Jak se počítá nemocenská?

nikolasa
26. dub 2017

Damy, vy tady vite vsechno. 🙂
Jsem v 11 tt a v praci mi dost hnusne naznacili, ze by byli radi, abych sla marodit. V praci to fyzicky tezsi je, takze jsem stejne chtela jit marodit, ale ne tak brzy. Nehlede na to, ze mi chteji vzit funkci zastupkyne a stahnout uvazek, a diky tomu bych prisla mesicne o dost penez. Takze zacinam uvazovat, ze pristi tyden u doktora zazadam o marodni. Ale ma otazka zni jak se pocita marodni? Nasla jsem na internetu kalkulacky, ale ja jsem v tehle praci teprve 6 mesicu. A predtim jsem byla na UP a nepobirala jsem zadnou podporu. Takze kdyz ty kalkulacky po me chteji prumerny mesicni plat za poslednich 12 mesicu, tak mam vzit tech 6 odpracovanych mesicu a spocitat prumer na 12? Protoze to mi vychazi opravdu smesna nemocenska.... A nebo se to pocita jinak kdyz to clovek nema odpracovano? Moc dekuju za odpovedi 🙂

kamila297
26. dub 2017

Naznačovat můžou, ale jako těhotná jste chráněná zákonem. Hlavně se nenechte z práce úplně vypudit, vzít si funkci, předčasně se nechat zneschopnit apod. Dělejte, jako že se vás ty jejich tlaky netýkají. Přišla byste o hromadu peněz. A možná zvažte i oficiální písemné oznámení nadřízeným (potvrzení přijetí dopisu), že jste těhotná, aby nemohli operovat s tím, že to nevěděli. Když budete v koncích, pohrozte žalobou. Ohledně dávek v nemocenské se radši informujte na úřadě nebo u dobré účetní.

nikolasa
autor
26. dub 2017

@kamila297 moc dekuju, bohuzel funkci mi vedouci rekla, ze uz nemam a bude ji mit ten kdo bude za me. A o zkraceni uvazku uz je tez rozhodnutu. Schvalila to vedouci i manazer a mne to bylo dnes oznameno. A nevim jestli se mi tam chce zustavat, kdyz mi vsichni davaji najevo, ze nejsem vitana. :-/

xpila
26. dub 2017

@nikolasa Sami od sebe ti nemůžou zkrátit úvazek! Z funkce tě odvolat mohou, ale záleží i na tom, jak to máš ve smlouvě. Takže to fakt není o tom, že se někdo rozhodne a tak to udělá.
Jinak nemocenská se ti bude počítat jako průměr z těch 6 měsíců, tudíž děleno 6.

nikolasa
autor
26. dub 2017

@xpila je mi jasne, ze nemuzou oni z niceho nic, ale vysvetlili mi to tak, ze to jinak nejde a vlastne naznacili at to prijmu nebo budou delat problemy. Proto uvazuji jestli mi nebude lip na nemocenske... A opravdu se to pocita pouze za ty odpracovane mesice? Ja jsem to nikde nenasla. 🙂

xpila
26. dub 2017

@nikolasa Ano, jen za ty odpracované měsíce. A oni můžou naznačovat, jak chtějí, ale prostě nemají právo ti sami od sebe snížit úvazek.

nikolasa
autor
26. dub 2017

@xpila moc dekuju, tak to by bylo super a najdu to nekde na internetu, v nejaky paragrafu nebo tak?
Je mi jasne, ze me k tomu nemuzou dokopat, ale jde o to, ze v tom fusnu se neda pracovat a ted nejak nemam jako tehotna chut ani silu s nima valcit, tak si rikam, ze ustoupim. A hlavne jestli je to tak jak to rikas, tak budu mit vic penez na marodnim, nez kdyz kdyz jim podepisu zkraceny uvazek.

kamila297
26. dub 2017

@nikolasa Tak to nepodepisujte. Odvolání z funkce musíte písemně převzít, nic nepřebírejte. A zkrácení úvazku se bez vašeho souhlasu neobejde, to nemůžou udělat jen tak, jak si vzpomenou. Zeptejte se nějakého právníka. Připadá mi, že vás chtějí tímhle vším vyhnat, aby nemuseli platit mateřskou.

nikolasa
autor
26. dub 2017

@kamila297 no ja se obavam, ze kdyz nepodepisu, tak budou delat jeste vetsi problemy... Nemam v planu davat vypoved, ale chtela bych jit na ne marodit. Oni budou mit ode mne klid a ja budu tez v klidu. 🙂 Jen mi jde prave o to jak se pocita. 🙂

xpila
26. dub 2017

@nikolasa Proste bych nepodepsala a šla na neschopenku 😉

nikolasa
autor
26. dub 2017

@xpila mam to presne takhle v planu, ze nez to podepisu tak pujdu marodit. 🙂