Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

jasie
17. pro 2008

ahojte holky, od června jsem na nemocenské nejdříve podezření praktické dr., že to bude asi alergie ;) a pak mi nemocenskou po zjištění, že jsme konečně těhu přeřadili ke gynekologovi (rizikové těhu). Zítra bude kontrola, poradna, upřesňování termínu porodu a asi dostanu i podklady pro zaměstnavatele z důvodu nástupu na MD.

Hlavně asi dotaz pro znalkyni "Vojtiška". Když se nastupuje z nemocenské na mateřskou, volí se 6 týdnů před TP nebo 8 týdnů před TP. Naše mzdová účetní vůbec není sdílná, jak jsem se ptala, zda výše mateřské, lze orientačně mi sdělit, ,,, tak se vymlouvala na to, že od 1.1.2009 budou změny, ať to neřeším. Brala jsem to, že mateřská je podobná výše jako nemocenská. Nebo zda je to vyšší, tak by možná bylo vhodnější nastoupit i 8 týdnů před t. porodem. Zatím jediný TP mi byl gynekologem stanoven na 13.2.2009. V práci by mi asi neporadily ženské v účtárně zrovna v náš prospěch.

Chtěla jsem se ještě zeptat, zda poté, co dostanu mateřskou (budu vědět výši mateřské), zda podle toho se pak volí, zda spadám a mohu si zvolit rychlé čerpání rodičovské nebo pomalé. Spíše to vypadá, že mi asi to nevyjde na tu 2 letou. A chtěli bychom plánovat i druhé mimi co nejdříve, ale jak jsi Vojtíšku psala, kolikrát se to nedá naplánovat ☹

Před nemocenskou jsem měla hruhého 16700, ale +/- se to měnilo, čerpání dovolené, nemocenská také byla během začátku roku 2008.

Mějte se moc dobře a díky moc za reakce a rady. Ještě, že tu holky jste!!!!!!!!!!!!!

vojtisek2007
17. pro 2008

denisa - a proč nastupuješ na mateřskou 8týdnů před, nastup 6 týdnů před a je to - neschopenu musíš ukončit nejpozději 6týdnů před porodem - a máš klid přes vánoce...a dovolenou si vybereš po skončení mateřský při nástupu na rodičák

jasie - nemocenskou musíš ukončit nejpozději 6týdnů před porodem - ale klidně už těch 8týdnů - to si domluvíš s mudr., to že od 1.1.2009 budou změny je pravda - posouvají se redukční hranice, takže pro těhule které měli kolem 20tis hrubého se vyplatí nastoupit na mateřskou až v novém roce - až ti mateřskou přiklepnou - dostaneš potvrzení kolik budeš dostávat na den a když tam bude víc než 380,-kč máš možnost potom volit rodičák na dva roky, když to bude míň než 380 tak bohužel volíš jenom tři nebo čtyři... orientačně při 16700 hrubého budeš mít denní vyměřovací základ pro mateřskou kolem 385,-kč (první redukční hranice po novu je až na 780kč - podle starýho do 31.12.2008 je první redukční hranice na 550 -takže po staru bys to měla s chlupem a kdyby jsi měla dostat víc peněz, tak bys podle starýho počítání o to přišla) a jinak nemocenská se do mateřské nepočítá, ta se přeskočí. Když máš termín stanovený zatím 13.2.2009 tak 6týdnů před termínem máš 2.1.2009 - takže by se ti mateřská počítala po novu.

denisa31
17. pro 2008

Vojtišku bohužel můj doktor zastává názor, že kdo jde z neschopenky nastupuje 8 týdnů před, takže mi ji ukončil a basta. No a když jsem se nedohodla v práci na dovče, tak mi nic jinýho nezbývá než nastoupit těch 8 týdnů před. Zkoušela jsem doktora ukecat na 6, ale marně, že by mu pak chodily kontroly a jiný bludy

denisa31
17. pro 2008

jasie: našla jsem tabulku o kolik ta mateřská vychází líp po novým roce

http://tn.nova.cz/zpravy/ekonomika/materska-az-...

vojtisek2007
17. pro 2008

deni - doktor ti nemůže nařídit kdy máš jít na mateřskou....od toho je tady zákonem stanovená doba 6-8týdnů aby si maminy mohly vybrat....no jo, ale ve skutečnosti s tím nic neuděláš...a když ti končí neschopenka 22.12 - tak na ten den si dovolenou brát nemusíš.

vojtisek2007
17. pro 2008

hojani - dopátrala jsi se ještě něčeho ???

denisa31
17. pro 2008

Vojtíšku, ale v praxi by to šlo udělat tak, že kdybych nastoupila na jeden den do práce, resp. teda vzala si dovču toho 23.12., tak pak jsou ty svátky, takže bych na mateřskou mohla nastoupit aspoň o týden dýl toho 29.12.?
Jsem chtěla neschopenku ukončit 23.12. a na mateřskou nastoupit 29.12.,ale když bych šla rovnou z neschopenky, tak to podle mýho doktora taky nejde, že se musí nastoupit hned následující den

vojtisek2007
17. pro 2008

deni - jestli ten nástup o týden dýl bude ještě v rozmezí do těch 6ti týdnů (asi jo), tak to lze, on ti ukončí neschopenku, vypíše papír na mateřskou a ty se ještě na chvíli vrátíš do práce (sice ne fakticky ale na dovolenou) ale aby ses vešla do toho 6.týdne, pak by to bylo trochu složitější.

vojtisek2007
17. pro 2008

jo a na mateřskou si můžeš nastoupit kdy chceš, on ti sice vyplní žádanku, kde dle termínu porodu určí den nástpu na mateřskou, ale ty na druhé straně vyplnuješ faktický den nástupu na mateřskou - klidně to může být až den porodu (faktického), ale to se potom mateřská krátí... 😉

jituskak
18. pro 2008

můžu se taky zeptat? jakou můžu dostat mateřskou, když jsem nezaměstnaná? na netu se píše jen o těch, co vydělávají, ale nikde není napsáno, jak je to s těma , co jsou na UP. děkuju

vojtisek2007
18. pro 2008

jitu - ty bohužel mateřskou nedostaneš, ode dne porodu budeš rovnou dostávat rodičák ve čtyřeleté verzi

jituskak
18. pro 2008

děkuju ti za odpověd. já jsem chtěla být jen 2 roky. dá se ro nějak řešit? a jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovským? jsou to blbý dotazy, ale já to fakt nevím

vojtisek2007
18. pro 2008

jitu - mateřská (PPM) se pobírá 6-8 týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů (cca do půl roku miminka) (musíš splnit podmínku pojištění za poslední dva roky 270 dnů a musíš mít zaměstnavatele nebo žádat z titulu ochranné lhůty) po uplynutí 28týdnů si žádáš o rodičák - ten je ve dvouleté, tříleté nebo čtyřleté variantě - abys mohla žádat dvouletou musíš mít denní vyměřovací základ pro mateřskou vyšší než 380kč, když ti mateřská vyjde mín, můžeš žádat jenom o tři nebo čtyři roky - při dvouleté dostáváš 11400, při tříleté 7600 a při čtyřleté do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3800 - ty bohužel nesplňuješ podmínku zaměstnavatele nebo nástup na mateřskou z titulu ochranné lhůty (6měsíců od zkončení prac.poměru), tak na mateřskou nárok nemáš, ale ode dne porodu budeš žádat rovnou o rodičák - ale bohužel tu není na výběr - dostaneš ten na čtyři roky.

Další řešení by bylo, když by ty podmínky pro mateřskou splnil manžel - mohl by zažádat on a vlastně tam jde o to, že by jste nemuseli mít tu čtyřletou variantu, ale mohli by jste podle peněz volit i jiné roky.....

jituskak
19. pro 2008

moc ti děkuju za odpovědi. jsi asi jediná, kdo mi to pořádně vysvětlil. na pracáku nic neví a na sociálce nic neřeknou. děkuju moc.

hojani
19. pro 2008

ahojky vojti...
promiň za odmlku,ale malá mi odpadla na zánět stř. ucha.......

Nedopátrala jsem se vůbec ničeho....na socce baba mele svou, vyměř. základ sdělit nechce, účetní zas přesně neví z čeho to vemou a půjde tam do toho i dovča,co jsem vybírala po MD...a ta mi to shodí dolůů...
No závěr nakonec na to prdím, půjdu toho 25.12. jelikož jsem absolutně nebyla schopna zjistit, jestli by mi to navýšení pokrylo ty cca 3000 o které bych přišla tím oddáleným nástupem na MD.
Prostě kašlu nato, hlavně ať je prcek zdravej 😉 ..v pondělí to jedu vyřídit do práce...

Víš co mě tak napadlo??? jak půjdu odhlásit rodičák, tak hopřehlásit na manžu,když si můžeš při něm vydělávat kolik chceš. prostě neříct,že já nastupuji na mateřskou 😀 😀 😀 , jen že si to chcem prohodit.
To se mi honilo v hlavě bezesné noci s dcerkou 😀 😀 ..no beztak je v zákoně nějaká klička, že nejde si děti jako by v péči rozdělit 😀 😀

holky nevím už jméno, která jste to psala, ale jestli to mudr. ukončil 8 týdnu před porodem. šla bych za obvoďačkou...na ty dva týdny na nemocenskou od ní 😉 ...ti doktoři jsou fakt ehm....my jsme zas měli problém s paragrafem ....taky tvrdil,že manža ho nemůže na mě dostat, když nejsem ve špitálu....(ale jak máš ležet v klidu a starat se o 2,5 leté dítě, co má 17 kg ???)naštěstí obvoďáčka pomohla.

mona01
20. pro 2008

Ahoj Vojtíšku, nevím, jestli jsi na mě pamatuješ, ptala jsem se tě na to, jestli se mi do těch 270 dní bude počítat práce v Anglii, tak se mi asi počítá, došla mi výplatní páska a na té je napsáno
neschopenka ..... Kč
peněžitá pomoc v mateřství ..... Kč
Bylo to za jeden den, protože do 29.11 jsem měla neschopenku a 30.11 jsem nastoupila na MD. Tak doufám, že si myslím správně, že je to ono. Nic jinýho mi totiž neposlali.

vojtisek2007
20. pro 2008

mona - pamatuju 😉 , bohužel já nic nezjistila - tak to je fajn, že se ti to počítá....hezký vánoce. 🙂

hojani - to s tím přehlášením rodičáku na manžu mě taky napadlo, když jsem šla po roce na další mateřskou...ale fakt to nejde... 😀 😀 😀

primulka
21. pro 2008

Ahoj holky, mám dotaz, který jsem tady zatím nikde nenašla, snad mi někdo poradí. Do února čerpám mateřskou z pracovního poměru na dobu určitou – smlouva mi končí 31.12.2008.
Zaměstnavatel má zájem mi smlouvu dále prodloužit (opět na dobu určitou, jedná se o práci na projektech), prodloužení ale nabízí s tím, že si mám od 1.1.2009 podat žádost o neplacené volno z důvodu péče o dítě. To mi připadá divné, když se vlastně jedná pořád o stejné pracovní místo a já dostávám mateřskou jako náhradu mzdy – proč bych měla žádat o neplacené volno? 😨
A pokud tedy budu čerpat neplac. volno, budu mít například v případě, že znovu otěhotním, nárok na novou mateřskou? Jinak řečeno, není mi jasné, jestli v případě navazujících pracovních poměrů na dobu určitou u stejného zaměstnavatele na stejné pozici platí stejná pravidla poskytování další mateřské jako u prac.poměru na dobu neurčitou... Předem moc díky za rady 🙂

vojtisek2007
21. pro 2008

primulko - když máš do února mateřskou - nemůžeš mít zároveň neplacené volno a potom ti navazuje rodičovská dovolená, kterou je zaměstnavatel ti povinnen umožnit...žádné naplacené volno - neměla bys nárok na nemocenskou, kdybys třeba znovu otěhotněla a byla na riziku a může tě kdykoliv propustit

primulka
22. pro 2008

vojti - díky za odpověď. S tím neplac. volnem mi to bylo hned divné, ještě se poptám v práci na personálním a na mzdovce. Nezdá se mi, že by tak velká organizace jako naše po mně chtěla něco, co by bylo v rozporu se zákonem...

primulka
22. pro 2008

Tak jsem se na to ptala a neplacené volno byly jen nějaké zmatky mého vedoucího 😝 Samozřejmě je to tak, jak psala Vojti 🙂 Normálně jsem podepsala prodloužení smlouvy o rok, do února čerpám mateřskou, pak vyberu dovolenou a přejdu na rodičovskou. Akorát rodičovskou můžu žádat jen po dobu trvání smlouvy, což je logické. Hlavně jsem ráda, že už v tom mám jasno... 🙂

dada134
27. pro 2008

Vojtisek2007:Tak na kontrole měla sestřička už papíry na mateřskou vypsané než jsem přišla.Mám ale dotaz:na lístku na peníze je poslední datum 31.12.,na neschopence 24.12. a na papíře,který dám zaměstnavateli zatím žádné datum.Není to blbost?Když je na neschopence,že jsem práce schopná 24.12.,tak já na ten lístek o mateřské nemůžu napsat nastoupila 31.12.,že?To spíš musím jít pro nový lístek na peníze. ☹

vojtisek2007
27. pro 2008

dada - no z toho jsem zmatená i já 😀 😀 😀 , takže jestli to dobře chápu - neschopenku máš ukončenou k 24.12. - jestli ano, tak už rozhodně nedostaneš žádný lístek na peníze, protože ten se dává pouze v tom případě, že se ti neschopnost přehupuje z měsíce do měsíce....Na papíru pro zaměstnavatele - žádost o mateřskou nemáš žádný datum předpokl.porodu a nástup na mateřskou ???

dada134
28. pro 2008

Vojtisek2007:ano neschopenku mám ukončenou k 224.12.,lístek na peníze za prosinec mi vypsali k 31.12. a na žádosti je pouze datum porodu,datum, nástupu tam není,tak si myslím,že zblbli ten lístek na peníze,že tam musí být do 23.12.Je to tak?Já už s tím datumem šelovat nemůžu,že když je napsaný na neschopence.

vojtisek2007
28. pro 2008

dada - jasně, neschopenku máš ukončenou k 24.12. takže lístek na peníze odevzdávat vůbec NEBUDEŠ , ten se odevzdává v tom případě, že ti neschopnost přechází z jednoho měsíce do druhého....tak na žádost o mateřskou si napiš nástup 25.12.

luuccaa
29. pro 2008

Ahoj holky,
prosím vojtiska taky o radu, předem moc díky:
četla jsem si tvoje příspěvky a není mi jasné jestli jsem splnila podmínky pro MD, jelikož jsem ted od 22.12.2008 na neschopence a do porodu asi budu a do práce jsem nastoupila v únoru 2007, což znamená že dva roky tam budu až ted v únoru, ale když jsem už ted na neschopence, tak nevím jestli se mě bude MD týkat, co myslíš?

Díky za odpověd 😀

asanaa
29. pro 2008

Ahoj holky potřebovala bych poradit 😅
Pracuji na DPČ a smlouvu mám do června.Momentálně jsem na nemocenské,ale do června těch 270 dní mít budu.Jen se bojím že na mateřskou nastoupím až tak 14 dní po skončení smlouvy.Týká se mě ochranná lhůta,nebo mám na mateřskou zapomenout???Díky moc za odpověď,už jsem z toho fakt zoufalá.

denisa31
29. pro 2008

dada - je to přesně jak píše Vojtišek, já řešila podobnou situaci, když jdeš z neschopenky rovnou na MD, tak nástup na MD musí být hned následující den a je jedno jestli je to svátek, potvrdila mi to i sestřička a lístek na peníze můžeš opravdu zahodit. A ten nástup na MD ti asi nevypsala, protože máš možnost si ho zvolit sama, já to řešila po ukončení PN dovolenou a posunula jsem si tak nástup o dva týdny až na rok 2009, abych to měla výhodnější.

dada134
29. pro 2008

Jejda,to jsem netušila,když mi sestra strčila do ruky i lístek na peníze,tak jsem myslela,že ho do toho 24.12.prostě potřebuju 😒 Ale když dovolenou asi nemám nebo o ni nevím(jsem učitelka a posední výplatní pásky doma ještě nemám),tak mprostě musím sama napsat nastoupila 24.12.,že?To už je pozdě zjišťovat tu dovolenou,že? 😖

vojtisek2007
29. pro 2008

Luuccaa - do tý doby 270dnů se ti počítá i neschopenka - takže nárok mít budeš

Asanaa - jestli z DPČ odvádíš sociální a zdravotní pojištění - tak máš nárok čerpat PPM - ochranná lhůta po skončení je pro těhule 180 dnů.

Dada134 - no tak na dovolenou od 24.12.už je fakt pozdě - jenom teda jestli nějakou máš, tak si jí nezapomeň vybrat hned po zkončení PPM - zhruba po těch 28týdnech - můžeš jí vybrat už současně s rodičovským příspěvkem, to nevadí, ale musíš si o čerpání zažádat hned po zkončení PPM, jinak by ti ji mohl zaměstnavatel krátit - myslím že tohle je ve školství stejné jako u jiných zaměstnání.