Jak se počítá mateřská? Kolik procent z platu?

krmv
25. srp 2012

Ahojky muzu se zeptat jak to je s materskou kolik procent z platu a jak dlouho dostavame nez pujdu na rodicovskou, ktera je dnana vyse dle toho kolik lert budu doma. A kdyz pujdu od ledna na neschopenku a predtim jsem do konce roku 2012 jsem pracovala, tak jestli je problem s proplacenim materske, kdyz bych za rok 2013 nemela odpracovany zadnou hodinu. dekuji

krmv
autor
23. led 2013

Ahoj,chci se zeptat. Materska je 28tydnu a je jedno zda pujdu 8 nebo 6tydnu pred terminem porodu a furubudu mit 28tydnu nebo tj.tak ze kdyz pujdu 6tydnu pred TP tak mam uz o dva tydny mene tedy 26tydnu materskou. A materska se pocita z hrubeho ci cisteho.diky moc

copa
23. led 2013

@krmv mateřská je 28 týdnů a je jedno, kdy nastoupíš, prostě od té doby, co nastoupíš, tak 28týdnů 😉
a počítá se z denního vyměřovací základu, kolik přesně % a jak se dopracuješ k výslekdu, to netuším

maladama
23. led 2013

@krmv na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu; v takovém případě je 28 týdnů v případě jednoho dítěte a 37 v případě dvou a víc najednou narozených dětí.
Pokud nastoupíš méně než 6 týdnů před lékařem určeným termínem porodu, krátí se MD o to, o co jsi nastoupila později.
Pokud ale porodíš dřív, než je určený termín porodu, tak se MD nekrátí (jde jen o to, aby to nemotivovalo maminky odkládat nástup až týden před porodem s tím, že pak budou mít delší MD po porodu - když se stane a miminko si na svět pospíší, tak je to samozřejmě vyšší moc).

Peněžitá pomoc v mateřství se počítá z vyměřovacího základu, který vychází z hrubé mzdy. Kalkulačku jsem linkovala na předchozí stránce.

hanulii
10. črc 2013

@j.a.n.i Ahoj, mohla bych se zeptat ohledně výpočtu PPM - vím, že se počítá z průměrného platu za posledních 12 měsíců. Co ale nevím, jestli když jsem teď na neschopence, bude se mi tam počítat i nemocenská, která by mi tedy PPM snížila? A pokud nastoupím na MD 15.8., budu mít za příští rok nárok na dovolenou? Moc díky!!

j.a.n.i
10. črc 2013

@hanulii Nemocenská se nepočítá a s tou dovolenou záleží od kdy si teď na neschopence a kolik máte dovolené za rok.

hanulii
10. črc 2013

Díky, doplňuju: Na neschopence jsem od 7.6. a dovolené máme 25 dní, ale vyčerpat jsem stihla jen 5 dní, takže 20 dní bych chtěla čerpat po MD.

hanulii
10. črc 2013

@j.a.n.i Díky, doplňuju: Na neschopence jsem od 7.6. a dovolené máme 25 dní, ale vyčerpat jsem stihla jen 5 dní, takže 20 dní bych chtěla čerpat po MD.

j.a.n.i
10. črc 2013

@hanulii Tak to by ti mohla možná vyjít příští rok celá dovolená, ale bude to hra o dny, teď nemám kalendář, ale pak na to kouknu přesně.

hanulii
10. črc 2013

@j.a.n.i To bys byla moc hodná, děkuju. Já právě nevím, jestli i ty dny dovolené, kterou si budu čerpat až po skončení MD, se počítají do těch 60 pracovních dní, co musí být odpracované. Moc děkuju!

j.a.n.i
10. črc 2013

@hanulii Jojo, čerpání staré dovolené se do těch 60 dní počítá. A pokud jsem se nesekla v počtech, tak ti to vyjde s rezervou jednoho dne 😀

hanulii
11. črc 2013

@j.a.n.i Tak to je super 🙂 Moc díky za příjemnou informaci ;) A náhrada mzdy za tu dovolenou čerpanou až příští rok se mi bude pořítat z průměru tří posledních odpracovaných měsíců (teda spíš těch, co budu na neschopence) anebo z průměru tří měsíců mateřské?

hanulii
11. črc 2013

@j.a.n.i Chápu dobře, že bych měla nárok na celých 25 dní? 🙂

j.a.n.i
11. črc 2013

@hanulii Jojo, měla bys nárok na celých 25 dní a počítá se to z minulého kalendářního čtvrtletí, ale tím, že tam nemáš příjem, tak se to bere z pravděpodobného platu, tj. většinou z toho, co má člověk ve smlouvě.

hanulii
11. črc 2013

@j.a.n.i Super, díky moc za informace ;) Měj se hezky!

lenicka2323
14. kvě 2018

Dobrý den, nevíte prosím jak bych mohla zjistit kolik budu mit cca materskou? Jsem stale zamestnana ale jsem 7 mesicu na nemocenske. Dekuji za rady