Jak se počítá nemocenská u OSVČ?

rak1807
9. led 2014

maminky prosím nevíte, jak se počítá když jsem ukončila 11/2013 pracovní poměr a od 12/2013 jsem OSVČ.Bohužel asi budu muset marodit na neschopenku - nevíte s čeho se mi bude počítat nemocenská ?

j.a.n.i
10. led 2014

No, podstatné je, zda si platíš nemocenské pojištění, abys vůbec na tu neschopenku měla nárok. A pokud ano, tak se to počítá podle výše toho odvedeného nemocenského, potažmo sociálního. Jo a není dobré to dávat jako otázku, protože každý může odpovědět jen jednou, takže nejde nic upřesnit, pokud je něco nejasného.

sarkad2856
10. led 2014

Dobrý den, nemocenské dávky Vám nahrazují příjem z výdělečné činnosti po dobu pracovní neschoposti. Je-li Vám tedy vyplácena nemocenská dávka z HPP, tak v HPP nevykonáváte práci a nemáte tedy ani příjem. U OSVČ je to podobné, po dobu pracovní neschopnosti, kdy Vám plyne dávka nemocenského pojištění z pojištění OSVČ,tak musíte činnosti OSVČ pozastavit ( nesmíte ji vykonávat sama). Dle uvedeného si však pravděpodobně nemocenské pojištění z OSVČ nehradíte a nejste jako OSVČ ani uznána práce neschopnou. Lékař by Vám vystavil 2 pracovní neschopnosti. Nejste-li práce uznána práce neschopnout jak v HPP tak jako OSVČ, tak nic nebrání tomu, aby Vám byla vyplácena nemocenská z HPP i v případě, že jste OŠVČ.

infokonik
10. led 2014

Přehozeno z Otázka na Diskuse, aby bylo možné doplnit a odpovídat opakovaně.

sarkad2856
10. led 2014

@infokonik jsem ani netušila že to jde 🙂

j.a.n.i
11. led 2014

@sarkad2856 Akorát zakladatelka píše, že pracovní poměr ukončila k 11/2013, tedy z jeho titulu na neschopenku nárok nemá. A z titulu OSVČ aktuálně taky ne, pokud si nemocenské platí hned od začátku, tak nárok vznikne od března.