho mate smazilkovat.

priserkal
31. říj 2007

Holky, nevíte, jestli existuje nějaká lhůta, do kdy se má zaměstavateli nahlásit těhotenství? Ráda bych to věděla dopředu.

lanka
6. lis 2007

Pokud vím tak žádná lhůta neexistuje. Těhotenství se zaměstnavateli písemným potvzením doktora dokládá v případě že je třeba upravit pracovní podmínky těhotné (změna prac. doby apod.)
No a pak je slušnost nahlásit nějakou chvíli předem odchod na mateřskou, ale tou dobou to už většina kolegů stejně vidí, takže v tom případě bych nic neřešila.
Další věc jsou častější prohlídky u doktorů, takže ono to na povrch stejně po čase vyplyne samo.
A pokud dostaneš neschopenku na rizikové, většinou se zaměstnavatel stejně zeptá co s tebou je.

kacka.va
13. lis 2007

mně v práci řekli, že pak budou chtít akorát termín odchodu na mateřskou a jinak se nic hlásit nemusí, pokud nejsou nějaké problémy a člověk není např. na nemocenské

paolin
13. lis 2007

tak tak. ucetni potrebuji akorat potvrzeni o nastupu na MD. po narozeni mimca je treba do prace poslat rodny list ditete a pri prechazeni z MD na RD nekdy chteji zadost o poskytnuti rodicovske dovolene. na to je formular.

adulkababulka
24. črc 2008

ja jsem oznamila sve tehotenstvi manazerovi, pak jsem sla jeste na personalni, kde jsem to taky oznamila, chtela jsem to i pismene, aby jsem mela i doklad, ze jsem tehotenstvi oznamila - ale tam na me koukali jak na blbou, ze jim to nemusim oznamovat, ze jim mam pak prinest 'Zadost o penezitou pomoc v materstvi' hmmm, me se to ale nezda! nemam to alespon prece oznamit mailem - aby jsem mela dukaz ze jsem to oznamila? co myslite?

vojtisek2007
24. črc 2008

adulkababulka : ahojky, jsem účetní a těhotenství opravdu oznamovat nemusíš - přesně jak ti řekli - pouze před nástupem na PPM doneseš potvrzený papír od gynekologa, kde máš předpokládaný termín porodu. Toť vše. Po narození miminka pak v práci nahlásíš skutečný den porodu (někde můžou chtít i kopii rodného listu) kvůli převedení z PPM na RP po 28.týdnech.

adulkababulka
24. črc 2008

vojtisek - diky moc za radu. Ja jsem myslela na to, ze kdyby me chtel zamestnavatel propustit - coz nemuze, kdyz jsem tehotna, ale jak mu dokazu ze jsem tehotenstvi oznamila? co kdyz se bude ohanet s tim, ze o mem tehotenstvi nebyl informovan? nebo se pletu a neni to tak?

vojtisek2007
24. črc 2008

Je úplně jedno jestli byl nebo nebyl o tvém těhotenství informován, prostě tě propustit nemůže, a i kdyby tě propustil (ty bys třeba ještě nevěděla,že jsi těhu),tak se na tebe vztahuje ochranná lhůta a platí pro tebe pravidla,jako kdybys byla stále zaměstnaná... 😉

brumba
9. říj 2008

Ahoj holky,jsem zdravotní setra ve 2 směnném provozu, něco jako transfůzní stanice, bohužel celý den na nohách a to ještě s poťapanou vedoucí. Jsem v 7 tt a je mi docela zle, takže to asi dlouho neutajím , mám starch, že až se to vedoucí lékařka dozví, že se mi snížila produktivita práce, tak mi to dá pěkně sežrat.Já z ní mám vždycky nervy na pochodu, ale momentálně chci být v pohodě a ne se stresovat z toho, že něco nestíhám. Jsem zvědavá jak to bude..Sem měla jazyk na vestě 😵 ještě před těhotenstvím, tak teď opravdu nevím ☹

vojtisek2007
9. říj 2008

brumba - a proč ti tvůj gyn nenapíše neschopenku ??? U nás zdravotní sestřičky jdou na neschopnost hned, jak zjistí, že jsou těhu 😉

mikca
9. říj 2008

brumba jsem taky zdravucha a když jsem zjistila že jsem těhu tak jsem to řekla radši hned, aby mě nenechali that se s pacientama apod. takže být tebou tak jí to řeknu taky a jestli je ti zle jak píšeš tak bych si nechala napsat riziko od gyndaře....a jestli navíc stresuješ s vedoucí tak bych do toho šla tuplem...ikdyž kdo by měl pochopit víc nevolnnosti v těhu než mudra a navíc ženská ...takže jestli tam nejsi v klídku tak bych tam nebyla a šla na neschpoenku 🙂

brumba
10. říj 2008

Díky za odpovědi, na gyndě se mě neptali, kde dělám, takže sem si myslela, že mám počkat až na tu první poradnu, kde dostanu kartičku. No uvidím, holky to v práci ví, tak mě šetří a jak to nebudu zvládat, tak to nějak udělám, ale s břichem tam určitě mezi našemi dárci nechci ošmelkovat 😀 Právě nevím jak to je, protože v nemocnici nedělám, ale dělám zase s krví a plazmou..A pokud mě lupne na recepci, tak tam se nestíhám ani vyčůrat 🙂 Jinak díky ještě jednou, a ať je všem dobře!!!Ať máme veselý a zdravý děti 😵

martii07
11. říj 2008

holky jak je to když pracuji na osmičky a třísměnný provoz.Taky nesmím chodit na noční?

vojtisek2007
11. říj 2008

MARTII07:

Jaké práce nesmí konat TKZM (těhotná, kojící, zaměstnankyně-matka do 9.měsíce po porodu)
TKZM nesmí být zaměstnávána pracemi, které ohrožují její mateřství (seznam viz vyhláška č. 288/2003 Sb.),
nebo ty, pro které není podle lékařského posudku zdravotně způsobilá.
Tyto práce nesmí vykonávat, i kdyby s tím sama souhlasila.

Těhotné zaměstnankyně:
smějí být vysílány na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem;
mohou být přeloženy jen na vlastní žádost;
mají právo žádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Forma žádosti není zákonem stanovena, ale doporučuje se písemná žádost
Nesmějí být zaměstnány prací přesčas.
Jestliže zaměstnankyně neoznámí zaměstnavateli své těhotenství z důvodu dosažení vyššího výdělku prací přesčas, a zaměstnavatel nařídí nebo se dohodne na práci přesčas, neporušuje uvedené ustanovení o zákazu práce přesčas.

- TOHLE JE NAPSÁNO V ZÁKONĚ....
tak si myslím, že když nebudeš chtít chodit na tři směny, tak ti musí vyhovět...

moloko
11. lis 2008

Ahoj holky!

Chtěla bych obnovit toto téma, zajímalo by mě jak a hlavně kdy jste v práci oznámily, že jste těhotné. Jsem 9+3 tt, chtěla jsem sice počkat a oznámit to až po 3. měsíci (po vánocích), ale mám pevnou prac.dobu od 8 do 16h a už teď jsem si musela něco vymýšlet, když jsem potřebovala na kontroly. Příští týden mě čeká screening a hned další týden utz a fakt nevím, co si pořád vymýšlet, takže zvažuji, jestli to neříct trošku dříve. Díky moc za reakce.

kacka.va
12. lis 2008

a co vymýšlet? 🙂. normálně řekni že jdeš na kontrolu k doktorovi a neříkej ke kterému 🙂

singid
16. lis 2008

já mám taky trochu problém, těhu sice nejsem, ale začínáme dojíždět s manžou do Prahy do CAR a taky mám dilema jak s tím naložit, protože nevím jestli mám zatloukat zatloukat a nezdůvodňovat své absence (beru si dovolenou, protože je to vždy na celý den, dojíždíme 150 km) a nebo být odvážná a narovinu vybalit, že budu teď častěji chybět a za pár měsíců už možná nepřijdu vůbec... 😒 v práci jsou milí, nikdo se mě zatím na otázku mateřství neptal (jsem už 2 roky vdaná) takže jsem se zatím svěřila pouze jedné kolegyni, která taky chce už miminko....
možná jsem jen bláhová, a myslím si že jsem nenahraditelná, ale problém je spíš v tom, že jsem v kanceláři na svou práci sama a je potřeba aby člověk do toho systému trochu nahlédl aby se zorientoval.... takže mi přijde trochu nefér jednoho krásného dne přijít s neschopenkou a od zítra se starejte jak můžete.... co byste udělaly vy?? říct nebo neříct.....? i s pomocí CAR to může být dlouhá cesta a dotazy zda se to povedlo či ne.... nevím jak zvládnu ☹

kmonca
20. lis 2008

Ahoj Singid,
ja jsem resila ten stejny problem, protoze jdeme na IVF a uz jsem byla rozhodnuta to v praci rict, ale nakonec jsem si to rozmyslela. Ale jen proto, ze CAR mam primo na ceste do prace, jezdim kazdy den okolo a navic mam klouzavou pracovni dobu. Takze do ted jsem k doktorovi chodila vzdy pozdeji odpoledne a na odbery podobne veci hned na 7 rano, takze jsem to v pohode vsechno stihala, aniz bych musela rict, ze jdu k doktorovi. Ted jsme s doktorem domluveni, ze budu do prace normalne behem hormonalni stimulace chodit a na den odberu vajicek si vezmu jeden den dovolenou.
Pokud bych ale byla na tvem miste a dojizdela 150 km do CAR, tak to zvazila a pokud mate v praci dobre vztahy, tak bych to asi rekla. To si ale musis zvazit sama, jakou mas praci, jak to ovlini tvoji pozici v praci, pokud reknes, ze chces otehotnet....
S tim, ze nutne odejdes ze dne na den, si starost zatim nedelej, me doktor rekl, ze pokud se to povede, tak to muze byt uplne normalni tehotenstvi a muzu normalne chodit do prace (a to uz mam za sebou 1 potrat) Ale asi je to pripad od pripadu.

susik77
25. únor 2009

Ahoj holky, nevite kdy bych mela nejpozdeji oznamit zamestnavateli ze jsem tehotna, kdyz nastupuji na MD z rodicovske dovolene? A MD mi primo navazuje. Mam ted rizik. tehu, tak mi pripada jeste brzy oznamovat to ted ve 14.tt, myslela jsem, ze by stacilo po 20.tt, kdy budu uz mit nej. vysledky genetiky a tak. Co myslite?

vojtisek2007
25. únor 2009

susik - já další těhu vůbec nehlásila, až když jsem nesla papír s novou žádostí o novou mateřskou 😉

susik77
26. únor 2009

vojtisku: taky me to napadlo to tak udelat, ale jedna kolegyne co je na rodicovske-nastoupili jsme skoro soucasne mi rikala, at to oznamim co nejdriv-ze se mnou urcite pocitaji ze se ted vratim...ja jsem dost skepticka-myslim ze az tak jim chybet nebudu-my jsme velka firma a mame dost velkou fluktuaci. A mam normalni pozici-radnou menezerskou...

susik77
26. únor 2009

chtela jsem napsat zadnou 😎

rennik
17. bře 2009

ahoj jetynko chci se zeptat ohledně těch směn, jsem taky zdravotní sestra a taky děláme dvanáctkama, vypadá to že jsem těhotná, chci se zeptat jak by mi měli změnit šichty jen na ranní? a 8čky nebo 12ctky?ať vím co mě čeká pokud to vyjde.

kubaka
17. bře 2009

susik - to záleží jak jste si tam blízcí, jestli to nutně potřebují vědět - myslím že právně není povinnost oznamovat zaměstnavateli těhotenství. Záleží na lidských vztazích..

Já pracovala u takové soukromé magorky, že si nic lepšího nezasloužili, než jim to neříct. Otřesně diskriminovali matky s dětmi - vůbec je nepřijímaly a děti byly hlavní překážka. Mě bylo pěkně zle, snažila jsem se tam vydržet do 9 týdne, pak jsem si vzala poslední 14 dní dovolené a pak jsem šla na rizikové. Jen jsem jim to zavolala 😀 , že už nepřijdu. Předtím mi totiž dali smlouvu na dobru určitou - z vypočítavosti (...) Tak jsem neměla nejmenší výčitky. Byla jsem naopak šťastná, že jsem tak rychle vypadla z toho blázince.

takže fakt to záleží na kolektivu a vztazích. Jestli jste neosobní velká firma, nahlas to klidně až ke konci těhu, nebo po té půlce ve 20.tt

kijonkova.k
18. bře 2009

rennik,tak jsem sestra a šla jsem hned na nemocenskou.Nevím teda,kde děláš,ale já jsem byla na interně na lůžkovém,každou chvíli bedomovci s podezřením na TBC(u některých i potvrzené) atd.Ale jinak se nesmí dělat noční,to vím.Řeknou Ti to v práci,ale být Tebou,tak jdu marodit 🙂 Než něco riskovat 🙂

rennik
1. dub 2009

kijonkova já pracuju na dětském operačním ,jsou tu zdravé děti, jinak by nemohly jít k operaci, takže infekce nehrozí akorát že se tahám s postelema, 29.4. mi doktor vystaví průkazku tak snad se s ním domluvím že by mě dal na nemocenskou, zatím je mi dobře ale kdoví jak bude.

lucah
12. kvě 2009

Ahojky mám dotaz jsem půl roku doma s kolenem a po operaci . Budu ještě asi 2 měsíce.Chcem ale mimčo mám nárok na celou mateřskou? Je stím nějaký problém? poradí mi někdo?Luca

vojtisek2007
12. kvě 2009

lucah - to záleží na tom, jestli máš zaměstnavatele - jestli ano, tak nárok na mateřskou mít samozřejmě budeš

lucah
12. kvě 2009

ano mám jen mi známá říkala že v případě jiného marodění nebudu mít nárok na mateřskou. Tak si nevím rady jestli to mimčo vůbec máme chtít