Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

zofik
21. lis 2008

protože podle toho copíšeš, já bych měla větší rizikové než mateřskou a to jsme teda fakt netušila....děkuji

zofik
21. lis 2008

modelový příklad Vojtíšku,mateřská jestli ti to nevadí hrubá roční mzda 166800 :365 (nemocná jsem nebyla)rovná se 456 (to je ten základ) a z toho 69 % a mám to při poštu dní v měsíci 30 by to bylo 9400 Kč. No a to rizikové -hrubý příjem (teda za 3 měsíce)55800 :90 se rovná 616 a z toho 69 %je 425 a krát 30 je 12750 Kč, Vojtíšku chápu to dobře?

vojtisek2007
21. lis 2008

zofik - jestli se to teď někdy neměnilo, tak jsem se neupsala - nemocenská tři měsíce zpět, mateřská 12měsíců zpět, ale chápeš to špatně - zapomínáš na redukční hranice a na systém vyplácení za určité dny nemoci..... ☹
Nemocenská k modelovému příkladu -
denní základ za tři měs.zpět 55800:90=620
- první redukce do 550 kč se redukuje na 90% - to je 495 Kč
- druhá reduk.hranice 550-790 se redukuje na 60% to je 42 kč
- takže redukovaný denní vyměřovací základ je 537 kč -
a ty budeš dostávat 1. - 3. den nemoci 25% z 537 to je 135 kč x 3dny = 405,
4. - 30. den nemoci 60% z 537 to je 323 x 27dnů = 8721
akže za měsíční marození zhruba 9126 kč.

Mateřská k modelovému příkladu -
denní vym.základ 12měs zpětně - 166800/365 = 457 kč
- první redukční hranice je do 550 kč se redukuje na 100% takže celých 457 kč
a mateřská je z toho 69% = 316kč x 30 (dnů za jeden měsíc) = 9480 kč

no jenže od nového roku se budou ty redukční hranice posouvat - takže na tom budeš jenom líp... 😀

zofik
21. lis 2008

díky moc Vojtíšku, jsi chytrá hlavička..........každopádně teď jsem na netu něco našla a mám asi smůlu.....vytáhla jsem to z toho....

Základ, z něhož se vypočítává nemocenské (denní vyměřovací základ), se zjišťuje z hrubých příjmů dosažených zpravidla ve 12 předcházejících kalendářních měsících v průměru na jeden kalendářní den. to je škoda no....mně by se více šiknul průměr za poslední 3 měsíce no.......

nakopíruju to sem celé, třebas se to bude někomu taky hodit....

Od 1. ledna 2009 bude platit nový zákon o nemocenském pojištění. Úprava bude platit pro všechny pojištěnce (zaměstnance, OSVČ, příslušníky) jen v jednom zákoně (zákon č. 187/2006 Sb.). Nemocenské pojištění provádějí pouze orgány nemocenského pojištění. Zaměstnavatelé nebudou již podle nového zákona o nemocenském pojištění poskytovat nemocenské dávky.

Zaměstnavatelé, kteří v roce 2008 poskytovali dávky nemocenského pojištění (nad 25 zaměstnanců), „dovyplatí“ dávky v roce 2009, na které vznikl nárok v roce 2008 a přechází do roku 2009. Výše dávek bude vypočtena podle starých předpisů. Podle starých předpisů se redukční hranice pro výpočet denního vyměřovacího základu vždy zvyšují k 1. lednu. Pro tyto přecházející dávky se zvýší z 550 Kč na 610 Kč (první redukční hranice) a ze 790 Kč na 870 Kč (druhá redukční hranice). Vyplácené dávky musí být k 1. 1. 2009 přepočteny (týká se dávek vypočtených z vyššího průměrného měsíčního příjmu než cca 16 700 Kč).

• Podle nového zákona nemocenské náleží až od 15. dne trvání pracovní neschopnosti (dále jen PN) za kalendářní dny.

• Za prvních 14 kalendářních dnů trvání PN náleží náhrada mzdy podle zákoníku práce – za pracovní dny a v nich za počet hodin, na které byla rozvržena pracovní doba)

- až od 4. pracovního dne (za 7 pracovních dnů při pětidenním pracovním týdnu a 14denní PN),

- jen z pojištěného zaměstnání (jen zaměstnancům, kterým by jinak náleželo nemocenské),

- jen za dobu trvání pracovního vztahu (nikoliv za dny PN po skončení zaměstnání).

• Základ, z něhož se vypočítává nemocenské (denní vyměřovací základ), se zjišťuje z hrubých příjmů dosažených zpravidla ve 12 předcházejících kalendářních měsících v průměru na jeden kalendářní den.

• Základ, z něhož se vypočítává náhrada mzdy (průměrný výdělek), se zjišťuje z hrubých příjmů dosažených zpravidla v předchozím čtvrtletí na jednu odpracovanou hodinu.

• Takto vypočtený základ pro určení náhrady mzdy a nemocenského se redukuje podle redukčních hranic stanovených podle zákonem stanoveného postupu. Do konce roku 2008 jsou 2 redukční hranice, nově jsou 3 redukční hranice.

• Nové redukční hranice budou vyhlášeny ve Sbírce zákonů sdělením MPSV. Činí

786 Kč - 1 178 Kč - 2 356 Kč pro nemocenské pojištění

137,55 Kč - 206,15 Kč - 412,30 Kč pro náhradu mzdy

Do první redukční hranice se započítává vypočtený základ ve

90 % pro nemocenské a ošetřovné a náhradu mzdy

100 % pro peněžitou pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Z částky mezi první a druhou redukční hranicí se započítává 60 % pro všechny dávky a náhradu mzdy.

Z částky mezi druhou a třetí redukční hranicí se započítává 30 % pro všechny dávky a náhradu mzdy.

K částce nad třetí redukční hranicí se nepřilíží.

• Třetí redukční hranice odpovídá měsíčnímu příjmu 71 600 Kč (trojnásobku průměrné mzdy).

• Maximální roční vyměřovací základ pro odvod pojistného činí 1 130 640 Kč (48násobek průměrné měsíční mzdy), maximální vyměřovací základ činí v průměru měsíčně 94 220 Kč (4násobek průměrné mzdy).

• Redukční hranice pro náhradu mzdy jsou odvozeny z redukčních hranic pro NP, zohledňuje se v nich to, že náhrada mzdy se vypočítává z hodinového výdělku, nikoliv z denního výděl

zofik
21. lis 2008

ale moc díky, že nám takhle radíš 🙂 🙂 🙂

luci23
24. lis 2008

Ty jsi tak hodná, děkuju moc..ale mam pomalé zapalování, tak se ještě zeptám.. pokud se týká té mateřské.. tak pokud mi ten základ vyjde něco málo nad těch 550 tak jak si to myslela 60% a pak z toho ještě 69? Já myslela, že pokud to mam nad těch 550, tak se mi to akorát nezohlední a počítam rovnou 69 z těch 550? Hm.. no tak třeba se nám druhé mimi povede dřív, než mi ukončí smlouvu... mám zástup za MD a ona paní by se měla vrátit do tří let.. tak uvidíme.. 🙂

luci23
24. lis 2008

jsem blbá.. už to asi chápu 🙂

peroli
24. lis 2008

Ahoj, holky (jestli vám tak můžu říkat :o) byla byste některá tak moc moc hodná a poradila mi úplně polopatě kolik budu dostávat, když jsem na neschopence od 2.6. a budu asi do +-20.12., (termín mám totiž 30.1.2009) a před tím jsem měla hrubého přibližně 14000? Omlouvám se za takto blbý dotaz, ale já tomuto vážně vůbec ale vůbec nerozumím (bude to znít asi fakt divně, ale jinak jsem na matematiku celkem dobrá, jenom nevím proč, ale zrovna v tomto výpočtu fakt plavu). Mám sice matku účetní ale než se JÍ zeptat, to se radši tady ztrapním. Jo, kdyby byla tchyně účetní, to by byla jiná, ta je totiž úžasná, to se ale o vlastní matce říct nedá. No, ale to jsem moc odbočila. Jestli mi to můžete někdo vysvětlit nebo i přibližně vypočítat, tak opravdu strašně, strašně moc děkuju. Někde jsen si našla jakousi kalkulačku, tam mi sice vyšlo nějakých 9600 ale protože ji už nemůžu nikde najít tak si nejsem jistá je to tak nějak správně. Děkuji za odpověď. Petra

luccii
24. lis 2008

vojtisku, ja mam zajimavy dotaz - kdyz jsem na neschopence s diagnozou hrozici potrat, jsem na rizikovem tehot. a zamestnavatel za me muze prijmout nekoho jineho (zaskok)? a nebo budou cekat, zda nebezpeci potratu pomine a misto me az do nastupu na materskou nesmi na me misto nikoho prijmout? (znam nekoho, kdo rikal, ze neni na rizikovem a byl na neschopence, i kdyz byl doma s hrozicim potratem - pry kvuli penezum)
predem dekuju za zodpovezeni 🙂

mona01
24. lis 2008

vojtisku, mohla bych také otázečku? Mám to trošku složitější a mám z toho hlavu jak stodolu. 14 měsíců jsem pracovala v Anglii (zaměstnavatel za mě odváděl zdr., byla jsem normálně všude nahlášena), vrátila jsem se na konci listopadu 2007, od prosince 2007 jsem byla na pracáku do konce března 2008, 1. dubna jsem nastoupila do zaměstnání. Zjistila jsem, že jsem těhotná, protože práce byla dosti stresující a i doktor mi doporučil, abych byla na neschopence, řekla jsem to vedoucí, neprodloužili se mnou zkušební dobu a ukončili pracovní poměr. Takže jsem od června 08 na neschopence (bylo to v ochrané lhůtě, takže mi nemocenskou platil zaměstnavatel), teď mi doktor ukončil neschopenku k poslednímu listopadu s tím, že mám nastoupit na mateřskou. Dal mi nějakej papír, že ho mám poslat do práce, já ale teď nevím, jestli to tam mám posílat, když už nejsem vlastně zaměstnanec. Taky nevím, jestli budu mít vůbec nárok na mateřskou a z čeho by mi ji asi tak počítali. Moc děkuji za odpověď. Byla jsem se dneska zeptat na sociálce, ale tam mi toho moc neřekli. Docela ráda bych už věděla, jak na tom vlastně budu. Takže dííííky moc za odpověď Monika

peroli
3. pro 2008

Moc prosím, je tu někdo kdo by nám pomohl a odpověděl.....?

vojtisek2007
3. pro 2008

PEROLI - jestli to chápu, chceš vědět, kolik budeš dostávat mateřskou - při hrubém platu cca 14tisíc to dělá cca 9700,-Kč.

LUCII - já myslím, že záskok za tebe přijmout můžou, ale kdyby jsi mohla se z neschopenky vrátit, tak ti musí dát to samé místo, bez ohledu na to, jestli tam někoho na záskok mají nebo ne....

MONA01 - hodně záleží na tom, jestli nastupuješ mateřskou do 6ti měsíců od ukončení prac.poměru (ochranná lhůta pro těhule)jestli stihneš nastoupit na mateřskou do 6ti měsíců od prupuštění - nemáš v příspěvku uvedený den zkončení prac.poměru - tak ten papír pošleš zaměstnavateli a budeš dostávat mateřskou od něho...jestli těch 6měsíců nestihneš, budeš rovnou ode dne porodu pobírat rodičák v pomalé čtyřleté verzi.

mona01
3. pro 2008

Vojtisku-Ukončení prac. poměru mám k 30.5.08 a na mateřskou jsem nastoupila 30.11.08. A kdybych teda neměla nárok na mateřskou, co s tou dobou do porodu? Je to něco přes měsíc, to nemám nárok na nic? Ta čtyřletá verze je myslím ta nejhorší varianta, že? Slyšela jsem, že bych po sečtení dostala o polovinu méně, než je na té tříleté. Mohu si při tom rodičovském příspěvku přivydělávat (do jaké výše)? Děkuji moc za odpověď.

peroli
3. pro 2008

Ahoj Vojtisku2007, moc moc moc děkuji za odpověď. 😵 Jak jsem už psala - matika mi sice jde celkem slušně, ale tohle mi prostě hlava nebere. 😒
Takže ještě jednou děkuji a přeji Tobě i Tvým dětem náááááádherné Vánoce. 🙂
Petra

mona01
3. pro 2008

oprava ke 31.5.08, takže od 1.6.08 jsem nastoupila na neschopenku.

vojtisek2007
3. pro 2008

mona - tak počítám že od 31.5. 2008 je 6měsíců přesně do 30.11.2008 - takže jestli splníš podmínku účasti na nemocenském pojištění 270dnů dva roky zpětně před porodem, tak máš nárok na mateřskou ,která se začíná vyplácet těch 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů....- vznikla by ti z ochranné lhůty - normálně si dojdi na sociálku - tam by ti všechno měli říct, tam ví přesně, kolik dnů máš účasti na nemoc.pojištění. Ještě se zeptám , v jaké jsi pracovala organizaci - malé do 25zaměstnanců, nebo ve velké nad 25zaměstnanců ???

mona01
3. pro 2008

vojtisek- byla to větší organizace-nad 25 zaměstnanců, započítává se do těch dvou let i ta nemocenská před porodem, evidence na ÚP a práce v Anglii? Na sociálce jsem byla, ale nic jsem se nedověděla. Řekli mi, že mám přijít, až pokud mi nikde nevznikne nárok na mateřskou a mám přijít až po porodu.

vojtisek2007
4. pro 2008

no když jsi byla ve větší organizaci, tak si dojdi za tvojí mzdovou účetní ta by ti to měla říct přesně - nemocenská před porodem se počítá, evidence úp a práce v anglii bohužel ne.....když jsi měla zaměstnání od 1.dubna - takže duben+květen+červen+červenec+srpen+září+říjen+listopad = 244dnů a ty musíš splnit 270dnů - takže se obávám, že ti nárok na mateřskou "o fous" uteče. Jestli to tak opravdu bude, tak bohužel budeš pobírat rovnou rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte 7600 do jeho 21měsíců a potom do čtyř let věku 3800.
Nevím, jestli jsi byla ještě do 30.11.2006 tady v ČR někde zaměstnaná, ale asi ne, když jsi byla v té anglii....kdyby jsi mezi 30.11.2006 - 30.11.2008 byla ještě někde jinde v ČR zaměstnaná, tak si to taky počítá, jinak bohužel na mateřskou mít nárok nejspíš nebudeš.
A při rodičáku si můžeš vydělat neomezeně. Ten měsíc mezi koncem neschopenky a porodem by jsi se asi měla zaregistrovat na úp.

mona01
4. pro 2008

Moc ti děkuju za všechny odpovědi. Víš určitě, že práce v Anglii se tam nepočítá? Když jsem byla v evidenci na ÚP, tak mi říkali, že se mi to bude počítat, když je to v EU, mám potvrzení o tom, že jsem si tam zdravot. poj. platila celou dobu pobytu. No pokud se mi to počítat nebude, teď už s tím asi nic neudělám. Přesto díky moc za všechno, chtěla jsem mít hned druhé dítě (třeba po třech letech), ale vidím, že si to budu muset pořádně vypočítat, abych měla aspoň nějakou korunu (a asi před tím druhým ještě nastoupit do práce ☹( ) . Díky moc a veselé Vánoce Monika

vojtisek2007
4. pro 2008

mona01 - jestli ti tohle řekli na pracáku, že se anglie počítá, protože je to v rámci EU - tak to by bylo fajn, já se s tím ještě nesetkala, tak abych tě nějak nemystifikovala - zavolej si na OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) kam spadá vaše firma - zřejmě v Břeclavi - a tam se nech přepojit na velké organizace a už se domluvíš, někdo ti určo poradí, jestli se ta anglie počítá nebo ne....já ještě juknu do nového zákonu....

mona01
4. pro 2008

vojtisku díky moc, zkusím tam zavolat, jsi moc hodná.

azhra
4. pro 2008

Ahoj Vojtisku, muzu se te zeptat i ja? nespada to sem uplne,ale mozna to budes znat. Existuje neco jako castecna pracovni neschopnost pri tehotenstvi?
Jde mi o to,ze nemam fixni prijem,ale podle vysledku..a nyni,kdyz jsem tehotna a slevim z prace,tak budu mit nizsi prijem a z toho nizsi nemocenskou a materskou apod ☹
Pokud ne,tak se mi potom asi spise vyplati s praci hned skoncit ☹

vojtisek2007
4. pro 2008

azhra - no tak o tomhle jsem teda zatím nic neslyšela - myslím částečná pracovní neschopnost - buď na neschopence jsi, nebo ne....no a jasně, že kdybys teď cca 8měsíců šla s platem dolů, tak ti to "rozhodí" mateřskou - to je fakt lepší skončit hned - jít na neschopneku a mateřská se ti bude počítat z platu před nástupem na nemocesnkou 😉

azhra
6. pro 2008

Dekuju Vojtisku 🙂

adelka89
14. pro 2008

ahojky holky, mam takový blbý dotaz, ale nevím, kde jinde dostat odpověď.
jsem studentka a tudíž jsem ještě nepracovala. Jak je to v mém případě s MD, když se vypočítává z průměrné hrubé mzdy za posledních 12 měsíců?

vojtisek2007
14. pro 2008

adelko - studentky mají vyměřovací denní základ stanovený zákonem - nějaké to minimum - abys dostala mateřskou, musíš nástupem na mateřskou skočit školu (nebo přerušit) - jinak nárok na mateřskou nevzniká

teufelchen
14. pro 2008

Ahojky holky...vim, resite tady vysi materske....ale umite mi nektera poradit, za jde nastoupit na MD od 1.1.2009, kdyz jsem na rizikovem od 1.7.2008 a na MD musim nastoupit 22.12.2008?Mam jeste 5 dnu dovoleny...nemuzu ukoncit 22.12. neschopenku..pak vycerpat dovolenou (diky svatkum, by to bylo akorat) a pak nastoupit k 1.1.2009?Na kom zalezi?Na lekari?Dekuji za vsechny odpovedi 😉

vojtisek2007
14. pro 2008

teu - na mateřskou můžeš na stoupit kdy ty sama si určíš ale neschopenku musíš ukončit nejpozději 6týdnů před termínem porodu, pak můžeš jít bu´dto ještě na pár dnů do práce (nebo vybrat dovolenou jak ty píšeš) a nastoupit k 1.1.2009 - jenom když na PPM nastoupíš jinak než těch 6-8 týdnů před porodem (kromě toho kdybys předčasně porodila), tak se ti krátí mateřská a budeš místo 28týdnů mít pouze 22týdnů ode dne skutečného porodu.

teufelchen
14. pro 2008

Vojtisek...faaaaaaakt jo?Ale ono by to zkraceni ani tak moc nevadilo, kdyby se mi oplatilo driv nastoupit kvuli zvednuty matersky, ne?V hrubem mam 20 000 😅 a vubec nevim..co bude lepsi..zda nastoupit uz v prosinci..nebo v lednu. ☹

hojani
14. pro 2008

ahojky holky, tak jdu taky přispět do téhle diskuze s dotazem 😅 , i když nevím zda bude pro mě rady...i když vojtisek 2007 má tři dítka 😉 (mmch. Teufi nazdárek 🙂 ,se tu pomalu přesunem všechny) . A teď věci 😉

Jsem na rodičáku s 2,5 letou dcerou (variantu mámz volenou na tři roky, i když myslím,že to je momentálně nepodstatné). Z tohoto rodičáku mám cca kolem 25.12.08 přejít na MD s druhým mimčem (6týdnů před TP). A teď oříšek jakou budu brát mateřskou? dočetla jsem se,že ve stejné výši jako u prvního dítka (ale co vím,tak většinou měly maminy míň..nechápu proč, ale podrobnosti neznám)
Denní dávku u dcery jsem měla 428,- Kč (379,- + 49,- - zdroj ze dvou zaměstnavatelů). Tak nevím jestli dostanu zase to samé,popř. jestli se mi vyplatí počkat do toho ledna...a popř. jak to provést...můžu zůstat i tak na rodičáku do 31.12.08 a na MD nastoupit až toho 1.1.09??

Zase krapet oříšek,co?? Ale díky za případné odpovědi 😉