Jak oznámit těhotenství v malém pracovním kolektivu?

verumik
21. pro 2013

Ahoj, 2.1.2014 mám screening (budu ve 14. týdnu) a jsem rozhodnutá, že jestli bude vše v pořádku, oznámím těhotenství šéfovi. Chci sice chodit do práce co nejdéle to bude možné, ale myslím si, že má šéf stejně tušení.
V kanceláři nás je ale běžně asi 12, a přemýšlím, jestli by nebylo lepší to po šéfovi říct i ostatním, je jasné, že se to v takhle malém kolektivu rozšíří hned, tak bych to možná radši řekla sama. Napadlo mě něco dobrého upéct, kolegy sezvat a oznámit jim to. Myslíte, že se to hodí? Jsme poměrně dobrý a mladý kolektiv, ale tak jako tak přemýšlím, jestli je to vlastně vhodné takhle všem oznámit na firemní půdě.
Díky za názory

ninive211
21. pro 2013

@verumik Hele, tak ze zkušenosti, pokud nejsi v ryze mužském kolektivu (mužští jsou v tomto slepí a někdy nepoznají těhotnou, ani když před nimi vystrkuje 7 měsíční pupek - viz náš kolega 😀), tak ženské určitě už mohou něco tušit. Aspoň u nás po tom 14.tt to už žádná neutajila-to jsme jich měli za poslední 3 roky docela dost (a taky jsme malá firmička). I když to na člověku třeba není úplně vidět, tak někdy se nepatrně změní chování (ženská je třeba nervózní, když jí není úplně dobře, tak je míň upovídaná, uzavřená víc do sebe, odskakuje častěji na záchod, má jinou stravu - jí častěji nebo naopak vůbec...atd.)...já bych se toho vůbec nebála. Podle mě určitě není třeba dělat nějaký velký "comimg out" před nastoupenou kanceláří, ono stačí třeba jen nějaká nenápadná zmínka mezi řečí s kolegyní a té to dojde...nedělala bych z toho drama - a péct na "oznámení" mi přijde teda přehnané a zbytečné 🙂 U nás se něco nosí ,buď když má někdo narozeniny a nebo - a to jen jen někdy - když odchází na MD(větší část holek na MD totiž u nás pracuje i při MD na home office, takže v podstatě z firmy neodchází.

verumik
autor
21. pro 2013

U nás ještě nikdo na MD neodcházel, fungujeme jen dva roky, tak právě vůbec nevím 🙂 No s tim pečením by to nebylo u nás nic výjimečnýho, jsme ve firmě dost žravý 🙂 a často něco donesu i jen tak, když dělám doma štrůdl, vemu kolikrát i do práce, takže by to nebylo až tak nic zvlášního. Jen teda nevím, jestli to spíš pustit tak nějak do "oběhu", že se to všichni dozví postupně, nebo to prostě všem fakt oznámit najednou. No asi to řeknu šéfovi a ostatní nechám si to domyslet 🙂

mysicka_lb
21. pro 2013

@ninive211 My jsme právě byli ryze mužský kolektiv a můžu potvrdit, že si to NIKDO nedomyslel. Oznámila jsem to až v pátém měsíci s megapupkem (v době, když jsem myslela, že to dávno všichni ví), ale mohla (a měla) jsem to tajit ještě dál.

@verumik Já bych to snad ani neříkala.... Určitě se na mém názoru podepisuje to, že jsme (byli) hodně špatný kolektiv a šéf je zlý člověk..... Ale v každém případě to je šťastná událost jen pro Tebe a pro Tvé blízké, co Tě mají doopravdy rádi. Myslím si, že šéf ani 90 procent kolektivu do této kategorie nepatří. Tobě v hlavě šrotuje, jestli tu radostnou novinu oznámit se štrůdlem nebo bez.... Ale věř mi, že jim v tu chvíli v hlavě bude šrotovat akorát to, kdy odejdeš na mateřskou, jestli náhodou neomarodíš, jestli dál zvládneš svoji práci.... a v horším případě, jak se Tě co nejefektivněji zbavit☹(. Vím, že je to tvrdé, ale oznámit se to dá kdykoli, zatímco jakmile je to jednou vyřčeno, zpátky to už nevezmeš. Já jsem za těhotenství jako "vánoční dárek" dostala mnohem nižší plat než obvykle, jsem na neschopence, šéf se mnou vůbec nekomunikuje a denně se klepu, kdy přijde výpověď nebo nějaký další podraz. Nějaké gratulace, úlevy, obskakování apod. se rozhodně nekonaly, právě naopak. Asi je to u nás extrém, ale i tak zvaž, jestli je pro Tebe a pro malinkého nějak přínosné, když to oznámíš. Pokud ne, nedělala bych to.... Být fér k šéfovi a chlubit se ostatním na potkání je děsně fajn, ale žijeme v době, kdy se to bohužel moc nevyplácí.

lenicka07
21. pro 2013

@verumik Ahoj, u nás v práci byl taky malý kolektiv (10 lidí), vztahy se všemi jsem měla myslím dobré, byla jsem tam poslední kdo nastoupil (necelá dva roky před MD). Oznámila jsem to, až když jsem měla po velkém UTZ v 21. týdnu, utajit to šlo v pohodě, věděla to jen kolegyně z kanceláře (byla moje důvěrnice) 🙂 Oznámila jsem to šéfovi a pak ještě jedné paní z kolektivu s tím, že to není už tajné 🙂 rozneslo to se rychlostí blesku. Jedna kolegyně byla tenkrát na delším pobytu v zahraničí a když se vrátila sama se mě přišla zeptat, prý jestli jsem těhotná nebo jsem jen ztloustla 😀 Sama má asi 150 kg tak se možná chtěla radovat, že někdo přibírá taky 😀 Pohoštění jsem dělala až když jsem odcházela na MD, asi tak v rozsahu, jako když jsem slavila narozeniny. Za svoji "kariéru" jsem zažila několik odchodů kolegyň na mateřskou, a ani jedna teda neoznamovala těhu s pohoštěním a při odchodu na MD sem tam něco donesly, ale né všechny.

berenika39
21. pro 2013

@verumik nevím, jestli tě nezklamu, ale tohle je taková soukromá věc, že je ženská těhu🙂))). ono to ani nemusí být tak, jak si představuješ - že by všichni jásali a byli z toho paf, někdo bude závidět, někomu to přnese další starosti s chodem firmy, někdo bude rád....já bych byla ráda, že jsem ráda a nějaké trachtace na svou počest bych neorganizovala. užij si to , at to vjyde a miminko je zdravé,ale firma - za mě stačí říct, jak se věci mají.

rozzaarka
21. pro 2013

@verumik Ahoj, nic bych nepekla. Mozna bych to rekla tem, se kterymi jsem si blizsi, ale to je tak vsechno... Stejne tehotenstvi v teto fazi zajima tak mozna tebe, babicky a nejblizsi pratele🙂 kolegove to vezmou jako fakt a vic to resit nebudou 🙂

mafeska
22. pro 2013

@verumik proč to ve velkém oznamovat kolektivu? Přijde mi to zbytečný a péct jim to vůbec. Důležitý je aby to věděl nejdřív šéf.
Já to oznámila šéfovi, řekla to kolegyni a už se to rozneslo. Když jsem byla v práci poslední den přinesla jsem pár chlebíčků na rozloučenou a pápá .-)

mafeska
22. pro 2013

@mysicka_lb přesně tak, já mám kolegy takové že díky svojí důvěřivosti jsem na to kolikrát dojela že jsem vůbec někomu něco řekla. Prostě to jsou kolegové, ne rodina a blízký přátelé, prohodim s nimi pár slov a hotovo, ruku do ohně bych za nikoho nestrčila.
\krátce po roznesené zprávy po hotelu si kolega začal brousit zuby na moje místo a furt se mě ptal kdy už skončim aby věděl jak si to zařídit (přestupoval by na jinou směnu) a že bych neměla dělat noční a bla bla bla. Moje místo dostal ale až po mém odchodu a na dočasnou dobu

verumik
autor
22. pro 2013

Ahoj holky, díky za názory, máte asi pravdu, oni i reakce některých kamarádek jsou jiný, než by člověk čekal. Mě nešlo o to, že bych čekala nějaké ovace na mou počest, to určitě ne, spíš tím, že nás je tak málo, tak je jasné, že se to během jednoho dne roznese a budou se mě chodit všichni jednotlivě ptát, komu bude blbý se zeptat, tak bude blbě čumět 🙂 a tak, tak jsem myslela, že bych to řekla všem na rovinu. Ale asi bude fakt lepší to říct jen šéfovi.

mafeska
22. pro 2013

@verumik mně přijde snad i ten menší kolektiv horší, právě proto že je nás tu málo tak se furt něco řeší, i zdi tu mají uši, prostě drbárna. Jednou jsem si rýpla do kuchaře a druhý den mi to hned volal přítel, že prej se baví celý hotel 😀

blka
22. pro 2013

@verumik My jsme ve firmě také malý kolektiv a navíc bych řekla máme mezi sebou pěkné vztahy. Nejsme odosobnění, normálně si všichni tykáme, povídáme a tak. Takže těhotenství se u nás oznamují a každý pak slovně pogratuluje. Já, když jsem oznamovala těhotenství, tak byla šéfka zrovna na mateřské, takže jsem jí to zavolala telefonem a kolegům jsem to pak říkala na poradě. Nedávno oznamovala kolegyňka taky těhotenství a ta to oznámila tak, že vzala fotečku z UTZ a říkala nám to. Záleží jen na tobě a jaké máte vztahy 😉

marcicek84
22. pro 2013

@verumik - jak bych to řekla, těhotná jsem sice nebyla, ale pozoruju to u kolegyně, po tom, co to oznámila, tak ji začali posílat na služebky a přihodili práci, aby ještě co nejvíc stihla...kolegyně v kanclu byla fest nemocná, ale ne, na nemocenskou nešla, klidně by nakazila těhotnou...a to si myslím, že máme dobré vztahy...já jsem byla jednou na dlouhodobé nemocenské,předtím, než jsem odešla, jsem to oznámila 3 měsíce předem (plánovaná operace), konalo se totéž, měla jsem práce víc než normálně, vedení se vzbudilo 2 dny předem, abych udělala co nejvíc než odejdu, neměla jsem svou práci komu předat, no byli mě párkrát navštívit i na nemocenské, abych poradila, zaplatili to to jo, ale pokud jde o princip tak nikdy se nekonalo to, že by dali pokoj...prostě nedali,takže bych to řekla šéfovi po 3. měsíci, někdy ve čtvrtém, kolegům pak později, až to bude vidět...jinak u nás to chodí tak, že se dával dárek před odchodem, takže byla příležitost pohostit pak štrůdlem...

zjano
22. pro 2013

ja jsem to v praci oznamila hned na začátku mistrové a celkem rychle se to rozneslo po cele firmě. Naštěstí to není moc velká firma a jsme tam teměř jen samé ženské. Vzali to vpohodě a naopak mi pomáhali a hlidali abych nic těžkého netahala. Takže ja jsem byla jen rada. Bohužel jsem vydržela v praci jen do třetího měsíce pak kvůli zádům na neschopence.