Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

kacka.va
20. bře 2008

z hrubého samozřejmě, z čistého se nepočítá nic, ne? 🙂

karenka
autor
20. bře 2008

Pokud z hrubého, tak jak se tam zohlední daně, odvod sociálního a zdravotního? Mateřská je přeci 69% z průměrných příjmů. Nevíte jestli je někde na netu kalkulačka?

kacka.va
20. bře 2008

no ono s tím počítáním, účetně máš hrubý příjem a pak máš "hrubý" (ale už to není ten hrubý, který máš ve smlouvě) příjem před zdaněním, od kterého je odečteno zdravotní a sociální, aspoň myslím, já už si to moc nepamatuju, ono je to trochu jinak při dovolené a trochu jinak při nemocenské a mateřská bude podobná jako nemocenská

kacka.va
20. bře 2008

zkusím se podívat

kacka.va
20. bře 2008

no nemocenská se taky počítá z hrubé.

apricot
1. dub 2008

ahoj holky, tak je mateřská tedy opravdu z průměru za rok zpátky? Já se v tom vůbec nevyznám, ale potřebovala bych se nějak zorientovat, chci totiž změnit práci a nevím, jestli by se mi pak mateřská počítala třeba jen z toho, co budu mít u nového zaměstnavatele...ale to si asi zase pletu s něčím jiným 🙂

kinsli
15. dub 2008

Na výplatnici máte spočítaný den pro náhrady, tak z něho si spočítejte 69% 😉 * počet dní v měsíci.

kacka.va
16. dub 2008

kinsli: tak mě to teda podle toho, co jsi psala vůbec nevychází 🙂)

spagatice
20. dub 2008

nevíte někdo kolik je maximum?

noangel
20. dub 2008

spagatice: max je necelych 15 tisic mesicne, myslim cca 479 kc na den

spagatice
20. dub 2008

Noangel děkuju. Takže když vezmu Vyměřovací základ za posledních 12 měsíců/ 365, z toho 69 %, vychází mi 729,- Kč, tak budu mít těch 479,-?

kacak
3. kvě 2008

Ahoj, ještě se při výpočtu používají tzv. redukční hranice, podrobná kalkulača je na: http://www.mpsv.cz/cs/4215.

noangel
16. kvě 2008

spagatice: jj. pozde ale prece 🙂 vic nez tech 479 na den nedostanes

petua
5. zář 2008

Ahoj holkyy,

mam takovej blbej dotaz 😅 - když jsem od začátku těhu na neschopence, a mateřská se počítá z hrubých příjmů za poslední rok - tak se mi to bude počítat i z těch měsíců na neschopence, né z toho, co bylo předtím, že? Nevim, jestli jsem to napsala dost polopaticky 😝 , prostě to myslim tak, že když jsem na neshcopence, tak tim pádem bych měla mít tu mateřskou o dost nižší, než bych měla, kdybych chodila do práce, chápu to správně? Jestli někdo víte, poraďte 😉

vojtisek2007
5. zář 2008

PETUA
mateřská se počítá za přechozích 12měsíců - ve kterém byl příjem - takže se ti bude počítat hurubý příjem před nástupem na neschopenku - nebude se tam počítat teď co bereš na rizikovým - to bys asi moc neměla....a od 1.1.2009 - je změna v počítání mateřské - ale ovlivní to mateřské hlavně maminkám, které mají kolem 20tis hrubého a víš....

petua
5. zář 2008

Vojtisek2007:
Jé, děkuju moc, to jsi mě potěšila 😉
O tý změně právě vim a kvůli tomu mě to tak napadlo, protože jestli je to takhle, tak spadam do tý výhodný skupiny 😉. Díky 🙂

vojtisek2007
5. zář 2008

jo je to tak - posouvají se redukční hranice a fakt to pak vyjde mnohem líp - teda pro miminy s většími příjmy

pajinkaa
5. zář 2008

Petuo - já jsem stejný případ, jako Ty 🙂 taky jsem to tu včera zkoumala. Ještěže tu máme Vojtiska - děkujeme 😉

vojtisek2007
5. zář 2008

jéééé nechěla jsem napsat miminy ale maminy s většími příjmy - už mi hrabe

danielka111
8. zář 2008

ahoj, mám jeden dotaz, ohledně té mateřské. Nejvyšší hranice je stanovena 479,- na den ale je to myšleno čistého nebo hrubého. Tedy zda se z této částky ještě něco stráhává např. na zdravotní apod. Díky předem za info. 🙂

kacka.va
8. zář 2008

je to hrubého, maximální mateřská je pak mám doje 14370 nebo tak nějak

danielka111
8. zář 2008

kack.va - díky za odpověd ale ještě dotaz z těch 14370 se pak ještě něco strhává státu nebo dostává maminka na účet celých těch 14370 ?

vojtisek2007
8. zář 2008

danielka111
z mateřský kterou ti zaměstnavatel nebo OSSZ vyplácí a co ti vlastně spočítali si už stát nic nebere - naštěstí - tak ne abys jim něco dávala 😀 - po celou dobu mateřské je za tebe plátcem zdravotního pojištění stát - takže to co ti vypočítali, to dostaneš na účet

dnada
10. zář 2008

holky,co vím,tak peněžitou pomoc v mateřství vyplácí zaměstnavatel,tím pádem platí i sociál a zdravotní... max výše PPM je 14600kč...já beru někdy 15 někdy o kousek míň či víc ,zaměstnavatel nám měsíčně vrací kus danní...zdravotní pojištění stát platí až když sme na rodičovském příspěvku,tyto příspěvky vyplácí stát 😉

kacka.va
11. zář 2008

dnada: maximální mateřská je 14370, jak jsem psala, takže jestli dostáváš něco víc, tak už to ale není mateřská a možná ti připočítavají něco ohledně té daně.
viz např. http://fincentrum.idnes.cz/novinky-v-cerpani-ma...

befanna
11. zář 2008

Vojtišek: mám taky dotaz. Jsem na nemocenské,ale dostávám současně odměny za práci dělanou doma. takže když tam mám alespon nějaký příjem,to mi to bude i tyhle měsíce do toho období posledních 12měsíců?
Je to teda pro mě nevýhodný,a je lepší mít jenom neschopenku??
díky moc za odpověd

vojtisek2007
11. zář 2008

befana : a z těch odměn ti strhávají sociální+zdravotní+daň ???

befanna
12. zář 2008

Vojti: strhává se mi zdravotní + sociální. My máme plat tvořen zákl.mzdou + prémiemi,a oni mi vyplácejí právě ty prémie (i když si myslím,že by neměli,pokud v měsíci nemám odpracovaný ani jeden den..).
Já to zatím neřešila,byla jsem ráda,že se mi tím dorovná rozdíl mezi norm.platem a nemocensku.ale ted vidím,že to nijak extra taky výhodný není..
Uvažuju,že nastoupím ted ještě na 2-3měsíce do práce. Přerušená nemocenská má taky nějaký vliv?

kacka.va
12. zář 2008

no já teda nevím, ale lepší je mít nějaký příjem, než jen nemocenskou, ne?