Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

hojani
14. pro 2008

Jo jinač mám prac. sml. na dobu neurčitou, s tím,že dělám pro dvě firmy 6+2 hod. tak to je asi vše .

vojtisek2007
14. pro 2008

hojani - základ je, že máš stále zaměstnavatele (prac.smlouvu) - takže na mateřskou si můžeš nastoupit dle svého uvážení, ikdyž nastupuješ z rodičáku....mateřskou rozhodně nemůžeš mít menší než jsi měla při prvním mímu,protože od 1.1.2008 platí zákon, že když nastoupíš na novou PPM za dobu rodičáku s přechozím dítětem, tak ti spočítají "novou mateřskou" (což bude jenom o inflaci upravená ta stárá, když jsi si na rodičáku nepřivydělávala) a porovnají jí se "starou mateřskou" a dostaneš tu, co ti vyjde lepší....já to měla taky tak, ta nová mi vyšla lepší asi o tisícovku, a dostala jsem tu.
Do nového roku asi nemá cenu čekat, protože denní vyměřovací základ ti nedosahuje k redukční hranici, takže by to asi nestálo za to, aby ti pak mateřskou zkrouhli z těch 28týdnů na 22 týdnů. 😉

vojtisek2007
14. pro 2008

teu - při 20tis hrubýho se ti fakt vyplatí počkat, když máš tu možnost dovybrat si dovču a nebudeš se muset na těch prá dnů honit do práce..... 😎

hojani
14. pro 2008

Jé Vojti dííky...ty máš fakt přehled..no já si taky myslím,že by to bylo asi tak nějak šul nul...hele ještě proč by to měli skrouhout z 28 na 22 týdnů, když bych to posouvala o cca 7 dní? promiň možná jsi to dřív psala, ale nějak se mi tam už nechce vracet 😉 ,díky moc
a s tou nižžší md mi to potvrdila i naše účetní,že se to stává, mé švagruli třeba tak účetní taky doporučila ať aspoň na týden nastoupí do práce a pak na neschopenku a z ní na druhou mateřskou...
no asi to je jedno..stejně se to furt tak mění, tak asi má problém se v tom orientovat kdokoliv 😖

hojani
14. pro 2008

mi se ta hrubá mzda pohybovala právě tak mezi 18 -20 tis 😒 ,jsem z toho pako..

vojtisek2007
14. pro 2008

hojani - když nenastoupíš na mateřskou v rozmezí 6-8týdnů před určeným termínem porodu, tak se mateřská krátí a nemáš nárok na 28týdnů, ale ode dne skutečného porodu pouze na 22týdnů - tohle neplatí pouze v případě předčasného porodu, tam za to vlastně nemůžeš, žes porodila dřív a nenastoupila na mateřskou tak, jak ti ukládá zákon. A brala jsem podle toho cos napsala ten denní vyměřovací základ 379 - a redukční hranice bude od 1.1.2009 někde kolem 710kč - takže si myslím, že u tebe by se to míjelo účinkem, ten druhý vym.základ je pasé úplně...
No a když ti ta nová mateřská vyjde nižší - dostaneš tu, co jsi měla u prvního - musíš. Prostě máš nárok na tu, co je lepší.

teufelchen
15. pro 2008

Hoj...ahooooooj

Vojtisek....vcera jsem zdrhla bez pozdravu...takze ahojky, krasny den...a mooc dekuji za odpoved 😉

teufelchen
15. pro 2008

Vojtisek....ja vim, furt neco 😉 ale mam jeste jeden dotaz.Muj gyndar mi rikal, ze musim nastoupit minimalne 6 tydnu pred terminem porodu na MD..coz termin porodu mam 1.2.2009.Ted jsem vsak uz nahlasena na prenatalce v Podoli.Kdyz mi odmitnou i tam vypsat MD k 1.1.2009, čím se muzu branit? 😅 dekuji 😉

vojtisek2007
15. pro 2008

teu - nikdo ti mateřskou nevypisuje - o tu si žádáš sama - tvůj gynekolog ti dá takovej tiskopis, kde máš na přední straně jméno,....a předpokládaný termín porodu a předpokládaný termín nástupu na MD (tohle ti vyplní gyn.) na druhé straně vyplňuje zaměstnavatel (nebo ty když jsi OSVČ) skutečný den nástupu na MD - takže ty dva datumy se budou lišit - gyn ti ho napíše podle termínu porodu a ty na druhou stranu si vyplníš ten skutečný den, kdy na MD opravdu nastoupíš.

teufelchen
15. pro 2008

Jooooooj takhle...tak jo...no, snad to vsechno vyridim k me spokojenosti 😉

vojtisek2007
15. pro 2008

tak hodně štěstí 😉

dada134
15. pro 2008

pro Vojtisek2007:čekám dvojčátka,termín mám 14.2.a na KO jdu 23.12.Dr.říkala,že by mi od té doby napsala mateřskou,kdybych nastoupila od ledna,tak budu brát cca o 200víc,žádnej zázrak,ale jsou to taky peníze 😉 Mám se ji na to ptát,jestli by mi to o týden neposunula?V ordinaci to budu muset vědět najisto,protože budu potřebovat poslední lístek na peníze. 😨 😨

vojtisek2007
15. pro 2008

dada - na mateřskou nastupuješ 6-8týdnů před porodem - kdybys chtěla nastoupit těch 6týdnů před vychází mi to dle TP na 3.1.2008 - takže by to neměl být problém....i dvě stovky jsou peníze a na ulici je nenajdeš 🙂, normálně jí řekni, že chceš nastoupit až 6týdnů před porodem a je to

hojani
15. pro 2008

Vojti díky... Jen můžu se zeptat? příjde mi,že s teufi jsme na tom obdobně.....tak mi je divné,že jí to doporučuješ a mi ne.........mi se jedná o posun cca 7 dní.

vojtisek2007
15. pro 2008

hojani - je jedno jestli si mateřskou posuneš o 14dnů nebo pouze o jediný den, když prostě nenastoupíš v termínu daném dle zákona 6-8týdnů před porodem, tak se ti mateřská krátí z 28týdnů na 22týdnů ode dne porodu, vycházím z toho, co jsi uvedla, že máš denní vyměřovací základ 428kč - a první redukční hranice je až na 786Kč - takže tvůj denní základ se jí moc neblíží, proto si myslím, že by ti mateřská po novu vyšla tak nějak stejně (plus mínus 100) a zbytečně bys přišla o 6týdnů placené mateřské protože by sis posunula nástup mimo zákonem stanovený termín o těch jak píšeš 7dnů...nevyplatlo by se ti to, ale klidně můžeš taky....když nevím přesný částky tak se to ztěží odhaduje....

hojani
15. pro 2008

vojti , to nepříjdeš o šest týdnu !!! ty příjdeš jen o těch pár dní.. tam je počítáno 22týdnů od data porodu+ původně 6 týdnu před ním....já si to zkrátím na 5týdnů před (Jeto o slovíčkaření)!
Já jen nechápu,že Teufi jsi to doporučila, protože můj výdělek byl tomu jejím velmi podobný, proto se tak doptávám..
Už žhavím drát na socku...jen mi to tam paní nebere, furt s někým vykecává 😉

Jo a těch 428,- to nebyl můj denní vyměřovací základ, ale má denní dávka mateřské dovolené!! to co jsem dostávála...!! Možná v tom je zakopaný pes proč si nerozumíme 😉 jsem si toho všimla až teď,žes to blbě pochopila (v práci jsem brala 18-20 hrubého....mateřskou při 31 dnech v měsíci něco přes 13 tisíc)

hele tu je výcuc z toho článku:
Kdy na mateřskou?
Na mateřskou žena nastupuje nejdříve od počátku osmého týdne před stanoveným dnem porodu, nejpozději ale šest týdnů před porodem. Pokud by před porodem vyčerpala méně než šest týdnů mateřské dovolené, protože porod nastal dříve, než bylo lékařem určeno, o zbylou dobu do 28 týdnů zaměstnankyně nepřijde. Jestliže je ale důvod pozdějšího nástupu na mateřskou jiný, má zaměstnankyně nárok už jen na 22 týdnů mateřské dovolené po porodu,
(jedna holčina z naši diskuse si to taky ověřovala na socce a řekli ji to, co píšou, zde, když si to posune dejme tomu o tři dny, příjde pouze o ty tři dny!) No uvidíme co řeknou na socce mi 😀 , ale i tak díky 😉

vojtisek2007
15. pro 2008

hojani - tak to jo, kdyby těch 428 byl už redukovaný denní vyměřovací základ (zkrácený na nějakých těch 69%), tak by se ti taky vyplatilo nastoupit dýl...ale o ty týdny nepřijdeš jen v případě předčasn.porodu, jestli nastoupíš dýl z jiného důvodu máš nárok už jen na 22týdnů mateřské ode dne porodu - přesně jak jsi to napsalala....tak schválně, co ti řeknou na socce, jestli se tam dovoláš, dej pak určitě vědět. 🙂

hojani
15. pro 2008

Vojti, tak jsem se dovolala (ženské co mi dělala mateřskou s niki!!! ) - pomalu nadlidský výkon, ale jo...ale nic moc zpráva :

V postatě dle ní jediné východisko jak se dohrabat k mateřské počítané dle směrnic roku 2009 je,že mudr. posune termín porodu!!! Že jinač i když si ten nástup posunem sami, tak jak dojde lístek na socku, tak oni se stejně podívaj na kolonku předpokládaný termín porodu, od toho si odečtou min. 6 týdnů, protože potřebují zjistit to období pro vyměř. základ...a stejně to spočítá dle směrnic roku 2008, protože těch 6 týnů mi vychází v prosinci..... a to i když si dám nástup od 1.1.09 !!!! takže si prý nijak nepomůžu a ještě si tu dávku o ten týden (u mě cca 3000) zkrátím!!!!

tak a teď aby se v tom opravdu prase vyznalo

(už vidím jak při naši smůle, ať se rozhodnu jak se rozhodnu,tak se rozhodnu pro tu blbou variantu ☹,max. se můžu zkusit domluvit s mudr. ale to myslím u něj neklapne )

vojtisek2007
15. pro 2008

hojani - tak termín porodu bych teda určitě neposouvala - pak by mohli vzniknou zbytečné nesrovnalosti - buďto s "předčasným porodem" nebo naopak s přenášením....a vysvětluj pak v porodnici, že máš termín porodu posunutej kvůli mateřský 😠 , no jsou to zmatky nad zmatky, a takže to potom přepočítají od 1.1.2009?? Někde se tu o tom psalo. Já zkusím zítra taky tu socku, kam spadám já, a uvidím, jestli mi řeknou to samý....

vojtisek2007
15. pro 2008

HOJANI koukej co jsem našla v zákoně - zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění platném od 1.1. 2009 (předpis nabývá účinnosti dnem 1.1. 2009)
....rozhodnutí, kdy nastoupit na mateřskou dovolenou, resp. začít pobírat peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je čistě věcí nastávající matky.
V situaci, kdy Vám trvá zaměstnání, počátek šestého týdne před lékařem očekávaným dnem porodu připadá např. na 25. prosinec 2008, ovšem Vy na mateřskou dovolenou a tím i PPM nastoupíte až 1. ledna 2009, budou se na posuzování nároku na PPM, její výši a výplatu vztahovat ustanovení zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2009.
Dávku bude vyplácet správa sociálního zabezpečení, protože nárok na ni vznikl v roce 2009.

Protože na PPM nastoupíte později, než od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, určí se rozhodné období k počátku tohoto týdne (tedy bude od 1. prosince 2007 do 30. listopadu 2008, pokud tak dlouho trvá zaměstnání). Také podpůrčí doba, tedy doba, po kterou má být PPM poskytována, se bude počítat od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu (podpůrčí doba pro PPM tedy bude počítána od 25. prosince 2008, bez ohledu na to, zda jste dávku pobírala či nikoliv) a skončí uplynutím doby 28 týdnů, narodí-li se Vám jedno dítě - tak teď už je mi jasný i to krácení........schválně si tam zavolej znovu. 🙂 🙂 🙂

misapotocka
15. pro 2008

Ahoj Vojtisku !
Chtěla bych se ti na něco zeptat . Čekáme miminko a termín porodu mám 7.května 2009 . Mám pracovní smlouvu na dobu určitou do konce roku 2008 a teď momentálně jsem na neschopence od 22.10., ale nemůžu spoléhat na doktora že mě nechá doma až do MD před porodem.
Chtěla bych tedy vědět jestli když půjdu na pracák jak to ovlivní mou mateřskou a rodičovskou zhlediska finanční a jestli budu mít na výběr z variant rodičovské.

Předem děkuji za odpověď Míša

hojani
15. pro 2008

Vojti, to je pakárna 😀 😀 , hele ty máš nový tištěný zákoník? já ne netu nemůžu nic najít...popř. jestli to máš z netu, hodíš mi tu odkaz? či do IP?

díky moc.

vojtisek2007
16. pro 2008

hojani - našla jsem to na www.aperio.cz

simounah
16. pro 2008

Nevíte prosím někdo z čeho se mi bude počítat mateřská v tomto případě. Jsem na nemocenské od července, tak se mi to bude počítat za posledních 12.měsíců (i z měsíců té nemocenské), nebo za posledních 12.měsíců ještě před ní (červencem), kdy jsem pracovala? díky

evamik
16. pro 2008

Simčo, mateřská se počítá z denního vyměř. základu - tedy z doby, kdy pracuješ, tzn. nemocenská nehraje roli. 🙂

vojtisek2007
17. pro 2008

simo - bude se ti brát 12měsíců zpětně před nástupem na nemocenskou - takže červen 2008 a 12měsíců zpět

simounah
17. pro 2008

Děkuju za reakce ....tak to je fajn, že to tak je. 🙂

denisa31
17. pro 2008

Ahoj, měla bych taky ještě dotaz, jde asi jen o formalitu, ale co kdyby to náhodou bylo pro ty byrokraty na úradech důležité🙂 Mám na žádosti o PPM termín porodu 14.2., tj. nástup na mateřskou 6 týdnů před = 3.1., což je sobota. Měla bych tedy do toho formuláře uvést tento termín nebo až pondělí 5.1.? Můj gynekolog ten nástup nechal na mě ať se domluvím v práci a nastoupím podle uvážení těch 6-8 týdnů, ale na tohle jsem se zapomněla zeptat a teď tápu, jestli toho 5.1. je ten mezní termín kdy bych měla nastoupit. Předpokládám, že se bere 6 pracovních týdnů, takže když mi to vyjde na víkend tak to nehraje roli. Díky za rady

vojtisek2007
17. pro 2008

denis - jestli tam napíšeš 3. nebo 5. je opravdu jedno, mateřská se vyplácí za den, tzn. že i za sobotu i neděli - ne za pracovní dny....

denisa31
17. pro 2008

Vojitíšku moc děkuju, ještě že jsi tady. Jsem si myslela, že to mám vyřešené, ale dnes mi šéf sdělil, že mi nedá placené firemní volno, na které bych normálně měla nárok, takže mi to s tou dovolenou nevyjde překlenout ten nový rok. Mi tedy končí neschopenka 22. prosince, tak kdybych si vzala dovolenou 22.+23.12.+29.12., je možný nastoupit na MD k 30.12., že bych ještě měla placený ty svátky jako kdybych byla v práci? Není to žádný terno, ale když mi v práci hází klacky pod nohy, tak udělam maximum, abych z toho měla co nejvíc. Pokud by to nešlo, tak bych musela nastoupit na MD 22. prosince, tj. 8 týdnů před, ale to mi přijde škoda když jsou tam stejně svátky a byla bych tak jako tak doma. Vojtišku ještě jednou moc díky, možná se ptám až moc na blbosti, ale potřebuju to mít správně, jinak si na mě v práci opět smlsnou