Jak oznámit zaměstn. nástup na RD+žádost o čerpání dov.?

d19
16. zář 2008

Ahoj, jsem teď na MD. Musím zaměstnavateli oznámit, že po skončení MD nastupuju na RD do tří let věku dítěte. Taky si chci požádat o čerpání dovolené (s nástupem na RD), ale nevím, na kolik dnů mám nárok. Zaměstnavatel se jaksi neobtěžuje mi to sdělit, ačkoliv jsem účetní psala, tak nic. Můžete mi poradit, jak mám oznámení o nástupu na RD a žádost o dovolenou formulovat? Potřebuju to mít dobře napsané, protože se obávám, že mi zaměstnavatel dovolenou nebude chtít dát ☹ a tak abych to mohla případně řešit dál. díky

kdaniela
6. led 2011

@j.a.n.i myslela jsem pro zaměstnavatele,ale máš recht,už jsem o tom taky přemýšlela,za prvé se může stát,že se rozmyslíme a budeme chtít další a za druhé proč nechávat propadnout skoro 58 tisíc,tam pak není žádnej problém prostě zaměstnavateli říct o 4 rok a dopadne to stejně buď nepl.volno nebo ukončení prac.poměru,takže tam rozdíl není v ničem a pokud vím,tak pak u rodičáku lze zažádat ještě o prodloužení o ten rok ač neplacenej,ale bude za mě a malýho odváděno zdravotní pojištění...je to tak nějak?jinak moc moc děkuju,jsi zlatá 😵

kdaniela
7. led 2011

@j.a.n.i někde teda píšou 46 tisíc rozdíl mezi 3 a 4letou,musim to spočítat kolik to je,brala jsem to číslo jen z článku,každopádně by byla škoda o ty penízky přijít 🙂

kdaniela
7. led 2011

tak 57 tisíc rozdíl,to už je celkem pecka,ještě jednou dík,jsem díky Tobě přemýšlela o původní myšlence a je to 😉

kdaniela
7. led 2011

@j.a.n.i tak 57 tisíc rozdíl,to už je celkem pecka,ještě jednou dík,jsem díky Tobě přemýšlela o původní myšlence a je to
😉

nneka
13. čer 2011

Ahojte holky, prosím o radu 🙂 V červenci mi bude končit mateřská, jaký je spravný postup při přejití na rodičovskou? Nejdřív zajít na sociálku, nahlásit změnu a zvolit si délku rodičovské nebo nejdřív napsat zaměstnavateli plus požádat o proplacení dovolené...? A jak tyto žádosti formulujete, stačí to poslat mejlem a jak moc dopředu? Děkujiiii 😉

mmlenka
22. dub 2012

Ahoj, zkusim obnovit toto tema, abych zbytecne nezakladala nove. Zajimalo by mne, jak to je s nevycerpanou dovolenou jeste z minuleho roku. Zbylo mi 6 dni, ale nechce se mi jich vyuzit. S tou letosni nevycerpanou dovolenou mi to je jasne, tu vycerpam hned po MD, ale u techto 6 dni mi v praci rekli, ze je musim vycerpat, jinak mi propadnou. Je to skutecne tak? Nejde se napr. vymluvit na to, ze to provozni duvody nedovolovaly (je toho ted v praci hodne a vsem kolegum zadosti o dovolene rusi) a ty dny bych si take vycerpala po MD nebo by mi to proplatili? Diky moc

kammka
22. dub 2012

@mmlenka proč si ji nevybereš pře nástupem na mateřskou??? já to tak rozhodně udělám..zaměstnavateli už může bejt jedno, jestli odejdeš na mateřskou o tejden dřív, nebo později..

mmlenka
22. dub 2012

@kammka Nemam duvod si dovolenou brat. Do prace chodit muzu a brat si dovolenou kvuli tomu, abych se mohla "doma divat na televizi" mi prijde zbytecne.

kammka
22. dub 2012

@mmlenka v tom případě ti propadne, ta loňská ano, pokud si ji nevybereš v tomto roce.

danaruj
22. dub 2012

@mmlenka dovolenou musíš vyčerpat do konce následujícího kalendářního roku. Letos se to změnilo, ale jde o loňskou dovolenou, takže to nejspíš nepůjde aplikovat. Takže bych si ji být tebou vybrala před nástupem na MD a šla na ni o ten týden dřív..Zaměstnavatel totiž nemá povinnost ti proplatit náhradu a nevyčerpaná dovolená na tebe čekat nebude :(

j.a.n.i
23. dub 2012

@danaruj @kammka Já myslím, že to aplikovat půjde i na loňskou, protože se prostě jede podle aktuálního zákona a ten říká, že pokud loňskou nebylo možné vyčerpat ani do konce aktuálního roku z důvodu nemocenské, MD nebo RD, tak nepropadá.
Na druhou stranu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, takže pokud on řekne, že si ji prostě vyčerpáš před MD, tak s tím nic nenaděláš. Snad jen kdyby se vyskytly komplikace a musela si na neschopenku.

danaruj
23. dub 2012

@j.a.n.i na jednu stranu souhlasím, na druhou stranou mám trošku problém se zákazem retroaktivity, který by v případě, že by to platilo na loňskou dovolenou byl porušen.. Proto si myslím, že to je aplikovat až příští rok na letošní dovolenou..Ale jak říkáš, pokud zaměstnavatel nakáže, není jiná možnost..🙂

janka2011
23. dub 2012

maminky prosím o radu z práce mi volali a řekli abych si zařídila žádost o rodičovskou dovolenou a čerpání řádné dovolené bezprostředně po mateřské. nevíte jak mám to udělat? nebo jak to mám napsát? čekala jsem že mi oni daj nějakej formulář a ja to jenom podpíšu ☹

j.a.n.i
23. dub 2012

@janka2011 Napsat, že žádáš o čerpání dovolené, tak aby bezprostředně navazovala na mateřskou, tj. od XY a v návaznosti na vyčerpanou dovolenou žádáš o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte... co je na tom složitého?

j.a.n.i
23. dub 2012

@danaruj Nebyl, protože ta loňská dovolená se řeší až letos, nikoliv loni, a jelikož se řeší letos, tak se musí řešit podle letošních pravidel, to co píšeš by platilo pro předloňskou, pokud by ji člověk z důvodu neschopenky loni nevybral, to souhlasím.

janka2011
23. dub 2012

@j.a.n.i děkují jenom jsem nevědela jak to mám zformulovat ...

iveta107
26. bře 2013

já bych se chtěla zeptat, bude mě z druhým dítětem končit mateřská a můžu opět u zaměstnavatele žádat o proplacení dovolené jako to bylo při prvním dítěti?

majka1976
26. bře 2013

@iveta107 Můžeš

iveta107
26. bře 2013

@majka1976 díky 🙂

j.a.n.i
26. bře 2013

@iveta107 akorát musíš žádat o čerpání a ne o proplacení

veverkade
1. říj 2013

Máte někdo přesný vzor jak přesně napsat žádost?

z_kopretinka
25. říj 2013

@veverkade Mělo by stačit napsta třeba: Žádám o rodičovskou dovolenou do 1,2,3 let věku dítěte tj. do....
U nás v práci k tomu ještě máme, že zároveň žádá o čerpání dovolené po MD. Žádný ofiko vzor stanovený zákonem není.

kovik
26. říj 2013

Ahoj holky, náhodou jsem narazila na téma a achci se zeptat. Jsem momentálně s třetím dítkem do prosince na MD, teď také mám i rodičák, čerpám rodičovský příspěvek. Jelikož mám MD nižší než 7,600,-
Je možné tedy čerpat dovolenou ?
Mohu požádat o čerpání, i když jsem ani s jedním dítkem nežádala po MD? Doma jsem již od roku 2008 a pokaždé jsem přecházela s RD na MD, takže jsem mezi tím nepracovala.
Známa tvrdí, že nárok na dovolenou nemám, protože na ní nárok má pracující člověk. Takže jsem na ní měla nárok jen u prvního dítka, když jsem šla s práce na MD. Tu jsem nečerpala, protože jsem neměla tušení, že to jde.

z_kopretinka
26. říj 2013

@kovik O čerpání dovolené se žádá na přelomu MD RD. Totiž po dobu mateřské se dovolená nekrátí (takže ti na ní vlastně za MD vzniká nárok i když jsi doma s 2, 3 dítětem.
Podle § 216 odst 2) se totiž MD považuje pro účely dovolené jako výkon práce.
(2) Pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

§217 odst 5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

kovik
26. říj 2013

@z_kopretinka - moooooooooooooooooc děkuji. Takže jsi zažádam o čerpání dovolené 😀 😀 😀

hanka.
17. črc 2014

Můžete mi poradit prosím. žádám si u zaměstnavatele o čerpáná dovolené po MD. první den vychází ale na 9.8. tj. sobota. mám to tedy napsat až od pondělí? 11.8.?děkuji

majens
18. srp 2014

tak a teraz som úplne mimo 🙂 to ako po skončení materskej musím nahlasovať, že nastupujem a na ako dlho nastupujem na RD? fuuha a viete ma ešte niekto odkázať na nejaký "náučný" článok čo všetko a kde musím ohlásiť a do koľkých dni? ja sa v tom totálne strácam

petrkpetr
25. srp 2014

zdravím Vás. mám lehkej dotaz, je nějaká zákonná lhůta mezi podáním žádosti (nebo oznámení) o nástupu na rodičovskou a nástupem? jako, kolik dnů předem bych měl zaměstnavatele informovat? Byl jsem s prvním prckem, vše se vyřešilo u stolu a v klidu, teď je jiné vedení a nevím jak na ně. Díky za rady Petr

j.a.n.i
25. srp 2014

@petrkpetr Ne, zákon to nijak neřeší, takže teoreticky jeden den oznámíš a druhý nastoupíš.

petrkpetr
25. srp 2014

@j.a.n.i díky. taky sem nic nenašel. kdybys měla nějaký zdroj, kde to je, rád si to přečtu. Petr