Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

vojtisek2007
12. únor 2009

petules - když splníš podmínku pro mateřskou u obou - tak budeš čerpat z obou poměrů 😀

eve82
12. únor 2009

vojtisek2007, mám také dotaz výši mateřské. V roce 2007 jsem nastoupila na MD poté jsem čerpala v roce 2008 řádnou dovolenou a nastoupila na RD, nyní budu v půlce květnu znovu nastupovat z RD na MD, mzdovka mi to předběžně spočítala a MD mi vychází asi o 3 tisíce méně, což se mi nezdá, můžeš mi poradit zda je to možné že by to bylo méně, já myslela že to bude více nebo alespoň stejně ☹ Děkuji, jsi zlatá, že tak všem pomáháš 🙂

vojtisek2007
12. únor 2009

eve - no co je to za blbost ??? Vždyť ty ještě budeš na rodičáku s prvním , když budeš nastupovat na druhou mateřskou - takže máš minimálně nárok na tu samou jako u prvního mimi - samozřejmě ti jí přepočítají - inflace + proplacená dovolená a tak - a stejně, kdyby ti ta přepočítaná vyšla hůř než první máš nárok na tu lepší - a navíc, vyplácet tě bude OSSZ ne zaměstnavatel - tak buď v klidu, tam ti to spočítají správně 😉

eve82
13. únor 2009

tak to si mě uklidnila děkuji ti moc, mzdovka říkala že podklady pošle na správu, jen mi to prý předběžně spočítá, mě se to zdálo divné, že bych měla méně, díky za rady, je fajn, že se máme na koho obrátit 🙂

pospecka
18. únor 2009

Ahoj, holky, mám dotázek. Jsem v 11tt a dnes jsem se s mudr. domluvila, že od března zůstanu doma na PN. Loňskou dovolenou jsem si konečně teď vyčerpala, ale vypočítala jsem si, že za letošek bych měla mít nárok na 4 dny dovolené, tak přemýšlím, jestli je pro mě lepší ji nechat zatím plavat nebo si ji vyčerpat první dny v březnu a pak teprv nastopit na PN. Aby mi to nejak zbytečne neubralo na nemocenské nebo pak na mateřské/rodičovské, když bych tu PN neměla hned od začátku měsíce. Mám dojem, že jem četla, že se to počítá zo předchozí měsíce před měsícem nastoupením na PN, tak by to nemělo vadit, ale raději se ptám. Moc se v tom nevyznám, tak prosím o radu. Díky moc

achalteke
19. únor 2009

Posp já měla obdobný problém - budu mít tento rok nárok na 4 týdny dovolené a na PN jsem od půlky ledna. Domluvily jsme se s mzdovou, že mi je proplatí na konci mateřské při přechodu na rodičovskou 😉

slavistka
24. únor 2009

ahojte,snažila jsem se celou diskuzi přečíst poctivě,abych neprudila se stejným dotazem...ale stejný případ jsme nenašla,tak se ptaám🙂Mám 3letoumateřskou a do toho pracuji na polovicní úvazek.Když otěhotním,bude se mi mateřská počítat z původního platu před prvním těhu,asi ne,asi z toho platu co mám teď,že?Ale že jsme na poloviční úvazek s enějak zohledňuje?Plat mám stejný,od roku 2009 pro mmě by mela byt materska výhodnějsí,jde o ten úvazek.Když bych otehotnela hned,tak kdyz zacnu brat materskou,tak prestavma brat na prvni dite rodicovsky pripsevek,ze?
Druhý dotaz ohledne kamarky,ktera to ma stejne jak ja,ale nepracuje,te se bude matreská pocitat z platu pred prvním ditetem,ze?
Dekuji mooooc

vojtisek2007
24. únor 2009

slavistka - tobě se nová mateřská bude počítat z toho úvazku, který máš teď, ale zase když stihneš na mateřskou nastoupit ještě když budeš na rodičáku s prvním dítětem, dostaneš tu mateřskou která bude lepší - bu´d tu jako u prvního, nebo tu novou, ale pochybuju, že ta by ti vyšla líp,když jí máš jen na částečný úvazek....kdybys na mateřskou nestihla nastoupit po dobu rodičáku s prvním, ale třeba by se ti to minulo i blbej měsíc, tak už bohužel dostaneš mateřskou z toho půl úvazku....
kamarádka když nepracuje, tak tam je to jasný - starou mateřskou upraví o inflaci a která bude výhodnější, tak tu dostane...ale taky musí nastoupit při pobírání rodičáku s prvním dítětem....a hlavně, stále musíte mít zaměstnavatele, aby tohle platilo....

aponchie
24. únor 2009

ahoj..prosim te jak je to s pridavkem na dite?je pravda,ze je odvozen porad od prijmu nebo jak se kdysi hlasilo dostane ho kazde dite bez zjistovani prijmu?a ted v zari se vlastne bude dokladat prijem za cely rok 2008 nebo je to 2007rok?nejsem si jista tedkom prave 😝 nicmene asi nam nevyjde pac manzel mel vysoky prijem celej lonskej rok ,zkousela sem si pocitat na netu a hodilo mi to max 20500Kc mesicni prumer aby vysel pridavek je to tak?a od kvetna budou vlastne dve deti uz takze v zari se bude nejak zohlednovat i pri prumeru na domacnost i pocet deti?a zapocitava se do posuzovaciho prijmu i muj rodicak lonsky nebo je osvobozen od toho?dikes

slavistka
24. únor 2009

vojtisku,diky..ze bych byla potesena,takze kdyz delam,tak je to vlastne spatne,pac tedy dostanu mene,prcka planuji az dele,az mi vyprsi rodicovska..to jen ze bych se tedy nechala zamestnant na vice hodin,melo by to smysl na par mecisu treba?..kamaradka mela velmi dobry plat,takze bude rada🙂

vojtisek2007
24. únor 2009

Api - přídavek na dítě je odvislý od výše příjmů celé rodiny ☹, určitě ti zohlední dvě děti - budete mít i větší to "minimum", tak třeba splníte a dají vám to...spočítat to přesně neumím, ale vím že děti do 6ti let dostávají 500,-kč, a tvůj rodičák se jako příjem nebere

slavistka - no jasně, když budeš mít mimi až po rodičáku, tak by bylo lepší min.12měsíců mít "pořádný" plat - protože průměr na mateřskou se ti bere z posledních 12ti měsíců před nástupem na ni...takže aby ti to ten půl úvazek nesrážel zbytečně dolů....

slavistka
25. únor 2009

a kdyz to kamaradka nestihne do tri let porodit,a nebude chtit do prace a bude na nemocenske,rizikovym tehu..bude se jit materska pocitat z toho platu predtim?
jinak diky moc za odpovedi...🙂

map07
25. únor 2009

Ahojky holky, nakoukla jsem jen tak zběžně, tak nevím, jestli už jste to tu probíraly, pokud ano, tak se omlouvám. Chtěla bych se jen zeptat kým a kdy (k jakému datu) je vyplácena mateřská od roku 2009? Myslela jsem, že u velkých organizací (nad 25lidiček) vyplácí zaměstnavatel, ale prý je to od nového roku nějak jinak. Nevíte? Díky

vojtisek2007
25. únor 2009

map07 - od 1.1.2009 všechny mateřské vyplácí OSSZ (ČSSZ) - ale stejně pořád žádost o PPM odevzdáváš v práci a ty to posílají na socku....a pak penízky už chodí zue sociálky

sothis
3. bře 2009

Ahoj vsem!Pisu z mobilu,tak omluvte hacky a carky.Snad mi treba Vojtisek pomuze.Jde o mater.dovolenou.Moje pritelkyne delala 10 let v kuse,pak byla mesic na UP a potom v novem zamestnani pracovala 14 dni a otehotnela.Pak sla na rizikove tehotenstvi.TP mame cca do 14 dnu.Na PPM ma narok,ale pani ze socky ji vypocetla castku 17 kc na den !! Pry je to pocitane jen z toho posled. zamest.kde byla tak kratce.Je to opravdu tak nebo se stala nekde chyba?Tady jsem cetl,ze by to melo byt z poslednich 12 mes.kdy brala vyplatu.A vztahuje se to i na to predesle zamestnani?Vim,ze do tech 7600 se to dorovnava-UP,ale az se dite narodi,ale dorovnaji i tech 8 tydnu pred porodem,kdy uz bezi PPM?Prece za 500 kc jako pomoc v mater.se neda vyzit.Nebo existuje nejaka instituce ktera nam to doplati do nejakeho minima?Diky predem za Vase rady.

vojtisek2007
3. bře 2009

sothis - no tak 17kč na den je děs ☹ Jo, PPM se počítá z toho zaměstnání, kde si o něj žádáš - a jestli pracovala jen 14dnů, tak je to možný, dorovnává se to od porodu - zažádá si rovnou i o rodičák a budou jí doplácet do 7600,-kč ale těch 6-8týdnů před porodem ne - jedině požádat o nějakou sociální dávku v hmotné nouzi nebo tak něco?!

sothis
4. bře 2009

Vojtisek2007 : Díky za odpověd.Ale stejně mi to nedá a zkusím tam na OSSZ ještě zajít,atˇ mi to spočítá někdo jiný a pěkně přede mnou,atˇvím,jak k tomu došel.Přitom mi má přítelkyně řekla,že jí vypočítali v té firmě částku cca 195 kč/den a pak ty papíry následně poslali na OSSZ a tam z toho bylo najednou 17 kč/den,to je trochu divné,ne? A moje milá si tam vydělala za 10 dní (bez so+ne) cca 4000 hr.Takže kdyby to počítali jen z toho,jak tvrdila ta ženská z OSSZ,tak mi pořád nevychází ta částka 17 kč/den.Fakt mě to štve,ale bránit se budeme,jelikož je to opravdu divné,jak k tomu neuvěřitelnému číslu došli.Jen doufám,že nám to neskazí tu radost,jak se těšíme na to naše malé. 😒

janaagimova
4. bře 2009

ahojky holky ...jakym dokumente doloim prům . plat ze zaměstnání : to mi účetní udělá potvrzení něco jako pro úvěr ? může tam tedy napsal libovolnou částku ? 🙂) nebo se finančák po tom pídí?

elismi
4. bře 2009

map07, ale zatím socky bojujou jak o život a nestíhaj! Tak počítejte se zpožděním! 😠 Prostě tu změnu nevychtali! 😅

sothis: určitě se to přítelkyni bude počítat jen z posledního zaměstnání. Jakou měla hrubou mzdu a kolik dnů(resp. hodin) odpracovala? Všechny tyto věci bude mít na výplatní pásce, případně by tam mohla mít i denní vyměřovací základ.... a z toho se pak mateřská počítá. Klidně taky poradím co budu vědět, případně můžu i vypočítat....

vojtisek2007: ale do řemesla ti fušovat nechci.... 😀 😀 Tak se na me už dopředu prosím nezlob 😅 Ale podle mě vždycky víc hlav víc ví 😀 😀

vojtisek2007
4. bře 2009

elismi - nezlobím - to je jasný, ale těch 17,-kč to je teda mazec

sothis - když napíšeš přesně za 12měsíců (nebo prostě to co je) zpětně hrubý plat a kolik měla odpracovaných dnů, taky můžu zpočítat....

janaagimova - na to je normálně tiskopis - potvrzení o zdanitelných příjmech....a vyplnit ti tam nemůže co chce, ale to co máš ve výplatách - aspoň mě to teda naskakuje do tiskopisu automaticky z výplat - takže fakticky tam nic nevyplňuji - myslím tím částky apod....takže já s mým programem na mzdy ofixlovat nic nemůžu 😀

sothis
4. bře 2009

elismi + vojtisek2007 : Takže věc se má tak,jelikož jsem nemocný,tak jsem se bohužel nemohl zůčastnit honu na tu ženskou z toho OSSZ,protože při pohledu na tu částku jsem měl červeno před očima a kudla v kapse se otvírala.Tak jsem musel vyslat svou milou na tu trestnou výpravu,ale dalo mi to práce ji přemluvit,atˇtam jde,jelikož už jaksi rezignovala čili se s tou částkou smířila,což jsem já nemohl akceptovat(je přece rozdíl donest domů cca 8000 nebo tu blbou pětistovku).Tak jsem jí poradil,co má kde a komu říci a šla.Tak ta ženská,co schvaluje tu PPM má ještě jednu nadřízenou,co to po ní kontroluje,tak za šla moje přítelkyně jako první za ní,no a jak uviděla ten papír s touhle směšnou částkou,tak řekla,že to je blbost a že chyba je určitě na jejich straně(je s podivem,že i ona si té chyby poprvé nevšimla nebo že by spíše čekala,že my si nevšimnem,kdo ví...)Tak zdrbala tu ženskou co to sepisovala(a ta nám včera arogantně řekla,že to tak spočetla a tak to tak bude),ta prý koktala,že neví jak se to mohlo stát atd.Tak nám cca za dvě hodiny volala zrovna ta ženská,co to všechno spískala,velice se omlouvala,a že nám to znovu spočetli a ta částka vyšla na 278 kč !!! To je rozdíl,co?To pak jsem se zase divil,já,kde na tu částku přišli,my počítali trochu mínˇ.Ale hlavní je to,že s tímhle se už dá vyžít.Takže nám to zpětně doplatí za leden,no hlavně za únor to dostanem vlastně už tedˇ v plné výši.Tak nám oběma spadl kámen ze srdce a už jsme klidnější,ale opravdu se mi opět potvrdilo staré známé přísloví : Líná huba,hotové neštěstí !!!Takže bacha na to a hlavně nenechat se odbýt,ikdyž to nevypadá zrovna nadějně. 🙂

vojtisek2007
4. bře 2009

sothis - tak to je fajn, a je fakt, že zrovna na OSSZ, když člověk ukáže, že je s něčím teda "smířenej" a neudělá na ně trochu bububu - tak se chovají, jako kdyby sežrali šalamounovo hovno - teda s prominutím - jednám tam s nima dost často a od nového roku to teda "nemá chybu" - po novele zákona, kterému půl OSSZ nerozumí, tiskopisy mají s chybama, no hrůza a pak mají počítat něco, na čem záleží příjem rodiny.

nanai
5. bře 2009

Holky chci se ujistit, jak se počítá vyměřovací základ: sečtu hrubé mzdy za posledních 12 měsíců, a dělím to 365, resp. 365-počet dní na neschopence/u mne to bylo 28/. Je to tak? Protože jestli ano, tak mi spočítali na OSSZ nemocenskou nižší než měli..když jsem si to zadávala do několika internetových kalkulaček, tak mi to spočítalo částku mnohem vyšší. Hlavně když jsem si počítala kolik budu mít mateřskou, tak to vycházelo že bych měla mít podle toho jejich vyměřovacího základu o 2000Kč míň! A to se mi teda vůbec nelíbí 😠

slavistka
6. bře 2009

muzu se jeste zeptat za kamaradku?ma dceru narozenou 6/07,2mes pred porodem nastup na materskou,pak 3leta rodicovska.chce 2.dite presne navazat,tudiz mi vychazi dite porodit do 10/2010,je to tak?na socialce ji rekli,do 6/2010,ale vzdyt 3leta rodicovska znamena 3roky po ukonceni matreske,ne?diky..

vojtisek2007
6. bře 2009

slavistka - tříletá rodičovská znamená do 3let věku dítěte - takže do 06/2010 😉

nanai - výpočet je správně - dostaneš denní vyměřovací základ, který se dál ještě upravuje redukčními hranicemi - pro neschopnost i pro výpočet mateřské - navíc při neschopence - první tři dny jsi doma zadarmo, další dny pouze pracovní do 14ti dnů vyplácí zaměstnavatel a od 15tého dne sociálka - takže za první měsíc marození to fakt hodí míň.....

slavistka
8. bře 2009

ja myslela,ze ze se pocitaji 3roky rodicovske presne 3roky,vzdyt nejdriv je materska-nastupuje se cca 2mes pred porodem,tudiz ji vyplaceji do cca 4mes veku ditete a pak zacina rodicovska a je 3roky,takze to tak neni?proste 3leta znamena do 3let ditete a ne ze trva presne 3roky...ach tak...

bobule.bo
12. bře 2009

Přeji krásný dobrý den 🙂 ,
potřebovala bych poradit ohledně výše mateřské. Jaká bude má mateřská, pokud pracuji v gastrnomii, jako servírka- takže výše mého platu na výplatní pásce je 8.000 Kč, což je 7.120 Kč čistý příjem ☹? Vím, že je to od zaměstnavatelů nehorázné, ale nenaděláte s tím bohužel nic. Je zde ještě nějaká možnost jejího navýšení (jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství)? Vím, že dříve se mateřská počítala zpětně ze třech měsíců, což pokud Váš zaměstnavatel byl ochoten napsat větší výplatu, bylo milé. Tento rok se už mateřská vypočítává zpětně z jednoho roku ☹ , připsání větší částky se tedy vůbec nevyplatí. Pokud bych měla např. dvě zaměstnání, počítá se mateřská z obou dvou dohromady nebo jen z jednoho zaměstnání?
Přeji Vám všem krásný den 😎 a předem děkuji za Vaše rady 🙂

vojtisek2007
12. bře 2009

bobule.bo - na to aby ti vznikl nárok na mateřskou musíš splnit podmínky - mít zaměstnavatele nebo čerpat z titulu ochranné lhůty (ty máš zaměstnavatele) a musíš splnit účast na nemocesnkém pojšitění min.270dnů před nástupem na mateřskou - takže kdy ti teď vznikne druhý prac.poměr, nestihneš splnit tu podmínku těch 270dnů účasti na nem.pojištění a mateřskou by jsi z něj stejně čerpat nemohla - jinak samozřejmě ano - i kdybys měla prac.poměrů deset a v každém splnila podmínky, tak z každého můžeš mateřskou čerpat.
Jinak z 8tisíc hrubého ti vjyde mateřská něco kolem 180,-Kč na den- což ti za měsíc neudělá ani 7600,-kč, takže ode dne porodu si také zažádáš o rodičák - kde ti budou ten rozdíl doplácet.....

smejky
12. bře 2009

Dobrý den, prosím, jestli mi může někdo poradit, zda je možné z mateřské dovolené přejít rovnou do PN, nebo zda musí být alespoň jeden den odpracovaný? Jde mi o to, když bych si zvolila dvouleté rychlé čerpání a někdy ke konci bych přišla opět do jiného stavu, zda můžu po zkončení první mateřské přejít rovnou na neschopenku a potom 8-6 týdnů před porodem zase nastoupit na mateřskou. Předem děkuji

vojtisek2007
12. bře 2009

smejky - pokud máš zaměstnavatele a tudíž kde neschopenku uplatnit, tak ano,dnem nástupu do práce po dvouleté rodičovské nastoupíš rovnou na neschopenku až do další mateřské.... 😉