Jak se počítá výše mateřské?

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám |-|
kacka.va
20. bře 2008
z hrubého samozřejmě, z čistého se nepočítá nic, ne? 🙂
karenkaautor
20. bře 2008
Pokud z hrubého, tak jak se tam zohlední daně, odvod sociálního a zdravotního? Mateřská je přeci 69% z průměrných příjmů. Nevíte jestli je někde na netu kalkulačka?
kacka.va
20. bře 2008
no ono s tím počítáním, účetně máš hrubý příjem a pak máš "hrubý" (ale už to není ten hrubý, který máš ve smlouvě) příjem před zdaněním, od kterého je odečteno zdravotní a sociální, aspoň myslím, já už si to moc nepamatuju, ono je to trochu jinak při dovolené a trochu jinak při nemocenské a mateřská bude podobná jako nemocenská
kacka.va
20. bře 2008
zkusím se podívat
kacka.va
20. bře 2008
no nemocenská se taky počítá z hrubé.
apricot
1. dub 2008
ahoj holky, tak je mateřská tedy opravdu z průměru za rok zpátky? Já se v tom vůbec nevyznám, ale potřebovala bych se nějak zorientovat, chci totiž změnit práci a nevím, jestli by se mi pak mateřská počítala třeba jen z toho, co budu mít u nového zaměstnavatele...ale to si asi zase pletu s něčím jiným 🙂
kinsli
15. dub 2008
Na výplatnici máte spočítaný den pro náhrady, tak z něho si spočítejte 69% 😉 * počet dní v měsíci.
kacka.va
16. dub 2008
kinsli: tak mě to teda podle toho, co jsi psala vůbec nevychází 🙂)
spagatice
20. dub 2008
nevíte někdo kolik je maximum?
noangel
20. dub 2008
spagatice: max je necelych 15 tisic mesicne, myslim cca 479 kc na den
spagatice
20. dub 2008
Noangel děkuju. Takže když vezmu Vyměřovací základ za posledních 12 měsíců/ 365, z toho 69 %, vychází mi 729,- Kč, tak budu mít těch 479,-?
kacak
3. kvě 2008
Ahoj, ještě se při výpočtu používají tzv. redukční hranice, podrobná kalkulača je na: http://www.mpsv.cz/cs/4215.
noangel
16. kvě 2008
spagatice: jj. pozde ale prece 🙂 vic nez tech 479 na den nedostanes
petua
5. zář 2008
Ahoj holkyy,

mam takovej blbej dotaz :-N - když jsem od začátku těhu na neschopence, a mateřská se počítá z hrubých příjmů za poslední rok - tak se mi to bude počítat i z těch měsíců na neschopence, né z toho, co bylo předtím, že? Nevim, jestli jsem to napsala dost polopaticky :-p , prostě to myslim tak, že když jsem na neshcopence, tak tim pádem bych měla mít tu mateřskou o dost nižší, než bych měla, kdybych chodila do práce, chápu to správně? Jestli někdo víte, poraďte 😉
vojtisek2007
5. zář 2008
PETUA
mateřská se počítá za přechozích 12měsíců - ve kterém byl příjem - takže se ti bude počítat hurubý příjem před nástupem na neschopenku - nebude se tam počítat teď co bereš na rizikovým - to bys asi moc neměla....a od 1.1.2009 - je změna v počítání mateřské - ale ovlivní to mateřské hlavně maminkám, které mají kolem 20tis hrubého a víš....
petua
5. zář 2008
Vojtisek2007:
Jé, děkuju moc, to jsi mě potěšila 😉
O tý změně právě vim a kvůli tomu mě to tak napadlo, protože jestli je to takhle, tak spadam do tý výhodný skupiny 😉. Díky 🙂
vojtisek2007
5. zář 2008
jo je to tak - posouvají se redukční hranice a fakt to pak vyjde mnohem líp - teda pro miminy s většími příjmy
pajinkaa
5. zář 2008
Petuo - já jsem stejný případ, jako Ty 🙂 taky jsem to tu včera zkoumala. Ještěže tu máme Vojtiska - děkujeme 😉
vojtisek2007
5. zář 2008
jéééé nechěla jsem napsat miminy ale maminy s většími příjmy - už mi hrabe
danielka111
8. zář 2008
ahoj, mám jeden dotaz, ohledně té mateřské. Nejvyšší hranice je stanovena 479,- na den ale je to myšleno čistého nebo hrubého. Tedy zda se z této částky ještě něco stráhává např. na zdravotní apod. Díky předem za info. 🙂
kacka.va
8. zář 2008
je to hrubého, maximální mateřská je pak mám doje 14370 nebo tak nějak
danielka111
8. zář 2008
kack.va - díky za odpověd ale ještě dotaz z těch 14370 se pak ještě něco strhává státu nebo dostává maminka na účet celých těch 14370 ?
vojtisek2007
8. zář 2008
danielka111
z mateřský kterou ti zaměstnavatel nebo OSSZ vyplácí a co ti vlastně spočítali si už stát nic nebere - naštěstí - tak ne abys jim něco dávala 😃 - po celou dobu mateřské je za tebe plátcem zdravotního pojištění stát - takže to co ti vypočítali, to dostaneš na účet
dnada
10. zář 2008
holky,co vím,tak peněžitou pomoc v mateřství vyplácí zaměstnavatel,tím pádem platí i sociál a zdravotní... max výše PPM je 14600kč...já beru někdy 15 někdy o kousek míň či víc ,zaměstnavatel nám měsíčně vrací kus danní...zdravotní pojištění stát platí až když sme na rodičovském příspěvku,tyto příspěvky vyplácí stát 😉
kacka.va
11. zář 2008
dnada: maximální mateřská je 14370, jak jsem psala, takže jestli dostáváš něco víc, tak už to ale není mateřská a možná ti připočítavají něco ohledně té daně.
viz např. http://fincentrum.idnes.cz/novinky-v-cerpani-ma...
befanna
11. zář 2008
Vojtišek: mám taky dotaz. Jsem na nemocenské,ale dostávám současně odměny za práci dělanou doma. takže když tam mám alespon nějaký příjem,to mi to bude i tyhle měsíce do toho období posledních 12měsíců?
Je to teda pro mě nevýhodný,a je lepší mít jenom neschopenku??
díky moc za odpověd
vojtisek2007
11. zář 2008
befana : a z těch odměn ti strhávají sociální+zdravotní+daň ???
befanna
12. zář 2008
Vojti: strhává se mi zdravotní + sociální. My máme plat tvořen zákl.mzdou + prémiemi,a oni mi vyplácejí právě ty prémie (i když si myslím,že by neměli,pokud v měsíci nemám odpracovaný ani jeden den..).
Já to zatím neřešila,byla jsem ráda,že se mi tím dorovná rozdíl mezi norm.platem a nemocensku.ale ted vidím,že to nijak extra taky výhodný není..
Uvažuju,že nastoupím ted ještě na 2-3měsíce do práce. Přerušená nemocenská má taky nějaký vliv?
kacka.va
12. zář 2008
no já teda nevím, ale lepší je mít nějaký příjem, než jen nemocenskou, ne?

Začni psát odpověď...

Odešli