Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

vojtisek2007
13. zář 2008

befana
- mateřskou ti to nesníží, sice se ti to tam bude počítat - ale jelikož jsi celý měsíc na neschopence - tak se ti zase odečte např.30 (31) dnů při dělení toho denního vyměřovacího základu - vím že je to nezní asi moc nepochopitelně, ale je to tak, že vlastně mateřská se ti počítá 12 (měsíců) hrubých mezd před nástupem na mateřskou a dělí se to počtem dnů od kterých se odečtou právě ty dny, které jsi promarodila (takže 365-xyz), takže ti to ve finále s tím nehne....a přerušená nemocenská nehraje vůbec žádnou roli...

petronelie
13. zář 2008

Vojtisku,prosím tě...jak pro pitomce,ju?
Dám příklad....čísla nejsou reálná....ale je to příklad. Můj plat totiž skáče nahoru a dolů, tak svůj příklad uvádět nebudu:

Např. mám 20 tis hrubého, od poloviny těhu,tj.od pátého měsíce budu marodit. Až do nástupu na mateřskou. Takže se mi mateřská vypočítá z průměru za posledních 12 měsíců před nástupem na nemocenskou????

vojtisek2007
13. zář 2008

petronelie - přesně tak - začnou počítat 12měsíců zpět před nástupem na nemocenskou... 🙂

petronelie
13. zář 2008

vojtisku, kujů 😀

vojtisek2007
13. zář 2008

není za co 😀

hana_r
13. zář 2008

A nevíte někdo, jak ovlivní výpočet, když jsem v těch posledních 12 měsících před nástupem na mateřskou byla měsíc na pracáku?

befanna
13. zář 2008

vojtíšku: taky děkuju,potěšila si mě 🙂
dělala si mzdovou účetní nebo si tak sečtělá?

vojtisek2007
14. zář 2008

hana_r - to záleží na tom, jestli ten měsíce na pracáku přechází bezprostředně nástupu, nebo je to až ten úplně jakoby poslední - protože jestli bys na mateřskou nastupovala z pracáku - tak ti vlastně nárok na mateřskou nevzniká, ale zase nevím, jak jsi to měla s prací před pracákem - kdyby jsi stihla porodit v ochranné lhůtě do půl roku po skončení prac.poměru, tak by ti mateřskou vyplácel původní zaměstnavatel, no a kdyby ten měsíc na pracáku byl už dřív, tak se prostě vynechá a přidá se zpětně další měsíc .....tak jestli chceš vědět víc, tak musíš popsat situaci podrobněji, pak ti snad trochu můžu pomoct.

befana
jsem účetní na volné noze 😀

hana_r
15. zář 2008

Vojtisku, byla jsem 3 roky v práci, pak měsíc na pracáku a pak nová práce. Ten pracák by vycházel asi 10 měsíců před nástupem na mateřskou. TAkže jestli to dobře chápu, vlastně to výpočet nijak neovlivní, jen se s tím měsícem nepočítá. Je to tak?

vojtisek2007
15. zář 2008

jestli budeš na mateřskou odcházet normálně z práce a ten měsíc na pracáku vychází 10 měsíců zpětně, tak ho prostě vynechají a výpočet to nijak neovlivní - ale myslím, že ti budou počítat jenom ten příjem zpětně z nové práce - z předcházející už asi ne, myslím, jestli to chceš vědět přesně, tak se ti podívám....

hana_r
15. zář 2008

Vojtisku, děkuji, to už nemusíš hledat. Já jsem jen měla obavy, jestli to pak neovlivní nějak moc výpočet, nebo výběr rodičáku, ale to už by snad nemělo.

Já jsem taky trochu účetní, ale mzdy to už je jiná liga 😀

vojtisek2007
15. zář 2008

na rodičák máš nárok automaticky, jakmile ti vznikne nárok na PPM - pak když máš PPM vyšší než 380,-Kč na den, tak si můžeš zvolit rodičák na 2 roky, a když míň, tak vybíráš ze 3 nebo 4 let....to rozhodně měsíc na pracáku neovlivní 😀

fido
14. říj 2008

Vojtisku, ráda bych tě taky poprosila o názor. V současném zaměstnání jsem od 1.3.07 a smlouvu mám na dobu určitou do 28.2.09. Jsem krátce těhotná, termín porodu mi vychází na červen 2009. Když se od března 2009 zaeviduju na ÚP a budu do nástupu na MD pobírat podporu v nezaměstnanosti, bude se mi tato zahrnovat do vyměřovacího základu pro výpočet PPM nebo se na ni nebude brát ohled a PPM mi bude vypočítána z posledních 12 měsíců mého zaměstnání? Předem moc děkuju za odpověď.

kocicinka
14. říj 2008

Holky já to nějak nechápu. Myslela jsem, že mám nárok automaticky při mateřské 2 roky na nějakých 11.000 a při delší mateřské na cca 7.000. Tak nerozumím, co tady vypočítáváte. Taky nevím, jaký je rozdíl mezi peněžitou pomocí v mat. a klasickou "mateřskou"????

vojtisek2007
14. říj 2008

fido - myslím, že se ti bude počítat příjem ze zam.ne z ÚP, ale ještě pro jistotu pohledám a dám ještě vědět 😉

kocicinka
PPM (mateřská) - nastupuje se na ní 6-8 týdnů před porodem a trvá 28týdnů, potom se pobírá rodičák - který si volíš na dva, tři nebo čtyři roky....
a právě ta PPM - se vypočítává z platu - obdobně jako nemocenská....

fido
14. říj 2008

Vojtisek: to budeš moc hodná, děkuju 🙂

kacka.va
14. říj 2008

kocicinko: přesně jak píše vojtisek je mateřská a rodičovská, akorát lidi často říkají mateřská, i když jsou už na rodičovské je to prostě tak nějak vžité

kocicinka
14. říj 2008

Aha... Takže když budu od února na pracáku (rodit mám v červnu) tak na PPM mám tedy nárok? Nekde jsem cetla, ze ne...

kacka.va
14. říj 2008

to budeš rovnou dostávat rodičák, ne? tohle přesně nevím, ale řešilo se to tu už mockrát

vojtisek2007
14. říj 2008

kocicinka - jestli stihneš nastoupit na mateřskou do půl roku od skončení práce a splníš 270dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky, tak ikdyž na mateřskou půjdeš z pracáku, tak máš právě tu ochrannou lhůtu 6měsíců a mateřskou ti bude platit bývalý zaměstnavatel. Kdyby jsi na mateřskou nárok neměla, tak ode dne porodu budeš rovnou pobírat rodičák - a to ve 4leté nejpomalejší verzi - to znamená 7600,-kč 21měsíců dítěte a pak 3800 do jeho čtyř let.

klarka.kaja
15. říj 2008

Ahoj holky, já jsem asi úplně jiný příklad. Dostudovala jsem VŠ a potom odjela do anglie, kde jsem pracovala 8 měsíců, pak byla 2 měsíce na pracáku a od června už pracuji (tj. 4 měsíce) Chtěla bych mimi, ale nevím, jak je to s mateřskou, prý je to až když odpracuju asi 270 pracovních dní. Jelikož mám problémy se zádama, tak myslím, že brzy nastoupím na neschopenku. Tudíž nebudu mít odpracovaných 270 dní Počítají se odpracované dny i z anglie? Nebo jen v tom posledním zaměstnání? To by znamenalo, že musím s mimi počkat, než tu odpracuju těch 270 dní. Nebo ne?

kacka.va
15. říj 2008

klarka: myslím, že se počítá účast na pojištění v ČR.

vojtisek2007
15. říj 2008

klarka.kaja
těch 270 dnů není odpracovaných - ale dnů, po kterých se účastníš nemocenského pojištění - anglie se ti do toho určitě počítat nebude - když už pracuješ 4měsíce tak máš už cca 4x30=120dnů, takže než ještě otěhotníš a nastoupíš na mateřskou, tak budeš těch 270dnů mít úplně v pohodě.... 🙂

fido
16. říj 2008

Vojtisek: nezjistila jsi, prosím, něco bližšího o tom, jestli je podpora součástí příjmů, ze který se vypočítává PPM

vojtisek2007
16. říj 2008

fido -
ať hledám, jak hledám, nikde nic nepíší o tom, že by s s příjmeme od ÚP kalkulovalo do výše mateřské....Jen mě tak ještě napadlo, nebylo by lepší tu dobu přečkat na nemocenské než na pracáku ??? nemocenská se nepočítá stopro do PPM a možná by jsi na ní měla i víc peněz než v evidenci úřadu práce....a nemusela bys běhat po nabídnutých zaměstnáních apod....

fido
16. říj 2008

Vojtisek: popravde uz me to s tou nemocenskou taky napadlo, akorát nevím, jestli to říct doktorovi na férovku (neznám ho, nevím, jak by zareagoval) nebo si něco vymýšlet, jinak jsem někde na netu četla, že těhotným na ÚP žádnou práci nenabízí. Děkuju moc za rady 😉 .

denisa31
16. říj 2008

Ahoj, slyšela jsem, že pokud mi mateřská neudělá těch 7600 měsíčně, že je možné si požádat rovnou o rodičovskou? Musím si to tedy spočítat sama a je to vůbec výhodné? Musela bych jít na 4 roky? Děkuju

vojtisek2007
16. říj 2008

denisa
- když ti mateřská nedosáhne 7600, tak si ode dne porodu zažádáš taky o rodičák - a počítat si to sama nemusíš - dostaneš to na povrzení - na OSSZ (když jsi pracovala v malé organizaci) nebo od zaměstnavatele - tam budeš mít povrzeno, kolik Kč máš na den a podle toho ti budou každý měsíc doplácet....a výhodné to rozhodně je, vezmi si, že budeš mít nějakých např 200,-Kč na den - to znamená 200x31´(dnů v měsíci) = 6200, takže ti doplatí nějakých 1400 - to se vyplatí ne ??? ikdyby ti dopláceli pár korun, proč jim to nechávat?? A nemusí jít na 4roky, můžeš i na tři...pouze na dva ne.

denisa31
19. říj 2008

Vojtisek: děkuju moc za rady, mohla bys mi prosím napsat jak to chodí v praxi? Pracuji v malé organizaci, ale naše účetní je bohužel na dvě věci....Zaměstnavateli tedy nahlásím nástup na mateřskou, on to pošle na sociálku a od OSSZ mi pak přijde nějaké vyrozumění kolik mi to vychází na den?

vojtisek2007
19. říj 2008

denisa - od gyn. dostaneš papír, kde máš napsaný předpokládaný termín porodu a datum nástupu na mateřskou, ten si ještě dovyplníš, podepíšeš, doneseš do práce, tam ti to taky podepíšou a pošlou na OSSZ - nebo si to tam můžeš donést i sama - a rovnou si tam řekneš o ten papír, když ti to budou posílat z práce, tak si tam budeš (na OSSZ) muset asi zavolat,protože automaticky to nedávají - to potvrzení se jmenuje "POTVRZENÍ O NÁROKU NA DÁVKY OVLIVŃUJÍCÍ NÁROK A VÝŠI RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU" - tam ti vyplní od kdy do kdy budeš mateřskou mít a v jaké výši - to pak vezmeš s sebou k žádosti o rodičovský příspěvek.