Jak se počítá dávka v nezaměstnanosti?

bertica.h
16. led 2011

Manžel podal k 1.3 v práci výpoved.
Jak se vypočíta dávka v nezamestnanosti?Z celkového čistého příjmu včetne služeb+ osobnýcho platu nebo jenom základní tarif?

Děkuji. 🙂

j.a.n.i
16. led 2011

@bertica.h Z celkového, ale pokud podal výpověď sám, bez závažného důvodu (jsou definované někde v zákoně či vyhlášce) tak bude mít hned od začátku jen 45%.

bertica.h
autor
16. led 2011

@j.a.n.i jani,nevím co je závažný důvod..podal výpoved spolu se svými kolegy.cca 4tisíc lékařu..
Jenom nám nen jasné,jestli dostane 45% ze základu-tarifu,,nebo z výplaty včetne služeb,osobního ohodnocení..díky

vojtisek2007
16. led 2011

@bertica.h ze základu co má ve smlouvě....

vojtisek2007
16. led 2011

@bertica.h už blbnu....z čistého platu = hrubá mzda - sociální - zdravotní - záloha na daň = čistá mzda a z toho bude dostávat ty procenta....

bertica.h
autor
16. led 2011

@vojtisek2007 vojti ja som asi blbá...ale:
Manžel je lekár,má tarif ..ktorý je skutočne úbohý.
a potom má za služby a osobné ohodnotenie zvlášt plat.
má to v jeden výplatnej páske...má dve pracovné zmluvy v jednom zamestnani..dostane dávky v nezamestnanosti iba z tej mzdy tarifnej,alebo z mzdy všetne príplatkov..služieb atd?
díky moc

vojtisek2007
16. led 2011

@bertica.h no když to má v jednej pásce, tak prostě z průměrné čisté mzdy - tzn. jesti měl za leden např. čistou mzdu 24000, únor 23000,březen 20000, tak bude dostávat z 24000+23000+20000/3 = 22333,- z toho bude dostávat ty procenta a počítám, že příplatky za služby a osobní ohodnocení se přičítá k hrubé mzdě, pak z toho se odvádí sociální,zdravotní a daně...takže podle výplatní pásky, co dostal jako čistou mzdu, od toho se to bude odvíjet.

j.a.n.i
17. led 2011

@bertica.h Přesně tak, z čisté mzdy co má na pásce, jinak vážný důvod to není. A bojím se, že s tím jakou má odchod lékařů mediální kampaň, tak nemusíš řešit podporu, že ho rychle zaměstnají...

bertica.h
autor
17. led 2011

díky.
verím že do toto nebudeme musiet riešit a ked tak určite si aj v Rakusku nájde prácu,máme ho hned za rohom. 😉
dakujem

lifinka
18. led 2011

ahoj holkyod 7.1.2011 jsem vedená na pracáku a předchozí 3 roky jsem byla na rodičáku, z čeho se počítají dávky??? 😕

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka - u zaměstnance, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví minimální podpora v nezaměstnanosti, která činí první tři měsíce 2535 Kč měsíčně, zbývající měsíce 2324 Kč měsíčně.

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 cože?????????? i když jsem né 4 ale 3 letou RP?

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka ano,při výpočtu podpory se hledí na to, aby uchazeč vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění.Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti jsou poslední tři roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Do rozhodného období se započítává i náhradní doba zaměstnání, tj. zejména doba:pobírání plného invalidního důchodu, soustavná příprava na budoucí povolání v max. délce 6 měsíců, péče o dítě do 4 let věku.
Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví takto: podpora v nezaměstnanosti se stanoví v prvních třech měsících ve výši 50 % a po zbývající dobu ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl ve svém posledním zaměstnání (tento údaj je uveden v potvrzení o zaměstnání). Pokud uchazeč o zaměstnání naposledy vykonával SVČ, stanoví se z denního vyměřovacího základu přepočteného na 1 kalendářní měsíc.
Maximální výše podpory činí 12 250 Kč měsíčně.
U zaměstnance, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví minimální podpora v nezaměstnanosti, která činí první tři měsíce 2535 Kč měsíčně, zbývající měsíce 2324 Kč měsíčně.

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 děkuji za rozsáhlou odpověď, tak to se můžu jít zahrabat....................co mám dělat?Poradíš?Výpověď jsem dostala v tom září, kdy jsem byla na 3letém rodičáku a tak dopadnu....

puckal
18. led 2011

@lifinka hele moc neporadím ale vím určo že dostaneš první 2 měsíce 3499,- potom 2 měsíce 2799,- a jeden měsíc 3266,-. Hele a nemůže tě někdo třeba na pár dní zaměstnat???

puckal
18. led 2011

@vojtisek2007 - toto jsou staré částky, ted je to už trošku vyšší ale jen na 5 měsíců. Jinak se to počítá stejně 😉

lifinka
18. led 2011

puckal ahojky můžu si jít hodit, jsem otrávená z toho státu, vyhodí tě ty za to nemůžeš, ještě bych měla být v ochranné lhůtě, že jsem byla na rodičáku, ale ti voli sprominutím si najdou paragraf a nehleddí na ni a vyhodí tě i na rodičáku a teď mám jak vyžít, práce tu není...............

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka á tak za ty částky se omlouvám, netušila jsem, že to tak "zvedli" tu podporu 😠 😠 😠

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 no aspoň tak, vím, že pro některé je to zase výhoda, víme o kom mluvíme, ale já jsem ráda, že aspoň tak, bože to je stát............všichni jsme v jednom pytli, oni nedělaj jen rodí a my co toužíme po miminku, tak mám etrápeníčka, když to roky nejde,makáme 10 let a pak k tomu takhle přijdem, musím se zeptat někde na práci nebo to tak nejde, jen tu nic není...........

puckal
18. led 2011

@lifinka a nemáš známého, který by tě např. na týden zaměstnal??

lifinka
18. led 2011

puckal, nemám nevím..........ach jo...toto dopadlo...